vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

135 επισκέπτες, 5 χρήστες
ZoeM, Blackwolf, george kotsopoulos, ΒΑΓΓΟς, camber

Twitter

eGo AIO by Joyetech

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #120 στις: Απριλίου 17, 2016, 08:47 »
καλημέρα.
νέος στο φόρουμ και νέος στο άτμισμα. χαίρομαι που υπάρχει αυτό το νήμα για να πάρω πληροφορίες αλλά και να δώσω αν μπορώ.
μου έφερε φίλος (έμπιστο άτομο, και με εμπειρία στον χώρο του ατμίσματος) αυτό το ηλεκτρονικό τσιγάρο πριν από 2 βδομάδες. Θα το συνεχίσω καθώς χρησιμοποιώ για την ώρα υγρό vg με νικοτίνη και... δε μου λείπει το τσιγάρο. ;)
(δεν το ξεκίνησα για να κόψω το κάπνισμα, αλλά ατμίζοντας με αυτό είδα ότι δεν έχω διάθεση για τσιγάρο, plus ότι ξεκίνησε να λειτουργεί η όσφρησή μου)

θα πω κι εγώ μερικά πράγματα για να έχουν μια ιδέα όσοι είναι καινούργιοι σαν εμένα και σκέφτονται να ξεκινήσουν με αυτό :

τις πρώτες 3-4 μέρες... πιπίλα.
δεν ξέρω τους ορισμούς "αεράτες", "τσιγαρίσιες", "χτύπημα". ξέρω το "ντουμάνι" και χαίρομαι που βγάζει τόσο όσο θέλω με σκοπό να με ευχαριστεί οπτικά.
με την 0.6 αντίσταση (δίνεται εντός συσκευασίας) παρατήρησα ότι η μπαταρία πέφτει πολύ γρήγορα (8ωρο με το ζόρι), το υγρό φεύγει μπαμ μπαμ, δίνει έντονη γεύση και άρωμα, πολλές μπουρμπουλήθρες και κάνει θόρυβο γκργκλπλγκργκλπλ στις τριών δευτερολέπτων ρουφηξιές μου. ζεματάει με το διάφανο πλαστικό στόμιο (εντός συσκευασίας κι αυτό) πράγμα που δε με ευχαριστεί.
το άλλο στόμιο, με τον ελικοειδή σχεδιασμό εντός, δεν εμφανίζει ζεμάτισμα (αυτό χρησιμοποιώ και ψάχνω να βρω και δεύτερο) . με Stainless Steel στόμιο δεν το συζητώ... μακριά. 3-4 απανωτές τζούρες και τα χείλη είναι ένα κλικ πριν πάθουν έγκαυμα.
η 0.6 δεν κράτησε πάνω από 2 μέρες. κάηκε και μου 'ρθε να ξεράσω όταν κατέβασα καμένο ατμό. μπλιαχ!
τώρα είμαι με μία 1.5 ωμ αντίσταση. κρατάει περισσότερο από ένα (συνολικής χρήσης) 12ωρο, υποχρεωτικά όμως φορτίζω κάθε βράδυ όταν ξαπλώνω με τον φόβο να μείνω χωρίς μπαταρία κατά τη διάρκεια της επόμενης μέρας (δεν με ενδιαφέρει να αγοράσω δεύτερο για backup) . δεν έχω μπουρμπουλήθρες και τσαφ τσουφ, δεν έχει έντονη γεύση (δε με χαλάει), και γεμίζω την δεξαμενή του (2ml) μία φορά την ημέρα. παίζει ρόλο ότι δεν έκανα πολλά τσιγάρα έτσι κι αλλιώς, καθώς και ότι προσπέρασα το στάδιο της "πιπίλας".

αυτό που με χάλασε με την συσκευή είναι ότι ενώ είχα στην κατοχή μου το μαύρο/γκρι, μετά την πρώτη μέρα η βαφή (μαύρο) άρχισε να ξεβάφει σιγά σιγά, με αποτέλεσμα να είναι τώρα σκέτο γκρι (2 βδομάδες το χω, στις 5-6 μέρες είχε ξεβάψει).
μεγάλο fail κατά την γνώμη μου, αν το ήξερα θα είχα αποφύγει τον συνδυασμό χρωμάτων. εμπειρικά γεμίζω το υγρό μέχρι 70% κοιτώντας το τζαμάκι της δεξαμενής του, μιας και δεν υπάρχει πλέον η διχρωμία ως οδηγός συμπλήρωσης υγρού.
τον αέρα τον δουλεύω στις 45 μοίρες περίπου. κατάλαβα την διαφορά μεταξύ 0 μοιρών και 90 (ουάου) . 6 μέρες κράτησε η 1.5 αντίσταση, την άλλαξα όταν αισθάνθηκα μια μεταλλική γεύση. πάλι 1.5 ωμ έβαλα.
μένει να δοκιμάσω και μία αντίσταση του ενός ωμ για να δω αν θα παραμείνω στην 1.5 ή θα συνεχίσω με την 1 ωμ. η 0.6 δεν είναι για τα γούστα μου.
δεν είμαι διατεθειμένος να πάω σε mods και DIY καταστάσεις, θα μείνω με αυτό μέχρι να βγει κάτι καλύτερο... αρκετό καιρό αργότερα, ή να μην κρατάει πλέον η μπαταρία ένα 8ωρο.
δείχνει πολλά υποσχόμενη συσκευή και παρόλο τις λιγοστές μου γνώσεις περί ατμίσματος το προτείνω ως vfm συσκευή για κάποιον που κάνει ένα πακέτο τσιγάρα την ημέρα (εγώ έκανα πολύ λιγότερο) .
το πλύσιμο το κάνω καλύπτοντας την υποδοχή micro usb και κουμπιού με τα δάκτυλα μου, ενώ το βουτάω ανάποδα σε ένα ταπεράκι με νερό και λίγο σαπουνάδα μέχρι να καλύψω την δεξαμενή του. θέλει συγκεκριμένη κλίση επειδή εγκλωβίζεται αέρας.
τέλος, το φωτάκι είναι πολύ εφετζίδικο, αλλά το γουστάρω ;)

Στάλθηκε από το H1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος michaelp900

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Tapatalk User
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #121 στις: Απριλίου 17, 2016, 21:23 »
8 ώρες σου κράτησε με ενεργοποιημένο το φωτακι η όχι ; Επίσης πως σου φάνηκε με την 1.5 αντίσταση ;

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 17, 2016, 21:32 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος BlaCkMamba

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
  • VTC+Pico, CloudOne V3, Kayfun L+, Vaporesso Gemini
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #122 στις: Απριλίου 17, 2016, 21:53 »
Αν και νεος στο forum και 1ο post, τα ειπες τοσο αναλυτικα που σιγουρα θα βοηθησες αρκετους.. Ενα Bravo απο μενα ειναι το ελαχιστο που μπορω να κανω!
Ευχαριστουμε..

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 17, 2016, 22:23 από e-spy »

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #123 στις: Απριλίου 17, 2016, 22:10 »
8ωρο με ενεργοποιημένο το φωτάκι, αλλά με διαλείμματα. όταν έβλεπα ότι ξεκινούσε να ζεματάει, το άφηνα από τα χέρια μου για λίγο.
με την 1.5 πρέπει να κάνω πιο γεμάτες/δυνατές ρουφηξιές, το συνήθισα. έχει μεγαλύτερη οικονομία σε σχέση με την 0.6 και διαρκεί περισσότερο η μπαταρία.
επιπρόσθετα, όποια συσκευή φορτίζω πάντα την αφήνω στην φόρτιση και μία ώρα περισσότερο από την στιγμή που θα φτάσει στο 100% της φόρτισης.


νέος εδώ, αλλά μέλος σε άλλα forums αρκετά χρόνια, προσπάθησα να γράψω όσο πιο αναλυτική περιγραφή μπορούσα. :)

Στάλθηκε από το H1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Angeldust

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #124 στις: Απριλίου 17, 2016, 23:24 »
Η RBA του Cubis μπαίνει μεν κανονικά, αλλά ΔΕΝ λειτουργεί γιατί α) θα λειτουργούσε μόνο με κάθετο coil μιας και δε μπαίνει το έξτρα "καλαμάκι" που δίνει μες στην RBA και β) για κάποιον που δεν έχει και Cubis, δεν μπορεί να κάνει μετρήσεις/δοκιμές (shorts, ohm) με άλλον τρόπο...

http://www.joyetech.com/product/egrip-rba-510-adapter/?age-verified=6d31935c06

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #125 στις: Απριλίου 18, 2016, 00:08 »

Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #126 στις: Απριλίου 18, 2016, 15:59 »
το πήρα κι εγώ
αλλά πολύ φασαρία κάνει
τι δεν κάνω σωστα;  :-\

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #127 στις: Απριλίου 18, 2016, 16:06 »
Τίποτα. Όλα σωστά τα κάνεις.
(δεν γίνεται κιόλας να κάνεις κάτι λάθος σ' αυτό...)

Απλά είναι ελαφρώς θορυβώδες.  :sfyrigma:

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #128 στις: Απριλίου 18, 2016, 16:11 »
Εγώ μια χαρά δουλεύω την rba με οριζόντιο coil.
Τι εννοείς καλαμάκι;

Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #129 στις: Απριλίου 18, 2016, 16:16 »
τελείως καλαμάκι χαχαχα
τι ειναι αυτό που το δουλεύεις 
στείλε κανα λινκ καθότι ασχετος

Αποσυνδεδεμένος Hydrogen

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #130 στις: Απριλίου 18, 2016, 18:16 »
Καλησπέρα σε όλους
Κι εγώ νέος ατμιστής και ξεκίνησα με το eGo AIO της Joyetech. Διάβασα αρκετά στο thread και γενικότερα και ομολογώ ότι έκανα καλή επιλογή.
Αυτό που παρατήρησα όμως και θα ήθελα μια έμπειρη γνώμη, είναι ο ήχος της μπουρμπουλήθρας στο άτμισμα, καθώς και στο spiral drip φαίνεται 
το υγρό.Είναι θέμα αντίστασης; Αν αλλάξω drip θα έρχεται το υγρό στο στόμα;  Θα εκτιμούσα μια απάντηση αν είναι φυσιολογικό ή αν έχω κάνει κάτι λάθος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #131 στις: Απριλίου 18, 2016, 18:30 »
Να πατάς το κουμπί πρώτο και να το αφήνεις τελευταίο.
Πατάς το κουμπί, τραβάς τζούρα και μετά αφήνεις το κουμπί ώστε να εξατμίζεται το πλεονάζον υγρό που τράβηξες με τη τζούρα.
Η τζούρα σου να είναι απαλή και μακρόσυρτη, όχι δυνατή και κοφτή όπως έκανες με το κ.τ.

Αν έχει μαζέψει ήδη υγρό μέσα, βγάλε το drip tip, βάλε επάνω μια χαρτοπετσέτα και τίναξε σαν θερμόμετρο 3-4 φορές δυνατά για να φύγει το πλεονάζον υγρό.

Αποσυνδεδεμένος Hydrogen

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #132 στις: Απριλίου 18, 2016, 18:55 »
Ευχαριστω πολύ Camber :)

Αποσυνδεδεμένος Nassos

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #133 στις: Απριλίου 18, 2016, 19:27 »
Ρε παιδιά, έχω πολλά μοντάκια και επισκευάσιμους. Πήρα ένα ΑΙΟ για την γυναίκα μου, για να πάρω πίσω έναν KL+ και ένα istick που χρησιμοποιούσε. Τώρα μαλώνουμε στο σπίτι γιατί της παίρνω συνέχεια το ΄΄ηλεκτρονικό της΄΄. :dontknow:
Το έχω ερωτευτεί το μικρό :) . Και κάνει όσο ένα κουστουμάκι από ST το άτιμο....

Αποσυνδεδεμένος γιωργος77

  • **
  • 139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #134 στις: Απριλίου 18, 2016, 19:38 »
Όσο δουλεύει πέφτει η μπαταρία η όχι παιδιά???

Σορρυ παιδιά....εννοώ αν κρατάει σταθερή την τάση μέχρι να τελειώσει η μπαταρία... :eyesplash:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 18, 2016, 19:54 από γιωργος77 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103543 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 548 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209613 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15662 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 127006 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem