vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

119 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, Buliwyf, Tem

Twitter

Joyetech TRON

Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #615 στις: Απριλίου 09, 2016, 22:03 »
Μια ερώτηση  με σύρμα ss  στο power mode γιατί μου κανει συνέχεια σκασιματα? Παταω το κουμπί και βλέπω που στα σκασιματα πετάγονται υγρά  όχι πολλά σε πολύ λίγο βαθμο  αλλά Σκέψου να ατμιζω !

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #616 στις: Απριλίου 09, 2016, 22:15 »

Δεν φταίει το ατσάλι, όλα τα σύρματα αν δεν "στηθούν" σωστά κάνουν τα δικά τους, σχετικά με τα σκασίματα κλείσε λίγο τις σπείρες, αν πετάει υγρά απλά ανέβασε βατ γιατί δεν έχει σωστά γκάζια.

Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #617 στις: Απριλίου 09, 2016, 22:35 »
Τις έχω κλειστές όσο μπορω και ανέβασμα την θερμοκρασία στους 210 αλλά και παλι σκάει απλα παρατηρώ οτι δεν πατάει σωματίδια υγρού κατα το σκάσιμο. Τιν αντισταση την έχω κλειδώσει στα 0.84 ω

Αποσυνδεδεμένος kapapa

  • **
  • 251
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #618 στις: Απριλίου 09, 2016, 22:54 »
Για δοκιμασε αυτο που αναφερεται για περισσοτερο βαμβακι.Ειχα το ιδιο προβλημα ολο το απογευμα σε kayfun v3 mini και μολις το εκανα τα σκασηματα σταματησαν.
Post#4402

Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #619 στις: Απριλίου 11, 2016, 11:24 »
Εχει δοκιμασει κανεις να του βαλει clapton coil?

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #620 στις: Απριλίου 11, 2016, 12:00 »
Για λόγους που έχουν να κάνουν με το σιλικονάκι, προσωπικά δεν θα έστηνα μια clr κεφαλή, με σύρμα που απαιτεί πάνω από 15 watt.

Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #621 στις: Απριλίου 12, 2016, 13:19 »
το δοκίμασα αλλα δεν έμεινα ευχαριστημένος.. όποτε kanthal 0,3mm , με 5 σπείρες στα 1,2ω.. και στα 12w δουλεύει μια χαρά..!

Αποσυνδεδεμένος Curtis

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #622 στις: Απριλίου 14, 2016, 16:48 »
[justify]Γεια στη παρέα. Κατοχος TronS εδω και δυο ημέρες. Χρησιμοποιώ τη CL 1Ω που υπήρχε στο κουτί, (το istick30W τη διαβάζει 1,1) στα 10W περίπου. Δε μπορώ πνευμονικές, και με τον tron βλέπω ότι με αρκετά κλειστο τον αέρα είμαι μια χαρά στις τσιγαρίσιες τζουρες. Νομίζω ότι και για πνευμονικές θα είναι σωστός. Για το διακομσητικό λαστιχάκι που διάβασα και στις αρχες, πρέπει να μπαίνει σωστά αλλά και πάλι στη τσέπη κινδυνεύει.να βγει. [/justify]
[justify]Τώρα παρατήρησα διαρροή υγρού στο κάτω μέρος που όμως συγκρατείται απο δακτυλίδι ρύθμισης αέρα και δε βγαίνει στον πόλο της μπαταρίας. Αν σε κάθε γέμισμα σκουπίζω όμως και τη βάση δε προλαβαίνει να μου δημιουργήσει πρόβλημα. Λόγω της κρυφής ρύθμισης αέρα, για να βγει το υγρό έξω πρέπει ο ατμοποιητής να σταθεί ανάποδα. Τότε ίσως βγει κάτι. [/justify]
[justify]Στη κατανάλωση υγρού θεωρώ ότι αν τον συγκρίνω τον epsilon και mini viva τον αδικώ. Νομίζω ότι έχει λογική κατανάλωση σε σχέση με ισάξιους.[/justify]
[justify]Θα ήθελα να φτιάξω αντίσταση στα 1,6-1,8 Ω στη CLR που αγόρασα. Καμιά συμβουλή για σύρμα?  Είδα και το πολύ καλο site steam engine που έχει προταθεί απο αρκετούς φίλους, αλλά έχω 2-3 απορείες. Όποιος έχει όρεξει για πρήξιμο, να με βοηθήσει σε pm, θα το εκτιμούσα πολύ.[/justify]

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #623 στις: Απριλίου 14, 2016, 16:57 »

Για αρχή τι είδες στο steam που σε προβλημάτισε και έχεις αμφιβολία για το σύρμα;
Για τις διαρροές μόλις μπεις στον κόσμο της CLR δεν θα έχεις καθόλου, ίσως αυτά που βλέπεις να είναι υδρατμοί και όχι υγρό, αλλά γενικός οι CL φημίζονται για τις διαρροές τους και για την αστοχία τους..

 
Και τσιγαρίσιες και πνευμονικές κάνεις με αυτόν τον ατμο.
Στο θέμα κατανάλωσης οτι αντίσταση έχεις και όσο ρουφάς θα καίει δεν έχει να κάνει με κατανάλωση, κανένας δεν έχει κατανάλωση αν δεν το βάλεις να δουλεύει στα γούστα που θες, δλδ έχεις μια πόρσε στα χέρια σου αν πατάς γκάζι θα πίνει, αν όχι θα την μπουκώσεις αλλά θα χεις απόθεμα βενζίνης.
Με απλά λόγια αν έχεις αντίσταση 0.5 θα δεις το υγρό να πιάνει πάτο.
Αν φτιάξεις μια στα 1.8 που λές θα έχεις υγρό όπως και όταν έκανες το έψιλον.

Αποσυνδεδεμένος Curtis

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #624 στις: Απριλίου 14, 2016, 17:42 »
Για το steam engine το leg length να το υπολογίσω επί 2 για κάθε άκρο της αντίστασης? Αν έκανα πχ επισκευάσιμη σε cubis με κάθετο τύλιγμα τι πρέπει να βάλω εκει αφού αλλη απόσταση έχει το ένα άκρο και άλλη το άλλο?
Αν ξέρεις και το ακριβές νούμερο για τη clr?
Η άλλη ερώτηση είναι απλά για να ενημέρωση. το full και half wraps δε το πολυκατάλαβα. Αφορά κάθετη ή οριζόντια τοποθέτηση αλλά νομίζω ότι δεν πιάνω το αποτέλεσμα.
Τα άλλα θα αφορούν τα σήρματα και δε θελω να κουράζω. Θα γκουγκλάρω θα διαβάσω και εδω, θα βοηθήσετε και εσεις θα βγει άκρη.
Για τις διαρροές ναι ακόμα έχω τη cl μεσα αλλά ήταν διαρροή γιατί πήρε χρώμα το χαρτί που σκούπισα.
Συντομα θα βάλω τη CLR να στρώσουν τα πράγματα. Πιο πολύ το έγραψα γιατί μου άρεσε που τη κράτησε τη διαρροή μέσα. Αν είχε φανερή εισαγωγή αέρα δε νομίζω να τη κράταγε.
Καπου εκει στα 1,6 με 1,8Ω  θα ήθελα να δοκιμάσω.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2016, 17:47 από Curtis »

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #625 στις: Απριλίου 14, 2016, 18:12 »
Ναι το καλό του τρον είναι πως στις διαρροές τα υγρά μένουν στο αυλάκι και δεν τρέχουν.

Μπες εδώ και δες την παρακάτω φωτό και θα βρεις το αποτέλεσμά σου.
Παίξε λίγο και θα βγάλεις το καλύτερο αποτέλεσμα.
Tcr άστο ακόμα, θα μπλέξεις, άρχισε να φτιάχνεις αντιστάσεις και εδώ ήμαστε.
Η CLR χωράει άνετα 8 σπείρες μέχρι 2.5 πυρήνα.


Αποσυνδεδεμένος kostasjo

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #626 στις: Απριλίου 14, 2016, 19:00 »
Αρχικα θα σου λεγα να δοκιμάσεις 6 σπείρες 0.28mm κανθαλ, σε 2.5 πυρήνα για να παρεις περίπου τα Ω που θέλεις...εγω μετα απο διαφορες δοκιμες κατέληξα τελικα στο στανταρ 0.32 κανθαλ, 6 σπειρες, 2.5 πυρήνας, με αποτελεσμα γυρω στα 1.2Ω...
Οσο για τα half και full wraps που λες...full wraps κανεις σε αντιστασεις όπως πχ οι clr ή ατμοποιητες με ντεκ πχ τυπου velocity, στις οποιες και τα 2 ποδια καταλήγουν στο ιδιο σημείο...half wraps ειναι οταν τα ποδια καταλήγουν αντικριστά όπως πχ σε στησιμο σε deck kayfun

Αποσυνδεδεμένος Curtis

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #627 στις: Απριλίου 14, 2016, 21:40 »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και για το χρόνο. Ήθελα να στείλω π.μ αλλά δε το έχω βρει ακομα. 

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #628 στις: Απριλίου 14, 2016, 22:32 »
Συμφωνώ απόλυτα με όσα σου έγραψε ο φίλτατος φίλος kostasjo. :thumpup:
Οπότε αγοράζεις για αρχή από 5 μέτρα Kanthal A1 0,28mm (29AWG) και 0,32mm (28AWG).
Κάνεις τις δοκιμές σου και είσαι άρχοντας. ;)

Αποσυνδεδεμένος Curtis

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech TRON
« Απάντηση #629 στις: Απριλίου 20, 2016, 15:06 »
Μια ερώτηση. Τη βίδα που φαίνεται στη βάση του tron όταν βγάζουμε την αντίσταση να τη ξεβιδώσω όταν κάνω τον σχολαστικό καθαρισμό? Υπάρχει περίπτωση να χαλάσει το παρέμβυσμα του σπειρώματος ή κάτι άλλο?
 Όταν είχα επισκευάσιμο ήταν πιο ξεκάθαρα τα πράγματα και θα ήθελα να μαθω τον τρόπο για έναν πιο σχολαστικό καθαριμό γι αυτον τον ατμοποιητη.
Αρκετές σελίδες πιο πριν είχε ένας φίλος πρόβλημα με το βίδωμα της βάσης. Νομίζω ότι η clr σε σχέση με τη cl κουμπώνει πιο σφηχτά στη καμινάδα (καλό είναι αυτο) και θέλει πιο προσεκτικό βίδωμα για να βρει σωστά το σπειρωμα.
Σε λίγο που θα ασχοληθώ με το επισκευάσημο θα δω αν θα ενθουσιαστώ με τον tron ή απλα θα είναι μια δικαιη αγορά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 7756 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2112 324499 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 10:33
από xristos99
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8832 1118890 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 19, 2024, 18:21
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296159 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826323 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 509791 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9320 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155948 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570278 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 245112 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 2167 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 764174 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as