vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

86 επισκέπτες, 7 χρήστες
JohnDag, Amcm, Giannis.B, Xxristos, ZoeM, highland, maprix

Twitter

Περί κλώνων (και γνήσιων)

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #375 στις: Απριλίου 02, 2016, 02:51 »
Bάλτο 15 λεπτά στην κατάψυξη και μετά θα ξεβιδώσει πανεύκολα. ;)

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #376 στις: Απριλίου 02, 2016, 10:00 »
Εγω και στους γνήσιους μετα απο καθε πλύσιμο βάζω στα σπειρώματα και στα o'rings λίγη VG. Κανει τη ζωη μου πιο ευκολη!

Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #377 στις: Απριλίου 02, 2016, 11:06 »
Παιδιά  ευχαριστώ  όλους για τις συμβουλές  απλά  βάση  κλώνου  και καμπάνα  steam tuners  είναι  επισημα ενα σώμα  δοκιμάστηκαν  τα πάντα  ψυγεια,λάστιχα, ελαφρύ  ζέσταμα, βαρύτερο  ζέσταμα, μέγγενη  με σκύλα  και λάστιχα, 2 σκύλες  νομίζω  ότι  είναι  πιο μασιφ απο χυτο

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #378 στις: Απριλίου 02, 2016, 11:16 »
Τα υγρα πιστευω να τα εχεις ανοικτα όταν θελεις να τον ανοίξεις.(V4)
Πετρος :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #379 στις: Μαΐου 02, 2016, 00:53 »
Εχοντας διαβασει πολλα πραγματα εδω,μαθει αλλα τοσα και εχοντας λαβει τρομερη βοηθεια απο παρα πολλα παιδια εδω μεσα,απαντωντας αμεσα στις διαφορες αποριες/ερωτησεις μου και τους ευχαριστω για αυτο
Ειναι και ενας απο τους πολλους λογους που το φορουμ τα σπαει   :thumpup:
Θελω να ρωτησω το παραπανω...
Ολοι αγοαραζετε κλωνους,λογικο αμα σκεπτει κανεις οτι original κλωνοι οπως π.χ ο kayfun v4 και huricane πχ θελουν κοντα στο 180€!!!!! κανουν καλα και αγοραζουν ενα κλωνο
Το θεμα ειναι απο οτι καταλαβα οτι παιζουν πχ κλωνοι απο εταιριες που κανουν καλους κλωνους π.χ Hcigar η Tobeco 
Οπως μου ειπε και συνατμιστης εδω μεσα οτι η Hcigar ειναι καλη εταιρια σε κλωνους εκανα και μια μικρη μελετη και το πηρα και κλωνοι απο εταιριες φαντασματα/φαντομαδες που δεν εχουν καν ενα ονομα ενα logo
π.χ ο κλωνος του  kayfun lite v2 απο Hcigar  που ειναι καπου στο 40€ (νομιζω στο 50% της τιμης του original) και ειναι κατασκευασμενος και αυτος απο ανοξειδωτο ατσαλι και οκ περνεις κατι στο 50 με 60 % της τιμης του,εχει μια λογικη για τη ποιοτητα κατασκευης
Εψαχνα στο fasttech για το hurricane,ακουσα πολλα και κατι σα περιεργια-ερευνα αγορας το κοιταξα,τον εχει στο 19€ χαοτικη διαφορα σε τιμη αλλα αυτο που με προβληματισε ειναι το οτι εκει που λεει material γραφει 316 Stainless Steel (minor parts may be made in non-SS) απο τι υλικο λοιπον ειναι τα υπολοιπα μερη του καθε ατμοποιητη φαντασμα?
Σε καμια περιπτωση δε κανω τον εξυπνο μη παρεξηγηθω,την τυφλα μου δε ξερω και το kayfun απο ευρωπαικο μαγαζι το παραγγειλε φιλαρακι με τη καρτα του για μενα,ψωνισε και αυτος τα δικα του καλουδια γιατι δεν ηθελε να παρει απο Κινα (και ας ειναι η Hcigar κινεζικη εχει εστω ενα site,μια σελιδα ενα τηλεφωνο κατι) για διαφορους λογους αλλα αναρωτιεμαι περα απο διαρροες, κακη ισως αποδοση κλωνου κτλ τι ποιοτητα κατασκευης εχουνε?
Γιατι ειναι αλλο να παρεις ενα κλωνο του subtank kanger και αλλο ενα κλωνο της ταξεως των 180 €  και με τιμη μικροτερη του κλωνου του subtank 
Το υλικο αμα βγαζει σκουρια δεν ειναι τεζα επικινδυνο?
Βεβαια μπορει να ειμαι εντελως λαθος το υλικο να μην ειναι ακαταλληλο οπως εγω νομιζω οποτε καλο ειναι να με βαλετε στη θεση μου αλλα σκοπος ειναι να μη παθουμε καμια συμφωρα με ενα τοσο ''χαζο''τροπο
Οτι γραφω ειναι μονο καλοπροαιρετο και δε θελω να προσβαλω κανενα,αν εχω κανει κατι τετοιο αγορια και κοριτσια 1000 συγνωμη 
Ευχαριστω


Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #380 στις: Μαΐου 02, 2016, 01:13 »
Το "minor parts may be made in non-SS" στη FT ξεκίνησε πριν από χρόνια όταν οι πρώτοι κλώνοι έρχονταν με καμιά βίδα ή κάνα κομμάτι της καμπάνας που ήταν από χρωμιωμενο ορειχαλκο ή τίποτα παρόμοιο το οποίο σκουριαζε και γκρινιαζε ο κόσμος ότι τους λένε ψέματα ότι είναι ss.
Από τότε έχουν συνεχίσει να το γράφουν για να έχουν καλυμμένο τον κ... τους σε περίπτωση που ξανατυχει κάτι παρόμοιο, παρόλο που η ποιότητα των τωρινων κλώνων δεν έχει καμία σχέση με αυτή των πρώτων.
Επιπλέον, κάποιοι ατμοποιητες μπορεί να έχουν κάνα κομμάτι από peek κλπ, οπότε πετάς ένα "minor parts may be made in non-SS" και είσαι μέσα σε όλες τις περιπτώσεις. :))

Τώρα όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής των κλώνων σε σχέση με των αυθεντικων, την ασφάλεια τους κλπ, δε θέλω να σχολιάσω κάτι, έχει γίνει πολλές φορές αυτή η κουβέντα. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 02, 2016, 01:20 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #381 στις: Μαΐου 02, 2016, 01:52 »
Όλοι σχεδόν οι κλώνοι ακόμη και πάρα πολλοί γνήσιοι ατμοποιητές φτιάχνονται στην Κίνα.

Τα ατσάλια της Κίνας, της Ιαπωνίας κλπ ως γνωστόν είναι από τα καλύτερα του κόσμου.

Τα μηχανήματα (CNC) που "κατασκευάζουν" τους κλώνους είναι τελευταίας τεχνολογίας, γι αυτό πολλές φορές άν ο γνήσιος έχει ένα κουσούρι αυτό μεταφέρεται και στον κλώνο.

Προσωπικά ότι κλώνους έχω αγοράσει μέχρι στιγμής (και είναι πολλοί) μου έχουν βγει άριστοι και σ' αυτό ίσως να είμαι και τυχερός.

Δεν έχω βέβαια υπερβολικές απαιτήσεις με την τιμή τους να παίζει όσο δύο με τρία πακέτα τσιγάρα.

Παρόλα αυτά είμαι πολύ ικανοποιημένος και με τους κλώνους που δουλεύω πάνω από ενάμιση χρόνια δεν έχω δει σκουριά ή άλλη αστοχία εκτός ελάχιστων μεμονωμένων περιπτώσεων αλλαγής κάποιου ο-ρινγκ.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #382 στις: Μαΐου 02, 2016, 13:47 »
Όλοι σχεδόν οι κλώνοι ακόμη και πάρα πολλοί γνήσιοι ατμοποιητές φτιάχνονται στην Κίνα.
βασικα αυτο που πρεπει να εχουμε ολοι στο μυαλο μας ειναι πως το ΗΤ ειναι ΚΙΝΕΖΙΚΗ εφευρεση, οποτε ο ορος "κινεζια" ειναι ΑΚΥΡΟΣ στο συγκεκριμενο αθλημα (πιο λογικο δηλαδη για κατι μη original θα ηταν το ευρωπια η αμερικανια :)))

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #383 στις: Μαΐου 02, 2016, 14:15 »
Το γεγονός ότι ο Κινέζος ανακάλυψε το η.τ. δεν τον κάνει αυτόματα τον καλύτερο ποιοτικά κατασκευαστή σήμερα. 
Ο όρος κινεζιά συνήθως χρησιμοποιείται για να δηλώσει το ευτελές κινέζικο προιόν, όχι κάθε κινέζικο. 
Σε μια αχανή βιομηχανικά χώρα συνυπάρχουν η καλή και η κακή ποιότητα. Τα κακά ποιοτικά προιόντα δεν χρησιμοποιούν κορυφαίο κινέζικο ατσάλι, αλλά υποδεέστερο ποιοτικά. Ή έχουν ατέλειες στο φινίρισμα, τη λειτουργικότητα, βίδες που σκουριάζουν κ.ά.
Αν θελήσουμε να αποκαλέσουμε υποτιμητικά αμερικανιά και ευρωπιά τις πλακέτες dna Και dicodes, τους καυφούν, φαινόμενο, τηλέμαχο, εβίβα και γενικά κάθε highend μοντάκι και ατμοποιητή (με εξαίρεση κάποιες πλακέτες της Yihi) θα πέσει πολύ γέλιο!
Ειδικά όταν μιλάμε για κινέζικα αντίγραφα ευρωπαικών ατμοποιητών, δεν βρίσκω που κολλάει το "ο κινέζος εφηύρε το η.τ." Πέραν του γεγονότος ότι αντιγράφουν ένα πρωτότυπο μη κινέζικο προιόν, η ιστορία τους στο η.τ. δεν αποτελεί από μόνη της εγγύηση για την καλή ποιοτητα του κλώνου. Γι΄αυτό ψάχνουμε, ρωτάμε και μαθαίνουμε για κάθε κλώνο ξεχωριστά. Υπάρχουν εξαιρετικές κινέζικες "ρέπλικες" υπάρχουν και οι κινεζιές. 

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #384 στις: Μαΐου 07, 2016, 15:30 »
Ξανα γεια σας
Εχω καταλαβει οτι κλωνοι απο Hcigar και Tobeco ειναι πιστοι στα original atomizer/dripper,εχουν ποιοτικα υλικα κατασκευης,(ανοξειδωτο ατσαλι/304 ss,γυαλινο tankακι κτλ κτλ)
Εχω ενα kayfun lite plus v2 εδω και λιγες μερες και εχω μεινει ενθουσιασμενος  :thumpup: :thumpup: 
Για την IMEOτι γνωμη εχουμε...?
Αξιζει τα λεφτα τις για τους κλωνους τις?  :confused1: Γιατι αμα θελουνε για ορισμενους ατμοποιητες 150€,γιατι τοσα εχουν αναγκη απο μενα δε παιζει να τα δουνε αυτα τα λεφτα,φανταζομαι και απο πολλους αν οχι απο ολους  απο εσας...
Παντα απο αγορες στην Ελλαδα λογω καρτας  :(
Απλααα επειδη αρχισα και εγω να μαζευω ατμοποιητες κτλ ρωτω να δω...
Εχω βαλει στο ματι το goblin v2 και θα ηθελα αν ξερετε να πειτε κανα καλο του κλωνο περα απο το αν οι κλωνοι απο IMEO μερια αξιζουν η οχι...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #385 στις: Μαΐου 07, 2016, 16:01 »
Μηπως έχεις μπερδευτεί λιγάκι? Αν ένας γνήσιος ατμοποιητής δεν έχει γυάλινο τανκ (π.χ. Τηλέμαχος, Φαινόμενο, Εβιβα) δεν γίνεται να έχει ο κλώνος κι ας τον έχει φτιάξει κι η Hcigar κι η Τobeco και η NASA ακόμη.
Επίσης, ποια είναι αυτή η ΙΜΕΟ που αναφέρεσαι? Εγώ τον Θανάση (GG) ξέρω ως imeo. Κινέζος είναι? :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #386 στις: Μαΐου 07, 2016, 16:22 »
Εχεις δικιο Ribot   :thumpup:
Μπερδευτικα αρκετα μαλλον  ;D
OEM ηθελα να πω και oχι IMEO  :eyesplash:
Εκει που γραφω γυαλινο ηθελα να πω οτι αναλογα με το κλωνο δινει και το αναλογο tank 
πχ Ο κλωνος kayfun v4 (Tobeco) υπαρχει (δινει) και με γυαλινο,πλαστικο φιμε και ατσαλενιο tank
δηλαδη οτι ακομα και στο tank γραφει οτι δινει αυτο που περιγραφει ο original atomizer
Οποτε ΟΕΜ και οχι IMEO 

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #387 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 01:26 »
To είδαμε κι αυτό! Κατασκευαστής κάνει review στο site που πουλάει τον κλώνο και του βάζει και 5 αστέρια. :eyesplash:
Αν το κάνει αυτό Έλληνας κατασκευαστής στο μέλλον, εγώ θα κόψω τον ατμό και θ' αρχίσω τα πούρα! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #388 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 09:47 »
 :hmmm: :hmmm: Αυτο εμενα μου κανει λιγο υποπτο...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #389 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 10:16 »
Τι ύποπτο? Τζάμπα διαφήμιση ο Πολωνός! Ποιος ξέρει άραγε τον Hussar, ο οποίος παρεμπιπτόντως μοιάζει με υβρίδιο kayfun v5 στην καμπάνα, velocity-ubertoot στο ντεκ αλλά μεγαλύτερη χωρητικότητα, με χαμηλότερο ύψος! :o

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 823451 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:49
από Buliwyf
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8821 1114394 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 13, 2024, 11:56
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506409 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8805 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154306 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568259 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243356 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293558 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1594 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762291 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1001 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3901 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem