vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

159 επισκέπτες, 6 χρήστες
Milarepa, antiklitos140, captain, gfilip, Chris66, lagoudakis

Πόλεμος στα η.τ

Αποσυνδεδεμένος Barbapaidi

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #990 στις: Αυγούστου 10, 2024, 23:12 »
Το διαβασα το άρθρο και διάβασα και το άρθρο του πανεπιστημίου που έκανε την έρευνα που είναι σχεδόν copy paste. (Εκτός από κάτι ανοησίες που έγραφε το ελληνικό όπως ότι ένας στους πέντε εφήβους και ένας στους τρεις ενήλικες ατμιζουν και μετά λέει για 70εκατομμυρια)
Έψαξα να βρω τη μελέτη και δεν τη βρήκα πουθενά.
Η οποία μελέτη επειδή δε λέει τα καθαρά νούμερα τι λέει? : "πήρα 5000 καρκινοπαθείς που καπνίζουν. Από αυτούς ατμιζαν ταυτόχρονα π.χ. οι 50.
Πήρα και 25000 καπνιστές για να δω πόσοι ατμιζουν ταυτόχρονα"
Αν από αυτούς ατμιζαν οι 30, αυτό μαθηματικά είναι 8 φορές περισσότερο στους καρκινοπαθείς.


Αυτό που δε λέει είναι πόσο καιρό ατμιζαν οι καρκινοπαθείς. Γιατί αν κάποιος νιώθει ενοχλήσεις στα πνευμόνια του χωρίς διάγνωση εδώ και 2 μήνες και αποφάσισε να αρχίσει το ατμισμα για να γλιτώσει κάποια τσιγάρα ή ακόμα και αν διαγνώστηκε με καρκίνο και το έριξε στο ατμισμα για να κόψει το κάπνισμα, απευθείας μετράει για ταυτόχρονος καπνοατμιστης.


Οπότε χωρίς καθαρά νούμερα και χωρίς το ποσό καιρό ατμιζαν ταυτόχρονα, όλη η μελέτη είναι μία μπούρδα. Και επειδή δεν λέει ούτε το ένα ούτε το άλλο και δεν έχει λινκ για τη μελέτη ούτε στο άρθρο του πανεπιστημίου, τείνει προς τη μπούρδα κατά τη γνώμη μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2024, 23:26 από Barbapaidi »

Αποσυνδεδεμένος mathimatikos1966

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #991 στις: Αυγούστου 11, 2024, 09:43 »
Το παραπάνω δεν είναι επιστημονική μελέτη , αλλά άρθρο ενός τύπου με όχι τόσο αντικειμενικές δημοσιεύσεις.https://www.researchgate.net/post/Does_the_Journal_of_Oncology_Research_and_Therapy_is_authentic

Συνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #992 στις: Αυγούστου 11, 2024, 11:04 »
Είναι πόλεμος στο η.τ όμως!


Ρίξε λάσπη στόν τοίχο και ολο κάτι θα μείνει!


Πόσοι απο αυτούς που θα τύχει να το διαβάσουν θα μπούν στόν κόπο να το ψάξουν λιγάκι;

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #993 στις: Αυγούστου 11, 2024, 11:22 »
Tο επιπεδο της πολεμικης εναντια στο ηλεκτρονικο τσιγαρο , πραγματι εχει καταντησει να ειναι πολυ χαμηλο. Αυτο φυσικα δεν μας χαλαει - ολα αυτα απο μονα τους ειναι ευκολα ανασκευασιμα. Το πραγματικο προβλημα εγκειται αφ ενος στο γεγονος της συχνοτατης επαναληψης  - γεγονος που κανει αυτου του ειδους τις αφηγησεις mainstream -και αφ ετερου σττην δυσαρεστη πραγματικοτητα οτι πολλοι "επωνυμοι" σπευδουν να προσυπογραψουν το "μυθιστορημα" εξασφαλιζοντας ετσι διαπιστευτηρια "πολιτικης ορθοτητας". Μετα απο την αποχωρηση του Φαρσαλινου απο το πεδιο της μαχης ,  δεν διαθετουμε πλεον και πολλες ηχηρες υπογραφες υπερ του ατμισματος, αυτο ειναι η πικρη αληθεια. Και πρεπει βεβαιως να προσθεσω εδω οτι η απουσια σοβαρης επιστημονικης αντιπαραθεσης γυρω απο το ηλεκτρονικο τσιγαρο και η υποβαθμιση της σε  λαικιστικους "ισχυρισμους" , τελικα εμας τους ιδιους βλαπτει .

Για το Watson White Gold τωρα : ειμαι γενικως λιγακι καχυποπτος με την δοσολογια 30/120 αντι της 20/60. Γιατι τοση αραιωση ; Ok , καταννοω οτι ειναι μια πιο οικονομικη προταση που απευθυνεται σε οσους δεν επιθυμουν "υπερβολικη" γευση - αυτο εδω ομως μου μυριζει ¨"αρπαχτη" . Σε καθε περιπτωση παντως, μπορουμε να αραιωσουμε και μονοι μας οσο χρειαζεται και στις δυο περιπτωσεις.
Προσωπικα χρησιμοποιω την δοσολογια 20/60 και αφηνω το τελικο παρασκευασμα να ομογενοποιηθει μια εβδομαδα - βρισκω οτι εκει μου δινει οτι εχει να μου δωσει. Εχω βρει προτασεις για 3- 5 ημερες  οπως και για 8-10 μερες - γουστα ειναι αυτα. Αν λοιπον το εφτιαξες 30/120 και το αφησες μονο τρεις μερες , εισαι στο minimum του χαρακτηρα του φιλε Chris66.

Συνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #994 στις: Αυγούστου 11, 2024, 12:00 »
  Μου έκανε εντύπωση πως απο τα 20/60 πάμε με 10ml επι πλέον στα 30/120,δεν ξέρω πως υπολογίζεται η δοσολογία και αν αρκούν τα 10ml για να βγάλουν το ίδιο αποτέλεσμα αν και νομίζω οτι κάποιος απο το φόρουμ είχε εξηγήσει πως γίνεται αυτό.
   Δεν είμαι πάντως των πολύ έντονων γεύσεων,απλά είμαι πολύ δύσκολος με τα υγρά γενικά.Μόνο το Lava drops της Furiosa μου άρεσε τόσο που θα ήθελα να το έκανα συχνά.


  Ο Φαρσαλινός αλήθεια τι έγινε;

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #995 στις: Αυγούστου 11, 2024, 16:36 »
Παρεμπιπτόντως εδω βρίσκουμε όλες τις έρευνες του Φαρσαλινού.
Είναι λίγο παλιές οι δημοσιεύσεις βέβαια.
https://www.ecigarette-research.org/research/index.php/research

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1945
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #996 στις: Αυγούστου 12, 2024, 13:38 »
......
Για το Watson White Gold τωρα : ειμαι γενικως λιγακι καχυποπτος με την δοσολογια 30/120 αντι της 20/60. Γιατι τοση αραιωση ; Ok , καταννοω οτι ειναι μια πιο οικονομικη προταση που απευθυνεται σε οσους δεν επιθυμουν "υπερβολικη" γευση - αυτο εδω ομως μου μυριζει ¨"αρπαχτη" . Σε καθε περιπτωση παντως, μπορουμε να αραιωσουμε και μονοι μας οσο χρειαζεται και στις δυο περιπτωσεις.
Προσωπικα χρησιμοποιω την δοσολογια 20/60 και αφηνω το τελικο παρασκευασμα να ομογενοποιηθει μια εβδομαδα - βρισκω οτι εκει μου δινει οτι εχει να μου δωσει. Εχω βρει προτασεις για 3- 5 ημερες  οπως και για 8-10 μερες - γουστα ειναι αυτα. Αν λοιπον το εφτιαξες 30/120 και το αφησες μονο τρεις μερες , εισαι στο minimum του χαρακτηρα του φιλε Chris66.


ΔΕΝ αποκλείεται, να είναι το άρωμα ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΡΑΙΩΜΕΝΟ στην πρώτη περίπτωση, ώστε το αποτέλεσμα να είναι το ίδιο.


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4118
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #997 στις: Αυγούστου 13, 2024, 21:30 »
Καλά ρε, μου σβήνετε σχόλιο σχετικό με το νήμα και κρατάτε τα άσχετα για το watson? Tι έγινε, θίξαμε τον ανιδιοτελή ψεκοεπιστήμονα?

Αποσυνδεδεμένος Tsai1711

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπως στρώνεις, κοιμάσαι
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #998 στις: Αυγούστου 13, 2024, 23:44 »
Καλησπέρα, δυστυχώς τα λόμπι είναι τόσο ισχυρά, που διαμορφώνουν εύκολα την κοινή γνώμη. Δείτε πχ τι έγινε με το εμβόλιο. Με έρευνα το πολύ δύο ετών, ισχυρίζονταν ότι είναι τελείως ασφαλές. Δλδ περισσότερο ασφαλές να τροποποιεις το RNA, από το να περνάς μια ίωση... Δεν έχω δεί έρευνα για το ατμισμα που να συγκρίνει δείκτες υγείας καπνιστών με ατμιστων, κρατώντας τις υπόλοιπες μεταβλητές σταθερές (πχ διατροφή - άσκηση - περιβάλλον διαβίωσης)

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #999 στις: Αυγούστου 14, 2024, 18:37 »
Τι ακριβως εγινε και διαμαρτυρεται ο Ribot ; Δεν θα επρεπε να υπαρχει μια δημοσια αιτιολογηση αν διαγραφτηκε σχολιο του ;

Oσο για τα "τροποποιημενα RNA" και τα εμβολια "που δεν μελετηθηκαν αρκετα" , μαλλον αδοκιμο τροπο βρηκες για να ξεκινησεις την παρουσια σου εδω μεσα φιλε  Tsai1711 : τιποτα πιο φρεσκο δεν εχουμε ;

Αποσυνδεδεμένος Tsai1711

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπως στρώνεις, κοιμάσαι
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #1000 στις: Αυγούστου 15, 2024, 00:36 »
Απλά δίνω ένα παράδειγμα πως τα ΜΜΕ και κάποιες ομάδες ατόμων διαμορφώνουν την κοινή γνώμη με παραπομπή σε διάφορες μελέτες - έρευνες. Ίσως είναι αδόκιμο παράδειγμα, αλλά είμαι ατμιστης 9 χρόνια και έχω κρατηθεί μακριά από το τσιγάρο. Το έχω καταφέρει μια χαρά, αλλά σίγουρα προβληματίζομαι όπως όλοι. Σκέφτομαι ότι καθώς μεγαλώνουμε, η υγεία μας γενικώς επιβαρύνεται. Υποθέτω οτι αν δεν ατμιζα, σίγουρα δεν θα είχα κόψει το τσιγάρο και το πιθανότερο να είχα χειρότερους δείκτες υγείας τώρα. Επίσης θεωρώ ότι έρευνες που έχουν γίνει με παραπλανητικό τρόπο επηρεάζουν και τη νομοθέτηση για το ατμισμα προς το αυστηρότερο, χωρίς όμως να είναι απαραίτητο στην πραγματικότητα. Πχ μπορεί μεθαύριο να πουν ότι επιτρέπονται μόνο υγρά με σκέτη γεύση καπνού (μου αρέσουν τα ημικαπνικα)


Αν βγήκα λίγο εκτός θέματος, ή χρησιμοποίησα αδόκιμο τρόπο για να εισέλθω στο φόρουμ, να με συμπαθατε, αλλά μου ήρθε συνειρμικά. Δεν θέλω να δημιουργήσω άσχημες εντυπώσεις ή να είμαι κουραστικός

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2814
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #1001 στις: Αυγούστου 15, 2024, 11:18 »
Δεν είναι θέμα εντυπώσεων αλλά παραπληροφόρησης.
7,1 εκατομμύρια δεν την "πέρασαν" την ίωση.
https://data.who.int/dashboards/covid19/deaths

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #1002 στις: Σήμερα στις 14:59 »
Aναδημοσιευω εδω ενα κατα την γνωμη μου σημαντικο αρθρο  - προσπαθεια θεσμικης παρεμβασης. 
Συντακτης ο Αλέξανδρος Σκούρας (προεδρος του ΚΕΦΙΜ) , αναρτηση 04/10/2024 στο LIBERAL.
Το Κεντρο Φιλελευθερων Μελετων ειναι κατ ουσιαν ενα think tank το οποιο επιρρεαζει με θεωρητικες επεξεργασιες ενα ευαριθμο τμημα της κυβερνητικης (και οχι μονον) παραταξης - εξ' ου και η σημαντικοτητα του αρθρου ανεξαρτητως πολιτικης τοποθετησης. Ας μην ξεχναμε οτι η υπο επεξεργασιαν  οδηγια της Ε.Ε. επαφιεται στις Εθνικες Κυβερνησεις οσον αφορα τον τροπο εφαρμογης της ....




Η Υπερβολή της ΕΕ στις Νέες Συστάσεις για το Κάπνισμα



Οι πρόσφατες συστάσεις της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την επέκταση των αντικαπνιστικών μέτρων σε εξωτερικούς χώρους και τη συμπερίληψη νέων προϊόντων, όπως τα θερμαινόμενα προϊόντα καπνού (HTPs) και τα ηλεκτρονικά τσιγάρα (e-cigarettes) αποτελούν μια υπερβολική παρέμβαση στη ρυθμιστική πολιτική, η οποία θα μπορούσε να έχει σοβαρές απρόθετες συνέπειες. Αν και η πρόθεση να προστατευτεί η δημόσια υγεία, ειδικά για τα παιδιά και τους νέους, είναι αξιέπαινη, ο πραγματικός αντίκτυπος αυτών των συστάσεων εγείρει σοβαρές ανησυχίες σχετικά με τις ατομικές ελευθερίες, την εφαρμοσιμότητα και την επιστημονικότητά τους.

Η απαγόρευση του καπνίσματος σε εξωτερικούς χώρους όπως παιδικές χαρές, πάρκα αναψυχής και σταθμούς μεταφοράς, πιθανότατα θα περιορίσει τις προσωπικές ελευθερίες, χωρίς σαφείς ενδείξεις για ουσιαστικά οφέλη στη δημόσια υγεία. Οι εξωτερικοί χώροι, λόγω του φυσικού τους αερισμού, καθιστούν τον κίνδυνο έκθεσης στον καπνό ελάχιστο. Η πρόταση της Επιτροπής να ελέγξει τη συμπεριφορά των καπνιστών, ακόμα και σε τέτοιους χώρους χαμηλού κινδύνου, υπερβαίνει τα όρια μιας λογικής διακυβέρνησης και μάλιστα χωρίς να λαμβάνει υπόψη τις πιθανές ανεπιθύμητες επιπτώσεις των τολμηρών της προτάσεων.

Επιπλέον, η συμπερίληψη νέων προϊόντων, όπως τα ηλεκτρονικά τσιγάρα και τα θερμαινόμενα προϊόντα καπνού στην ίδια κατηγορία με τα παραδοσιακά τσιγάρα, αγνοεί τις ουσιώδεις διαφορές στους κινδύνους τους. Πολλές μελέτες έχουν δείξει ότι τα ηλεκτρονικά τσιγάρα και τα HTPs είναι σημαντικά λιγότερο επιβλαβή από τα παραδοσιακά προϊόντα καπνού. Η αποτελεσματικότητά τους ως εργαλεία διακοπής του καπνίσματος έχει επίσης τεκμηριωθεί, παρά την προσπάθεια της Επιτροπής να υποβαθμίσει αυτά τα οφέλη. Με το να ρυθμίζονται με τον ίδιο τρόπο, όπως τα παραδοσιακά τσιγάρα, η ΕΕ κινδυνεύει να αποθαρρύνει τους καπνιστές από το να στραφούν σε ασφαλέστερες εναλλακτικές λύσεις, θέτοντας σε κίνδυνο τους στόχους για τη δημόσια υγεία.

Οι προειδοποιήσεις του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (ΠΟΥ) σχετικά με τις επιπτώσεις των εκπομπών των ηλεκτρονικών τσιγάρων και των θερμαινόμενων προϊόντων καπνού δεν είναι ακόμα καταληκτικές. Παρόλο που υπάρχουν πιθανοί κίνδυνοι που σχετίζονται με αυτά τα προϊόντα, είναι σημαντικά χαμηλότεροι από εκείνους των κανονικών τσιγάρων. Η προσέγγιση της ΕΕ να συγχωνεύσει όλα τα προϊόντα νικοτίνης σε έναν ενιαίο κανονισμό παραβλέπει τα οφέλη των στρατηγικών μείωσης βλάβης.

Επιπλέον, η επέκταση των αντικαπνιστικών μέτρων σε εξωτερικούς χώρους, κοντά σε εγκαταστάσεις υγείας και εκπαίδευσης, δημόσια κτίρια και σταθμούς μεταφοράς θα επιφέρει σοβαρά βάρη στις τοπικές αρχές, ως προς την εφαρμογή τους, χωρίς σαφή στοιχεία ότι αυτές οι απαγορεύσεις θα βελτιώσουν ουσιαστικά τη δημόσια υγεία. Στην πραγματικότητα, αυτά τα μέτρα μπορεί να είναι απλώς συμβολικές κινήσεις που θα τιμωρήσουν άτομα χωρίς να αντιμετωπίζουν πραγματικά τις βλάβες που προκαλεί το κάπνισμα.

Οι περισσότερες από τις νέες συστάσεις της Επιτροπής φαίνεται να δαιμονοποιούν τον ελληνικό τρόπο ζωής, ο οποίος συνδέεται στενά με τον ανοιχτό και κοινωνικό χαρακτήρα της δημόσιας ζωής. Η επιβολή περιορισμών, ακόμα και σε εξωτερικούς χώρους, όπου οι άνθρωποι συνηθίζουν να απολαμβάνουν το κάπνισμα, όπως καφετέριες, εστιατόρια και παραλίες, όχι μόνο παραβλέπει τις τοπικές πολιτιστικές παραδόσεις, αλλά πλήττει σοβαρά την ελκυστικότητα της Ελλάδας ως τουριστικού προορισμού. Με την τουριστική μας βιομηχανία να αποτελεί σημαντικό πυλώνα της οικονομίας, τέτοια μέτρα μπορεί να αποθαρρύνουν επισκέπτες, οι οποίοι συνδέουν τις διακοπές με την απόλαυση της ελευθερίας και της χαλάρωσης, επιδεινώνοντας έτσι τη θέση μας σε μια ιδιαίτερα ανταγωνιστική τουριστική αγορά.

Συνοψίζοντας, οι συστάσεις της Ευρωπαϊκής Επιτροπής αντικατοπτρίζουν μια υπερβολικά φιλόδοξη προσέγγιση στον έλεγχο του καπνού που αγνοεί την επιστήμη πίσω από τη μείωση της βλάβης και υπερβαίνει τις ατομικές ελευθερίες. Παρά την επιθυμία για προστασία των παιδιών και των νέων από το κάπνισμα, αυτά τα μέτρα κινδυνεύουν να υπονομεύσουν την πρόοδο, αντιμετωπίζοντας όλα τα προϊόντα νικοτίνης ως εξίσου επικίνδυνα. Αυτή η ρυθμιστική υπέρβαση θυμίζει τη ρήση του Αβραάμ Μάσλοου: Αν το μόνο που έχεις είναι σφυρί, νομίζεις ότι όλα μοιάζουν σαν καρφί.

« Τελευταία τροποποίηση: Σήμερα στις 15:06 από Antiprosopos »

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #1003 στις: Σήμερα στις 15:30 »
Στην Ε.Ε. παίζονται και διάφορα συμφέροντα. Στην Αγγλία αποφασίστηκε το κράτος να διαθέσει ένα κονδύλιο το οποίο θα επιδοτεί την αγορά εξοπλισμού προιόντων θερμαινόμενου καπνού καθώς και εξοπλισμό για ηλεκτρονικά τσιγάρα. Ο καθένας βγάζει ανάλογα συμπεράσματα για την πολιτική της Ε.Ε.

Συνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #1004 στις: Σήμερα στις 20:20 »
Μήπως θα έπρεπε να ανοίξουμε νεο νήμα με τίτλο "Υπεράσπιση στα η.τ"  που θα ξεκινάει με τα ποστ των δυο προηγούμενων φίλων μας και να ακολουθεί και αυτό : https://www.news247.gr/epistimi/meiosi-tis-vlavis-apo-ton-kapno-kanto-opos-i-vretania-kai-i-nea-zilandia/

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147064 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:20
από Chris66
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 51 10618 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:37
από Tem
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 7950 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2122 345342 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 02, 2024, 09:58
από noe
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 208775 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 544894 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 32844 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52257 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600157 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 360708 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13211 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 195666 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos