vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

154 επισκέπτες, 4 χρήστες
camber, bloodlessz, PsykieG, Buliwyf

Twitter

Joyetech CUBIS

Αποσυνδεδεμένος dispirgeo

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ασχημη εμπειρια στο ατμισμα!
« Απάντηση #1650 στις: Ιουλίου 21, 2017, 12:41 »
Επειδή είχα για καιρό τον Cubis, και στη συνέχεια τον κράτησε επίσης καιρό συγγενικό πρόσωπο που τον κληρονόμησε, πάντα λάτρης της 1.5 Clapton (της παλιάς). Το πρόβλημα αυτό το είχα και εγώ.

Το έλυσα κάνοντας το εξής απλό: όταν βιδώνεις το καπάκι του, δε το σφίγγεις τέρμα. Εγώ το πήγαινα στο τέρμα, και μετά το "ξεβίδωνα" περίπου 1/4 της στροφής. Είναι λίγο σπαστικό, ειδικά όταν έχεις κάνει αναπλήρωση του υγρού, γιατί με αυτόν τον τρόπο και λόγο της πίεσης, πλημμύριζε η αντίσταση στην αρχή, οπότε και έβαζα χαρτί στο στόμιο και κουνούσα τον Cubis σα θερμόμετρο να φύγει το πλεονάζον υγρό.
Αυτό είναι το κόλπο του cubis, όχι τέρμα βίδωμα και τίναγμα μετά από κάθε γέμισμα. Την συγκεκριμένη αντίσταση την προτιμώ κι εγώ απλά θέλει όμορφο στρώσιμο και κρατάει αρκετά (εκτός αν βάλεις κανένα υγρό δολοφόνο αντιστάσεων :tongue_smilie:) Δουλεύω στα 8,7 watt με preheat για ένα δευτερόλεπτο στα 11watt και όλα οκ . Όταν αλλάζω αντίσταση ξεκινάω απ τα 7,5 και με πιο σύντομες και απαλές τζούρες  μέχρι να το φτάσω εκεί που θέλω. Στο παρελθόν χρησιμοποιούσα τις LVC αλλά έχουν δύο μειονεκτήματα 1) οι τρύπες για το υγρό είναι λίγο πιο ψηλά και πρέπει να έχεις  το νου σου μην κατέβει το τανκ πιο κάτω από τη μέση και 2) με το έξτρα δαχτυλίδι που έχουν χωράει λιγότερο υγρό. Υ.Γ. Η αντίσταση είναι MTL άρα απαλές μακριές τζούρες αλλιώς οχι υγρό αλλα κινδυνεύουμε να καταπιούμε και κανένα βαμβάκι ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος selianaras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ασχημη εμπειρια στο ατμισμα!
« Απάντηση #1651 στις: Ιουλίου 21, 2017, 21:28 »
Εννοώ όλο το πάνω μέρος, δηλαδή αυτό που βγάζεις για να κάνεις την αναπλήρωση υγρού. Επίσης, αυτό που έκανα όταν μου έκανε τη καμμένο - συμπεριφορά που περιγράφεις, το βίδωνα-ξεβίδωνα κανά δυο φορές (η τελευταία φορά όπως είπα 1/4 στροφής πίσω..), τίναγμα θερμόμετρο-style, το άφηνα 1λεπτό στην ησυχία του και μετά όλα ήταν οκ. 

Με λίγα λόγια:
Μπουρπουλίθρες; Φτύσιμο υγρού στο στόμα; = Τίναγμα θερμόμετρο-style να φύγει το πλεονάζον υγρό.
Καμμένο; Είτε το αφήνεις ώρα (5-10λεπτά) να πάρει τα πάνω του, είτε κάνεις αυτό που είπα παραπάνω για πιο γρήγορα αποτελέσματα. 

Εννοείται και οι υπόλοιπες συμβουλές τον παιδιών για τη σωστή ρύθμιση των Watt ισχύουν.

Απ: Ασχημη εμπειρια στο ατμισμα!
« Απάντηση #1652 στις: Ιουλίου 22, 2017, 22:50 »
Άλλο ένα κολπάκι αν ο cupa-cubis "φτύνει" είναι με κρατημένο το fire να φυσήξεις μια καλή προς τα μέσα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος valerou

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ασχημη εμπειρια στο ατμισμα!
« Απάντηση #1653 στις: Ιουλίου 22, 2017, 23:56 »
Εκεί βέβαια πρέπει να τον τυλίξεις με χαρτοπετσετες γιατι......... μπάνιο.


διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 23, 2017, 00:27 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ασχημη εμπειρια στο ατμισμα!
« Απάντηση #1654 στις: Ιουλίου 24, 2017, 09:19 »
Καλημερα σε ολους , καλη βδομαδα , καλη δυναμη ...:)

-Παιδια , ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας γραψω , οτι περασα πραγματικα ενα υπεροχο , απολαυστικο smooth ατμιστικο Σαβ/κο -ισως το καλυτερο- απο τοτε που αρχισα να ατμιζω 3 χρονια πριν!..και ειλικρινα το απολαυσα .. :)

-Βεβαια περιμενω να δω και την συνεχεια.. αλλα μεχρι τωρα παμε παρα πολυ καλα αφου τα "γνωστα-αγνωστα" θεματακια απουσιαζουν τελευταια χαρις στην βοηθεια σας ..συν οτι εχω την εντυπωση οτι αισθανομαι πιο γευστικη και "καθαρη" την αισθηση απο το αρωμα στο υγρο μου!..

-Ναστε ολοι καλα και σας ευχαριστω πολυ ολους , για μια ακομα φορα!.

-Απο διεργασιες -που δεν εκανα , γιατι δεν ηξερα- οπως η "προθερμανση της αντιστασης" , το τιναγμα του "θερμομετρου" το σωστο "σφιξιμο" του ατμοποιητη (cubis) ,  το ανεβοκατεβασμα των βατ μεχρι να εναρμονισουμε την δυναμη της τζουρας μας (camber  :thumpup: ) καθε αλλο παρα "λεπτομερειες" αποδεικνυονται..

..ειδικα στην τζουρα "πειραματιστηκα" λιγο και εχω καταληξει (προς το παρον?) οτι επρεπε να κατεβω εστω λιγο απο τα 12w στα 11w αλλα κανει θα ελεγα μεγαλη την διαφορα ..οπως επισης "κατεβηκα" απο τα 9mg nic στα 3mg vic χωρις να αισθανθω καμμια στερηση , ισως λογω της συνολικης απολαυσης του ατμισματος ..το αρωμα που με συντροφευσε Billy the kid της egoist -για πρωτη φορα δοκιμη- απολαυστικο!..δεν ειναι το αρωμα μου ,αλλα μου αρεσε!..

για την ιστορια χρησιμοποιησα istick 40w (eleaf) που ειχα,  συν την ολοκαινουργια μου μπαταριοθηκη evic primo mini (θα αναφερθω στο καταλληλο νημα) , χωρις προβληματα , αλλα ειμαι σε αναζητηση και νεου ατμοποιητη , αφου χρησιμοποιω συνεχεια τον μοναδικο που εχω ..cuba-cubis...

παιδια αυτα προς το παρον , αν υπαρξουν νεωτερα (ειτε θετικα ειτε αρνητικα) θα επανελθω ..ναστε ολοι καλα και σας ευχαριστω πολυ ειλικρινα!..:thumpup:












Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #1655 στις: Ιουλίου 24, 2017, 15:36 »
Βίδωμα - ξεβίδωμα 1/4, θερμόμετρα, χαρτιά, υγρό χαμηλά ή στο 1/2 ανάλογα τον τύπο της αντίστασης... Όλ' αυτά για έναν απλό,  ατμοποιητή με εργοστασιακές αντιστάσεις που απευθείνεται σε ατμιστές που είτε δεν έχουν εμπειρία, είτε βαρυούνται ν' ασχοληθούν με επισκευάσιμους. Μήπως (λέω) να πούμε ότι είναι ψιλοπροβληματικός και η τρίτη γενιά του θα διορθώσει κάποια (ελπίζω όλα) τα προβλήματα των δύο πρώτων;

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #1656 στις: Ιουλίου 24, 2017, 17:18 »
Το θέμα είναι τι θελει ο καθένας μας . 

Οι επισκευασιμοι εχουν μια διαδικασια με τις κεφαλές , που καποιοι δεν την θελουν , δεν πιανουν τα χερια τους ... Και αν σου πετυχει το στησιμο εχει καλώς. Αν όχι παλι και από την αρχή. ..

Εμενα μου αρεσει ότι πιο απλο .Να μην μου κανει τη ζωή δύσκολη :D
Να πατας ένα κουμπι και να ατμιζεις κατ ευθείαν ....Χωρις χρονοβόρες διαδικασίες και πολλα- πολλά:)


Ο cupa - cubis είναι ο  πρώτος Cubis   της joytech  με άλλο λογότυπο , αν δεν είναι αντίγραφο...

Eνα επίσης κολπο που σχεδόν παντα πιανει , όταν ο εν λογω ατμο εχει υπερτροφοδοσια, είναι να τον τινάξεις σαν να τιναζεις θερμομετρο και να τραβήξεις μια δυο( κουφιες , χωρίς να πατάς το fire buton) ρουφηξιές

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #1657 στις: Ιουλίου 24, 2017, 18:24 »
παιδια εχετε δικιο και οι δυο ..

απο την πλευρα ενος θα ελεγα αρκετα ασχετου -οπως ειμαι εγω, που ατμιζει ομως 3 χρονια τωρα- συμφωνω απολυτα οτι οπως εγραψε ο φιλος redortho για ενα απλο ατμοποιητη με εργοστασιακες αντιστασεις τα "θεματακια του" ειναι αρκετα και σοβαρα , και απογοητευτικα θα ελεγα ..

ελατε τωρα στην θεση ενος εντελως νεου που θελει να δοκιμασει το ατμισμα μπας και κοψει το αλλο το ρημαδι...ειναι πολυ ευκολο να απογοητευθει και να συνεχισει να καπνιζει.. θυμαμε οταν ξεκινησα πριν 3 χρονια που μου ελεγαν οτι το ατμισμα ειναι κατι νεο που συνεχως εξελισεται και θα εξελισεται με γοργα βηματα μαλιστα ..αποδειξη ειναι οτι μεσα σε αυτα τα 3 χρονια εχουν αλλαξει σχεδον ολα και θελω να πιστευω προς το καλλυτερο..

το οτι υπαρχουν τοσοι πολλοι που ασχολουνται με τα ατμισμα σημερα , με τοσες γνωσεις -πολλες φορες εξειδικευμενες γνωσεις - οπως πχ σε αυτο εδω το φορουμ , αν το ελεγες αυτο πριν απο 3 χρονια θα φαινονταν μαλλον σαν ανεκδοτο....αν κανω λαθος οι παλιοτεροι ας με διορθωσουν...πραγμα που σημαινει οτι τοτε δεν ειχες να ζητησεις και απο πουθενα βοηθεια και πολλα πραγματα τα μαθαινες απο μονος σου ισως και λαθος...

Προσωπικα λοιπον για μενα τον ατμιστη των 3 χρονων , που για μερικους φαινεται και λιγο απιστευτο πως ατμιζω τοσο καιρο και ομως εχω μεινει τοσο πισω...απλα πιστευω δεν παρακολουθουσα τις εξελισεις ..

συμφωνω ομως και με τον φιλο vamaxin , οχι γιατι βαριεμαι να ασχοληθω με επισκευασιμους ατμοποιητες , αλλα κυριως επειδη δεν ειχα ιδεα και πρωτη φορα το διαβασα κατι τετοιο εδω στο φορουμ....δεν ξερω καν τι σημαινει...

Τελος , οσο αφορα τον cuba-cubis και τα ρεστα , και τους 3ης γενιας ατμοποιητες , παιδια ειπαμε σιγουρα η τεχνολογια τους προχωραει και πιστευω προς το καλλυτερο συνηθως ...πειτε εσεις που μπορειτε να καταλαβετε καλυτερα απο εμας αν υπαρχει καποιος να προτεινετε...γιατι οχι?

προσφατα "εσκασα" 79 ευρωπουλα για να παρω μπαταριοθηκη (evic primo mini) μαζι με 2 μπαταριες , νομιζω η εταιρια που το κατασκευαζει προτεινει καποιον ατμοποιητη aries ...τι λετε για αυτον?










Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #1658 στις: Ιουλίου 24, 2017, 18:51 »
Ατμιζεις σε τοσα υψηλα WAT?
 Είναι για σουπερ πνευμονικες ο procore Aries
Για τις 0.4 ομ κεφαλές ,συνιστάται ΒEST ατμισμα στα 55w-65w

 
Για τις 0.15 ομ 60w -80w 
Gia τις 0.25 om 30w-40 w η συντηριτική version

Aν ατμιζεις σε αναλογα βατ μπορεις να τον δοκιμασεις.... Αν όχι , μακρυα και αγαπημενα.... :D

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #1659 στις: Ιουλίου 24, 2017, 19:02 »
εγω ατμιζω στα 11w αντε 12w ...με αντιστασεις 8-20 w...δεν εχω καταλαβει γιατι χρειαζονται τοσα πολλα βατ , ισως επειδη χρησιμοποιουνται για χαμηλες αντιστασεις σε Ω ?

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #1660 στις: Ιουλίου 24, 2017, 19:16 »
  Εμ  βέβαια . Οι χαμηλές αντιστασεις χωρις πολλα βατ είναι τελειως ψοφιες :D
Και από εκει και περα αρρχιζει το παρτυ :)
Μεγαλη - πολύ μεγαλη καταναλωση υγρων κ  μπαταριας
Το συστημα ολοκληρο βραζει... Θελεις ειδικα γάντια για να κρατας το μοντ για να μην καψης τα χερα σου.... :))
Το βραβειο βρασμου   παιρνει όμως ο ατμοποιτης:D

Κρατα τον Cubis μια χαρα είναι ,παρε και από τις νεες κεφαλές και αν περισσευει κανα φραγκο τον cubis 2 kai έναν kabuki apo Φαστετ  , η , εν αναγκη από GB που αν και φθηνος καλά δουλευει ;)

Και θα εισαι κομπλέ για αρκετο καιρο 8)


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 24, 2017, 19:26 από vamaxin »

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #1661 στις: Ιουλίου 24, 2017, 19:31 »
ερωτηση....αφου ειναι τοσα πολλα τα αρνητικα , τοτε ποιος και γιατι τις χρησιμοποιει? 

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #1662 στις: Ιουλίου 24, 2017, 19:39 »
Αρκετοι.
Καλύπτεσαι με λιγοτερη νικοτινη και κανεις αραιοτερα τζουρες και εχεις και φοβερο ντουμανι και σε ερωτεύονται για το ντουμανι και οι γυναίκες :D
Αλλα εδώ σε αυτό το νήμα ειμαστε ηδη είμαστε ηδη off topic

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #1663 στις: Ιουλίου 24, 2017, 19:45 »
καταλαβα....

o kabuki τι ειναι?  οι νεες κεφαλες?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 24, 2017, 20:02 από ΑντωνηςΜ »

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #1664 στις: Ιουλίου 24, 2017, 20:00 »
Ατμοποιητης που βιδωνουν εργοστασιακες κεφαλες

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1865 246052 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:02
από camber
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572128 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1898 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8035 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121753 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 689 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 403 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326780 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8609 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297835 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827620 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511711 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios