vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

157 επισκέπτες, 7 χρήστες
Parolos, tony1976, Milarepa, camber, bloodlessz, PsykieG, Buliwyf

Twitter

Joyetech CUBIS

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ασχημη εμπειρια στο ατμισμα!
« Απάντηση #1635 στις: Ιουλίου 20, 2017, 20:43 »
τι να πω? η αληθεια ειναι πως αγοραζω τις αντιστασεις παντα χυμα και οτι θελει το καθε μαγαζι μου δινει...πρεπει να το κοιταξω και αυτο...

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ασχημη εμπειρια στο ατμισμα!
« Απάντηση #1636 στις: Ιουλίου 21, 2017, 10:14 »
Καλημερα σε ολους και νεωτερα απ το ..μετωπο!. :)

Οπως εγραψα ηδη πιο πριν , αυτη την φορα δεν θα αγνοησω το προβλημα μου , και με αυτη την λογικη συνεχιζω σημερα με νεωτερα ..

παμε λοιπον με τα νεωτερα ..

αν θυμαστε , το προβλημα ξεκινησε προχθες το βραδυ , το πρωι ομως της επομενης μερας (δηλαδη χθες) ως δια μαγειας το προβλημα εξαφανιστηκε , και απολαυσα για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα (μεχρι το μεσημερι) ενα πολυ ανετο , γευστικο ,  smooth , ατμισμα :)..(ναι! ..με την ιδια αντισταση) :)

από το μεσημερι ομως και μετα και μεχρι το αργα το απογευμα , η κατασταση αρχισε σιγα-σιγα να αλλαζει με την εννοια οτι  αρχισα να αισθανομαι αβολα σε καποιες "τζουρες"  (γευση καμμενου υγρου , "πιτσιλισμα ζεστου υγρου στην γλωσσα μου, δυσκολο  ατμισμα σαν να "βουλωνει" και πρεπει να εισπνεεις πιο δυνατα ).. >:(

Αμεσα αποφασισα να αλλαξω την αντισταση , και να βαλω πανω μια καινουργια , συμφωνα με τις δικες σας οδηγιες για την σωστη προθερμανση της..η αντισταση ακριβως η ιδια με αυτη που αλλαξα (λιγο πιο πανω σε προηγουμενο ποστ  εχω γραψει ποια ειναι)

ακολουθησα με "θρησκευτικη ευλαβεια" οσα μου εχετε πει , και ξεκινησα μαλιστα την προθερμανση στα 10w και σιγα -σιγα ανεβαινα 0,50W καθε τοσο.. ωσπου εμεινα στα 11w και δεν πηγα παραπανω ..(ατμιζω 12w)

το αποτελεσμα ηταν να βελτιωθει αισθητα η κατασταση , και ετσι πηγε μεχρι αργα το βραδυ.. ωσπου αργα αλλα σταθερα η ατμιση αρχισε να δυσκολευει με την ιδια εννοια οπως παραπανω..τα παρατησα και πηγα για υπνο.. >:( :(

σημερα το πρωι , δοκιμασα και τα πραγματα ηταν οπως τα αφησα χθες το βραδυ...μετα απο λιγο επανηλθε η "ομαλοτητα" και τωρα ειμαι οκ.. αλλα μου την εχει "δωσει.....εχω αρχισει και σκεφτομαι μηπως φταιει και ο ατμοποιητης , και επειδη εχω μονο ενα αυτη την περιοδο , ειμαι σχεδον ετοιμος να αγορασω καποιον καινουργιο ..

κατι αλλο που σκεφτομαι ειναι να τον καθαρισω (μπανιο) ...δεν το εχω κανει ποτε!


παιδια, αυτα τα ολιγα ..


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 21, 2017, 10:24 από ΑντωνηςΜ »

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Ασχημη εμπειρια στο ατμισμα!
« Απάντηση #1637 στις: Ιουλίου 21, 2017, 10:18 »
φιλε αντωνη μηπως λεω μηπως ηρθε η ωρα να περασεις σε ενα επισκευασιμο ατμοποιητη ευκολο και απροβληματιστο τυπου κλωνο doggystyle?

Αποσυνδεδεμένος valerou

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ασχημη εμπειρια στο ατμισμα!
« Απάντηση #1638 στις: Ιουλίου 21, 2017, 10:20 »
Είσαι 3 χρόνια ατμιστής, έχεις σκεφτεί καθόλου το επόμενο βήμα που είναι οι επισκευάσιμοι? Είχα και εγώ θέμα κάποτε με τους cubis και απο τότε που ξεκίνησα τους επισκευάσιμους και ξέχασα τη θα πει σκάσιμο και κατάλαβα τι θα πει γεύση.


χαχαχαχ Κώστα μαζί γράφαμε το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ασχημη εμπειρια στο ατμισμα!
« Απάντηση #1639 στις: Ιουλίου 21, 2017, 10:27 »
αν ειστε προθυμοι να βοηθησετε (αλλα βημα προς βημα) εγω ειμαι "μεσα" ...κατα τα αλλα δεν εχω ιδεα τι ειναι οι "επισκευασιμοι"

αλλωστε εχω μεινει μονο με αυτον που εχω (cupa nobacco) και ενδιαφερομαι να αγορασω νεο..

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3880
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ασχημη εμπειρια στο ατμισμα!
« Απάντηση #1640 στις: Ιουλίου 21, 2017, 10:29 »
Φίλε μου γράφεις σε λάθος νήμα και θα πάρεις λάθος απαντήσεις (ή μάλλον κακώς άνοιξες νήμα).
Τα προβλήματα που αναφέρεις έχουν να κάνουν με τον Cubis για τον οποίο υπάρχει αντίστοιχο νήμα και θα βρεις τις απαντήσεις που ζητάς.
Εν ολίγοις ο ατμοποιητής σου μπουκώνει και δεν τροφοδοτείται σωστά.
Φρόντιζε να μη σφίγγεις πολύ το καπάκι για να τροφοδοτείται σωστά η αντίσταση με υγρό από κάτω.
Αν μπουκώσει βγάλε το drip tip, βάλε μια χαρτοπετσέτα και τίναξε 4-5 φορές σαν θερμόμετρο να φύγει το πλεονάζον υγρό.
Αν μπουκώνει συχνά σημαίνει ότι ατμίζεις σε χαμηλότερα βατ από ότι πρέπει. Ανέβασε ισχύ.
Εδώ και 1 χρόνο υπάρχει ο Cubis Pro που αντικατέστησε τον Cubis που έχεις με λιγότερα προβλήματα.
Υπάρχει επίσης ο φρέσκος Cubis 2 με ακόμη λιγότερα προβλήματα.

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ασχημη εμπειρια στο ατμισμα!
« Απάντηση #1641 στις: Ιουλίου 21, 2017, 10:37 »
φιλε , το προβλημα μου ειναι συγκεκριμενο αλλα αγνωστο ταυτοχρονα!...και ακομα υποθεσεις κανουμε ...που να ξερω λοιπον αν εχει σχεση με τον ατμοποιητη η οτιδηποτε αλλο? ..

το εγραψα απο το πρωτο μου ποστ στην αρχη οτι δεν ειμαι σιγουρος αν ειμαι στο σωστο νημα..


Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3880
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ασχημη εμπειρια στο ατμισμα!
« Απάντηση #1642 στις: Ιουλίου 21, 2017, 10:43 »
Είναι άγνωστο πρόβλημα η βουλωμένη αντίσταση που πιτσιλάει και είναι σαν να τραβάς από τρύπιο καλαμάκι;
Είναι από τα πιο συνηθισμένα προβλήματα και σε κάθε νήμα ατμοποιητή θα βρεις αντίστοιχες περιπτώσεις και τρόπους αντιμετώπισης.

Αποσυνδεδεμένος papcris

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ασχημη εμπειρια στο ατμισμα!
« Απάντηση #1643 στις: Ιουλίου 21, 2017, 10:52 »
Οι δικές μου ανάλογες εμπειρίες παλαιότερα με εργοστασιακούς ατμοποιητές, ήταν μόνο όταν έπεφτε η απόδοση της μπαταρίας (άδειαζε). Το πρόβλημα αν δεν φταίει η αντίσταση είναι πάντα τα ρεύματα. Η χρήση ενός mod με εξωτερικά φορτιζόμενες καλές μπαταρίες είναι μονόδρομος.

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ασχημη εμπειρια στο ατμισμα!
« Απάντηση #1644 στις: Ιουλίου 21, 2017, 10:53 »
εγω δεν ειμαι καθολου σχετικος για να ξερω οτιδηποτε , για αυτο αλλωστε και ρωταω και προσπαθω να καταλαβω πεντε πραγματα...

το συγκεκριμενο προβλημα το εχω αντιμετωπισει απο την αρχη που ατμισα και με εχει ταλαιπωρησει πολυ κατα καιρους , ηρθε λοιπον η ωρα μετα απο 3 χρονια να βρω τι φταιει......αν τωρα φταιει οπως λες η αντισταση που ειναι βουλωμενη οκ κανω αυτα που λες και το βλεπουμε στην πραξη!

Αποσυνδεδεμένος papcris

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ασχημη εμπειρια στο ατμισμα!
« Απάντηση #1645 στις: Ιουλίου 21, 2017, 11:07 »
Θα βοηθούσε στη διερεύνηση να μας γράψεις ποια μπαταρία ή mod χρησιμοποιείς και πόσο καιρό. Επιμένω σε αυτό γιατί είναι βασικό. 

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3880
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ασχημη εμπειρια στο ατμισμα!
« Απάντηση #1646 στις: Ιουλίου 21, 2017, 11:09 »
Ξεκίνα από την ισχύ. Ανέβασε
Χρησιμοποιείς την 1.5Ω που δουλεύει 8-20W κι εσύ ατμίζεις στα 12W. Ανέβα στα 14-15.
Η αντίσταση τροφοδοτείται με υγρό από την υποπίεση που δημιουργούμε με τη τζούρα μας. Αν τραβάς απαλές τζούρες θα μπαίνει λιγότερο υγρό μέσα στην αντίσταση οπότε χρειάζεσαι λιγότερη ισχύ. Αν τραβάς πιο δυνατές τζούρες θέλεις ισχύ για να κάψεις το πλεονάζον υγρό που μπαίνει μέσα.

Για αυτό δεν λέει ο κατασκευαστής άτμισε στα 10W αλλά δίνει ένα εύρος λειτουργίας της αντίστασης. Πρέπει να βρεις την κατάλληλη ισχύ που θα καίει όλο το υγρό που τραβάς με τη τζούρα σου. Παραπάνω ισχύ θα παίρνεις καμένο, λιγότερη θα βουλώνει σιγά-σιγά η αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ασχημη εμπειρια στο ατμισμα!
« Απάντηση #1647 στις: Ιουλίου 21, 2017, 11:24 »
papcris...τους τελευταιους 2 μηνες περιπου χρησιμοποιω istick 40w eleaf mod, και πριν 2 μερες αγορασα και τον evic primo mini 

camber....ευχαριστω για τις οδηγιες:thumpup: , δοκιμαζω οσα λες και αν θες τα ξαναλεμε οταν θα υπαρξουν νεωτερα!

Αποσυνδεδεμένος selianaras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ασχημη εμπειρια στο ατμισμα!
« Απάντηση #1648 στις: Ιουλίου 21, 2017, 11:35 »
Επειδή είχα για καιρό τον Cubis, και στη συνέχεια τον κράτησε επίσης καιρό συγγενικό πρόσωπο που τον κληρονόμησε, πάντα λάτρης της 1.5 Clapton (της παλιάς). Το πρόβλημα αυτό το είχα και εγώ.

Το έλυσα κάνοντας το εξής απλό: όταν βιδώνεις το καπάκι του, δε το σφίγγεις τέρμα. Εγώ το πήγαινα στο τέρμα, και μετά το "ξεβίδωνα" περίπου 1/4 της στροφής. Είναι λίγο σπαστικό, ειδικά όταν έχεις κάνει αναπλήρωση του υγρού, γιατί με αυτόν τον τρόπο και λόγο της πίεσης, πλημμύριζε η αντίσταση στην αρχή, οπότε και έβαζα χαρτί στο στόμιο και κουνούσα τον Cubis σα θερμόμετρο να φύγει το πλεονάζον υγρό.


Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ασχημη εμπειρια στο ατμισμα!
« Απάντηση #1649 στις: Ιουλίου 21, 2017, 11:41 »
οταν λες καπακι εννοεις εκει που ενωνει ο ατμοποιητης με την μπαταρια (mod)  η το καπακι της ροης του αερα που εφαρμοζει στο τανκ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1865 246079 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:02
από camber
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572133 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1901 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8037 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121782 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 691 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 404 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326783 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8611 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297857 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827622 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511715 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios