vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

156 επισκέπτες, 2 χρήστες
pirate, manoslykos

Twitter

Περί κλώνων (και γνήσιων)

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #360 στις: Απριλίου 01, 2016, 19:06 »
Σωστος! +1000 τωρα θυμηθηκα που ειχα ρωτησει και μου χαν πει οτι το καθαρο οξυ δε διαβρωνει αλλα δεν πρεπει να πεσει νερο μεσα στο οξυ ουτε για πλακα γιατι θα κανει τα τανκια see-through.


Οσον αφορα το ph, αυτο που εχω μαθει απο το πολυετες χομπυ μου με τα ενυδρεια ειναι πως δεν ειναι τοσο σημαντικο το ποσο οξινο ειναι κατι αλλα το ποσο ισχυρο, κι αυτο το βλεπουμε κανοντας buffering με ΚΗ (ανθρακικη σκληροτητα), ετσι μπορεις πχ αν εχεις ας πουμε μηδενικη ανθρακικη σκληροτητα να ριξεις ακομα και στον ασσο το ph (ας πουμε με χουμικα οξεα) και ειναι φυσικοτατο (οι μισοι παραποταμοι του Αμαζονιου και ειδικα ο Ριο Νεγκρο καπως ετσι ειναι), κι οσο ανεβαζουμε ανθρακικη σκληροτητα τοσο ισχυροτερο πρεπει να ναι το οξυ ωστε να καταφερει να ριξει το ph 
Τεσπα, οπως και να χει αυτα δεν πολυαφορουν την ατμιστικη κοινοτητα γιατι σε καμια περιπτωση δεν υπαρχουν διαβρωτικα οξεα μεσα στα ατμιστικα υγρα, ποσο μαλλον ωστε να διαβρωσουν ατσαλι

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #361 στις: Απριλίου 01, 2016, 19:10 »
Εσύ δεν έχεις? Αν όχι, άρχισε το διάβασμα από εκεί, πριν φτάσεις να ψειρίζεις αν το ένα ανοξείδωτο ατσάλι είναι καλύτερο από το άλλο, γιατί φίλε μου σου λείπουν βασικές πληροφορίες.

Αν δεν είσαι σίγουρος ότι τα υγρά που ατμίζεις δεν είναι oύτε θειικό οξύ, ούτε είναι χλωριούχα, βρωμιούχα, ιωδιούχα ή λιπαρά οξέα, τότε δεν καταλαβαίνω γιατί ατμίζεις.

Χωρίς παρεξήγηση φαίνεται να ασχολείσαι με το δέντρο και όχι με το δάσος.

I rest my case.

Φαντάζομαι πως ατμίζει για τους ίδιους λόγους που ατμίζουμε όλοι:
1. Για να μην καπνίζει
2. Γιατί είναι απολαυστικό.
3. Δεν φαίνεται να πέθανε κανείς από το άτμισμα.

Μιλώντας για βασικές πληροφορίες, τα υγρά δεν είναι "οξέα" αλλά κάμποσα σαφώς και περιέχουν οξέα (πχ, κιτρικό). Δεν λέω πως αυτό επηρεάζει το ατσάλι ή εμάς. Αλλά δεν γίνεται να επιπλήτουμε κάθε ατμιστή επειδή δεν είναι χημικός και ηλεκτρονικός και φυσικός και δεν ξέρω πόσες ακόμα ιδιότητες μπορεί να εμπλέκονται όταν μπαίνουμε στα ψιλά γράμματα του ατμίσματος. Όλοι όσοι δεν τα έχουμε σπουδάσει ημιμαθείς είμαστε εξ ορισμού. Θα βγουν σε λίγο οι πτυχιούχοι να μας πουν "καλά, χωρίς να είσαι χημικός... γιατί άρχισες το άτμισμα!";

Και είναι η πολλοστή φορά τον τελευταίο καιρό που χαίρομαι που δεν πρωτομπαίνω τώρα στο φόρουμ γιατί έχει γίνει μόδα οι πιο πληροφορημένοι αντί να δίνουν πληροφορίες στους καινούριους που δεν τις έχουν να τους επιπλήτουν που δεν τις έχουν. Και αφού όφειλαν να έχουν διαβάσει 10 μήνες για να τα ξέρουν όλα, μετά θα έπρεπε να μην τους νοιάζει τίποτα γιατί κάποιος θα τους βγάλει υποχόνδριους που όταν κάπνιζαν δεν ψαχνόντουσαν.
Δηλαδή το μόνο "αποδεκτό" είναι να ξέρεις τα πάντα αλλά να μην σε νοιάζει τίποτα. Δεν λέω, πιο cool πεθαίνεις, καλή φάση.
Αλλά δεν ξαναγυρνάμε στην πραγματικότητα και να φερόμαστε πιο καταδεκτικά σε κανονικούς ανθρώπους που απλώς ψάχνονται και αναρωτιούνται;

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #362 στις: Απριλίου 01, 2016, 19:24 »
 Και αφού όφειλαν να έχουν διαβάσει 10 μήνες για να τα ξέρουν όλα, μετά θα έπρεπε να μην τους νοιάζει τίποτα γιατί κάποιος θα τους βγάλει υποχόνδριους που όταν κάπνιζαν δεν ψαχνόντουσαν.


Φιλε BigSur, επειδη σε αυτο αναφερεσαι στις απαντησεις που εδωσα εγω κι ο modivin σε καποιο αλλο θεμα, αυτο που εχω να πω απ τη μερια μου ειναι οτι το υφος των απαντησεων ειχε να κανει με το υφος του μυνηματος που κριθηκε.
Κι αλλοι συνομιλητες ειχαν τις ιδιες αποψεις και δηλωσαν οτι δε θα προτιμησουν rebottled (απολυτα σεβαστο) αλλα δεν αρχισαν να λενε "οι ελληναραδες οι απατεωνες κτλ κτλ κτλ " και μαλιστα για κατι το οποιο ειναι κοινα αποδκτο σε ολη την Ευρωπαικη αγορα.

Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #363 στις: Απριλίου 01, 2016, 19:37 »
σε βλεπω δυνατο στην χημεια.....αυτο που λες με την δεξαμενη αν πεσει νερο γινετε τσιγαροχαρτο...εχει συμβει αλλα δεν ημουν δουλεια να το δω μετα ματια μου.
ειδες τι σου κανουν τα ενυδρεια και εγω του χομπι ειμαι εχω 2 στημενα......αλλα μαλλον να παμε σε αλλο φορουμ :laugh1: :laugh1: :laugh1: :yes:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #364 στις: Απριλίου 01, 2016, 19:45 »
@BigSur

Xρήσιμο βέβαια θα ήταν να είχες διαβάσει όλη την συζήτηση που προηγήθηκε πριν βγάλεις συμπέρασμα για το αν κάποιος ξεκίνησε τη συζήτηση ακατάδεκτος και για το αν έδωσε όλες τις πληροφορίες που ρωτήθηκαν στην αρχική του απάντηση και για το τι εννοεί και πως έφτασε να γράφει αυτά που κάνεις quote.

Όταν κάποιος ζητάει πληροφορίες πραγματικά, όταν του τις δίνεις τις ακούει και δεν τις απορρίπτει χωρίς επιχειρήματα. Αυτό το κάνει μόνο αυτός που ρωτάει μόνο για να ακούσει αυτό που θέλει.

Αυτός λοιπόν ότι και να του πεις δεν θα αλλάξει γνώμη.

Όταν συμβαίνει αυτό, αυτά που γράφω από εκεί και πέρα είναι για να τα δουν άλλοι και όχι αυτός που ρωτάει.
Αν δεν καταλαβαίνεις το σκοπό μου και το σκεπτικό μου, η απλά δεν συμφωνείς, είναι σεβαστό. Και εγώ με τη σειρά μου δεν συμφωνώ ότι ο "νέος" έχει το ακαταλόγιστο. Αντί λοιπόν να αναλώνεσαι σε επιπλήξεις, δώσε τις πληροφορίες που θεωρείς ότι ζητάει ο άλλος και θα είμαστε όλοι χαρούμενοι.

Εγώ πάντως αν είχα υποψίες ότι τα υγρά είναι διαβρωτικά οξέα, δεν θα άρχιζα το άτμισμα. Και πριν το αρχίσω έκανα εκτενή έρευνα για το τι είναι αυτό που θα βάλω στον οργανισμό μου.

Και εν πάσει περιπτώσει, είπα συγκεκριμένα πράγματα, από συγκεκριμένες πηγές. Απάντηση με επιχειρήματα πάλι δεν πήρα παρά "εγώ θα εμπιστεύομαι το 316 που είναι 12 νούμερα παραπάνω". Η απάντηση μου θεωρώ πως ήταν πολύ κόσμια και καθόλου επιπληκτική. Αν έχεις (ο οποιοσδήποτε όχι εσύ προσωπικά) αντίθετη άποψη σε αυτό που γράφω και μου δώσεις επιχειρήματα και πηγές, όχι μόνο θα το βουλώσω αλλά θα ζητήσω και δημόσια συγγνώμη που είπα κοτσάνα. Αν δεν έχεις επιχειρήματα και πηγές μην απαντάς με εξυπνάδες. Στις εξυπνάδες θα απαντήσω με άλλες εξυπνάδες.

Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #365 στις: Απριλίου 01, 2016, 19:52 »
το οτι το 316 εχει μεγαλυτερες αντοχες στην οξειδωση νομιζω οτι δεν το αμφισβητει κανεις....το θεμα ειναι το 2%μολυβδαινιο που μπορει να ειναι και μεγαλυτερο και αν δεν κανω λαθος για επαφη με τροφημα επιτρεπετε κατω απο 4%....αρα αν ειναι απο σωστο χαλυβουργειο με σωστες προδιαγραφες δεν υπαρχει προβλημα με οτι γνωριζουμε ως τωρα......αν ομως οχι???? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #366 στις: Απριλίου 01, 2016, 19:55 »
σε βλεπω δυνατο στην χημεια.....αυτο που λες με την δεξαμενη αν πεσει νερο γινετε τσιγαροχαρτο...εχει συμβει αλλα δεν ημουν δουλεια να το δω μετα ματια μου.

απο τις αποχαλκωσεις πλακετων που κανω για κατασκευες υποθετω θα ηταν πολυ ηπια αντιδραση, οχι κατι ιδιεταιρα εντυπωσιακο...


Παράθεση
ειδες τι σου κανουν τα ενυδρεια και εγω του χομπι ειμαι εχω 2 στημενα......αλλα μαλλον να παμε σε αλλο φορουμ :laugh1: :laugh1: :laugh1: :yes:


ναι, μας εχουν κανει απο χημικους μεχρι γιατρους  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #367 στις: Απριλίου 01, 2016, 20:05 »
δεν ηταν ενυποσιακο....απλα καποια στιγμη εβγαζε καπνους απο οτι μου ειπαν και ευτυχως οταν καποιος πηγε και ακουμπισε την δεξαμενα για να δει θερμοκρασια,βουλιαξε το χερι του μεσα σαν αν ηταν μπαλονι η δεξαμενη αλλα δεν εσκασε τοτε.....εσκασε μετα κατα την διαρκεια της μεταγγισης.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #368 στις: Απριλίου 01, 2016, 20:47 »
@Nick74:
Εδώ τις σχετικές απαντήσεις πήρε το τζατζίκι (ο... συμφορουμίτης, για να μην μπερδευόμαστε!) που δεν έχει πει κάτι ακραίο. Στο θέμα που αναφέρεις άκουσε διάφορα ο johnM που δεν είχε πει τίποτα ακραίο. Αλλά δεν μιλάω για δυο περιπτώσεις. Πολλοί το λένε σχεδόν κάθε μέρα εδώ και χρόνια. Δεν μας αρέσει το αποτέλεσμα μιας έρευνας για το ΗΤ (ακόμα και του Φαρσαλινού); Δεν θέλουμε να παραδεχτούμε πως κάποιες εταιρίες έχουνν άπειρο διακετύλιο στα υγρά γιατί είμαστε πελάτες; Πήραμε μπαταρίες ΤάδεFire και κάποιος προτείνει να τις αποφεύγουμε; Κάποιος ανησυχεί για το τι κάνει το ΗΤ στα πνευμόνια; Βγάζουμε ο ένας τον άλλο υποχόνδριο!
[Προσωπικά το έχω ακούσει άπειρες φορές. Κάποιες από αυτές για πράγματα που τώρα θεωρούνται αυτονόητα.]

Για να μείνω στο θέμα (που κι αυτό οφ-τόπικ είναι) πολλοί ατμιστές με πολύ περισσότερες γνώσεις από τις βασικές και πολύχρονη εμπειρία είναι ακόμα προβληματισμένοι για το τι γίνεται με τα ατσάλια -και περισσότερο με τα υλικά στα σύρματα. ΔΕΝ τελειώνει το θέμα με δυο κουβέντες, ούτε έχει νόημα να ταπώσουμε ένα νέο μέλος. Μια ερώτηση πας να κάνεις και μυρίζει μπαρούτι. Γιατί να ξαναμπεί ο άλλος, για να την ακούσει που πήρε ένα iStick πριν μελετήσει χημεία ή τις αντοχές των μετάλλων;
Ποιός από εμάς έμαθε κάτι χρήσιμο έτσι;
:dontknow:



@modivin:

Φυσικά και είχα διαβάσει όλη την συζήτηση. Πάντα το κάνω -και το αμφισβητείς κάθε φορά που διαφωνούμε.
Ο "νέος" (ή παλιός) ΔΕΝ ΔΙΚΑΖΕΤΑΙ για να χρειάζεται κάποιο ακαταλόγιστο -και είσαι κι εσύ εδώ σαν μέλος, όχι σαν δικαστής. Ούτε έχει κανείς αναθέσει σε κάποιον από εμάς το να βάλει τα κριτήρια του τι είναι "βασικές γνώσεις" για να αρχίσει κανείς το άτμισμα ή να συμμετέχει στο φόρουμ.

Επίσης η γνώμη κανενός δεν είναι ευαγγέλιο που ο άλλος μόλις το ακούσει πρέπει αν πειστεί σε dt. Πολλά γράφονται στο φόρουμ και δεν θα γίνει αυτόματα δεκτό κάθε επιχείρημά σου, ακόμα κι αν είναι σωστό. Αυτό δεν σημαίνει αυτόματα πως ο άλλος "ρωτάει μόνο για να ακούσει αυτό που θέλει". Αυτά είναι στοιχειώδη του πώς επικοινωνούν μεταξύ τους οι άνθρωποι και μόνο εσύ τα εκλαμβάνεις ως επιθέσεις.
Σχεδόν σε κάθε νήμα θεωρείς πως ακούς εξυπνάδες, οπότε απαντάς με εξυπνάδες.


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #369 στις: Απριλίου 01, 2016, 20:49 »
Mε κούρασες.

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #370 στις: Απριλίου 01, 2016, 23:56 »
το οτι το 316 εχει μεγαλυτερες αντοχες στην οξειδωση νομιζω οτι δεν το αμφισβητει κανεις....το θεμα ειναι το 2%μολυβδαινιο που μπορει να ειναι και μεγαλυτερο και αν δεν κανω λαθος για επαφη με τροφημα επιτρεπετε κατω απο 4%....αρα αν ειναι απο σωστο χαλυβουργειο με σωστες προδιαγραφες δεν υπαρχει προβλημα με οτι γνωριζουμε ως τωρα......αν ομως οχι???? :dontknow:
Μπορεί να λέω και κοτσανα, αλλά για μόλυβδο δεν είναι αυτο το όριο?
Νομίζω το μολυβδαίνιο δεν έχει αποδειχθεί επιβλαβές για τον ανθρώπινο οργανισμό.

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #371 στις: Απριλίου 02, 2016, 00:11 »
Εγώ πάντως ο πρώτος και τελευταίος κλώνος που πήρα (kayfun V4 tobecco) επέζησε 2 μέρες και μάλιστα με έψησε ότι είναι μια χαρά απλά σήμερα που έπρεπε να γεμίσω το τανκ είχαν φρακαρει τα πάντα δε ξεβιδώνει τίποτα ακόμα και η ρύθμιση υγρού όχι τίποτα άλλο αλλά κλαίω και τη nano καμπάνα των steam tuners που θα φάει φλόγιστρο μπας και ξεβιδωσει που δε το βλέπω και δε βλέπω και να σώζεται 70 € για 2 μέρες και μετα οι γνήσιοι είναι ακριβοί! !!!!!!!!

Sent from my GT-N5110 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #372 στις: Απριλίου 02, 2016, 00:45 »
Δεν φράκαρε επειδή είναι κλώνος. Άσε τα φλόγιστρα και βάλε ένα λαστιχένιο γάντι.  Θα ξεβιδώσουν όλα.
Στη ρύθμιση υγρού βάλε ένα πολύ λεπτό κατσαβίδι σε μια τρύπα αέρα και θα ανοίξει.
Την επόμενη φορά που θα τον δέσεις, βάλε λίγο υγρό στα λάστιχα και μην τον σφίξεις τόσο.

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #373 στις: Απριλίου 02, 2016, 00:50 »
ακομη και με τα απλα λαστιχακια του σπιτιου για τα τροφιμα μπορεις να κανεις δουλεια. αν δεν δουλεψει παρε μια πενσα και ενα λεπτο πανι. 

Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #374 στις: Απριλίου 02, 2016, 01:07 »
modivin  ευχαριστώ αλλά έσκισα 4 ζευγάρια λαστιχένια γάντια , μαζί και λίγο δέρμα από το δεξί δείκτη μου!! Έσπασα 1 πολύ λεπτό κατσαβίδι σε μια τρύπα αέρα και είχα βάλει υγρό πριν τον δέσω !! Για να είμαι ειλικρινής όταν βιδωσα δεν είδα κάποιο ζόρι στα σπείρωματα και δε με χαρακτηριζω βάρβαρο (25 χρόνια μοντελιστης) ούτε θερμοκρασία ανέβασε να πεις ότι έλιωσε τα o ring , ατμιζε μια χαρά χωρίς διαρροές χωρίς πρόβλημα και γω απορώ είναι απ αυτά τα φαντάσματα που στη κάνουν κατά καιρούς και τρελένεσαι πάντως ένα ξενέρωμα το έφαγα !!

Sent from my GT-N5110 using Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499185 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20840 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194514 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1583 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4733 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109068 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1987 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1415 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy