vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

302 επισκέπτες, 3 χρήστες
Sergios, antre, I.P

Πόλεμος στα η.τ

Αποσυνδεδεμένος Barbapaidi

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #990 στις: Αυγούστου 10, 2024, 23:12 »
Το διαβασα το άρθρο και διάβασα και το άρθρο του πανεπιστημίου που έκανε την έρευνα που είναι σχεδόν copy paste. (Εκτός από κάτι ανοησίες που έγραφε το ελληνικό όπως ότι ένας στους πέντε εφήβους και ένας στους τρεις ενήλικες ατμιζουν και μετά λέει για 70εκατομμυρια)
Έψαξα να βρω τη μελέτη και δεν τη βρήκα πουθενά.
Η οποία μελέτη επειδή δε λέει τα καθαρά νούμερα τι λέει? : "πήρα 5000 καρκινοπαθείς που καπνίζουν. Από αυτούς ατμιζαν ταυτόχρονα π.χ. οι 50.
Πήρα και 25000 καπνιστές για να δω πόσοι ατμιζουν ταυτόχρονα"
Αν από αυτούς ατμιζαν οι 30, αυτό μαθηματικά είναι 8 φορές περισσότερο στους καρκινοπαθείς.


Αυτό που δε λέει είναι πόσο καιρό ατμιζαν οι καρκινοπαθείς. Γιατί αν κάποιος νιώθει ενοχλήσεις στα πνευμόνια του χωρίς διάγνωση εδώ και 2 μήνες και αποφάσισε να αρχίσει το ατμισμα για να γλιτώσει κάποια τσιγάρα ή ακόμα και αν διαγνώστηκε με καρκίνο και το έριξε στο ατμισμα για να κόψει το κάπνισμα, απευθείας μετράει για ταυτόχρονος καπνοατμιστης.


Οπότε χωρίς καθαρά νούμερα και χωρίς το ποσό καιρό ατμιζαν ταυτόχρονα, όλη η μελέτη είναι μία μπούρδα. Και επειδή δεν λέει ούτε το ένα ούτε το άλλο και δεν έχει λινκ για τη μελέτη ούτε στο άρθρο του πανεπιστημίου, τείνει προς τη μπούρδα κατά τη γνώμη μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2024, 23:26 από Barbapaidi »

Αποσυνδεδεμένος mathimatikos1966

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #991 στις: Αυγούστου 11, 2024, 09:43 »
Το παραπάνω δεν είναι επιστημονική μελέτη , αλλά άρθρο ενός τύπου με όχι τόσο αντικειμενικές δημοσιεύσεις.https://www.researchgate.net/post/Does_the_Journal_of_Oncology_Research_and_Therapy_is_authentic

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 744
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #992 στις: Αυγούστου 11, 2024, 11:04 »
Είναι πόλεμος στο η.τ όμως!


Ρίξε λάσπη στόν τοίχο και ολο κάτι θα μείνει!


Πόσοι απο αυτούς που θα τύχει να το διαβάσουν θα μπούν στόν κόπο να το ψάξουν λιγάκι;

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #993 στις: Αυγούστου 11, 2024, 11:22 »
Tο επιπεδο της πολεμικης εναντια στο ηλεκτρονικο τσιγαρο , πραγματι εχει καταντησει να ειναι πολυ χαμηλο. Αυτο φυσικα δεν μας χαλαει - ολα αυτα απο μονα τους ειναι ευκολα ανασκευασιμα. Το πραγματικο προβλημα εγκειται αφ ενος στο γεγονος της συχνοτατης επαναληψης  - γεγονος που κανει αυτου του ειδους τις αφηγησεις mainstream -και αφ ετερου σττην δυσαρεστη πραγματικοτητα οτι πολλοι "επωνυμοι" σπευδουν να προσυπογραψουν το "μυθιστορημα" εξασφαλιζοντας ετσι διαπιστευτηρια "πολιτικης ορθοτητας". Μετα απο την αποχωρηση του Φαρσαλινου απο το πεδιο της μαχης ,  δεν διαθετουμε πλεον και πολλες ηχηρες υπογραφες υπερ του ατμισματος, αυτο ειναι η πικρη αληθεια. Και πρεπει βεβαιως να προσθεσω εδω οτι η απουσια σοβαρης επιστημονικης αντιπαραθεσης γυρω απο το ηλεκτρονικο τσιγαρο και η υποβαθμιση της σε  λαικιστικους "ισχυρισμους" , τελικα εμας τους ιδιους βλαπτει .

Για το Watson White Gold τωρα : ειμαι γενικως λιγακι καχυποπτος με την δοσολογια 30/120 αντι της 20/60. Γιατι τοση αραιωση ; Ok , καταννοω οτι ειναι μια πιο οικονομικη προταση που απευθυνεται σε οσους δεν επιθυμουν "υπερβολικη" γευση - αυτο εδω ομως μου μυριζει ¨"αρπαχτη" . Σε καθε περιπτωση παντως, μπορουμε να αραιωσουμε και μονοι μας οσο χρειαζεται και στις δυο περιπτωσεις.
Προσωπικα χρησιμοποιω την δοσολογια 20/60 και αφηνω το τελικο παρασκευασμα να ομογενοποιηθει μια εβδομαδα - βρισκω οτι εκει μου δινει οτι εχει να μου δωσει. Εχω βρει προτασεις για 3- 5 ημερες  οπως και για 8-10 μερες - γουστα ειναι αυτα. Αν λοιπον το εφτιαξες 30/120 και το αφησες μονο τρεις μερες , εισαι στο minimum του χαρακτηρα του φιλε Chris66.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 744
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #994 στις: Αυγούστου 11, 2024, 12:00 »
  Μου έκανε εντύπωση πως απο τα 20/60 πάμε με 10ml επι πλέον στα 30/120,δεν ξέρω πως υπολογίζεται η δοσολογία και αν αρκούν τα 10ml για να βγάλουν το ίδιο αποτέλεσμα αν και νομίζω οτι κάποιος απο το φόρουμ είχε εξηγήσει πως γίνεται αυτό.
   Δεν είμαι πάντως των πολύ έντονων γεύσεων,απλά είμαι πολύ δύσκολος με τα υγρά γενικά.Μόνο το Lava drops της Furiosa μου άρεσε τόσο που θα ήθελα να το έκανα συχνά.


  Ο Φαρσαλινός αλήθεια τι έγινε;

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 724
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #995 στις: Αυγούστου 11, 2024, 16:36 »
Παρεμπιπτόντως εδω βρίσκουμε όλες τις έρευνες του Φαρσαλινού.
Είναι λίγο παλιές οι δημοσιεύσεις βέβαια.
https://www.ecigarette-research.org/research/index.php/research

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1943
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #996 στις: Αυγούστου 12, 2024, 13:38 »
......
Για το Watson White Gold τωρα : ειμαι γενικως λιγακι καχυποπτος με την δοσολογια 30/120 αντι της 20/60. Γιατι τοση αραιωση ; Ok , καταννοω οτι ειναι μια πιο οικονομικη προταση που απευθυνεται σε οσους δεν επιθυμουν "υπερβολικη" γευση - αυτο εδω ομως μου μυριζει ¨"αρπαχτη" . Σε καθε περιπτωση παντως, μπορουμε να αραιωσουμε και μονοι μας οσο χρειαζεται και στις δυο περιπτωσεις.
Προσωπικα χρησιμοποιω την δοσολογια 20/60 και αφηνω το τελικο παρασκευασμα να ομογενοποιηθει μια εβδομαδα - βρισκω οτι εκει μου δινει οτι εχει να μου δωσει. Εχω βρει προτασεις για 3- 5 ημερες  οπως και για 8-10 μερες - γουστα ειναι αυτα. Αν λοιπον το εφτιαξες 30/120 και το αφησες μονο τρεις μερες , εισαι στο minimum του χαρακτηρα του φιλε Chris66.


ΔΕΝ αποκλείεται, να είναι το άρωμα ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΡΑΙΩΜΕΝΟ στην πρώτη περίπτωση, ώστε το αποτέλεσμα να είναι το ίδιο.


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4118
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #997 στις: Αυγούστου 13, 2024, 21:30 »
Καλά ρε, μου σβήνετε σχόλιο σχετικό με το νήμα και κρατάτε τα άσχετα για το watson? Tι έγινε, θίξαμε τον ανιδιοτελή ψεκοεπιστήμονα?

Αποσυνδεδεμένος Tsai1711

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπως στρώνεις, κοιμάσαι
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #998 στις: Αυγούστου 13, 2024, 23:44 »
Καλησπέρα, δυστυχώς τα λόμπι είναι τόσο ισχυρά, που διαμορφώνουν εύκολα την κοινή γνώμη. Δείτε πχ τι έγινε με το εμβόλιο. Με έρευνα το πολύ δύο ετών, ισχυρίζονταν ότι είναι τελείως ασφαλές. Δλδ περισσότερο ασφαλές να τροποποιεις το RNA, από το να περνάς μια ίωση... Δεν έχω δεί έρευνα για το ατμισμα που να συγκρίνει δείκτες υγείας καπνιστών με ατμιστων, κρατώντας τις υπόλοιπες μεταβλητές σταθερές (πχ διατροφή - άσκηση - περιβάλλον διαβίωσης)

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #999 στις: Αυγούστου 14, 2024, 18:37 »
Τι ακριβως εγινε και διαμαρτυρεται ο Ribot ; Δεν θα επρεπε να υπαρχει μια δημοσια αιτιολογηση αν διαγραφτηκε σχολιο του ;

Oσο για τα "τροποποιημενα RNA" και τα εμβολια "που δεν μελετηθηκαν αρκετα" , μαλλον αδοκιμο τροπο βρηκες για να ξεκινησεις την παρουσια σου εδω μεσα φιλε  Tsai1711 : τιποτα πιο φρεσκο δεν εχουμε ;

Αποσυνδεδεμένος Tsai1711

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπως στρώνεις, κοιμάσαι
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #1000 στις: Αυγούστου 15, 2024, 00:36 »
Απλά δίνω ένα παράδειγμα πως τα ΜΜΕ και κάποιες ομάδες ατόμων διαμορφώνουν την κοινή γνώμη με παραπομπή σε διάφορες μελέτες - έρευνες. Ίσως είναι αδόκιμο παράδειγμα, αλλά είμαι ατμιστης 9 χρόνια και έχω κρατηθεί μακριά από το τσιγάρο. Το έχω καταφέρει μια χαρά, αλλά σίγουρα προβληματίζομαι όπως όλοι. Σκέφτομαι ότι καθώς μεγαλώνουμε, η υγεία μας γενικώς επιβαρύνεται. Υποθέτω οτι αν δεν ατμιζα, σίγουρα δεν θα είχα κόψει το τσιγάρο και το πιθανότερο να είχα χειρότερους δείκτες υγείας τώρα. Επίσης θεωρώ ότι έρευνες που έχουν γίνει με παραπλανητικό τρόπο επηρεάζουν και τη νομοθέτηση για το ατμισμα προς το αυστηρότερο, χωρίς όμως να είναι απαραίτητο στην πραγματικότητα. Πχ μπορεί μεθαύριο να πουν ότι επιτρέπονται μόνο υγρά με σκέτη γεύση καπνού (μου αρέσουν τα ημικαπνικα)


Αν βγήκα λίγο εκτός θέματος, ή χρησιμοποίησα αδόκιμο τρόπο για να εισέλθω στο φόρουμ, να με συμπαθατε, αλλά μου ήρθε συνειρμικά. Δεν θέλω να δημιουργήσω άσχημες εντυπώσεις ή να είμαι κουραστικός

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2814
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #1001 στις: Αυγούστου 15, 2024, 11:18 »
Δεν είναι θέμα εντυπώσεων αλλά παραπληροφόρησης.
7,1 εκατομμύρια δεν την "πέρασαν" την ίωση.
https://data.who.int/dashboards/covid19/deaths

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 6140 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4295 350266 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 11:36
από BigRed
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 309980 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3454 794501 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 09, 2024, 16:27
από BigRed
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 5784 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11191 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 882 188847 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 31, 2024, 12:19
από zamploutos
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 12367 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711
Lost Vape Centaurus P200 [Ηλεκτρονικά mods] 1 1957 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 19, 2024, 22:12
από Tem
VOOPOO ARGUS E40 [AIO (Όλα σε ένα)] 1 1731 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 19, 2024, 22:03
από Tem
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2115 338911 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 19, 2024, 18:59
από antiklitos140
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4702 534042 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 17, 2024, 20:32
από Xameno_Skli