vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

121 επισκέπτες, 4 χρήστες
lagoudakis, ZoeM, manoslykos, PsykieG

Twitter

Hurricane v1.3 by E-Phoenix

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #165 στις: Μαρτίου 06, 2016, 20:16 »
Ειναι ομως για 5ml  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος SpSP

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #166 στις: Μαρτίου 07, 2016, 16:05 »
Προς άπαντες hurricane istes κάτοχος του τυφώνα απο την Πέμπτη και εγώ και επιστροφή στο βαμβάκι μετά απο πολύ καιρό εφόσον έτυχε τον δοκίμασα εντελώς τυχαία με το υγρό μου. Μετά και το πρώτο στήσιμο που μου έκαναν VB που έπαιξε τέλεια ότι και αν έχω κάνει (που είναι ακριβώς το ίδιο) η μπουρμπουλήθρα πάει σύννεφο. Το βαμβάκι το κόβω σύριζα. Έχω στήσει με 2αρι πυρήνα και 2,5, σύρμα 30άρι και Cotton Bacon βαμβάκι. Για πείτε καμία ιδέα ρε παιδιά. Υγρά έχω δοκιμάσει απο 50-50 μέχρι και 100 VG.

Αποσυνδεδεμένος ongakos

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Γηρασκω αει ατμιζομενος
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #167 στις: Μαρτίου 07, 2016, 18:16 »
ongakos, άμα μπορείς γράψε τι στήσιμο (σύρμα/άξονας/σπείρες) σου κάναν στο VB
(έγραψε και άλλος γι' αυτό, αλλά δεν θυμάμαι να το ανέλυσε), καθώς και αν κάποιο
δικό σου στήσιμο σε βόλεψε πιο πολύ. Ευχαριστώ.

Γεαι σου φιλε

Ημουν εκτος κατι μερες και τωρα μπηκα στο φιλικο μας φορουμ

Εχω κανει παρα πολλες δοκιμες με νικελ ομως. Να σας πω που κατεληξα μετα απο πολυ προσεκτικα σετ απς.

6 σπειρες 28 G νικελ , 2,5 mm τρυπανακι,βαμβακι cotton bacon, 0,067 ohms στο yihi sx mini ml. Σταθεροταη παντα αψογη συμπεριφορα στο μοντ. Ποτε δεν ειχα αυξομοιωσεις αντιστασης ,πραγμα που με χαροποιει σε αντιθεση με αλλους που εχω οι οποιοι κανουν οτι θελουν με το πολο τους... Τοποθετησα χθες για δοκιμη  το εξαιρετικο  F5 βαμβακι απο VB.
Ειναι πολυ καλο σε γευση και ντουμανι ,και ευκολο στο κοψιμο και περασμα στην αντισταση λογω των σχεδον ευθυγραμμων ινων του.

Το ευθυ Ι βαβμακι θελει τελικα κοψιμο συριζα και αυστηρα συριζα,χωρις να εξεχει καθολου, ουτε τριχα...  ΚΑΜΙΑ σχεση με το μηκος που αφηνουμε στον Taifun GTII. Οποτε το δοκιμαζα αφηνοντας ενα χιλιοστο εχανα σε γευση και ατμο...σε σημειο απογοητευσης. Καταλαβα οτι αντι να τραβαει υγρο, δυσκολευοταν στην τροφοδοσια του πιεζομενο απο το διαφανο τανκ το οποιο ειναι σχεδον κολλητο με τις οπες της τροφοδοσιας. Και αυτο ειναι το σημαντικο σημειο που θελει προσοχη. Ενω στον Taifun GTII η αποσταση ειναι πολυ πολυ μεγαλυτερη οποτε και αφηνουμε 1,5 -2 χιλιοστα βαμαβακι.

Το καπακι της καμιναδας του Hurricane  το σφιγγω μεχρι εκει που καταλαβαινω οτι αν το σφιξω λιγο ακομα θα μου γυρισει το δαχτυλιδι.  Αν θελουμε λιγο περισσοτερη τροφοδοσια το βιδωνουμε πιο χαλαρα. Χρησιμοποιω υγρα 70-30 χωρις κανενα προβλημα. Θερμοκρασια 200 c ,J 16-16,5.

Οποιο αλλο στησιμο τυπου S , ενισχυσεις στο βαμβακι στα ακρα κλπ μου εβγαλαν υγρα στο παντελονι... κλπ...και μου εκαναν μπουρμπουλιθρες κατα το ατμισμα...πραγματα που αντιπαθω και μαλιστα τη σημερον ημερα που εχουν εξεληχθει τα εργαλεια και τα χρυσοπληρωνουμνε και που απαιτουμε να μη πασαλειβομαστε πια με υγρα... 

ΟΙ ΠΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ , η ποιοτητα κατασκευης επισης οπως και η ευκολια στο στησιμο. Οταν βρεις το στησιμο που δεν ειναι καθολου δυσκολο τοτε εχεις σταθεροτητα στη γευση και στο ατμισμα.
Η ρυθμιση αερα τζουρας ειναι πολυ καλη ,αν και θα ηθελα κατι ενδιαμεσο μεταξυ της δευτερης μικρης και τριτης στον μονο αερα , η στο συνδυασμο δυο ταυτοχρονα ανοιχτων οπων κατι μεταξυ πρωτων μικρων και δευτερων.
Το συστημα ρυθμισης με τα κλικ σε περιοριζουν στο να ρυθμισεις οπως θελεις τον αερα, σε αντιθεση με αλλους που σου δινουν τη δυνατοτητα να γυρνας το δαχτυλιδι οσο θελεις και να μικρορυθμιζεις τον αερα. οπως ακριβως σου αρεσει.

Οταν με ενδιαφερει η γευση και ατμιζω ολη μερα , θελω να εχω τη δυνατοτητα της δικης μου μικρορυθμισης , αναλογα με το υγρο , τα βατ, με τη στιγμη, πχ ηρεμια, η αυξημενο αγχος, η αναγκη για πιο πολυ χτυπημα η πιο λιγο, με μικροαυξομοιωσεις που να μην ειναι προκαθορισμενες απο τον κατασκευαστη. Βεβαια οι συνδιασμοι του ειναι πολλοι, με τη μονη η τη διπλη επιλογη, σε σχεση με τον Squape που επισης εχω και αυτο ειναι ενα μεγαλο ατου του Hurricane και μια πολυ εξυπνη λυση.

Ειναι ωραιο κομματι παντως με πολλες αρετες που αξιζει να δοκιμασει ενας εμπειρος ατμιστης που αναζητα τη γευση πρωτα απο ολα, ενα γρηγορο αλλα και smooth ατμισμα, εξαιρετικο πολο, ευκολια στη στησιμο και αξιοπιστια.  .



 




Αποσυνδεδεμένος SpSP

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #168 στις: Μαρτίου 07, 2016, 19:30 »
Ακολούθησα την συμβουλή του ongako, τσίτα σφίξιμο το καπάκι της καμινάδας (έσφιξε πολύ η τζούρα) και σύριζα το βαμβάκι. Μέχρι στιγμής όλα είναι ικανοποιητικά και γεύση και τροφοδοσία λίγο ζεστός ο ατμός αλλά φαντάζομαι αυτό αν σηκώσεις την αντίσταση λίγο πιο ψηλά φτιάχνει. Ευχαριστώ ongako

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #169 στις: Μαρτίου 09, 2016, 11:39 »
Τον τελευταίο καιρό στα στησίματα μου παρατηρώ φυσαλλίδες μόνο από τη μια τρύπα εισαγωγής υγρού. Είναι λογικό αυτό ή δεν κάνω κάτι καλά? :hmmm: Το στήσιμο που κάνω είναι αυτό του varaderum.

Αποσυνδεδεμένος SpSP

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #170 στις: Μαρτίου 10, 2016, 20:52 »
Μετά από μια εβδομάδα συνύπαρξης με τον Τυφώνα και με αρκετά θεματάκια έχω αρχίσει και τα βρίσκω μαζί του. Μετά και από την τελευταία μου επίσκεψη στο VB και τα άψογα παιδιά εκεί, ο Πάνος είναι φανατικός στο να σφηνώνει το βαμβάκι στην αντίσταση σε σημείο αν κουνήσεις το βαμβάκι να παρασύρει και την αντίσταση. Αυτό φαίνεται να λειτουργεί πάντα βέβαια και με το σύριζα κόψιμο βαμβάκι.
Ο τυφώνας παρατηρώ πως είναι αρκετά "επιθετικός" στο άτμισμά του, γενικά μιλώντας, απο την άλλη μπορείς να τον φέρεις στα μέτρα σου και να πάρεις πολύ καλό αποτέλεσμα. Έχει σίγουρα καμπύλη εκμάθησης κυρίως στα βαμβάκια, το πόσο μεγάλη εξαρτάται απο το πόσο θα ασχοληθείς. Προσωπικά έχω σκοτώσει κοντά στα 2 μέτρα σύρμα και ένα σακούλι cotton bacon. Ναι είναι γευσάτος και αρκετά τσιγαρίσιος στις σφιχτές του τζούρες και οι αεράτες του αρκετά ντουμανίσιες. Σίγουρα έχει χώρο σε μια συλλογή, και σίγουρα μπορεί να είναι ολοήμερος αν και η κατανάλωσή του είναι αρκετά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος giannik

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #171 στις: Μαρτίου 11, 2016, 07:30 »
Δυστυχώς,εγώ και αρκετοί άλλοι,όπως τον πήραμε τον δώσαμε,τρομερές διαρροές.
Αν πρέπει να ασχολείσαι μέρα -νύχτα κάθε φορά με το στήσιμο του ευχαριστώ δεν θα παρω😜

Αποσυνδεδεμένος panagosg

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #172 στις: Μαρτίου 11, 2016, 07:49 »
Στησιμο απλο ,κοψιμο συριζα. Καμμια διαρροη μεχρι τωρα, και στους 3 .Ασχολουμε 1-2 λεπτα με το στησιμο και τερμα , ολοημερη απολαυση.

Αποσυνδεδεμένος SpSP

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #173 στις: Μαρτίου 11, 2016, 08:18 »
@giannik έχεις δίκιο όπως είπα έχει καμπύλη εκμάθησης αλλά αν τα καταφέρεις να το βάλεις πείσμα θεωρώ θα σε αποζημιώσει. Βέβαια ο καθένας έχει τις ανοχές του, σε καταλαβαίνω, πιθανό είναι αν δεν είχα ξεμείνει απο ατμοποιητές δε ξέρω πως τα κατάφερα  :confused1: να τα είχα παρατήσει και εγώ

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #174 στις: Μαρτίου 11, 2016, 12:05 »
Σίγουρα έχει καμπή εκμάθησης αυτό είναι βέβαιο , σίγουρα στο θέμα του βαμβακιού για τη σωστή τροφοδοσία. Χτες έκατσα και έκανα με την ησυχία μου ένα στήσιμο με ni200 ribbon και drago cotton με CL reserve και πραγματικά πυροβολάει ο άτμο. Όσο για αυτό που αναφέρεται σε διαρρόες δεν μπορώ να το καταλάβω δεν είχα ποτέ αυτό το πρόβλημα και πίστευα ότι ήταν αδύνατο να συμβεί το συγκεκρίμενο στον hurricane.

Αποσυνδεδεμένος giannik

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #175 στις: Μαρτίου 11, 2016, 14:58 »
Φίλε μου πρέπει να είσαι ο guru του hurricane ,δεν εξηγήταιι διαφορετικά..😄
Όσους γνωρίζω με hurricane τον έδωσαν λόγω διαρροών,μιλάω για ατμιστές με μεγάλη εμπειρία😎

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #176 στις: Μαρτίου 11, 2016, 15:09 »
Είχες διαρροές από τον πόλο η από τις τρύπες εισαγωγής αέρα?

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kk

  • **
  • 240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #177 στις: Μαρτίου 11, 2016, 15:40 »
ρε παιδιά.... αυτός "κλώνος" του Taifun GT ii δεν είναι ;

Αποσυνδεδεμένος tsoupakas

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Hurricane,Taifun GT 2 & GSL ,Squape,KF V4,KLP
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #178 στις: Μαρτίου 11, 2016, 15:42 »
Εξακολουθώ να έχω διαρροές από τις τρύπες αέρα...το πρόβλημα δεν μπόρεσαν να το λύσουν ούτε τα παιδιά στην VB με 3-4 διαφορετικά setup. ..

Αποσυνδεδεμένος giannik

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #179 στις: Μαρτίου 11, 2016, 15:42 »
Απο παντού :wall:
Δεν το έχω ξαναζήσει ...
Ξεπερνάω το γέμισμα απο κάτω,ποτέ ξανά, αλλά τόσες διαρροές;;
Και με πρώην κατόχους όλοι το ίδιο,διαρροές..
Αν κοιτάξετε τις αγγελίες ολοι πουλάνε 😉

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246340 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572250 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1938 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8074 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122079 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 708 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 418 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326878 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8637 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298063 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827681 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511830 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios