vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

80 επισκέπτες, 9 χρήστες
chkontog, grag, bloodlessz, manoslykos, JohnDag, GeorgeGTS, Parolos, I.P, sakissalonika

Twitter

Kayfun V3 Mini by Svoemesto

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V3 Mini by Svoemesto
« Απάντηση #480 στις: Απριλίου 06, 2016, 20:42 »
Επειδή καυφουνοειδές έχω σε σχεση με φαινόμενο η cloud πως είναι?

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Kayfun V3 Mini by Svoemesto
« Απάντηση #481 στις: Απριλίου 06, 2016, 21:00 »
Δεν διαθετω τον αυθεντικο αλλα τον κλωνο και θεωρω πως κατασκευαστικα ο mini δεν προοριζεται για σφιχτη τζουρα με τον τροπο που ισως εμεις την εχουμε στο μυαλο μας.

Η ρυθμιση των υγρων δεν ασχολειται καθολου με την ρυθμιση της τζουρας.

Το φαινομενο του γουργουριτου αν δεν ευθυνεται στο σεταρισμα μας και υπαρχει στο σφιξιμο της τζουρας ειναι θεμα του ατμοποιητη.

Με φαινο και cloud (κλωνος ο δευτερος) τι σχεση εννοεις?
Αν μπορω να βοηθησω θεωρω πως την τζουρα των ατμο που αναφερεις δεν την φτανει ο mini σε καμια περιπτωση.

Σε γευση ο καθενας τους αγαπαει διαφορετικα αρωματα,
οποτε δεν υπαρχει αντικειμενικο συμπερασμα.

Απ: Kayfun V3 Mini by Svoemesto
« Απάντηση #482 στις: Απριλίου 06, 2016, 21:15 »
Το γουργουρητό είναι θέμα υπερτροφοδοσίας.
Ή οποία αν δεν διορθώνεται με το στήσιμο διορθώνεται με την ρύθμιση των υγρών.

Μία από τις αιτίες της υπερτροφοδοσίας είναι και η σφιχτή τζούρα όπου λόγω υποπίεσης τραβάμε περισσότερο υγρό από το φυσιολογικό στο φυτίλι.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά με το στήσιμο οπότε καταλήγουμε απλά να κλείσουμε λίγο τα υγρά.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 06, 2016, 23:05 από Angelo. »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V3 Mini by Svoemesto
« Απάντηση #483 στις: Απριλίου 06, 2016, 21:20 »
Να προσθέσω ένα σχόλιο για τις διαρροές που μπορεί να εμφανιστούν στον V3 Mini (εννοείται φυσικά ότι η αναπλήρωση υγρού πρέπει να γίνεται μόνο αφού έχουμε κλείσει εντελώς τη ροή υγρού).
Διαρροή λοιπόν εμφανίζεται απλά και μόνο άν ανοίξουμε το πάνω καπάκι χωρίς να έχουμε προηγουμένως κλείσει τη ροή υγρού. Αναφέρομαι στην περίπτωση που δεν σκοπεύουμε να προσθέσουμε υγρό. Επομένως σε κάθε περίπτωση πριν ανοίξουμε το πάνω καπάκι πρέπει να έχουμε κλείσει προηγουμένως τη ροή υγρού.

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V3 Mini by Svoemesto
« Απάντηση #484 στις: Απριλίου 06, 2016, 23:06 »
Συμφωνα με τους νομους της υδροδυναμικης και του θεωρηματος Bernoulli, τα υγρα ρεουν απο περιοχες με υψηλη πιεση σε περιοχες με χαμηλη πιεση.

Οπως εγραψε ο Tem: Οταν ανοιγουμε το καπακι χωρις να εχουμε κλεισει την τροφοδοσια υγρου τοτε μπαινει αερας στο τανκ αυξανεται η πιεση και το υγρο ρεει προς τον θαλαμο ατμοποιησης. 

Οπως εγραψε ο Angelo.:Οταν ρουφαμε απο το επιστομιο παιρνουμε ολο τον αερα απο τον θαλαμο ατμοποιησης, μηδενιζουμε την πιεση και ετσι ερχεται υγρο απο το τανκ. 

Σε αυτη την περιπτωση γινεται αντιληπτο οτι οσο πιο κλειστη ειναι η ροη αερα τοσο περισσοτερο υγρο θα ερθει στο θαλαμο. 
Οσο αυτο το υγρο δεν προλαβαινει να ατμοποιηθει καταληγει σε γουργουρητο!

Οι λυσεις που μπορω να σκεφτω ειναι οι εξης:

α) το αυτονοητο, ανοιγουμε τον αερα ωστε να ερθει λιγοτερο υγρο στο θαλαμο
β) μειωνουμε την τροφοδοσια υγρου
γ) αλλαζουμε στησιμο, περισσοτερο βαμβακι ή/και μεγαλυτερη διαμετρο αντιστασης
δ) παιρνουμε πιο αργοσυρτες τζουρες
ε) αυξανουμε τα watt ή/και τη διαρκεια ατμοποιησης
στ) συνδιασμοι των παραπανω!

Αποσυνδεδεμένος nais

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V3 Mini by Svoemesto
« Απάντηση #485 στις: Απριλίου 06, 2016, 23:25 »
Σίγουρα θέλει κλειστό πριν την αναπλήρωση! και ανοιχτό μετά  :eyesplash: διότι το καμένο καραδοκεί!
Ο ρυθμιστής αέρα όχι εντελώς ή πολύ κλειστός. Εκεί υπάρχει πιθανότητα να έρθει πιο πολύ υγρό στο βαμβάκι.
Το βαμβάκι αφράτο να περνάει άνετα αλλά όχι χαλαρά απ την αντίσταση.
Ίσως τα ορινγκακια να θέλουν έναν έλεγχο αν υπάρχει διαρροή μήπως κάποιο δεν εφάπτεται καλά. Επίσης έλεγχο και στο γυάλινο τανκ μήπως έχει καμία αμυχή και δεν εφάπτεται καλά.
Εγώ τον έχω πάνω από μήνα και δεν έχει παρουσιάσει πάντως διαρροή εκτός αν από αφηρημάδα δεν τον κλείσω πριν το γέμισμα.
Αν και το γυαλάκι έχει ραγίσει εξακολουθεί να παίζει μια χαρά!
Μπαιδεγουει... αξίζει απο το τσαϊνατάουν ή πάμε για 7,5 γιουρα?? :hmmm:


Αποσυνδεδεμένος FASMAKIS

  • **
  • 150
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμο-ολικός
Απ: Kayfun V3 Mini by Svoemesto
« Απάντηση #486 στις: Απριλίου 06, 2016, 23:49 »


αξίζει  :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος antonisv

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V3 Mini by Svoemesto
« Απάντηση #487 στις: Απριλίου 07, 2016, 00:01 »
Αν και το γυαλάκι έχει ραγίσει εξακολουθεί να παίζει μια χαρά!
Μπαιδεγουει... αξίζει απο το τσαϊνατάουν ή πάμε για 7,5 γιουρα?? :hmmm:

Εχω παραγγείλει 2 γυαλάκια  από fastech και ειναι μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος nais

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V3 Mini by Svoemesto
« Απάντηση #488 στις: Απριλίου 07, 2016, 00:06 »
Έβαλα κι εγώ ένα τις προάλλες το οποίο περιμένω την άλλη εβδομάδα λογικά, να΄δω πως είναι.
Το χα λιγάκι άγχος...
Στην επόμενη πάμε για 5άδα αν λέει όντως γιατί μας βγήκαν λιγάκι ευαισθητούλια! :)
Μεταλλικό δεν το συζητώ ακόμη ειδικά χωρίς TC γιατί με βλέπω να γεύομαι τον κάμπο της κοπαΐδας σε καμένο βαμβάκι! :angel:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V3 Mini by Svoemesto
« Απάντηση #489 στις: Απριλίου 07, 2016, 05:47 »
Το φοβόμουν κι εγώ το μεταλλικό μιας και δεν λειτουργώ τον έλεγχο θερμοκρασίας αλλά τα πράγματα με τον ν3 είναι πολύ πιο απλά στην πράξη τελικά, ο μικρός προειδοποιεί για αρκετές τζούρες πριν πάρει κάποιος το καμένο στη γεύση του. Το σύστημα που έχει για την τροφοδοσία του βαμβακιού με υγρό του δίνει τη δυνατότητα να τροφοδοτείται για καμιά δεκαριά τζούρες όταν έχουμε ξεχάσει την καμπάνα εντελώς κλειστή με αποτέλεσμα να μην εισέρχεται άλλο υγρό μέσα απ'τις τρύπες της. Σκεφτείτε πόσο υγρό υπάρχει κάτω απ'την καμπάνα στη μικρή "δεξαμενή" που βρίσκεται κάτω απ'τις 4 τρύπες τροφοδοσίας του βαμβακιού. Απ'τη στιγμή λοιπόν που εκεί μέσα έχει παγιδευτεί λίγο υγρό, όταν η καμπάνα είναι κλειστή η τροφοδοσία συνεχίζεται κανονικά για ένα μικρό διάστημα, ταυτόχρονα όμως αρχίζει να γίνεται υποτονική και η τζούρα μας αφού στην ουσία έχει σταματήσει και η τροφοδοσία αυτής της "δεξαμενής" με το υγρό που βρίσκεται εγκλωβισμένο πλέον στο τανκ.
Όσο περνούν οι τζούρες γίνονται όλο και πιο υποτονικές λοιπον μέχρι να έρθει η πρώτη ένδειξη καμένου, πετυχαίνοντας το μια φορά έστω και δοκιμαστικά θα διαπιστώσετε ότι είναι πολύ εύκολο να αντιλαμβάνεστε πολύ νωρίς ότι κάτι δεν πάει καλά στο όλο "σύστημα" και κάτι θα πρέπει να διορθωθεί άμεσα σχεδόν αφού υπάρχει ακόμα λίγος χρόνος μέχρι να ατμοποιηθεί κι αυτή η μικρή ποσότητα υγρού.. ;)

Κάντε το έστω και δοκιμαστικά, ανοίξτε την καμπάνα να πάει όσο υγρό χρειάζεται κάτω στο deck και κατόπιν κλείστε την πάλι.
Αρχίστε το άτμισμα, θα δείτε σχεδόν άμεσα ότι η απόδοση θα αρχίσει να πέφτει τζούρα με τη τζούρα και θα καταλάβετε ότι όταν αυτό συμβεί κατά λάθος στην καθημερινότητα, θα πρέπει να είστε πολύ απασχολημένοι με κάτι άλλο για να μην μπορέσετε να αντιληφθείτε ότι κάτι δεν πάει καλά και να διορθώσετε στο τέλος πριν έρθει το "κάρβουνο" στο στόμα.

Όλα τα παραπάνω τα έχω διαπιστώσει με ρεύματα γύρω στα 12-14 watts που τον δουλεύω συνήθως, δεν ξέρω αν θα συνέβαινε το ίδιο στα 16-20 που πιθανότατα κάποιοι τον δουλεύουν.. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 07, 2016, 05:52 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V3 Mini by Svoemesto
« Απάντηση #490 στις: Απριλίου 07, 2016, 08:42 »
Τώρα που το λες, ξέρεις τι παρατήρησα;
Είχα χθες κλειστά τελείως τα υγρά για να δω τι παίζει και άτμιζα για μια ολόκληρη ώρα μια χαρά μέχρι να πάρω καμένο.
 Αρχικά φοβήθηκα ότι κάτι δεν πάει καλά και περνάνε υγρά στο ντεκ, παρότι τα έχω κλείσει. Τώρα όμως που λες ότι μπορεί να εγκλωβίζεται πολύ υγρό στο ντεκ και να ατμίζει για ώρα μέχρι να τελειώσει,....έχει λογική.
Συνεπώς μπορώ να γκρινιάζω ελεύθερα αφού, επιλέγοντας μια ρύθμιση υγρού, περνάει μια ώρα μέχρι να καταλάβεις ότι δεν είναι καλή και να την αλλάξεις. :eyesplash:
Έτσι , μέχρι να βρεις τη σωστή ρύθμιση υγρών, έχει αδειάσει το τανκ και πρέπει να ξανακλείσεις τα υγρά για να γεμίσεις και να αρχίσει και πάλι το ψάξιμο :angry_orange: :wall:

Αποσυνδεδεμένος kermitlabros

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V3 Mini by Svoemesto
« Απάντηση #491 στις: Απριλίου 07, 2016, 09:51 »
σε αυτό έχεις ένα δίκιο αλλα  παλεύω με τα γατια ,,,, που θα παει θα τα πνίξω
Mπα,οπως ξερεις ειναι εφταψυχα και δεν πνιγονται....ποτε

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Δεν εχω διαπιστώσει γουργουρισμα με τον mini, ίσως να φταίει ότι το υγρό που ατμίζω έχει 80% VG...


Sent from my iPad using Tapatalk
Και τα δικα μου απο 70/30 εως 80/20 ηταν αλλα και με 50/50 το ιδιο...

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Kατα την αποψη μου καθε ατμοποιητης  εχει τις δικες του δυνατοτητες τα γουργουρητα
μπορει να συμβουν σε οποιονδηποτε ατμοποιητη αμα τα επιδιωξεις δεν μπορω να καταλαβω
γιατι να σφιξεις την τζουρα περισοτερο ενω ηδη εκ κατασκευης ειναι σφικτη εγω με τερμα ανοικτο
τον αερα ουτε γουργουρητα εχω ουτε πλημυρες και τα υγρα που κανω ειναι 50-50 ρυθμιζεις
και την τροφοδοσια και εισαι ετοιμος Τωρα αν σφιξεις τον αερα και κλεισεις την τροφοδοσια
πιθανον να μην εχεις γουργουρητα αν συνεχισεις να εχεις τοτε αλλαξε το στησιμο σου
και θα βρεις την χρυση τομη ;)
Φίλε αγαπητέ,εκ κατασκευής ειναι σφικτή για τα δικά σου γουστα.Για τα δικα μου ειναι αεράτη.Και -φιλικά πάντα-δεν φταίει το στησιμο μου...Οταν δεν παει κατι καλα,παντα η πρωτη απαντηση /λυση στο προβλημα ειναι το στησιμο...αμ δε...Στις 5 μερες τον εδωσα,γιατι θεωρω φαουλ απο τον κατασκευαστή,να εχει ρυθμιση του αερα,αλλα να μην λειτουργέι εκει που θέλω εγω...αν μι τι αλλο θα επρεπε(sic)να λεει οτι ΔΕΝ απευθυνεται σε αυτους που τους αρεσουν οι ναυτιλισιες τζουρες...

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Μα ρε παιδιά αν αφίξεις τον αέρα και παράλληλα κλείσεις λίγο και τα υγρά θα χεις και πάλι γουργουριτα?
Τοτε εμφανιζεται το φαινομενο...σε μενα τουλαχιστον..
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 07, 2016, 10:00 από kermitlabros »

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Kayfun V3 Mini by Svoemesto
« Απάντηση #492 στις: Απριλίου 07, 2016, 19:22 »
O καθε ατμοποιητης δεν δουλευει εκει που θελει ο καθενας απλα εχει μια καμπυλη δυνατοτητων
ενα φασμα αν σε εξυπηρετει τοτε σου κανει αλλοιως πας για αλλο δεν ειπα προσβλητικα οτι 
φταιει το στησιμο σου το ειπα με την εννοια να το ψαξεις καλλιτερα αλλα αφου τον εδωσες 
οπως λες τοτε δεν εχει καμμια σημασια ανταλλαγη αποψεων κανουμε και σκεψεων προσπαθωντας 
να βοηθησει ο ενας τον αλλο :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kermitlabros

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V3 Mini by Svoemesto
« Απάντηση #493 στις: Απριλίου 07, 2016, 19:59 »
Σαφώς κι έχεις δίκιο.
Όμως με το φτωχό μου το μυαλό, αν πάρεις κάποιον ο οποίος διαφημιζεται ως πχ subohm, και απευθύνεται σε.. αυτό που λέει, και προσπαθήσεις να κάνεις τσιγαρισιες και δεν τα καταφέρεις, δεν φταίει βέβαια ο ατμο. Εδώ λοιπόν δίνεις 100 ευρώ και όπως "διαφημιζεται"δουλευει από τέρμα ανοιχτές ως Τέρμα κλειστές... Ε δεν δουλεύει καλά με κλειστές. Για μένα πάντα... Για αυτό και έφυγε.
Παντως όντως σκοπός του φόρουμ τούτου πρέπει να είναι η αλληλοβοηθεια και ανταλλαγή απόψεων... και είναι! Πάντα φιλικά!

Αποσυνδεδεμένος VOLTEROS

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V3 Mini by Svoemesto
« Απάντηση #494 στις: Απριλίου 07, 2016, 20:54 »
η δικιά μου εκτίμηση μετά από μερικές μέρες συμβίωσης μαζί του
η γεύση του είναι πολύ καλή
το στήσιμο του εύκολο
δέχεται πολλά είδη στησίματος και από θέμα ωμ της αντίστασης και από διάμετρο πυρήνα
τώρα το θέμα που έχω ,,,είχα ,,, θα δείξει , δε ξέρω ακόμα , είναι το θέμα της σφιχτής τζούρας
όταν κλείνω τον αέρα εκεί που μου αρέσει αρχίζουν να βγαίνουν τα γατάκια βόλτα ( όπως έχει πει και ένας φίλος ποιο πάνω )
αυτό οφείλετε νομίζω στο ότι η βιδούλα που ρυθμίζει τον αέρα είναι από κάτω και όχι στα πλάγια
κλείνοντας λοιπόν τον αέρα η βιδούλα αφήνει ένα μικρό κενό στις τρύπες του κεντρικού πόλου το κακό όμως είναι ότι αυτή η βιδούλα μαζεύει υγρασία από την ατμοποίηση και σταγονίδια υγρού από το βράσιμο του ειδικά στο πρώτο πάτημα του fire
αυτό το υγρό πάνω στην βίδα δημιουργεί τον ήχο αυτό
βγάζοντας την βιδούλα και σκουπίζοντάς την ο ήχος σταματάει και ξανα αρχίζει λίγο αργότερα που θα μαζέψει υγρό
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hashtag Shake and Vape 0 11 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:17
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4689 500087 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 03, 2024, 20:04
από anetost
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12308 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7558 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195355 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1915 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110422 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181613 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki