vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

409 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, manoslykos, Sergios

Twitter

ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15

Αποσυνδεδεμένος johnper

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Heavy vape industry
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #211 στις: Απριλίου 17, 2016, 23:14 »

Αποσυνδεδεμένος BlaCkMamba

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
  • VTC+Pico, CloudOne V3, Kayfun L+, Vaporesso Gemini
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #212 στις: Απριλίου 18, 2016, 02:19 »
http://www.teomav.gr/2015/07/lg-hg2-3000mah-20a.html#.VxPt5DEppCC

Μ'αρεσει το σχολειο που εχουν με κοκκινα γραμματα μεσα στη σελιδα σχετικα με την γνησιοτητα της μπαταριας.
Ευχαριστω και τους 2 σας για την αμεση απαντηση!

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #213 στις: Απριλίου 18, 2016, 03:08 »
Το σχόλιο που είναι με κόκκινα γράμματα στον TEOMAV, είναι για να τονίσει ο Θοδωρής ότι ελέγχει τις μπαταρίες που εισάγει σε πολλά σημεία για την γνησιότητά τους και αυτό το λέω γιατί μία μέρα που ήμουν στο κατάστημά του έκανε μπροστά μου αυτό τον έλεγχο σε νέα παρτίδα με Samsung 30Q.
Προσωπικά για μπαταρίες τον εμπιστεύομαι 2 χρόνια τώρα.

Αποσυνδεδεμένος BlaCkMamba

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
  • VTC+Pico, CloudOne V3, Kayfun L+, Vaporesso Gemini
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #214 στις: Απριλίου 18, 2016, 03:38 »
Εδώ και μισή ώρα παράγγειλα 3 από τον Teomav και βλέποντας και το σχόλειό σου είμαι βέβαιος ότι έπραξα καλά!

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #215 στις: Απριλίου 18, 2016, 03:50 »
Σωστός. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #216 στις: Απριλίου 18, 2016, 13:15 »
Όντως ο έλεγχος ποιότητας πρέπει να διασφαλίζεται και από τον πωλητή γιατί σε αυτόν δίνουν τα χρήματα τους οι πελάτες.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #217 στις: Απριλίου 18, 2016, 16:26 »
Ο Θωδωρης πραγματικα κανει ελεγχο στις μπαταριες.
Αγορασα δυο LG HG2 , μια Samsung 30Q και μια LG HE4 ...... , αλλα με το καλυμμα της LG HG2.
Στο νημα αυτο
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5559.msg989221.html#msg989221
αν δεν τα καταφερω σημερα το βραδυ , σιγουρα αυριο θα ανεβασω μετρησεις , απο ολες αυτες τις μπαταριες .
Μαζι με τις μπαταριες αυτες , εκανα μετρηση και σε δυο αυθεντικες LG HE4 , για να γινει συγκριση και να δουμε αν εχουν σχεση αυτες οι δηθεν LG HG2 με τις LG HE4.
............................και μαλλον εχουν..............και μαλιστα μεγαλη..............

Το Teomav εχει τιμη 8.50€ για την LG HG2 και για την Samsung 30Q , με τα μεταφορικα θα παει απο 10 - 13€ και θα την εχεις στα χερια σου την επομενη μερα.
Την ψευτο LG HG2 , τη δινει στα 6€ και μεχρι στιγμης ειδα αναλογη αποδοση με την αυθεντικη LG HE4 , αλλα σημερα θα τελειωσω το τεσταρισμα και θα ξερω σιγουρα αν ειναι ή οχι το ιδιο στοιχειο απο κατω....
Eιναι ελεγμενες απο το καταστημα με φορτιστη/αποφορτιστη iMax B6 και τα mAh που εδωσαν , ειναι μεσα στα πλαισια που δινουν και οι εταιριες κατασκευης
Το καταστημα ομως ειναι Θεσσαλονικη.

Αν εισαι Αθηνα , υπαρχει αναλογη τιμη στο Atmorama .
Και στο Atmorama γινεται αναλογος ελεγχος.

Το ιδιο και στο καταστημα Atmistique , απο το οποιο εχω κανει και τις περισσοτερες αγορες μου , οσο αφορα καταστηματα απο την Ελλαδα.
Kαι 'δω οι μπαταριες πριν μπουν στο ραφι για πωληση , ελεγχονται πρωτα για το αν ειναι σωστες ή οχι...

Αποσυνδεδεμένος BlaCkMamba

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
  • VTC+Pico, CloudOne V3, Kayfun L+, Vaporesso Gemini
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #218 στις: Απριλίου 18, 2016, 18:20 »
Ωραιο παλικαρι ο Θοδωρης.. σημερα το πρωι με πηρε ισα με 4-5 τηλεφωνα μεχρι να το ακουσω.
Μου εξηγησε αναλυτικα τα εξοδα αποστολης αλλα και το ποσες μερες παραδοσης κανει η καθε επιλογη. 4 ευρω για ταχυδρομειο το οποιο κανει 4-5 μερες να φτασει στα χερια μου. Πορτα-πορτα 5 ευρω το οποιο κανει 2-3 μερες και Γενικη ταχυδρομικη 6 ευρω που ερχονται την επομενη εργασιμη.
Του ειπα για πορτα-πορτα και το πρωτο πραγμα που μου ειπε ήταν ότι αν στις 2 μερες δεν εχω παραλαβει να τον παρω αμεσως τηλεφωνο να κανονισει αυτος.
"8μιση ευρω η μια επι 3 + 5 τα μεταφορικα, 30,5 ... 30 να στρογγυλεψουν" είπε και με ευχαριστησε για την αγορα μου.
Στο θεμα επικοινωνιας σιγουρα με κερδισε και θα τον ξαναπροτιμησω αν χρειαστω μπαταριες ειτε για μενα ειτε για γνωστους.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #219 στις: Απριλίου 18, 2016, 21:55 »
Ακριβως.
Δε βλεπω το λογο λοιπον να αγορασω απο εξωτερικο , απο τη στιγμη που ειναι τοσο κοντα οι τιμες....

Αποσυνδεδεμένος TheSpartan

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #220 στις: Απριλίου 29, 2016, 11:28 »
Αγόρασα και εγώ απο τον Θοδωρή (Teomav) 4 LG HG2. Θα σας πώ όλη την ιστορία γιατί έχει σημασία να λέμε και τα καλά εδώ. Επικοινώνησα μαζί του μία μέρα πριν την διαθεσιμότητα που έγραφε στο site του, την Πέμπτη 21/4/2016. Αν και θα μπορούσε να μου στείλει την Πέμπτη για να τις έχω Παρασκευή Αθήνα, ευγενικά μου αρνήθηκε καθώς δεν τις είχε τεστάρει. Οπτικά μου είπε ότι ήταν οκ αλλά δεν το ρίσκαρε να μου τις στείλει. Επικοινώνησε μαζί μου το ίδιο βραδυ και μου είπε ότι όλα ήταν οκ. Έκανα την κατάθεση Παρασκευή 22/4/2016 και τις έστειλε αμέσως. Παρέλαβα την Δευτέρα λοιπόν 4 LG HG2 μέσα στο ειδικό πλαστικό κουτάκι  με 4 μπαταρίες , που δεν μου το χρέωσε. Άψογος στην επικοινωνία καθώς μπορείς να τον πάρεις στο κινητό του και να ρωτήσεις ότι θέλεις.

Το μαγαζί (teomav.gr) το έμαθα απο εδώ διαβάζοντας τα νήματα του forum και ειδικά την γνώμη του shadockan :respect:.

Ένα καλό άρθρο που έπεσε στην αντίληψη μου για την αυθεντκότητα ή μη των LG μπορείτε να διαβάσετε στο παρακάτω link:
Link.

Καταλήγει το άρθρο στις παρακάτω προτάσεις για να ελένξουμε την αυθεντικότητα μιας LG HG2:

Look at the color, does it appear as an earthy brown, or does it have a slight purple or reddish tint? A purplish color might indicate a fake.

  • Is the washer / insulator ring shiny or matte / textured? A shiny washer might indicate a fake.
  • Is the metal under where the washer would normally lay a dirty brownish color or a more clean steel metallic color? If it is more metallic in color, this might indicate a fake.
  • Look at the grooves under the top-cap, do they appear small and thin, or slightly larger? Compare them with the photographs in this article. A larger groove and especially a large gap between the positive and negative terminal might indicate a fake.
  • What markings does your cell have? If it is blank, or is a simple line of text such as 'I0122A', or does it have many markings all over its body? Look at the markings, and see if they match that of an HE2 or HE4. Look at the quality of the markings, are they faded and smeared? If the markings on the steel are faded, it might indicate a fake.
Finally, can you characterize your cell's performance?
  • If you purchase a charger with an mAh read-out, you are able to check your charge capacity and quickly verify a cell. For example, some HG2 cells we tested only charged up to 2500mAh. This is a very quick and easy way to verify your 18650's authenticity.
  • How does the cell compare to other cells you own in terms of capacity (run-time) and voltage sag?
Add up as many of these indicators as you can, the more you can check-off, the more likely you have a fake HG2 - with actual performance always being the strongest form of evidence.



« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2016, 11:55 από TheSpartan »

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #221 στις: Απριλίου 29, 2016, 13:58 »
check this!
Δεν θυμαμαι αν εχει αναφερθει(υποθετω ομως απο shado :hmmm:)


https://batterybro.com/blogs/18650-wholesale-battery-reviews/104619270-can-you-identify-the-fake-lg-hg2-18650-battery

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #222 στις: Ιουνίου 29, 2016, 16:28 »
ηθελα να τσεκαρω την χωρητικοτητα των καινουριων μου hg2 και δεν ειχα αλλον τροπο περα απο αυτον το φορτιστη ενος φιλου.
ξεκινησε απο 3.15v μεχρι τα 4.2 σαν να εδειξε οτι μπηκαν 3113mah σε 198λεπτα με 1A φορτιση
τον φορτιστη αυτον τον ξερετε?
μηπως απο μεσα, η μπαταρια μου, εχει καποια μπαταρια 3500mah?
αγορα απο nkon...
]

τον βρηκα και στην fasttech
μηπως να ποσταρα στο νημα με τους φορτιστες? :confused1:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 29, 2016, 17:32 από antonelos »

Αποσυνδεδεμένος barba_bill

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #223 στις: Ιουνίου 29, 2016, 16:38 »
Μπαταρία δεν έχει μη φοβάσαι...
Ο συγκεκριμένος φορτιστής είναι πάρα πολύ καλός...
Το ότι είδες μεγαλύτερη χωρητικότητα από την αναγραφόμενη των μπαταριών είναι θέμα ανοχών..
Λίγο των Μπαταριών κ λίγο (περισσότερο) του φορτιστή....
Παρόλο που έχω σχεδόν τον ίδιο δεν θυμάμαι (κ δεν νομίζω) να καλυμπράρεται...
Με αλλαγή firmware κάνει παπάδες....

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #224 στις: Ιουνίου 29, 2016, 17:18 »
βασικα η ερωτηση μου ηταν (ασχετως αν ειπα ολα τα αλλα) αν εχω γνησια μπαταρια ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 511 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285213 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315567 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126829 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95233 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem