vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

98 επισκέπτες, 1 χρήστης
Tem

Twitter

The Hurricane ss316 Clone

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #195 στις: Απριλίου 14, 2016, 23:24 »
Παράθεση
Ναι τον έχω στη δεύτερη μικρή και με γρατζουνάει μέχρι βήχα, αν όχι στην πρώτη μετά από λίγες τζούρες και ειδικά απανωτές.
Λογικό και αναμενόμενο να συμβαίνει αυτό, αφού αναζητάς σφιχτή τζούρα σε λάθος ατμοποιητή.
Και στην 2η μικρή κι όλας που δεν αποδίδει σωστά (από την 3η αρχίζει και παίζει καλά). Βάλτον
δίπλα δίπλα με έναν Κ1 Aspire του 10ευρου, καλύτερα παίζει ο Κ1 και από γεύση και από ατμό.
Everything feels so wrong με τον Hurricane στις 2 μικρότερες τρύπες (τώρα γιατί τις έχει, άλλο
αυτό, ούτε ο πρώτος θα 'ναι ούτε ο τελευταίος που απλά τις έχει για να τις έχει).

Άμα μελετήσεις και τα post κατόχων του αυθεντικού θα το διαπιστώσεις και ο ίδιος πως δεν κάνει
για σφιχτές τσιγαρίσιες, αλλά για αεράτες. Όταν κάποιος τα 'χει σκάσει για τον αυθεντικό, είτε είναι
φραγκάτος και αναζητάει την τελειότητα με αποτέλεσμα να λιώνει τον ατμοποιητή στα στησίματα, είτε
δεν είναι φραγκάτος και τον πόνεσε το 200άρι που σημαίνει πως αυτός θα τον λιώσει ακόμη περισσότερο
γιατί τον "πονάει" και αγωνίζεται "με νύχια και με δόντια" για να εισπράξει αυτό που -με ιδρώτα- πλήρωσε.
Ε όταν βλέπεις posts -και των μεν και των δεν- να στήνουν με 40άρια σύρματα (πχ), είναι φως φανάρι πως ο
άτμο για να αποδώσει θέλει watts, που κατά συνέπεια σημαίνει πως θέλει και αέρα.

Και δεν είναι μόνο αυτό. Εδώ θα κάνω μια "παρένθεση" και θα γράψω πως πέρυσι που ήταν ο πρώτος μου
χρόνος ως ατμιστής δεν είχα ιδιέταιρο χρόνο να ασχοληθώ με στησίματα και γενικά γύρω από της φιλοσοφία
των ατμοποιητών και ζούσα ένα σκοτεινό μεσαίωνα σε πολλά θέματα. Φέτος που μου βρέθηκε χρόνος και
έλιωσα να στήνω όλη μέρα / όλη νύχτα, πλέον -θέλω να πιστεύω- πως τα πράγματα έχουν αρχίσει να είναι
ξεκάθαρα γύρω μου. Εν ολίγης, βλέπωντας και μόνο το deck ενώς ατμοποιητή, σε κατευθύνει μόνο του πως
"πρέπει" να δουλέψει. Πχ σε Kayfun ή Phenomenon ή Erl μπορείς να στήσεις "λεπτά" σύρματα και να αποδώσουν
αφού έχουν μικρό deck χωρίς βάθος, έχουν καμπάνα με καμπυλότητα κτλ. και κατά συνέπεια να κάνεις τσιγαρίσιες
ή (προς) σφιχτές τσιγαρίσιες. Σε Hurricane όμως που έχει ένα deck σαν πισίνα, ε τι απόδοση να βγάλουν τα λεπτά
σύρματα και τι σφιχτές να κάνεις. Άλλο που ακόμη και με σωστό στήσιμο και αέρα (τουλάχιστον 3η τρύπα), πρέπει
να προσαρμόσεις και τη τζούρα σου, που ο συγκεκριμένος άτμο "απαιτεί" να μην τραβάς λες και είσαι Παοκσής σε
καφετέρια που ρουφάει φραπεδούμπα "χα-λα-ρά" ...θέλει να δίνεις γκάζια ...για να σου δώσει και αυτός.

Αποσυνδεδεμένος fafalos

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #196 στις: Απριλίου 14, 2016, 23:56 »
Πάντως αυτή τη στιγμή έχω κατεβάσει την αντίσταση πιο κοντά στον αέρα και τον έχω στην τρίτη τρύπα (πριν διαβάσω το  ποστ). Όπως είπα κάνω μόνο VG και πραγματικά αυτή τη στιγμή πολύ τον χαίρομαι. Απολαμβάνω μια τελείως διαφορετική ατμιστική εμπειρία από ότι μέχρι τώρα.  8)

Αποσυνδεδεμένος Zizik

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
  • Smurfer
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #197 στις: Απριλίου 15, 2016, 07:09 »
Όπως τα γράφει ο FML. :D
Χρησιμοποιώ έναν εδώ και τέσσερις μέρες και δεν έχω εντυπωσιαστεί απο γεύση στη μία μικρή τρύπα (που αντιστοιχεί στη μεσαία των άλλων ατμοποιητών μου). Πολύ καλός αλλά όχι καλύτερος απο τους άλλους μου, αναγνωρίζω πως δεν κάνει για 'μένα.
Έχω εντυπωσιαστεί όμως απο την κατασκευή και την ποιότητα της κινεζιάς.  :)


Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #198 στις: Απριλίου 15, 2016, 13:05 »
Και χαρά εγώ που θα τσεπώσω τον hurricane του zizik! ;D

Διότι εγώ, αντίθετα από τον zizik και τον FML, τον βρίσκω υπέροχο ατμοποιητή και με λεπτά σύρματα και με χαμηλά ρεύματα και με σφιχτό τον αέρα. Για να είμαι πιο ακριβής, τον αέρα τον βάζω είτε στο πιο σφιχτό είτε στο πιο αεράτο. Συνήθως όμως στο πιο σφιχτό. Ναι φίλοι μου, στην πρώτη τρύπα που ευτυχώς συμπεριέλαβε αυτός ο καλός άνθρωπος, ο κατασκευαστής του, για λοξίες σαν κι εμένα. Για να καταλάβετε πόσο πολύ τον απολαμβάνω (στις ρυθμίσεις αυτές), τον γεμίζω 2 φορές την ημέρα ενώ τον KF 4 (banana) έχω να τον γεμίσω από το περασμένο Σάββατο. Ή το προπερασμένο Σάββατο; Δεν είμαι σίγουρος...
Όχι πως δεν θα δοκιμάσω και με χοντρά, πολύ χοντρά σύρματα και πολλά, πάρα πολλά watt και κάργα αέρα. Στον δεύτερο όμως. Ο πρώτος έχει τώρα 0,28 mm σύρμα, 5 σπείρες, 1,45 ohm, βαμβάκι cotton bacon και παίζει στα 11 watt. Αυτός κλείδωσε!

'Η δική σου κόλαση, ο δικός μου παράδεισος'.
(Μου διαφεύγει ποιος αρχαίος σοφός είπε την ατάκα αυτή - ίσως να ήταν ο μπλε συντονιστής)

Good day. :respect_hat:


ΥΓ. Μου αρέσει τόσο πολύ ο hurricane που σκεφτόμουν να αγοράσω και τον αυθεντικό. Επειδή όμως εντυπωσιάστηκε τόσο πολύ ο zizik από την ποιότητα της 'κινεζιάς' (sic), λέω να το αφήσω προς το παρόν. Μπορεί ο αυθεντικός να μην είναι ανάλογης ποιότητας... :dontknow:



Αποσυνδεδεμένος Sifis7

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #199 στις: Απριλίου 20, 2016, 00:30 »
Σημερα μου εφτασε απο πολωνια μερια ο tobecco hurricane (1 εβδομαδα περιμενα)..μετα απο ενα γρηγορο πλυσιμο σε υπερηχους(δεν ειχε πολυ λαδιλα) εκανα το πρωτο στησιμο 1.4 ohm με 32 kanthal σε 2.5 τρυπανακι και βαμβακι κομμενο συριζα και αφρατεμενο...με 90vg υγρακι ξεκιναω....τροφοδοσια τελεια,απανωτες τζουρες και πολυ καλη γευση και αερας!ειχα καιρο να απλαυσω ετσι εναν rta(ειδικα κλωνο)και ειχαν περασει στα χερια μου τελευτεους μηνες cloud1,kayfun v3mini, avocado και squape clonos...νομιζω γευση πλησιαζει στον cloud....
Και γυριζοντας απο την καφετερια που ειχα απολαυσει τον hurricane μαζι με τον καφε μου,ΤΣΟΥΠ γλιστραει απο τα χερια μου το minivolt και διαλιεται στο τσιμεντο το τανκακι του ατμο  :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(
αυριο παω για το κουστουμακι steamtuners (αν και κανει οσο κανει ο κλωνος ολοκληρος)νομιζω θα τον κανει πολυ πιο ομορφο... 

Αποσυνδεδεμένος johnper

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Heavy vape industry
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #200 στις: Απριλίου 26, 2016, 17:37 »
Το δαχτυλίδι του αέρα βγαίνει με κάποιον τρόπο από την βάση?
ΤΟ παιδεύω άλλα δεν , δεν τον έχω πολλές μέρες και είδα τώρα  κάτι καφέ λεκέδες ανάμεσα στις τρύπες που ελπίζω να είναι υγρό και όχι σκουριά.

Αποσυνδεδεμένος BillythekingRhodes

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω 24 μήνες και βρήκα την υγειά μου!!!
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #201 στις: Απριλίου 26, 2016, 17:56 »
υγρό θα είναι, πάντως δεν νομίζω να βγαίνει αν δεν το ξεπατώσεις. Πρεσαριστή φαίνεται η βάση του. 

Αποσυνδεδεμένος Ηρακλης

  • ***
  • 591
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #202 στις: Απριλίου 26, 2016, 22:15 »
Προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα με διαρροές έχω όμως ένα άλλο πρόβλημα με το συγκεκριμένο ατμοποιητή.
Δε μπορώ να πάρω κανονική τζούρα και να παράξω νορμαλ ποσότητα ατμού γιατί με πιάνει βήχας. Δοκίμασα να μειώσω τη νικοτίνη μέχρι και μηδενική αλλά δεν υπήρξε πολύ μεγάλη διαφορά. Δοκίμασα επίσης με διαφορετικά στησίματα, 2,4mm, 3mm, κοντά στον αέρα, μακρυά από τον αέρα, διαφορετική ρυθμιση airflow, άλλο υγρό (2 υγρά δοκίμασα τα οποία τα κάνω πολλούς μήνες τώρα), τίποτα.
Σας έχει τύχει και εαν ναι υπάρχει λύση;
Fafalos άνοιξες απο κάτω ? αν διέλυσες τη βάση στην συναρμολόγηση εβαλες ανάποδα τη βάση με αποτέλεσμα να μη γίνεται εισροή αέρα ! Συγνώμη που απαντώ τώρα αλλά τώρα μπήκα // εγώ εχω τον γνήσιο αλλά ειναι το ίδιο //

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Το δαχτυλίδι του αέρα βγαίνει με κάποιον τρόπο από την βάση?
ΤΟ παιδεύω άλλα δεν , δεν τον έχω πολλές μέρες και είδα τώρα  κάτι καφέ λεκέδες ανάμεσα στις τρύπες που ελπίζω να είναι υγρό και όχι σκουριά.
johnper μην προσπάθης δεν υπάρχει λόγος να βγαλης το δαχτυλίδι 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2016, 22:31 από Ηρακλης »

Αποσυνδεδεμένος fafalos

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #203 στις: Απριλίου 26, 2016, 23:43 »
Πλέον δε με ενοχλεί, για κάποιες μέρες έκανα σκέτη VG και μετά που ξαναδοκίμασα ένα από τα συνηθισμένα μου υγρά (50/50) δεν είχα κανένα πρόβλημα, τι να πω, ο βήχας μπορεί και να οφειλοταν σε καποια ιωση ή κάτι άλλο...  :hmmm:

Πάντως πλέον έχει γίνει ο βασικός μου ατμοποιητής, το συνιστώ ανεπιφύλακτα. 

Μετά από διάφορες δοκιμές και πειραματισμούς τον απολαμβάνω περισσότερο με λεπτά σύρματα, 2,4 διάμετρο, περίπου στα 1,5Ω και στη δεύτερη τρύπα.


Αποσυνδεδεμένος Ηρακλης

  • ***
  • 591
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #204 στις: Απριλίου 27, 2016, 00:21 »
Και εγώ που τον εχω στις 2 δεύτερες έχει πολλη Ντουμάνη , καταπληκτικός  ατμό.... Εχω και τον γνήσιο v1.3 και τον κλωνο 1.2 πολλη  μικρή διαφορά σε γεύση !!!  :thumbsup_move_1:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 30, 2016, 00:18 από Ηρακλης »

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #205 στις: Απριλίου 27, 2016, 12:53 »
Λοιπόν ήρθε και ο κλώνος από fasttech. Σε σχέση με τον κλώνο της tobeco παρατήρησα ότι η μόνη διαφορά είναι στον κεντρικό πόλο όπου αν τον ξεβιδώσεις, στον κλώνο από fasttech έχει ελατήριο ενώ της tobeco δεν έχει.
Σε θέμα ατμίσματος έχουν ωραία απόδοση και οι 2.

Αποσυνδεδεμένος porfyras

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #206 στις: Απριλίου 27, 2016, 14:50 »


Αποσυνδεδεμένος Ηρακλης

  • ***
  • 591
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #207 στις: Απριλίου 30, 2016, 00:13 »
Και εγώ που τον εχω στις 2 δεύτερες έχει πολλη Ντουμάνη , καταπληκτικός  ατμό.... Εχω και τον γνήσιο v1.3 και τον κλωνο 1.2 πολλη  μικρή διαφορά σε γεύση !!!  :thumbsup_move_1:

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #208 στις: Μαΐου 05, 2016, 00:26 »
Αφού έκανα μερικά ml με τον κλώνο της fasttech, ήρθε η ώρα για το δεύτερο του μπάνιο. Τρίψιμο με βουρτσάκι και μπάνιο σε νερό με λίγο υγρό πιάτων.
Αποτέλεσμα η βάση να βγάλει σκουριά....Παράξενο δεν είναι? Αφού υποτίθεται είναι από SS316...
Αυτό τον κλώνο έχω από FT https://www.fasttech.com/p/3718300.

Αποσυνδεδεμένος Ηρακλης

  • ***
  • 591
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #209 στις: Μαΐου 05, 2016, 00:31 »
ειχες υγρό μέσα πολλη καιρό? εμένα μου το έκανε k v3 mini μια φορά αλλά είχα τα υγρά καμία 10 μερες

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 05, 2016, 18:33 από Cruiser79 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116539 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824778 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507765 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9012 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154985 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569050 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244110 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294465 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1840 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762998 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1199 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4085 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem