vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

127 επισκέπτες, 6 χρήστες
zalaros, giorgosp, john67, manoslykos, grag, marauder800

Twitter

A2-T (τανκ) ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος loop80

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #315 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 20:54 »
Λοιπόν έβαλα και πλήρως φορτισμένη μπαταρία αλλά πάλι τίποτα, πραγματικά δεν την παλεύω άλλο.  Υπάρχει κανένας κοντά στη Νέα Σμύρνη μπας και μπορέσει να με βοηθήσει; Κερνάω και καφέ.

Αποσυνδεδεμένος DIONYSIS

  • ***
  • 549
  • Φύλο: Άντρας
  • Penelope+ProvariMini Satin/Ιatty +PrecisePlus18500
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #316 στις: Νοεμβρίου 18, 2011, 09:15 »
Καλημέρα Λευτέρη, υπάρχει τρόπος να μετρήσεις την αντίσταση που έχεις φτιάξει?
Οποσδήποτε το σετάρισμα του φυτιλιού σου ή και της αντίστασης είναι λάθος για να βλέπεις υγρό ακόμα και στη βάση του ατμοποιητή. Όλοι έχουμε περάσει από αυτό το στάδιο έστω για μια στιγμή.
Τι υγρό χρησιμοποιής έτοιμο ή φτιαχτό?
Μπορώ να σε βοηθήσω αν θες. Νέα Σμύρνη μπορώ να είμαι στις 18:00 αν θες... μη σου χαλάει τη διάθεση, μια λεπτομέρια είναι που θα βρούμε την άκρη...στείλε π.μ. :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 18, 2011, 11:20 από DIONYSIS »

Αποσυνδεδεμένος loop80

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #317 στις: Νοεμβρίου 18, 2011, 09:33 »
Καλημέρα Διονύση την μέτρησα την αντίσταση στα 2,2Ω είναι πραγματικά δεν ξέρω τι γίνετε λάθος , την τρύπα στο Update kit την έκανα κανονικά απέναντι από το κέντρο της αντίστασης όπως δείχνει ο cetin στο βίντεο αλλά και πάλι όσες φορές προσπάθησα και καμένο που δεν πήρα είχα πολύ μα πάρα πολύ σφιχτή τζούρα. Ρε λέτε να έχει κανένα κατασκευαστικό λάθος το update kit. Το υγρό το φτιάχνω εγώ αλλά είναι οκ από ρευστότητα δεν είναι πολύ παχύρευστο.

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #318 στις: Νοεμβρίου 20, 2011, 14:38 »
Παιδιά έχω κι εγώ πρόβλημα και καταλαβαίνω απόλυτα τον Λευτέρη από πάνω.
Από εχθές παιδεύομαι κι άκρη δε βρίσκω.. :wall:
Είναι η πρώτη φορά μετά από 1 μήνα που τραβάω τέτοιο ζόρι με τον Α2-Τ.
Το setup που έφτιαξα είναι 4Φ 4Σ με το φιτίλι του cetin και 16άρα αντίσταση που βγαίνει στα 2,2Ω.
Με φορτισμένη μπαταρία στα 4,2 V αλλά ακόμα και στα 3,9V παίρνω συνέχεια γεύση καμένου, και πλημμύρα απο υγρό στη βάση του άτμο. Με την μπαταρία γύρω στα 3,7 V κάτι πάει κι έρχεται (καμένο δεν παίρνω) αλλά και πάλι πολύ υγρό στη βάση. Το υγρό περνάει και στη μπαταρία να φανταστείτε.. :wall:
Τι στον κόρακα τρέχει ρε παιδιά. Έχω φτιάξει 4 αντιστάσεις και 4 φιτίλια και 4 πλέγματα και πάλι τα ίδια..
Μαμώ το κερατό μου, δεν το ΄χω ξαναπάθει αυτό. Θα φάει πέταμα από το παράθυρο σήμερα, δεν τη γλυτώνει..

Με μεγαλύτερη αντίσταση (στα 3Ω) δεν είχα τέτοια προβλήματα αν και υγρό στη βάση έβλεπα κι εκεί.
Καμιά ιδέα ρε παιδιά?? :confused1:
 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 20, 2011, 14:50 από Drakos »

Αποσυνδεδεμένος tiftiants

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #319 στις: Νοεμβρίου 20, 2011, 14:45 »
Κώστα, καμένο έχεις όταν δεν ποτίζει καλά το φυτίλι στην αντίσταση.Δες την τροφοδοσία σου,εκεί πονάς...

Επίσης, όταν το φυτίλι σου είναι πολύ λεπτό και στο στεγνώνει η πυράκτωση του σύρματος
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 20, 2011, 14:51 από tiftiants »

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #320 στις: Νοεμβρίου 20, 2011, 14:49 »
Λοιπόν έβαλα και πλήρως φορτισμένη μπαταρία αλλά πάλι τίποτα, πραγματικά δεν την παλεύω άλλο.  Υπάρχει κανένας κοντά στη Νέα Σμύρνη μπας και μπορέσει να με βοηθήσει; Κερνάω και καφέ.
το περιστερι ειναι κοντα στη νεα σμυρνη  :confused1:  ;)

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #321 στις: Νοεμβρίου 20, 2011, 16:59 »
Κώστα, καμένο έχεις όταν δεν ποτίζει καλά το φυτίλι στην αντίσταση.Δες την τροφοδοσία σου,εκεί πονάς...

Επίσης, όταν το φυτίλι σου είναι πολύ λεπτό και στο στεγνώνει η πυράκτωση του σύρματος

Δημήτρη, σε ευχαριστώ πολύ ρε φιλαράκι!
Τελικά το πρόβλημα ήταν στο φιτίλι της αντίστασης όπως μου είπες.

Έφτιαξα ένα ''βαρβάτο'' με 4 φιτίλια (μήπως υπερέβαλα?) γιατί με 3 δε μου δούλεψε, από το φιτίλι του Βασίλη (esmokeguru) και όλα κομπλέ, και με σκέτη VG μιλάμε ζωγραφίζει..ντουμάνια.. :)) αντίσταση στα 2,4Ω

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #322 στις: Νοεμβρίου 20, 2011, 17:13 »
εγω φιλε drakos ελυσα ολα τα προβληματα με ποιο λεπτα υγρα! μου αρεσε να μην αραιωνω τη vg και να ειναι πυχτο το υγρο,αλλα δεν αρεσει στον μπουλη!!
μολις εβαλα τριμπεκα μεσα λυθικαν ολα τα προβληματα.επισης οταν κανεις ενα νεο σεταπ,καλο ειναι να του δινεις 2-3 ωρες να ποτισουν καλα τα φυτιλια.
στο επανω φυτιλι βαζω 2 φ και κοβω το πλεγμα για να μειωθει το παχος. πρεπει να ειναι αρκετα αραιο,ωστε να αφηνει να ανεβει αερας και να ξανακατεβασει υγρο.
αντο φυτιλι σου για καποιο λογο δεν δουλευει καλα,δεν ανεβαζει φουσκες μολις τραβιξεις τζουρα. τοτε σου κανει βακουμ το τανκ και δεν κατεβαζει.παντος μετα απο 50-60 σεταπ πιστευω οτι αν σου φερνει καμενο 99% ειναι παχυ το υγρο σου. μην απογοητευεσαι γιατι μολις το βρεις,δουλευει συνεχει πολυ καλα!!το μονο του θεματακι ειναι οτι δεν αποδιδει τα αρωματα.
επισης οταν εχει υγρο στη βαση,εχεις 100% λαθος στο φυτιλι τροφοδοσιας,μαλλον πολυ μακρυ. :bye:

Αποσυνδεδεμένος tiftiants

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #323 στις: Νοεμβρίου 20, 2011, 17:20 »
..επόμενη κίνηση να ρίξεις λίγο τα Ωμ της αντίστασης,να τη φτιάξεις δηλαδή κοντά στα 1,8-2,0 Ω...για να  :fight_shot_auto:

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #324 στις: Νοεμβρίου 20, 2011, 17:27 »
εγω φιλε drakos ελυσα ολα τα προβληματα με ποιο λεπτα υγρα! μου αρεσε να μην αραιωνω τη vg και να ειναι πυχτο το υγρο,αλλα δεν αρεσει στον μπουλη!!
μολις εβαλα τριμπεκα μεσα λυθικαν ολα τα προβληματα.επισης οταν κανεις ενα νεο σεταπ,καλο ειναι να του δινεις 2-3 ωρες να ποτισουν καλα τα φυτιλια.
στο επανω φυτιλι βαζω 2 φ και κοβω το πλεγμα για να μειωθει το παχος. πρεπει να ειναι αρκετα αραιο,ωστε να αφηνει να ανεβει αερας και να ξανακατεβασει υγρο.
αντο φυτιλι σου για καποιο λογο δεν δουλευει καλα,δεν ανεβαζει φουσκες μολις τραβιξεις τζουρα. τοτε σου κανει βακουμ το τανκ και δεν κατεβαζει.παντος μετα απο 50-60 σεταπ πιστευω οτι αν σου φερνει καμενο 99% ειναι παχυ το υγρο σου. μην απογοητευεσαι γιατι μολις το βρεις,δουλευει συνεχει πολυ καλα!!το μονο του θεματακι ειναι οτι δεν αποδιδει τα αρωματα.
επισης οταν εχει υγρο στη βαση,εχεις 100% λαθος στο φυτιλι τροφοδοσιας,μαλλον πολυ μακρυ. :bye:

Ευχαριστώ Ευτύχη!
Για τα παχύρευστα υγρά έχεις απόλυτα δίκιο.
Πάντως το δικό μου πρόβλημα όπως είπα και πιο πάνω λύθηκε με παχύτερο φιτίλι στην αντίσταση και τώρα είναι τζετ! Όντως το επάνω φιτιλάκι καλό είναι να είναι αραιό, να παίζει δηλαδή μέσα στο καρφί (όχι πολύ βέβαια γιατί τότε δημιουργούνται άλλα προβλήματα) Όσο για τα υγρά στην βάση, δεν γίνεται να μην έχεις καθόλου γιατί πολύ απλά πολλά από αυτά προέρχονται και από την καύση του υγρού.

Να είσαι καλά πάντως για τα tips.  ;)

Δημήτρη, μόλις τώρα αυτό κάνω!! :thumpup: :bye:

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #325 στις: Νοεμβρίου 20, 2011, 17:48 »
..επόμενη κίνηση να ρίξεις λίγο τα Ωμ της αντίστασης,να τη φτιάξεις δηλαδή κοντά στα 1,8-2,0 Ω...για να  :fight_shot_auto:
:yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος loop80

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #326 στις: Νοεμβρίου 20, 2011, 18:08 »
Λοιπον παιδια εγω καταλαβα μετα απο καιρο και την βοηθεια του Διονυση και του Δημητρη (τους ευχαριστω πολυ) οτι εχω κατασκευαστικο προβλημα. Δεν βιδωνει μεχρι τερμα ο κυλινδρος που κραταει  την αμπουλα με αποτελεσμα να μην εχω σωστη τροφοδοσια. Εστειλα mail στον Cetin και μου ειπε  να του το στειλω πισω για να μου στειλει καινουργιο. Το λεω απο τωρα οτι μολις το παραλαβω το βαζω αμεσως αγγελια, γιατι απλα αποφασισα να μεινω μονο με τον Α2 τον κλασσικο.
Σας ανεβαζω και φωτογραφια να δειτε το προβλημα που ειχε. Εχω σημειωσει το κενο με κοκκινο χρωμα για να καταλαβετε.

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #327 στις: Νοεμβρίου 20, 2011, 19:01 »
Μου,ρθε και μενα το update mega tank αλλα δεν εχω τρυπανακι και πρεπει να τρεχω στον κουμπαρο μου ... διαφορους γειτονους που ρωτησα δεν ειχαν 1mm αλλα μεγαλυτερα...Αλλοι καιγονται να το βρουν και αλλοι κοπριτες ( εγω ) το εχουν παραπεταμενο περιμενοντας να γινει η τρυπα μονη της  :)) Στην παραγγελια μου , ζητησα απο τον τουρκο να μου το τρυπησει αλλα μολις το πηρα και το κουμπωσα με το βασικο κομματι καταλαβα γιατι δεν το τρυπησε  ;) Οταν αξιωθω και το τρυπησω και το σεταρω θα σας πω εντυπωσεις .

Αποσυνδεδεμένος loop80

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #328 στις: Νοεμβρίου 20, 2011, 22:02 »
το περιστερι ειναι κοντα στη νεα σμυρνη  :confused1:  ;)
Δίπλα είναι βρε Μιχάλη μου, ένα tank δρόμος χαχαχαχαχαχα. ;D ;D ;D ;D Ευχαριστώ πολύ. :respect:

Αποσυνδεδεμένος DIONYSIS

  • ***
  • 549
  • Φύλο: Άντρας
  • Penelope+ProvariMini Satin/Ιatty +PrecisePlus18500
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #329 στις: Νοεμβρίου 20, 2011, 22:36 »
Δίπλα είναι βρε Μιχάλη μου, ένα tank δρόμος χαχαχαχαχαχα. ;D ;D ;D ;D Ευχαριστώ πολύ. :respect:
Καλησπέρα Λευτέρη, αν θες τη γνώμη μου όταν σου έρθει με το καλό (το καλό τανκ) μη το δώσεις (δεν αξιζει ούτε για τη ταλαιπωρία που τράβηξες), το κάθε ένα έχει τη χάρη του  :yes:.
Εγώ μετά από μία εβδομάδα Α2 απλού το γύρισα πάλι στο τάνκ (το μικρό βέβαια) μέχρι να ξαναλλάξω.  :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499153 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 122 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20834 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194507 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1581 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4729 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109034 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180446 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1984 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy