vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

146 επισκέπτες, 7 χρήστες
enyalios21, dimitrisd, pirate, maraki1308, Tem, funes, camber

Joyetech Cuboid (προεπισκόπηση)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech Cuboid (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #75 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 06:24 »
Aκριβως.
ΑΝ υποθεσουμε οτι πραγματικα θα δωσει 200W, τοτε μιλαμε για αντιστασεις με συρμα απο φραχτη , γιατι ΑΝ δωσει τοσα WATTS απο δυο μπαταριες (εκτος του οτι θα ειναι για 10 τζουρες ) , θα τα δωσει με τετοιο παλμο , που το καμενο θα παει συννεφο......


Αποσυνδεδεμένος dagalis1

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech Cuboid (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #76 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 10:04 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Joyetech Cuboid (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #77 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 10:22 »
Ξύσε το κάπου ρε συ. Διαβάζω κάτι περί zinc alloy αλλά κανείς δεν λέει τι ακριβώς. Αν είναι μπρούτζος... άντε γεια.

Στη σελίδα της joyetech πάντως, λέει ότι ο κοννέκτορας είναι SS. Η HG λέει για zinc alloy.

Όσο για τα watt, όπως έχω ξαναπεί για όλα τα νταμάρια που διαθέτω (ποιος το περίμενε ότι μετά από ένα χρόνο, το GOD θα ήταν το πιο "αδύναμο" μοντ μου!), το αν θα δώσει το μέγιστο της ισχύος, λίγο με νοιάζει. Αυτό που με νοιάζει, είναι να δουλεύει τις μπαταρίες ρελαντί και να κάνει σωστό step down. Δύο φορές έκατσα να μετρήσω, και στις δύο με διπλή αντίσταση σε άλλα μοντ, και όταν είδα σε πλημμυρισμένο με υγρό ατμοποιητή να πυρώνει το σύρμα και να πετάει φλόγα, δεν θα το ξανακάνω!

Πιστεύω ότι αν κάποιος έχει πραγματική ανάγκη να κινηθεί στα 200W, θα έχει και το στοιχειώδες ένστικτο αυτοσυντήρησης να το κάνει με ένα μοντ που η πλακέτα του μόνο είναι πιο ακριβή από το Cuboid ολόκληρο, που το βλέπω προς $51 ως προπαραγγελία έξω.

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech Cuboid (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #78 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 12:48 »
Γι'αυτό είπα να το ξύσεις κάπου. Λάθος πληροφορίες δίνουν τα διάφορα κινεζομάγαζα, εν αντιθέσει με τον κατασκευαστή. Αν και από ότι βλέπω σε video, μοιάζει για καλή δουλειά και όχι για μπρούτζο που με μια πτώση θα γίνει θρύψαλα.


Παίζει να κάνεις test για το TC; Στεγνό βαμβάκι, υγρό βαμβάκι κτλ.  :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Joyetech Cuboid (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #79 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 12:57 »
Φυσικά. Και με Ni200, και με Ti01 και με SS316.

Δεν θέλω να την ξύσω την ομορφιά!!!  :))

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech Cuboid (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #80 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 13:27 »
http://www.cigabuy.com/authentic-joyetech-cuboid-150w-vw-tc-box-mod-apv-black-p-8434.html απο δω το πηρα makis66


Γυρω στα 40 με μεταφορικα βγαινει απο εδω...η χαμηλοτερη τιμη που εχω δει. Ηρθαν ολα οπως προβλεποταν? Με αυτοκολλητα για ελεγχο γνησιοτητας και τα σχετικα?

Αποσυνδεδεμένος CaptainNemo

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech Cuboid (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #81 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 13:35 »
Γιατί η τεχνολογία προχωράει συνεχώς αστραπιαία και ειδικά στον τομέα του Η.Τ. όπως π.χ. και στα κινητά βρήκαν τον τρόπο να καλυτερεύουν την λειτουργία των συσκευών μέσω λογισμικού για να αποδίδουν καλύτερα από την ημέρα που βγήκαν στην παραγωγή. Είναι ευνόητο νομίζω. :)


Γεια και ευχαριστώ για την απάντηση.


Νομίζω πως η σύγκριση με τα κινητά είναι λίγο ακατάλληλη καθώς η αναβάθμιση λογισμικού αυτό που καταφέρνει στα κινητά είναι να βελτιώνει το ίδιο το λογισμικό και την ενέργεια που αυτό καταναλώνει στο παρασκήνιο - κι αυτό όταν η αναβάθμιση είναι πετυχημένη. Μην ξεχνάς πως το κινητό, το μεγαλύτερο μέρος της διάρκειας ζωής της μπαταρίας του βρίσκεται σε "αναμονή" αλλά παρόλα αυτά καταναλώνει αρκετή ενέργεια. Αυτή η κατανάλωση ενέργειας είναι που βελτιώνεται με τις αναβαθμίσεις λογισμικού.
Δεν νομίζω πως υπάρχει αναβάθμιση κινητού η οποία να βελτίωσε ποτέ το σήμα του τηλεφώνου ή να αύξησε άμεσα τον χρόνο ομιλίας ας πούμε.


Δεν αμφισβητώ πως η τεχνολογία προχωράει συνέχεια και αστραπιαία. Το η.τ όμως όμως από την άλλη, μπορεί να είναι μια νέα σχετικά εφαρμογή, δεν περιέχει όμως καμία "νέα" τεχνολογία.
Κάθε κομμάτι που το αποτελεί, προϋπήρχε του η.τ και έχει εφαρμοστεί σε άλλους τομείς εδώ και χρόνια. Μπαταρία, αντίσταση, atomizer...τίποτα νέο.


Εγώ πάλι, πιστεύω πως η μόνη λογική εξήγηση είναι πως και το μίνι και το cube έχουν από την αρχή κατασκευαστεί με παραπάνω, "κλειδωμένες" δυνατότητες τις οποίες η joytech ξεκλειδώνει στην συνέχεια για λόγους μάρκετινγκ αλλά και για να "πουλάει" το "παραμύθι" της αναβάθμισης λογισμικού που "βελτιώνει την απόδοση" και το οποίο πολλοί θεωρούν πως είναι μεγάλο ατού απέναντι στον ανταγωνισμό.

Επειδή αν έλεγα πως πουλάω 1 σετ ηχεία των 100W που θα μπορείτε αργότερα να τα κάνετε 200W με "αναβάθμιση λογισμικού" όλοι θα ήταν δύσπιστοι απέναντί μου, απλά λέω μήπως λόγω του ενθουσιασμού μας γινόμαστε σχετικά εύπιστοι σε θέματα που υπό άλλες συνθήκες δεν θα ήμασταν.
Αυτό είναι το πνεύμα των παραπάνω και συγνώμη αν κούρασα.




Διορθωση μεγεθους γραμματοσειρας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 04, 2016, 15:29 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος dagalis1

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech Cuboid (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #82 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 14:14 »

Γυρω στα 40 με μεταφορικα βγαινει απο εδω...η χαμηλοτερη τιμη που εχω δει. Ηρθαν ολα οπως προβλεποταν? Με αυτοκολλητα για ελεγχο γνησιοτητας και τα σχετικα?


δεν το χω παραλαβει ακομα ταιξιδευει τωρα οταν μου ερθει θα επανελθω να σας πω....

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech Cuboid (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #83 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 14:47 »
Φυσικά. Και με Ni200, και με Ti01 και με SS316.

Δεν θέλω να την ξύσω την ομορφιά!!!  :))


Στην Οβραϊκή μένεις;  ;D :tongue_smilie: :tongue_smilie: Ξύσε λίγο εκεί που είναι οι μπαταρίες ρε συ. Ίδιο υλικό θα είναι.

Άντε να δούμε πως τα πάνε με το temp control πλέον :D

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech Cuboid (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #84 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 14:54 »

Γεια και ευχαριστώ για την απάντηση.


Νομίζω πως η σύγκριση με τα κινητά είναι λίγο ακατάλληλη καθώς η αναβάθμιση λογισμικού αυτό που καταφέρνει στα κινητά είναι να βελτιώνει το ίδιο το λογισμικό και την ενέργεια που αυτό καταναλώνει στο παρασκήνιο - κι αυτό όταν η αναβάθμιση είναι πετυχημένη. Μην ξεχνάς πως το κινητό, το μεγαλύτερο μέρος της διάρκειας ζωής της μπαταρίας του βρίσκεται σε "αναμονή" αλλά παρόλα αυτά καταναλώνει αρκετή ενέργεια. Αυτή η κατανάλωση ενέργειας είναι που βελτιώνεται με τις αναβαθμίσεις λογισμικού.
Δεν νομίζω πως υπάρχει αναβάθμιση κινητού η οποία να βελτίωσε ποτέ το σήμα του τηλεφώνου ή να αύξησε άμεσα τον χρόνο ομιλίας ας πούμε.


Δεν αμφισβητώ πως η τεχνολογία προχωράει συνέχεια και αστραπιαία. Το η.τ όμως όμως από την άλλη, μπορεί να είναι μια νέα σχετικά εφαρμογή, δεν περιέχει όμως καμία "νέα" τεχνολογία.
Κάθε κομμάτι που το αποτελεί, προϋπήρχε του η.τ και έχει εφαρμοστεί σε άλλους τομείς εδώ και χρόνια. Μπαταρία, αντίσταση, atomizer...τίποτα νέο.


Εγώ πάλι, πιστεύω πως η μόνη λογική εξήγηση είναι πως και το μίνι και το cube έχουν από την αρχή κατασκευαστεί με παραπάνω, "κλειδωμένες" δυνατότητες τις οποίες η joytech ξεκλειδώνει στην συνέχεια για λόγους μάρκετινγκ αλλά και για να "πουλάει" το "παραμύθι" της αναβάθμισης λογισμικού που "βελτιώνει την απόδοση" και το οποίο πολλοί θεωρούν πως είναι μεγάλο ατού απέναντι στον ανταγωνισμό.

Επειδή αν έλεγα πως πουλάω 1 σετ ηχεία των 100W που θα μπορείτε αργότερα να τα κάνετε 200W με "αναβάθμιση λογισμικού" όλοι θα ήταν δύσπιστοι απέναντί μου, απλά λέω μήπως λόγω του ενθουσιασμού μας γινόμαστε σχετικά εύπιστοι σε θέματα που υπό άλλες συνθήκες δεν θα ήμασταν.
Αυτό είναι το πνεύμα των παραπάνω και συγνώμη αν κούρασα.

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
Να σου πω πρώτα από όλα ότι σέβομαι τις απόψεις σου, αλλά επέτρεψέ μου να διαφωνίσω σε μερικά πραγματάκια.
Τα μόντς πλέον δεν έχουν καμμία σχέση με τις "θήκες" μπαταριών που υπήρχαν πριν μερικά χρόνια. Περιέχουν πλακέτες με ολοκληρωμένα κυκλώματα μικροεπεξεργαστών (microprocessors), με μνήμη τα οποία μπορούν να καταχωρούν πληροφορίες αλλά και να δέχονται αναβαθμίσεις του υπάρχοντος λογισμικού αλλάζοντας αυτές τις πληροφορίες προς το καλύτερο.
Το παράδειγμα που έδωσες για τα κινητά που με αναβάθμιση κάνουν καλύτερη διαχείρηση της μπαταρίας, είναι περίπου το ίδιο και για τα εξελιγμένα μοντς.
Το λογισμικό επεμβαίνει στην λειτουργία της πλακέτας, στα ρεύματα που δίνει ή στο ρεύμα που καταναλώνει στην κατάσταση αναμονής κλπ.
Επίσης λες οτι το κινητό είναι πολλές ώρες σε αναμονή. Μα και το μοντάκι το έχεις σε αναμονή μέχρι να ατμίσεις.
Ακόμη και αυτό στην αναμονή καταναλώνει ρεύμα και σίγουρα μέσω λογισμικού μπορεί να βελτιωθεί.
Πιστεύω θα συμφωνήσεις ότι οι συσκευές του H.T. δεν έχουν καμμία σχέση με αυτές που είχαν πρωτοκυκλοφορήσει to 2007 και με κάνανε να πισωγυρίσω στο K.T.
Δεν έγραψα ότι το Η.Τ. είναι μια νέα τεχνολογία αλλά μια τεχνολογία που "προχωράει" μπροστά, λόγω της όλο και αυξανόμενης - συνεχόμενης ζήτησης και βελτιώνεται.
Αυτό βέβαια γίνεται πρώτα προς όφελος όλων αυτών των εταιρειών που έχουν τεράστια κέρδη αλλά κατ' επέκταση και δικό μας γιατί μέσω του ανταγωνισμού δημιουργούνται καλύτερες συσκευές με ότι αυτό συνεπάγεται.

Αποσυνδεδεμένος G.koutras

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech Cuboid (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #85 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 16:04 »
Καλησπέρα παιδιά είμαι ανάμεσα σε αυτό και το wismec rx 200 και έχω μπερδευτεί.

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech Cuboid (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #86 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 16:06 »
εχω το rx. παρε cubot καλυτερα. εκτος και αν θες τοσα πολλα βατ. Στην αυτονομια το rx δεν ειναι και τοσο καλο αλλωστε.

Αποσυνδεδεμένος teo46

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
  • No Half Measures
Απ: Joyetech Cuboid (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #87 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 16:40 »
υπομονή 2 μέρες ακόμα και ξεκινάει το μαυράκι.. :yes:

Αποσυνδεδεμένος prevezano

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech Cuboid (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #88 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 01:15 »
εχω το rx. παρε cubot καλυτερα. εκτος και αν θες τοσα πολλα βατ. Στην αυτονομια το rx δεν ειναι και τοσο καλο αλλωστε.
Πόσο κραταει δλδ και με τι χρήση?

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech Cuboid (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #89 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 13:00 »
κρατάει ακριβώς οσο 2 μπαταρίες στο ipv mini μου. 12-14W (παντα χωρις ελεγχο θερμοκρασιας)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341956 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206256 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540942 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30863 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49944 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596910 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357449 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11331 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192810 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1176 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1139 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591385 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios