vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

80 επισκέπτες, 3 χρήστες
Buliwyf, camber, vsotos

Twitter

AVOCADO by Geek Vape

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #315 στις: Ιουλίου 19, 2016, 16:22 »
Επανέρχομαι στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω, μπας και σκεφτεί κανείς κάτι.
Τελικά βρήκα καλό SS316L 32mm της GEEKVAPE.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι δεν κάνω σωστά και το σύρμα SS316L καθώς και το βαμβάκι, μαυρίζουν τάχιστα. Το ...configuration:


vtc mini
Σύρμα SS 316L Geekvape, 32mm TCR 88 (σύμφωνα με τον κατάλογο που είχε το μαγαζί).
Σπείρες 6 +, αντίσταση 0,96 Ωμ
TCR 88
Θερμοκρασία 195
Watt 13
Βαμβάκι Cotton Bacon, αφράτο, αλλά πλούσιο με μουστάκια λίγο πιο πάνω από τον πάτο.
Υγρό: ATMOS balanced (8mg νικοτίνη), ECIG 60PG 40VG (12mg νικοτίνη), και τα δύο σκέτα χωρίς άρωμα.

Η τζούρα 4-5 δευτ. τα αμπέρ φτάνουν τα 3,4 τα watt το πολύ να παίξουν στο 12,8 η δε αντίσταση ανεβαίνει στα 1,09.
Η θερμοκρασία φτάνει τα 190 και δύσκολα θα ξεπεράσει τα 195 για να μπει ο κόφτης.

Το άτμισμα είναι ικανοποιητικότατο, το χτύπημα δυνατό,  γεύση πολύ καλή, ο ατμός ντουμάνι...αλλά στα 2ml αρχίζει το βαμβάκι να κιτρινίζει, όπως φαίνεται και στην φωτό. Στα επόμενα 2 ml θα αρχίσει και το σύρμα να μαυρίζει και στα 10-12 ml, δεν θα παίζεται λέμε! Σύρμα και βαμβάκι κατάμαυρα και τα αλλάζω.




Τα ίδια κάνει και με ένα άλλο SS316L της Ecig που το έχω σαν no name και το χρησιμοποιούσα στην default ρύθμιση 120. Παίζοντας με αυτό σε TCR είχα βφρει πως τα καλλίτερα ατμιστικά αποτελέσματα τα είχα στο 105, αλλά και πάλι δεν απέφευγα το γρήγορο μαύρισμα.

Τι έχει ρε παιδιά και ψοφάει;  :(

Αποσυνδεδεμένος Tribal

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #316 στις: Ιουλίου 19, 2016, 17:48 »
Γιατί δεν δοκιμάζεις με άλλο σύρμα και άλλο βαμβάκι να δούμε αν κάνει το ίδιο?

Αποσυνδεδεμένος sam4g

Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #317 στις: Ιουλίου 19, 2016, 17:58 »
Με 6 σπείρες και 0,32mm θα έπρεπε να σου βγει περίπου 0,6Ω αντίσταση.. Μήπως δεν τη διαβάζει καλά το κοντάκι;

Σορρυ τώρα είδα στη φωτό ότι έχεις 7 σπείρες. Αλλά πάλι έπρεπε να είναι κάπου στα 0,7Ω.. μάλλον δεν τη διαβάζει σωστά

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #318 στις: Ιουλίου 19, 2016, 20:31 »
Σε τι διάμετρο στρίβεις;
0.96Ω για 6 σπείρες SS316L μου φαίνονται πολλά.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #319 στις: Ιουλίου 19, 2016, 20:46 »
Κοίτα να δείς...επειδή η αντίσταση σου βγαίνει κάπου 0,16 Ohm παραπάνω απο ότι θα έπρεπε να βγαίνει σύμφωνα με το steam engine...ακόμα και αν έχεις στρίψει σε 3mm διάμετρο γιατί δεν το αναφέρεις...λογική μου φαίνεται η μαυρίλα και να μην παλεύεται κιόλας γιατί το ατσάλι γενικά μαυρίζει λίγο παραπάνω απο άλλα σύρματα...
Και πάλι καλά που έβαλες και τόσο χαμηλό TCR γιατί αν έβαζες παραπάνω θα είχες ακόμα μεγαλύτερη πραγματική θερμοκρασία...
Φαντάσου οτι με αυτή τη διαφορά αντίστασης που έχεις, η πραγματική σου θερμοκρασία στους 195 που ρυθμίζεις εσύ, είναι 230. Αλλά καμένο τίποτα ε... :dontknow:
Θα σου έλεγα να τσεκάρεις το στήσιμό σου λοιπόν σίγουρα και αν είναι όλα εντάξει και παίζει θέμα αγωγιμοτήτων πια που δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα...χαμήλωσε θερμοκρασία...δεν νομίζω να μην σε ικανοποιούν οι 200 βαθμοί...δηλαδή κάπου 170 ρύθμιση δική σου.
Βέβαια έχει και ζέστη πια...αλλά αντί για τους 20 βαθμούς, ακόμα και στους 40 να στρίβαμε, η διαφορά σου θα ήταν 0,014 Ohm...όχι 0,16...
Εναλλακτικά μπορείς να καθαρίσεις και το σύρμα πριν το χρησιμοποιήσεις ή ακόμα να κάνεις και ένα dry burn με λίγα watt να κάψει ότι μπορεί να έχει επάνω του και βλέπεις...

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #320 στις: Ιουλίου 19, 2016, 23:00 »
Ωπ! Ξέχασα να αναφέρω ότι οι 7 σπείρες είναι σε 3,5 χιλ. αξονάκι. :eyesplash:
Σύμφωνα με το steam engine πρέπει να βγαίνει 0,94 - 0,95 ανάλογα το μήκος στα ποδαράκια. Το vtc μου σε Power mode την διαβάζει 0,97, στο εργοστασιακό SS316 (120) την διαβάζει 0,91, στο By Pass 0,94 και στο χειροκίνητο TCR (88) 0,96!





Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
@Tribal
Αν εννοείς άλλο ατσάλι, έχω δοκιμάσει. Και βαμβάκι επίσης.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
estrifan,
δηλαδή αν χαμηλώσω ακόμα το TCR, θα μειώσω την διαφορά πραγματικής θερμοκρασίας με την  αναγραφόμενη;
Το έκανα, το πήγα 80, αλλά δεν προλαβαίνω ούτε να πατήσω το fire και μπαίνει ο κόφτηες.
Βρε μπας και τα έφτυσε η πλακέτα; :hmmm:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 19, 2016, 23:08 από Λοξίας »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #321 στις: Ιουλίου 19, 2016, 23:13 »
Και πάλι οι 7 σπείρες 0,9 Ohm σου δίνουν γιατί δεν είναι και 7 ακριβώς οι σπείρες...αλλά όπως και να έχει, μικραίνει η διαφορά που εγώ τουλάχιστον νόμιζα αρχικά πως είχες. Άρα εγώ θα πόνταρα μάλλον στο καθάρισμα του σύρματος... :dontknow:
Το ότι σου δείχνει άλλες τιμές αντίστασης στα διάφορα mode, είναι γιατί πρέπει να του κάνεις αυτό το τύπου reset και θα δείς οτι παντού μετά θα έχει την ίδια τιμή. Μάλιστα το έκανα και μόλις τώρα για να σιγουρευτώ παρόλο που πάντα έτσι το κάνω και ενώ στην αρχή μου είχε διαφορά η τιμή της αντίστασης, με το reset δείχνουν όλα τα mode την ίδια!

Αποσυνδεδεμένος Sotis76

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #322 στις: Ιουλίου 19, 2016, 23:20 »
Όταν λες reset;

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #323 στις: Ιουλίου 19, 2016, 23:32 »
estrifan,
δηλαδή αν χαμηλώσω ακόμα το TCR, θα μειώσω την διαφορά πραγματικής θερμοκρασίας με την  αναγραφόμενη;
Το έκανα, το πήγα 80, αλλά δεν προλαβαίνω ούτε να πατήσω το fire και μπαίνει ο κόφτηες.
Βρε μπας και τα έφτυσε η πλακέτα; :hmmm:

Όχι, με αυτό τον τρόπο δεν θα μειώσεις τη διαφορά πραγματικής θερμοκρασίας με την αναγραφόμενη ακριβώς. Ότι TCR και να βάλεις, η διαφορά με την αναγραφόμενη θα είναι πάντα η ίδια. Μόνο αν μειωθεί η αντίσταση θα είσαι πιο κοντά στην πραγματική θερμοκρασία. Θα μειωθεί όμως η διαφορά της πραγματικής θερμοκρασίας σύμφωνα με την ωμικότητα κάθε φορά. Δηλαδή, αν το σύρμα σου έχει πραγματικό TCR 88, με αρχική αντίσταση 0,9 Ohm, στους 195 βαθμούς η αντίσταση θα γίνει 1,038 Ohm περίπου. Αν εσύ του βάλεις TCR 120, η θερμοκρασία που θα νομίζει το mod οτι έχει η αντίσταση στα 1,038 Ohm θα είναι 148 βαθμοί, οπότε και θα συνεχίσει να δίνει ισχύ μέχρι να φτάσει τους 195 βαθμούς, δηλαδή τα 1,089 Ohm σύμφωνα με τους υπολογισμούς του στο TCR 120. Στα 1,089 Ohm όμως, η πραγματική θερμοκρασία σύμφωνα με το σωστό TCR 88, είναι 258 βαθμοί περίπου! ;)
Άρα λοιπόν ο κόφτης καλά κάνει και σου μπαίνει με το TCR στο 80, γιατί το mod υπολογίζει πολύ πιο πριν οτι φτάνεις τους 195 βαθμούς οι οποίοι στην πραγματικότητα είναι λιγότεροι και σου δίνει και υποτονικό άτμισμα.

@Sotis76
Όταν λέω reset, εγώ αυτό που κάνω είναι να ξεκλειδώνω όλα τα mode για έλεγχο θερμοκρασίας, ή έστω αυτά που με ενδιαφέρουν, να περνάω απο όλα βιδώνοντας τον ατμοποιητή και να βλέπω την αντίσταση. Ξεβιδώνω μετά σε κάθε mode ξεχωριστά, δηλαδή βιδώνω, μετράω, ξεβιδώνω και μετά πατάω το fire χωρίς τον ατμο πάνω. Έτσι σε κάθε mode που περνάω πατώντας το fire το mod καταλαβαίνει οτι δεν έχει ατμο και κάνει ένα τύπου μηδένισμα στη μέτρηση. Κάνοντας έτσι έναν κύκλο, όταν ξαναπεράσω απο το ίδιο mode δεύτερη φορά θα μετρήσει την αντίσταση σωστά, ή εστω ίδια παντού!

Αποσυνδεδεμένος Tribal

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #324 στις: Ιουλίου 20, 2016, 01:53 »
Δοκίμασε με kanthal

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #325 στις: Ιουλίου 20, 2016, 21:28 »
Πριν μέρες πήρα και τον 22άρη. Καλύτερος λίγο σε γεύση από τον 24άρη αλλά εξαιτίας του φαινομένου της παρακάτω φωτό που συμβαίνει πάντα στην τσέπη μου, δεν θα γίνει ποτέ καθημερινός μου. Εμπιστοσύνη μηδέν. Ούτε σα θερμόμετρο μπορώ να τον τινάξω για να βγάλω τους υδρατμούς. Πάλι έτσι ξεκουμπώνεται...


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #326 στις: Ιουλίου 20, 2016, 22:29 »
[justify]@Stepeha, καλησπέρα. [/justify]
[justify]Χαχαχα, έχεις δίκιο, στη μεταφορά του έχει θεματάκι. Παρ' όλα αυτά πιστεύω θα συμφωνήσεις πως η ζυγαριά εξακολουθεί να γέρνει υπέρ του Avocado, εξάλλου κατά τη μεταφορά οποιουδήποτε ατμοποιητή θέλει προσοχή (π.χ. εγώ τους τοποθετώ πάντα σε όρθια-σταθερή θέση), όμως από την άλλη έχεις δίκιο, τα κομμάτια αφαιρούνται ιδιαίτερα εύκολα και τώρα το καλοκαιράκι είμαστε και πιο χαλαροί (μια βερμούδα και μια θήκη μπανάνα...). Πάντως μέχρι τώρα δεν έχω ξαναδεί τέτοια περίπτωση ατμοποιητή. Ντροπιάζει πολλούς, πάρα πολλούς. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #327 στις: Ιουλίου 20, 2016, 23:08 »
Καλησπέρα.
Είμαι σε ολιγοήμερες διακοπές (μέχρι το Σαββατο) και γι' αυτό αργώ να απαντήσω.

@estrifan
Χρήσιμες οι πληροφορίες σου και σ' ευχαριστώ.
Σου είναι εύκολο να μου δώσεις ένα λινκ στο φόρουμ (ή αλλού), με τις κατάλληλες επεξηγήσεις/υπολογισμούς μεταξύ TCR, ομικής αντίστασης και θερμοκρασίας, σαν και αυτές που έγραψες πιο πάνω, μιας και μου είναι δύσκολο να ψάχνω από εδώ...γκρινιάζει και η γυναίκα μου  :-[
edit: έχω την εντύπωση πως έκανα αυτό ακριβώς το reset, πριν δοκιμάσω την τιμή της αντίστασης σε κάθε mode. Αλλά δεν με πολυεμπιστεύομαι λόγω χαλαρωτικής διάθεσης... :))
Θα το επαναλάβω με σιγουριά.

@Tribal
Θα δοκιμάσω kanthal, μόλις επιστρέψω και αγοράσω.


Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #328 στις: Ιουλίου 20, 2016, 23:13 »
Μωρέ εγώ να σου δώσω αλλά και εγώ τους υπολογισμούς τους κάνω σε ένα excelόφυλλο που έχω περάσει τους τύπους και τα νούμερα βγαίνουν αυτόματα... ;D  Μη νομίζεις ότι τα έχω μάθει απ' έξω και το παίζω καμπόσος   :tongue_smilie:

Αλλά νομίζω ότι με αυτά τα δύο θα σου λυθούν πολλές απορίες και ότι άλλο το συζητάμε  :thumpup: :
http://vaping.gr/index.php/topic,27433.0.html
http://vaping.gr/index.php/topic,29774.0.html

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #329 στις: Ιουλίου 21, 2016, 00:01 »
Ο δικός μου πάντως παιδιά δεν ξεκουμπωνει τόσο εύκολα, ειδικά το κάτω δαχτυλίδι με το λογότυπο του αβοκαντο αγανακτω να το βγάλω καθε φορά που θέλω να κάνω νεο στήσιμο, τρομερά σφιχτό μιλάμε όμως. Ακόμα με τα πρώτα του orings και δεν λενε με τίποτα να χαλαρωσουν τα άτιμα.. :D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116578 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824807 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507802 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9018 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155006 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569072 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244131 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294486 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1849 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763025 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1204 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4091 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem