vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

152 επισκέπτες, 3 χρήστες
takoulas, manoslykos, nXtLs

Twitter

A2-T (τανκ) ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος ni-vo cupra

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #165 στις: Οκτωβρίου 12, 2011, 17:43 »
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδες, jeke.....εισαι και σε κανα αλλο forum μηπως τα πουμε κι αλλου????? :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #166 στις: Οκτωβρίου 12, 2011, 21:24 »
Συγχωρέστε με αν έχουν ξαναγίνει οι ερωτήσεις αλλά 194 + 12 σελίδες είναι πολλές...

- Drip tip παιρνει ο A2; Αν ναι, ποιο;
- Ο A2T / A2TM μπορούν να χρησιμοποιηθούν χωρίς το Tank system (με drip tip ή απλό επιστομιο);
- Εκτός επιστομίων Bulli, ταιριαζει κάποιο "τυπικο" επιστομιο (π.χ. 801);

Αποσυνδεδεμένος 99

Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #167 στις: Οκτωβρίου 14, 2011, 16:24 »
Δεν έχω απάντηση στα προηγούμενα αλλά ερώτηση με αφορμή τα προηγούμενα:
τι είναι το drip tip?

Και επίσης, επειδή ήρθε η ώρα της παραγγελίας, να πάρω Α2-Τ με πακέτο αναβάθμισης σε απλό Α2 ή να πάρω Α2 απλό με πακέτο αναβάθμισης σε Α2-Τ?
Γνωρίζω ότι εάν όλα τα κομμάτια λειτουργούν σωστά το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Ωστόσο με ενδιαφέρει πια επιλογή μπορεί να περιορίσει τις «αστοχίες υλικού». Αν δεν κάνω λάθος στην περίπτωση του πακέτου αναβάθμισης από Α2 σε Α2-Τ θα χρειαστεί να κάνω εγώ τρύπα στο σωλήνα του ατμοποιητή. Μήπως στην αντίθετη περίπτωση το παίρνω έτοιμο και δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα?
Γενικά, επειδή με ενδιαφέρει να έχω και τις δύο επιλογές, ποιο πακέτο μου προτείνετε να παραγγείλω?

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #168 στις: Οκτωβρίου 15, 2011, 21:15 »
Συγχωρέστε με αν έχουν ξαναγίνει οι ερωτήσεις αλλά 194 + 12 σελίδες είναι πολλές...

- Drip tip παιρνει ο A2; Αν ναι, ποιο;
- Ο A2T / A2TM μπορούν να χρησιμοποιηθούν χωρίς το Tank system (με drip tip ή απλό επιστομιο);
- Εκτός επιστομίων Bulli, ταιριαζει κάποιο "τυπικο" επιστομιο (π.χ. 801);


Υπάρχει απάντηση στο ερώτημά σου εδώ:

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3402.0.html

Αν και για μένα είναι χαζό να μετατρέψεις έναν A2-MT και να τον κάνεις drip tip.
Είναι σα να λέμε αν μπορούμε να βγάλουμε τη μηχανή από ένα αμάξι και να το ζέψουμε με βόδια μια και η βενζίνη πήγε στα ύψη.

Αφού το A2-MT και το A2-T φτιάχτηκε ακριβώς για τον αντίθετο λόγο. Για να έχουμε συνεχή τροφοδοσία. Τι νόημα έχει το drip tip;
Πάντως γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος DIONYSIS

  • ***
  • 549
  • Φύλο: Άντρας
  • Penelope+ProvariMini Satin/Ιatty +PrecisePlus18500
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #169 στις: Οκτωβρίου 16, 2011, 15:40 »
Μια ιδέα που είχα καιρό στο μυαλό αναφορικά με το σετάρισμα του Α2-Τ και την τροφοδοσία υγρού από το φυτιλι.
Παραθέτω λοιπον την ιδέα, την οποία υλοποίησα εχθές.
Τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν έχουν ως εξής: Σύρμα 0,16mm Kanthal type D, Φυτίλι από το μαγαζί του μιχάλη στη μεταμόρφωση 2mm περίπου και άγνωστης σύστασης (μάλλον cilica, δε έχει τόσο τη γεύση της φυτιλίλας του cetin το οποίο οστόσο είναι είναι άλλης διαστασης περίπου 1,3mm), πλέγμα αγορασμένο από atomizer.gr στη γλυφαδα το οποίο λέει ότι είναι 300ρι.
Η εφαρμογή έγινε όπως αποικονίζεται στο σχεδιάγαμμα και τις φωτογραφίες με μοναδική λεπτομέρια το βίδωμα του μεσαίου στελέχους (καθώς περναμε το φυτίλι πλέον ανάποδα σε αυτό) να γίνεται πολύ αργά 1/4 στροφής και παράλληλα αντιστρόφος να γυρίζουμε το φυτίλι 1/4 το φυτίλι με το πλέγμα από την επάνω μεριά, για να παραμείνει το σεταπ του μέσα στο μεσαίο στέλεχος ανέπαφο χωρίς στροφές.
Τα πρώτα συμπεράσματα του συγκεκριμένου σεταπ με 3,7v και υγρό 11mg PG  tobbaco  της DECADENCE είναι: Καλύτερο ντουμάνι, καλύτερη γεύση αλλά και μεγαλύτερη κατανάλωση (μάλλον λόγο μανίας και πιπίλας). Συνεχίζω την χρήση, θα δοκιμάσω και άλλες γεύσεις που μου είναι γνώριμες (π.χ. TRIBECA της HALO κ.α.) και για οποιαδήποτε άλλα συμπεράσματα θετικά η αρνητικά θα ανaφερθώ άμεσα. Αν κάποιος έχει τα υλικά και τη διαθεση να το δοκιμάσει καλό θα ήταν να πεί και αυτός τη γνώμη του, μιας και εγώ έχω εμπειρία στο Α2-Τ μόλις ενος μηνός. :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 16, 2011, 15:46 από DIONYSIS »

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #170 στις: Οκτωβρίου 16, 2011, 16:01 »
Παρατηρήσεις:

Τόσος μεγάλος όγκος φιτιλιού στον χώρο των βιδών δεν μπουκώνει τον αερισμό και την τροφοδοσία όταν βιδώνεις από πάνω το σώμα με το τσουτσούνι;

Χαραμίζεται πολύ φιτίλι και πλέγμα από όσο φαίνεται στις φώτο...

Δοκίμασες να μην κόψεις το υπολειπόμενο φιτίλι αλλά να το εισαγάγεις εντός της αμπούλας; (ίσως έτσι πετυχαίνεται ανώτερη γεύση) αλλά θα είναι ταλαιπωρία στην επαναγόμωση της αμπούλας

Θα το δοκιμάσω κι εγώ όποτε μπορέσω και θα γράψω εντυπώσεις... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #171 στις: Οκτωβρίου 16, 2011, 16:13 »
παιδια μια παρατηρηση -αν κ δεν αφορα τον Τανκ αμεσα-

δοκιμασα συρμα 0.20 (5φ-8σ) περιπου 2.2 Ωμ και το αποτελεσμα ηταν πολυ ικανοποιητικο...

δοκιμαστε το αφοβα...  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος DIONYSIS

  • ***
  • 549
  • Φύλο: Άντρας
  • Penelope+ProvariMini Satin/Ιatty +PrecisePlus18500
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #172 στις: Οκτωβρίου 16, 2011, 16:14 »
Παρατηρήσεις:

Τόσος μεγάλος όγκος φιτιλιού στον χώρο των βιδών δεν μπουκώνει τον αερισμό και την τροφοδοσία όταν βιδώνεις από πάνω το σώμα με το τσουτσούνι;

Χαραμίζεται πολύ φιτίλι και πλέγμα από όσο φαίνεται στις φώτο...

Δοκίμασες να μην κόψεις το υπολειπόμενο φιτίλι αλλά να το εισαγάγεις εντός της αμπούλας; (ίσως έτσι πετυχαίνεται ανώτερη γεύση) αλλά θα είναι ταλαιπωρία στην επαναγόμωση της αμπούλας

Θα το δοκιμάσω κι εγώ όποτε μπορέσω και θα γράψω εντυπώσεις... :thumpup:
Η σκέψη μου για τη συγκεκριμένη δοκιμή έγινε ορμώμενος από τη λειτουργεία του Α2 (όχι τανκ) που έχει επισης αρκετό φυτίλι στο χώρο της καύσης... :dontknow:
Απ' οτι δείχνει δεν εμποδιζεται ο αερισμός από τη στιγμή βεβαια που η τρύπα είναι απένταντι στην αντίσταση, οι τρύπες του μεσαίου στελέχους για την αναρρόφηση του ατμού δια μεσω του τανκ επισης πέφτουν εκατεροθεν των φυτιλιών, σχετικά με το πλέγμα πράγματι χαραμιζεται παραπάνω αν και θα μπορούσαμε να βάλουμε κοντότερο, πάλι περναει στη τρύπα. Καλή η ιδέα για το φυτίλι, στο επόμενο σεταπ θα το δοκιμάσω  :thumpup:. Επίσης με αυτό το σεταπ δε έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε dry burning ξεβιδόνωντας το μεσαίο σώμα...(τώρα μάλλον dry burning, χωρίς υγρό στο τανκ και τραβόντας τζουρες χωρίς να τις πάμε κάτω, αν και πολύ ανθηυγειηνό..  :dontknow:)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 16, 2011, 16:31 από DIONYSIS »

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #173 στις: Οκτωβρίου 16, 2011, 16:20 »
(τώρα μάλλον dry burning, χωρίς υγρό στο τανκ και τραβόντας τζουρες χωρίς να τις πάμε κάτω, αν και πολύ ανθηυγειηνό..  :dontknow:)

εχω κανει dry burning ....φυσωντας με τα ιδια καλα αποτελεσματα...για δες κι αυτο  ;)

Αποσυνδεδεμένος DIONYSIS

  • ***
  • 549
  • Φύλο: Άντρας
  • Penelope+ProvariMini Satin/Ιatty +PrecisePlus18500
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #174 στις: Οκτωβρίου 16, 2011, 16:27 »
εχω κανει dry burning ....φυσωντας με τα ιδια καλα αποτελεσματα...για δες κι αυτο  ;)
:thumpup: Σωστός ο Φίλος δε το σκεφτηκα... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #175 στις: Οκτωβρίου 16, 2011, 16:51 »
ρε διονύσης τηλεπάθεια έχουμε;; :))
τέτοια ιδέα προσπαθώ να υλοποιήσω σήμερα και γω αλλά όχι για τον Τ αλλά για τον απλό.

στόχος μου εξαρχής ήταν να αποτρεψω την επαφή των αυτιών του φιτιλιού με το σώμα του σωλήνα
τυλίγοντάς τα  λίγο πιο πάνω από το ύψος της αντίστασης με πλέγμα από παλιό άτμο 510
(αν και έχω πλέγμα 120).
απλά όπως βάζουμε το σετάρισμα πάνω στον Α2 τοποθέτησα και ένα κομμάτι πλέγμα και ''συμμάζεψα'' κατά κάποιο τρόπο
το φιτίλι που προεξέχει από πάνω.
για την ώρα έχω πυκνότερο ατμό και ένα κλίκ παραπάνω στο χτύπημα και την γεύση αλλά ακόμα είναι νωρίς.
θέλει δούλεμα για συμπεράσματα.

Αποσυνδεδεμένος DIONYSIS

  • ***
  • 549
  • Φύλο: Άντρας
  • Penelope+ProvariMini Satin/Ιatty +PrecisePlus18500
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #176 στις: Οκτωβρίου 16, 2011, 17:04 »
ρε διονύσης τηλεπάθεια έχουμε;; :))
τέτοια ιδέα προσπαθώ να υλοποιήσω σήμερα και γω αλλά όχι για τον Τ αλλά για τον απλό.

στόχος μου εξαρχής ήταν να αποτρεψω την επαφή των αυτιών του φιτιλιού με το σώμα του σωλήνα
τυλίγοντάς τα  λίγο πιο πάνω από το ύψος της αντίστασης με πλέγμα από παλιό άτμο 510
(αν και έχω πλέγμα 120).
απλά όπως βάζουμε το σετάρισμα πάνω στον Α2 τοποθέτησα και ένα κομμάτι πλέγμα και ''συμμάζεψα'' κατά κάποιο τρόπο
το φιτίλι που προεξέχει από πάνω.
για την ώρα έχω πυκνότερο ατμό και ένα κλίκ παραπάνω στο χτύπημα και την γεύση αλλά ακόμα είναι νωρίς.
θέλει δούλεμα για συμπεράσματα.
Εμένα πάντως από εχθές πάει πολύ καλά (αν εξαιρέσεις την καταναλωση) και είμαι πολύ χαρούμενος... :yes: Τι θα κάνεται ρε καρντάσια με τον Οφη σήμερα?  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #177 στις: Οκτωβρίου 16, 2011, 17:05 »
αλλά για τον απλό.

στόχος μου εξαρχής ήταν να αποτρεψω την επαφή των αυτιών του φιτιλιού με το σώμα του σωλήνα
τυλίγοντάς τα  λίγο πιο πάνω από το ύψος της αντίστασης
Ακη για δοκιμασε και αυτο φιλε  ;)
Κοβετε φυσικα το περισσευμα αριστερα και δεξια της αντιστασης  :) (οχι τελειως)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 16, 2011, 17:13 από VRS5 »

Αποσυνδεδεμένος DIONYSIS

  • ***
  • 549
  • Φύλο: Άντρας
  • Penelope+ProvariMini Satin/Ιatty +PrecisePlus18500
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #178 στις: Οκτωβρίου 16, 2011, 17:10 »

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: A2-T (τανκ) ατμοποιητής
« Απάντηση #179 στις: Οκτωβρίου 16, 2011, 17:11 »
Γιάννη αν και το χα δει δεν το προσπάθησα.
θα το κάνω. :thumpup:

Διονύση με τα κοπέλια έχουμε καλούς δεσμούς
κατά τα άλλα πιστεύω να κερδίσουμε

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499141 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 120 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20832 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1581 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4729 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109019 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180442 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25299 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy