vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

91 επισκέπτες, 11 χρήστες
manoslykos, radios, Mimhsdr, nikpepa, truckman, I.P, chkontog, JohnDag, Milarepa, Buliwyf, ZoeM

Twitter

Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #120 στις: Ιουλίου 20, 2009, 15:45 »
Σωστός.
Στο μόνο που θα διαφωνήσω είναι στην εκκλησία.
Όχι οτι πηγαίνω βέβαια (από μακρυά κι αγαπημένοι) αλλά sorry κιόλας τα Κεριά και τα Λιβάνια βγάζουν πιο τρελά ντουμάνια.

χμμμμμμμμμμ............

Τωρα που το λες, η εκκλησία είναι το ΙΔΑΝΙΚΟ μέρος για να ατμίσεις Α) επειδή και να μυρίζουν τα υγρά σου τα καλύπτει το λιβάνι, Β) επειδή και ατμό πολύ να βγάζεις εχει ήδη αρκετό από πριν...

Και άμα σε δουν και σου πουν "τι είναι αυτο;", τους λες με ύφος κατανυκτικό: "Το ηλεκτρονικό λιβανιστήρι, βοήθειά σας!"  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #121 στις: Ιουλίου 20, 2009, 15:48 »

Και άμα σε δουν και σου πουν "τι είναι αυτο;", τους λες με ύφος κατανυκτικό: "Το ηλεκτρονικό λιβανιστήρι, βοήθειά σας!"

XAXAXAXAXAXAXXAA TEΛΕΙΟ!!!!

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #122 στις: Ιουλίου 22, 2009, 14:12 »
Μπαίνω σήμερα στον ηλεκτρικό του Πειραια...
Συνήθως (για να μην μου ζαλίζουν) δεν ατμίζω στον ηλεκτρικό, αλλά σήμερα είχα ξεχαστεί, οπότε τράβαγα κάτι τζούρες κάπου κάπου...
Ερχεται λοιπόν μια security, και με ύφος μου λέει "παρακαλώ κύριε, σβύστε το τσιγάρο. απαγορεύεται..."
Και πρίν προλάβω να απαντήσω, ακούγεται φωνή από το υπερπέραν άλλου συναδέλφου της:
"Λίτσααααααα! Άσε τον άνθρωπο! Ηλεκτρονικό είναι, δεν το βλέπεις;;;"  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #123 στις: Ιουλίου 22, 2009, 14:18 »
...ακούγεται φωνή από το υπερπέραν άλλου συναδέλφου της:
"Λίτσααααααα! Άσε τον άνθρωπο! Ηλεκτρονικό είναι, δεν το βλέπεις;;;"  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Ωρίστε, ο υπάλληλος του μετρό γνώριζε ότι δεν απαγορεύεται, αυτοι στο 1142 ακόμη δεν το γνωρίζουν! :))

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #124 στις: Ιουλίου 22, 2009, 14:22 »
Ωρίστε, ο υπάλληλος του μετρό γνώριζε ότι δεν απαγορεύεται, αυτοι στο 1142 ακόμη δεν το γνωρίζουν! :))

ουτε αυτός γνώριζε.
επειδή τον ρώτησα αν εχουν καμμια ντιρεκτίβα για το θέμα, μου είπε πως ουτε καν τους το εχουν αναφέρει ακόμα, απλά απ'οτι εχει ακούσει ο ίδιος "υποθέτει" πως επιτρέπεται...

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #125 στις: Ιουλίου 22, 2009, 14:26 »
ουτε αυτός γνώριζε.
επειδή τον ρώτησα αν εχουν καμμια ντιρεκτίβα για το θέμα, μου είπε πως ουτε καν τους το εχουν αναφέρει ακόμα, απλά απ'οτι εχει ακούσει ο ίδιος "υποθέτει" πως επιτρέπεται...

Τουλάχιστον είναι ένας άνθρωπος ο οποίος πήρε την ευθύνη.
Στην Ελλάδα γενικά υπάρχει μια ευθυνοφοβία, γι'αυτό και παντού ακούς για απαγορεύσεις, Απλά επειδή δεν ξέρουν.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #126 στις: Ιουλίου 22, 2009, 14:29 »
Εδώ που τα λέμε δεν μπορεί να του καταλογίσει κανένας ότι έκανε λάθος.
Η νομοθεσία δεν αναφέρει κάτι για το ηλεκτρονικό.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #127 στις: Ιουλίου 23, 2009, 18:23 »
Τώρα που το σκέφτομαι, από Οκτώβριο που θα αρχίσουμε να κλεινόμαστε μέσα στις καφετέριες και στα μπαράκια, καλό είναι δια παν ενδεχόμενο να εφοδιαστούμε με κάνα η.τ. χωρίς λαμπάκι και κάνα υγρό με καλό throat hit χωρίς πολύ ντουμάνι για να μην καθόμαστε κάθε φορά και χαλάμε τη βραδιά μας σε συζητήσεις με τους μαγαζάτορες.

Από τη στιγμή που:
- δε ζητάμε τασάκι
- δε λερώνουμε το χώρο
- δε βρομίζουμε την ατμόσφαιρα,
...δεν κάθεται ο άλλος ν' ασχοληθεί μαζί μας αν δεν είμαστε προκλητικοί, ακόμα κι αν απαγορευτεί επίσημα.

Εγώ μάλλον αυτή την τακτική σκέφτομαι ν' ακολουθήσω. Κι αν το περιορίσω και λίγο, ακόμα καλύτερα. Άλλοι (οι καπνιστές) θα τραβάνε πολύ μεγαλύτερα ζόρια.
Εκτός αν ο νόμος το επιτρέψει ξεκάθαρα. Αλλά χλομό το βλέπω!

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #128 στις: Ιουλίου 23, 2009, 18:37 »
Τώρα που το σκέφτομαι, από Οκτώβριο που θα αρχίσουμε να κλεινόμαστε μέσα στις καφετέριες και στα μπαράκια, καλό είναι δια παν ενδεχόμενο να εφοδιαστούμε με κάνα η.τ. χωρίς λαμπάκι και κάνα υγρό με καλό throat hit χωρίς πολύ ντουμάνι για να μην καθόμαστε κάθε φορά και χαλάμε τη βραδιά μας σε συζητήσεις με τους μαγαζάτορες.

Αν έχεις κανένα υγρό ως παράδειγμα Atmos, πρότεινε το.
 Είναι καλή η ιδέα σου. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #129 στις: Ιουλίου 23, 2009, 20:09 »
Μέχρι τώρα δεν έδινα σημασία στον ατμό.
Από εδώ και πέρα θα αρχίσω να το παρατηρώ.  ;)

Το πρώτο μου ηλεκτρονικό τσιγάρο ήταν ένα Janty Kissbox (PenStyle). Πολλοί το περνούσαν για στιλό (ήταν και σε χρώμα τιτανίου). Μια συνάδελφος, αφηρημένη. το άρπαξε πάνω από το τραπέζι και πήγε να... γράψει!!  :laugh1:
Καλό "καμουφλάζ"!  8)

Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #130 στις: Ιουλίου 23, 2009, 20:28 »
Μέχρι τώρα δεν έδινα σημασία στον ατμό.
Από εδώ και πέρα θα αρχίσω να το παρατηρώ.  ;)

Το πρώτο μου ηλεκτρονικό τσιγάρο ήταν ένα Janty Kissbox (PenStyle). Πολλοί το περνούσαν για στιλό (ήταν και σε χρώμα τιτανίου). Μια συνάδελφος, αφηρημένη. το άρπαξε πάνω από το τραπέζι και πήγε να... γράψει!!  :laugh1:
Καλό "καμουφλάζ"!  8)

To ίδιο έχω κι εγώ ...μια χαρά είναι και ούτε πού φαίνεται  ;D

Αποσυνδεδεμένος freyarip

  • *
  • 95
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #131 στις: Ιουλίου 24, 2009, 01:25 »
Παιδια εγω διαφωνω με αυτη την ιδεα του να κρυβομαστε για κατι το οποιο εξ αρχης φτιαχτηκε για αυτο το σκοπο. Να καπνιζουμε (ατμιζουμε) παντου ελευθερα ακομα κι εκει που απαγορευεται. Ετσι δεν διαφημιζουν ολα τα μαγαζια που το πουλανε?
Μεχρι στιγμης δεν μου εχει τυχει να μου πει καποιος οτι απαγορευεται ή οτιδηποτε αλλα αν μου τυχει η απαντηση που θα παρει θα ειναι οτι ο νομος απαγορευει το καπνισμα και οχι το ατμισμα και εφοσον δεν υπαρχει πουθενα φωτια δεν υπαρχει και καπνος.
Αν εγω, ο αλλος ο παραλλος κοκ το δεχομαστε καθε φορα που μας λενε οτι απαγορευεται και προσπαθουμε να κρυφτουμε σαν να κανουμε κατι το κακο τοτε στο τελος θα το απαγορευσουν στα σιγουρα. Προσωπικα δεν προκειται να κρυφτω για κανενα λογο ειμαι σιγουρη οτι επιτρεπεται και αυτοι που λενε το αντιθετο στο 1142 ειναι ασχετοι δεν εχουν διαβασει καλα το νομο και λενε οτι τους κατεβει για να μας ξεφορτωθουν, εμενα μου ειπαν οτι επιτρεπεται και το ελεγξε κιολας οποτε αυτο κρατω και συνεχιζω να ντουμανιαζω αβερτα (και με το φοβερο 510 πλεον)!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #132 στις: Ιουλίου 24, 2009, 03:27 »
Είναι κι αυτή μια άποψη αλλά ο νόμος δεν αργεί να αλλάξει.

Εγώ πιστεύω ότι αν δεν έγινε καμία αναφορά για το ηλεκτρονικό τσιγάρο ως τώρα στη νομοθεσία, είναι ακριβώς για να μην γίνει γνωστό.
Όσο μένει φλου και δεν αναφέρεται, καλό είναι να περνάμε το μήνυμα ότι επιτρέπεται (όπως λες και όπως θα ΄πρεπε λογικά) αλλά αν το 1142 δέχεται συνεχώς κλήσεις για διευκρινίσεις από τον κάθε μαγαζάτορα και τον κάθε αντικαπνιστή, δύο τινά μπορεί να συμβούν: Ή να το επιτρέψουν επίσημα ή να το απαγορέψουν επίσημα.

Η ιστορία έχει δείξει ότι στην ελληνική νομοθεσία δεν πρυτανεύει πάντα η λογική.

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #133 στις: Ιουλίου 24, 2009, 06:13 »
Νομιζω οτι το καλιτερο θα ειναι εαν σε καποιο μαγαζι η υπηρεσια σου απαγορευουν να ατμιζεις να παει η υποθεση στα δικαστηρια.Ειναι πολυ πιο λογικο να υπαρξει μια σωστη αποφαση εκει και να εχουμε νομικο τετελεσμενο παρα να βασιζομαστε σε νομους της ελληνικης βουλης.
Ποιος υπουργος καλεσε τους φορεις πριν αποφασισει το τι και πως στο νομο για το καπνισμα???
Εισαγωγεις  ηλεκ. τσιγαρου παντως δεν καλεσε κανενας συμβουλος πριν συνταξουν το σχεδιο νομου και το καταθεσουν.
Σιγα μην το προεβλεπαν....
Πιστευω λοιπον οτι μονο με μια τελεσιδικη αποφαση δικαστηριου θα εχουμε βγαλει ακρη.....Πριν βγει καμμια κανονιστικη διαταξη σε καποιον επομενο νομο που δεν θα μας αρεσει και τοσο.....

Αποσυνδεδεμένος GoldenCat

  • *
  • 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Το ημερολόγιο μιας γάτας
Απ: Θα απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
« Απάντηση #134 στις: Ιουλίου 29, 2009, 09:26 »
Εγώ πάντως που εργάζομαι σε δημόσια υπηρεσία, δεν αντιμετώπισα (ακόμα) κανένα πρόβλημα με το η.τ., μέχρι πρόσφατα κυκλοφορούσα στους ορόφους ατμίζοντας ντουμάνια με μόνο αποτέλεσμα να με κοιτούν περίεργα οι άκαπνοι και με φθόνο οι καπνιστές  :tongue_smilie:
1 άτομο μόνο σήμερα με ρώτησε αν απαγορεύεται (το άκουσε λέει στις ειδήσεις) και δέχτηκε τις εξηγήσεις χωρίς αντίρρηση.
Παρόλα αυτά ελπίζω να ξεκαθαρίσει σύντομα η κατάσταση γιατί πραγματικά είναι αγχωτικό να μην ξέρεις τελικά αν μπορείς ή όχι να ατμίζεις με την ησυχία σου!!  ???
Και μάλιστα αν σκεφτείτε ότι εμείς οι δημ. υπάλληλοι, εκτός από τα πρόστιμα που είναι για όλους, έχουμε κι άλλες πολύ σοβαρότερες επιπτώσεις αν μας "πιάσουν" να καπνίζουμε, αυτό με έχει κάνει διακριτική, ατμίζω μόνο στο γραφείο μου πλέον και γενικά επιδιώκω να μην "σκανδαλίζω", ούτε τους μεν ούτε τους δε (ποτέ δεν ξέρεις από πού θα σού'ρθει)  :eyesplash:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hashtag Shake and Vape 0 18 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:17
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4689 500099 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 03, 2024, 20:04
από anetost
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12310 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 445 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7560 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1916 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5063 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181624 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki