vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

448 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, camber, Buliwyf, goran, Jorge, manoslykos

Twitter

Η πρώτη μου μέρα!

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #75 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 16:27 »
Αν απ ότι βλέπεις τα καπνικά σε ενοχλούν μετά από μια μέρα ή φτάνεις σε κορεσμό θα σου πρότεινα πάλι κάτι καπνικό αλλά με εκπνοή που θυμίζει ωραιότατο θυμαρίσιο μέλι αυτό είναι το Captain Jack μεγάλη διαφορά απ το The Jack μια βόλτα από Alter eGo πάντα στον ελεύθερο σου χρόνο. Πάντως για ‘μενα τα καπνικά να τα έχεις ως καβάτζα, προσωπικά εμένα πάντα μου λείπουν σε γεύση μετά από μια – δυο μέρες.
Το κακό βέβαια είναι ότι για να βρεις ένα καλό καπνικό θα πρέπει να δώσεις ένα κάρο λεφτά :wall: .
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 30, 2015, 16:39 από Alxhmisths »

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #76 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 17:45 »
.....Απλά έβαλα στην ακρη το the jack υγρό (πάλι με χάλασε η γευση καπνίλας, άλλα 9 ευρώ πεταμένα).....
Δεν ειναι ακομα πεταμενα.
Μην ξεχνας:
...
Με τον καιρό και εάν απέχεις από το κανονικό τσιγάρο θα βρεις την ισορροπία σου, θα αλλάξει η γεύση σου και πιθανόν να ξαναδοκιμάσεις κάποιο από τα αρχικά απαίσια υγρά και να το βρεις φοβερό. Λίγο πολύ έχει συμβεί σε όλους μας!
...

Αποσυνδεδεμένος Matthew

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #77 στις: Ιανουαρίου 01, 2016, 15:35 »
Χρόνια πολλά,
Σύμφωνα με αυτά που έγραψες, ο ατμοποιητής με το μόντ δεν είναι λειτουργικά σαν σετ.
γιατί 1ον το μόντ πάει μέχρι 30W και ο ατμοποιητής θέλει από 30W - 40W σύμφωνα με τη NOBACCO :
http://www.nobacco.gr/el/e-shop/accessories/3158-01-01-1413-nobacco-ostria-glassomizer-detail#%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC
και 2ον μάλλον δεν προλαβαίνει να ατμοποιήσει σωστά και σου έρχεται υγρό στο επιστόμιο.
Καλησπέρα και καλή χρονιά. Επειδή το δούλεψα το συγκεκριμένο σετάκι, μέχρι τα 17 είναι καλά να παίξεις με τον OSTRIA. Αν έχεις πνευμονικό ατμοποιητή μπορείς να πας πάνω από 20. Το ότι λέει 30--40 watt εννοεί σαν διαχείρηση ρεύματος, όχι ότι δουλεύει από 30-40 Watt. Αναφέρεται καθαρά στη συσκευή.

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #78 στις: Ιανουαρίου 01, 2016, 16:47 »
εεε τη πατησα και εγω τις πρωτες μερες με το istick 40 και gs tank. εχω 1.2Ω αντισταση και την πηγα στα 20 βατ μου εβγαλε καμμενο.

μηπως φταει αυτο? επισης οταν βαζω καινουργια αντισταση ριχνω 6-7 σταγονες μεσα στη τρυπα της αντιστασης και την αφηνω κανα τεταρτο. αρχιζω να ατμιζω 7-8 βατ και σιγα σιγα ανεβαινω . συνηθως ατμιζω 12- 16 βατ το πολυ.


δοκιμασε αλλο υγρο εαν δε σου αρεσει. εγω απο την αρχη αρωματικα κανω ποτε δε μ αρεσαν τα κανπνικα.

δωσε λιγο χρονο στο η.τ. να δεις πως θα παει μην το απορριπτεις τελειως. ο οργανισμος θελει λιγο χρονο να προσαρμοστει. ειναι σαν να ξεκινας να καπνιζεις παλι.

ελπιζω να μη σε μπερδεψα, ας πιω λιγο καφε να ξυπνησω αχχαχαχα.

καλη χρονια σε ολους με υγεια !


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
@kotsos75 έχω ήδη προμηθευτεί δεύτερο ατμοποιητή...
και μια που ρώταγα για τα κραγιόν πριν (άσχετο αλλά και σχετικό) πόσο συχνά και με ποιο τροπο καθαρίζονται τα drip tip για την αποφυγή μικροβίων κλπ;;
Σίγουρα κάπου θα εχει ανοιχτεί βεβαια τέτοιο θέμα οπότε αν κάποιος το έχει πρόχειρο και εχει όρεξη ας μου βάλει το link

εγω καθε μερα σχεδον τα πλενω με σαπουναδα. πλενω-ξεπλενω με νερο τελος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 01, 2016, 16:58 από godspeed »

Αποσυνδεδεμένος vap_mania

  • *
  • 52
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 27/12/2015 the first day of the rest of my life
Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #79 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 16:29 »
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους/όλες!!! :)
Εκλεισα κι εγώ την πρώτη μου εβδομάδα ως ατμίστρια(χωρίς κανένα κ.τ. βέβαια) και είμαι πολύ χαρούμενη γιαυτό! Το άτμισμα μου αρέσει καθε μέρα και περισσότερο και μάλιστα την Πρωτοχρονιά βρέθηκα σε γιορτή που καπνιζαν σχεδόν όλοι και ΟΧΙ δεν ζήλεψα καθόλου αντιθέτως τους λυπόμουν λίγο... :dontknow:
Με τους ατμοποιητές μου τα πάω μια χαρά, δεν έχει χρειαστεί να αλλάξω αντιστασούλες από τη Δευτέρα που έβαλα καινούργιες και τα υγρά θαυμάσια! Βέβαια αυριο θα πάω να αγοράσω άλλα δύο γιατί αυτά που έχω σύντομα τελιώνουν, οπότε θα ψαχτώ να δοκιμάσω κι αλλες γεύσεις (αν έχετε καμιά καλή πρόταση σε καρύδα, κεράσι ή πικραμύγδαλο ευπρόσδεκτη)
Αυτά τα νέα μου, μια πολύ καλή και ΑΚΑΠΝΗ χρονιά σε όλους μας εύχομαι!!!!
Εντιτ για να γράψω το εξής:
με τη νικοτίνη στα νέα υγρά που θα αγοράσω δεν έχω ιδέα τι να κάνω..η 12άρα στο ένα υγρό νομίζω ότι μου γρατζουνάει αρκετά το λαιμό..η 8άρα στο αλλο ίσως λίιιιιγο πιο ελαφριά από ότι θα ήθελα..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 03, 2016, 16:44 από vap_mania »

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #80 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 16:50 »
Καλη χρονια και σε σενα.


Δεν εχεις σκεφτει να φτιαξεις δικα σου υγρα για να βρεις και την νικοτινη που σου ταιριαζει;

Αποσυνδεδεμένος vap_mania

  • *
  • 52
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 27/12/2015 the first day of the rest of my life
Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #81 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 16:56 »
Προς το παρόν δεν θέλω να ασχοληθω με την κατασκευή υγρών όχι...αργότερα ίσως.
Θεωρώ ότι ιδανικά θα ήταν να έβρισκα έτοιμα υγρά στα 9mg νικοτίνης αλλά δύσκολο...

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #82 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 17:01 »
Θα πάρεις το ίδιο υγρό σε 6mg και σε 12mg και θα τα ανακατέψεις. Έτσι θα το έχεις σε 9mg που θες  ;)

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #83 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 17:06 »
Καλή χρονιά,
θα πρότεινα και εγώ να φτιάξεις σιγά σιγά τα δικά σου υγρά ώστε να φέρεις το χτύπημα και τη νικοτίνη στα μέτρα σου.
Επίσης θα πρότεινα να μην κατέβεις από τα 12mg νικοτίνης αφού σε κρατούν μακρία από το κ.τ. προς το παρόν αλλά να αυξήσεις λίγο το ποσοστό γλυκερίνης των υγρών σου για να μειώσεις λίγο το χτύπημα στο λαιμό.

Για παράδειγμα μπορείς να αγοράσεις μια balanced βάση με 20mg νικοτίνη και να την αραιώσεις με μηδενικής νικοτίνης γλυκερίνη (vg) ώστε το τελικό σου μείγμα να παραμείνει στα 12mg νικοτίνη αλλά να αποτελείται από  70% γλυκερίνη και από 30% pg (δηλαδή στα ίδια mg νικοτίνης να έχεις λιγότερο χτύπημα).

Εάν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο θα πρέπει να προσέξεις λίγο τις πρώτες σου μίξεις ή να σου δείξει κάποιος από κοντά στο κατάστημα και όταν κατανοήσεις τα βασικά βήματα όλα θα γίνουν πολύ απλά.
Φυσικά, εκτός από τις βάσεις, θα χρειαστούν και συμπυκνωμένα αρώματα που θα δώσουν την γεύση στα υγρά σου γιατί οι σκέτες βάσεις που αναφέρω προσφέρουν μόνο την νικοτίνη στο υγρό δίχως γεύση.

Διαφορετικά αναζητάς το έτοιμο υγρό που έχει επιλέξει αλλά με βάση γλυκερίνης ή όπως σωστά αναφέρει ο achatzi αναμειγνύεις το ίδιο υγρό με διαφορετικές δυνάμεις νικοτίνης ώστε να ρίξεις τα mg.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 03, 2016, 17:12 από yian »

Αποσυνδεδεμένος vap_mania

  • *
  • 52
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 27/12/2015 the first day of the rest of my life
Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #84 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 17:13 »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις προτάσεις! Λέτε δηλαδή να φταίει η pg για το γρατζούνισμα στο λαιμό και όχι η νικοτίνη; να υπενθυμίσω ότι καπνιζα πολύ ελαφριά τσιγάρα των 0.1 mg.
Mε πιάνει ΚΑΙ βήχας...χμμμ...τώραπου τράβηξα ας πουμε δυνατή τζούρα από το t-juice το οχτάρι πνίγηκα!!!
Πάντως όσο σκεφτομαι την ανάμιξη και την παρασκευή υγρων με λούζει κρύος ιδρώτας!  :wall:

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #85 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 17:14 »
Εγω διαφωνώ στο να φτιάξει υγρά απο τωρα όχι γιατι ειναι δύσκολο αλλα γιατι μπορεί να απογοητευθεί μιας και σε diy υπάρχουν λίγες καλές επιλογές.
Προτείνω vamp vape απο TJuice , supreme απο eliquid france και για αργότερα δοκίμασε castle long απο five pawns αυτα ειναι τα καλύτερα που ξέρω με καρύδα. Με πικραμύγδαλο ειναι το sacre coeur απο τη σειρά artists collection αλλα δεν το εχω δοκιμασει...α επίσης το castle long που ανέφερα πιο πριν εχει καβουρντισμένα αμύγδαλα...με κεράσι δεν εχω δοκιμασει κάτι καλο να σου προτείνω αλλα αν θες δοκίμασε το cherry choc απο TJuice,εμένα δεν μου πολυ άρεσε αλλα ποτε δεν ξέρεις


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #86 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 17:18 »
Πιθανότερο να φταίει και η νικοτίνη και η pg.
Επειδή όμως τις πρώτες ημέρες καλό είναι να κάνεις ανεβασμένα υγρά σε επίπεδο νικοτίνης για να σε καλύπτουν, θα πρότεινα να δοκίμαζες υγρά με περισσότερη vg ώστε να μειώσεις λίγο το χτύπημα από εκεί.

Εκτός εάν έχεις ελαφριές ζαλάδες μετά από συνεχές άτμισμα που σημαίνει ότι ο οργανισμός σου σε προειδοποιεί για να κατέβεις λίγο σε νικοτίνη ή σε κατανάλωση. Εκεί ναι, κατεβαίνεις mg νικοτίνης χωρίς δεύτερη σκέψη.

Αποσυνδεδεμένος vap_mania

  • *
  • 52
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 27/12/2015 the first day of the rest of my life
Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #87 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 17:21 »
Εγω διαφωνώ στο να φτιάξει υγρά απο τωρα όχι γιατι ειναι δύσκολο αλλα γιατι μπορεί να απογοητευθεί μιας και σε diy υπάρχουν λίγες καλές επιλογές.
Προτείνω vamp vape απο TJuice , supreme απο eliquid france και για αργότερα δοκίμασε castle long απο five pawns αυτα ειναι τα καλύτερα που ξέρω με καρύδα. Με πικραμύγδαλο ειναι το sacre coeur απο τη σειρά artists collection αλλα δεν το εχω δοκιμασει...α επίσης το castle long που ανέφερα πιο πριν εχει καβουρντισμένα αμύγδαλα...με κεράσι δεν εχω δοκιμασει κάτι καλο να σου προτείνω αλλα αν θες δοκίμασε το cherry choc απο TJuice,εμένα δεν μου πολυ άρεσε αλλα ποτε δεν ξέρεις


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk
Ευχαριστώ για τις προτάσεις!!! t-juice ατμίζω και τώρα (το forest affai)r κι εχει και νικοτίνη μετρια των 8mg..θα δω και τα άλλα αλλά νομίζω πως έρχονται λιγο ακριβότερα!

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #88 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 17:23 »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις προτάσεις! Λέτε δηλαδή να φταίει η pg για το γρατζούνισμα στο λαιμό και όχι η νικοτίνη; να υπενθυμίσω ότι καπνιζα πολύ ελαφριά τσιγάρα των 0.1 mg.
Mε πιάνει ΚΑΙ βήχας...χμμμ...τώραπου τράβηξα ας πουμε δυνατή τζούρα από το t-juice το οχτάρι πνίγηκα!!!
Πάντως όσο σκεφτομαι την ανάμιξη και την παρασκευή υγρων με λούζει κρύος ιδρώτας!  :wall:
Για να δεις τι φταίει (αν φταίει) δοκίμασε σκέτη βάση με 5-6 mg/ml νικοτίνη.
Για να την κάνεις πάρε μηδενική βάση VG και μία νικοτινούχα με 50/50 VG/PG στα 20mg/ml νικοτίνη.
Βάλε σε ένα μπουκαλάκι 3 μέρη μηδενική και ένα νικοτινούχα.
Οι αναλογίες δεν είναι κρίσιμες  :yes:

Αποσυνδεδεμένος vap_mania

  • *
  • 52
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 27/12/2015 the first day of the rest of my life
Απ: Η πρώτη μου μέρα!
« Απάντηση #89 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 17:23 »
Πιθανότερο να φταίει και η νικοτίνη και η pg.
Επειδή όμως τις πρώτες ημέρες καλό είναι να κάνεις ανεβασμένα υγρά σε επίπεδο νικοτίνης για να σε καλύπτουν, θα πρότεινα να δοκίμαζες υγρά με περισσότερη vg ώστε να μειώσεις λίγο το χτύπημα από εκεί.

Εκτός εάν έχεις ελαφριές ζαλάδες μετά από συνεχές άτμισμα που σημαίνει ότι ο οργανισμός σου σε προειδοποιεί για να κατέβεις λίγο σε νικοτίνη ή σε κατανάλωση. Εκεί ναι, κατεβαίνεις mg νικοτίνης χωρίς δεύτερη σκέψη.
Ζαλάδες ευτυχώς δεν έχω καθόλου, μόνο γρατζούνισμα στο λαιμο και λίγο "τσιγαρόβηχα". Απλά φοβαμαι ότι η δωδεκάρα νικοτίνη είναι υψηλη για μενα που καπνιζα τόσο ελαφριά τσιγάρα.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Για να δεις τι φταίει (αν φταίει) δοκίμασε σκέτη βάση με 5-6 mg/ml νικοτίνη.
Για να την κάνεις πάρε μηδενική βάση VG και μία νικοτινούχα με 50/50 VG/PG στα 20mg/ml νικοτίνη.
Βάλε σε ένα μπουκαλάκι 3 μέρη μηδενική και ένα νικοτινούχα.
Οι αναλογίες δεν είναι κρίσιμες  :yes:
Ωχ μη μου λες για αναμίξεις!!! :))
Αλλά οκ αν πρέπει θα το κάνω!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176686 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285294 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68693 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315637 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95251 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem