vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

125 επισκέπτες, 5 χρήστες
madtracker, bloodlessz, ahill2, manoslykos, funes

Twitter

Περί κλώνων (και γνήσιων)

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #300 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 11:55 »
Αλλα νταλα της Παρασκευης το γαλα. Λεω, αν δε το καταλαβες (που το καταλαβες, αλλα σφυρας αδιαφορα) οτι η χολη που βγαζεις εναντιον των ελληνων δεν δικαιολογειται απο την πραγματικοτητα της παγκοσμιας αγορας που ακολουθει παρομοια τιμολογιακη πρακτικη. Εσυ εκει, να την πεφτεις στους ελληνες. Να το ψαξεις το θεμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2016, 12:02 από caros »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #301 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 11:57 »
Έτσι είναι ο καπιταλισμός ρε φίλε, τι δεν καταλαβαίνεις? Όταν ένα μπλουτζην παντελόνι κοστίζει 150€ είναι δικαιολογημένη η τιμή του?

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #302 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 12:01 »
Kαι με αυτά που λες δηλ. ότι οι τιμες των αυθεντικων ατμοποιητων (μη κινεζικων) σε ολο τον κοσμο ειναι αναλογες με αυτες των ελληνικων θελεις να πεις ότι είναι δικαιολογημένες αυτές οι τιμες  των 130-140-150 ευρω για ένα ατμοποιητη? ??? ?
Σορρυ αλλα εγω τις βρισκω υπερβολικοταταες,και ξαναρωταω από ποτε εγιναν εξωτικα υλικα το ss το γυαλι pyrex και τα oring,o σχεδιασμος παραλλαγη μιας και μοναδικης ιδεας κοστιζει τοσο,η μηπως τα High end ηλεκτρονικα συστηματα(που δεν εχει καν ηλεκτρονικα συστηματα !) του ατμοποιητη δικαιολογουν την τιμη αυτή?
Έχω πάει σε μηχανουργείο (που φτιάχνει ατμοποιητές) και ζήτησα ένα σωλήνα για μηχανικό mod με συγκεκριμένα σπειρώματα πάνω και κάτω.  Τίποτε άλλο, ούτε κουμπιά, ούτε πόλους.  Η τιμή που μου έδωσαν ήταν 500€  :o  .

Φαντάσου πόσο κοστίζει ο ατμοποιητής που έχει τόσα πολλά και μικρά κομμάτια.  Αν λοιπόν εσύ θεωρείς ότι μπορείς να βγάλεις ατμοποιητή στα 30€, τι να πω  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #303 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 12:04 »
Εγω δεν αντιλαμβανομαι το μενος και την επιθεση που βγαινει εναντιον των ελληνων κατασκευαστων απο αρκετα ποστ σε αυτο το νημα. Οι τιμες των αυθεντικων ατμοποιητων (μη κινεζικων) σε ολο τον κοσμο ειναι αναλογες με αυτες των ελληνικων. Αυθεντικοι καϋφουνηδες, ερλ, σκουεαρ, rose κτλ, αλλα και ντριπερ magma, velocity, magister, marquis, κτλ. κυμαινονται στα ιδια για να μη πω υψηλοτερα επιπεδα τιμης απο τους αντιστοιχους ελληνικους. Και μαλιστα παραγονται σε πολυ ευνοϊκοτερες οικονομικα συνθηκες για τους κατασκευαστες απο τις συνθηκες στη Ελλαδα. Αλλα φαινεται δεν εχουμε προβλημα με τους γερμανους, τους ρωσους,τους γαλλους, τους αγγλους, τους αμερικανους, οι Ελληνες μονο μας καθονται στραβα στο λαιμο! Τι κομπλεξ βγαζουμε εναντιον των συμπατριωτων μας; Ελεος!  :thumpdown:




Με τη φραση αυτη τα ειπες ΟΛΑ.
Οποιοσδηποτε ασχολειται η εχει ασχοληθειμε επιχηρησεις το καταλαβαινει, οι υπολοιποι πιθανο να μη μπορουν να φανταστουν το μεγεθος της καταστασης.
Ακομα και σε προ-ευρω εποχη παλι οι χωρες που λες ηταν ευνοημενες αλλα οχι στο μεγεθος που βιωνουμε στη μετα-ευρω εποχη, ποσο μαλλον τα τελευταια χρονια.
Αν κατσουμε να το αναλυσουμε θα προκυψει πολιτικη συζητηση (η οποια δυστυχως στανταρ δε θα παραμεινει σε φιλοσοφικο επιπεδο και θα βρεθουν καποιοι να τη μετατρεψουν σε κομματικη).
Ο Ελληνας δυστυχως ειναι καταδικασμενος απ τον ιδιο τον Ελληνα ο οποιος οπως δεν ειναι συνειδητος ψηφοφορος αλλα οπαδος ετσι δε μπορει να ειναι ουτε συνειδητος καταναλωτης.
Ολα τα υπολοιπα ειναι για εσωτερικη καταναλωση.
Απ τη στιγμη που εγινε σχεδον πληρη αποβιομηχανοποιηση σε αυτη τη χωρα και παραλληλα κλειδωσαμε την οικονομια μας με οικονομιες οι οποιες βασιζονται στη βιομηχανικη παραγωγη, απ τη στιγμη που ως χωρα δεν εχουμε ουτε καν πρωτογεννη παραγωγη για να μην αναφερω τη διαφορα εξοδων που απαιτουνται, πως ειναι δυνατο ενας Ελληνας κατασκευαστης να μπορει να μπορει να γινει και ανταγωνιστικος?
Ακομα κι αν παει να κανει την παραγωγη στην Κινα, αν στο Svoemaesto ο καθε ατμοποιητης στοιχιζει πχ 3 ευρω στον Ελληνα κατασκευαστη θα στοιχιζε 30 (τα νουμερα ειναι παραδειγμα βεβαια αλλα πολυ χοντρικα καπου εκει πρεπει να κυμαινονται)




btw το να κραξει καποιος το svoemaesto που κανει σιγουρα εντελως ανεξοδη βιομηχανικη παραγωγη και πουλαει ως χειροποιητο ρολλεξ το καταλαβαινω, αλλα να κραξει τον Ελληνα που παιρνει ενα επιχηρηματικο ρισκο μεσα σε μια διαλυμενη οικονομια και σιγουρα αυτο που παραγει του στοιχιζει πολλαπλασια για να βγαλει απειρες φορες λιγοτερα ειναι λιγο ακυρο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2016, 13:08 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #304 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 12:21 »
Έχω πάει σε μηχανουργείο (που φτιάχνει ατμοποιητές) και ζήτησα ένα σωλήνα για μηχανικό mod με συγκεκριμένα σπειρώματα πάνω και κάτω.  Τίποτε άλλο, ούτε κουμπιά, ούτε πόλους.  Η τιμή που μου έδωσαν ήταν 500€  :o  .

Φαντάσου πόσο κοστίζει ο ατμοποιητής που έχει τόσα πολλά και μικρά κομμάτια.  Αν λοιπόν εσύ θεωρείς ότι μπορείς να βγάλεις ατμοποιητή στα 30€, τι να πω  :dontknow:

Πολύ ωραία. Με τον πιασοκώλη μηχανουργό αξίζει να ασχοληθούμε, ή θα το πάρουμε κι εδώ πατριωτικά και θα ρίξουμε το φταίξιμο στον Βούλγαρο ή τον Κινέζο που χαλάνε την πιάτσα;

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #305 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 12:29 »
Πολύ ωραία. Με τον πιασοκώλη μηχανουργό αξίζει να ασχοληθούμε, ή θα το πάρουμε κι εδώ πατριωτικά και θα ρίξουμε το φταίξιμο στον Βούλγαρο ή τον Κινέζο που χαλάνε την πιάτσα;


επειδη ηξερα πως καποιος θα την πεταγε αυτη την εξυπναδα σου βρηκα μια ευκαιρια να γινεις παμπλουτος, ανοιξε ενα μηχανουργειο στην Ελλαδα του 2016.
Μην πεις οτι "δε τη ξερεις τη δουλεια" αφου μπορεις να κανεις τρισεκατομμυρια παρε εναν που την ξερει για υπαλληλο.
Επισεις μη πεις οτι δεν εχεις κεφαλαιο, αφου αν εχεις ιδεα που θα αποδωσει τοσα οσα φανταζεσαι σε οποια τραπεζα και να μπεις με το καλημερα σε καλυπτουν



btw με την περιγραφη τα 500 ακουστηκαν οντως πολλα, κανα 250ρι το υπολογιζω με τις τιμες των μηχανουργειων που συνεργαζομαι.


ΜΗΝ μπερδευετε το κοστως κατασκευων στο χερι με τη βιοτεχνια και τη βιομηχανια, ειναι εντελως διαφορετικα πραγματα



« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2016, 13:05 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #306 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 13:07 »
250 για να κόψει μια σωλήνα με ένα συγκεκριμένο σπείρωμα είναι λογικό; Ε τότε γιατί το δουλεύει το μαγαζί του και δεν πάει να πουλάει λουκουμάδες;

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #307 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 13:14 »
δε ζητησε απλα μια σωληνα αλλα το αντιγραφο απ το σασι ενος mod απο inox + γυαλισμα, τουλαχιστο εγω αυτο καταλαβα.
επειδη συνεργαζομαι με μηχανουργεια που φτιαχνουν τετοια πραγματα ξερω πανω κατω τι τιμες παιζουν.
Αλλο να λες μια σωληνα με σπειρωματα κι αλλο μια ειδικη κατασκευη που περιλαμβανει διαφορες περιεργες τρυπες, κοψιματα κτλ.

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #308 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 13:19 »
Μα αφού είπε χωρίς κουμπιά κτλ. Η σωλήνα σκέτη υποθέτω και τα υπόλοιπα κουμπώνουν πάνω της. Γι'αυτό που λέω εγώ πόσο πάει;

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #309 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 13:26 »
Προφανως δεν ειναι απλα μια σωληνα.
Ενας απλος μαστος με σπειρωματα (επειδη εφτιαξα πολυ προσφατα για βασεις κεραιων vhf σε κοτερο που επρεπε να ειναι γυαλισμενο inox) παει στα 30 ευρω (αντε πες λογο λιανικης να ζητουσε 40-50)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #310 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 13:28 »
Έχω πάει σε μηχανουργείο (που φτιάχνει ατμοποιητές) και ζήτησα ένα σωλήνα για μηχανικό mod με συγκεκριμένα σπειρώματα πάνω και κάτω.  Τίποτε άλλο, ούτε κουμπιά, ούτε πόλους.  Η τιμή που μου έδωσαν ήταν 500€  :o

Φίλε μου, γνωστός μου είχε κατασκευάσει πριν 2 χρόνια μηχανικό mod στην Ελλάδα, σε τοπικό μηχανουργειο και για τα 300 κομμάτια που κατασκεύασε πλήρωσε 300€ για το πρωτότυπο, γιατί έπεσε πολύ δουλειά και αλλαγές απτό μηχανουργο και έπειτα 20€ για κάθε κομμάτι. Μιλάω για ολόκληρο το mod, κονεκτορες κουμπι, σωλήνας.
Μη λέμε κι ότι θέλουμε. Αν κοστίζει 500€ ένας σωλήνας πως κοστίζουν 150€ ολόκληρα τα mods;
Έχουμε δει και από αλλού τις πραγματικές τιμές των ατμοποιητων, με το Aqua v2 Gate. 150$ ο κατασκευαστής, 30$ η FT από το ίδιο εργοστάσιο, με τα ίδια σχέδια και τα ίδια υλικά.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #311 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 13:48 »
Έτσι είναι ο καπιταλισμός ρε φίλε, τι δεν καταλαβαίνεις? Όταν ένα μπλουτζην παντελόνι κοστίζει 150€ είναι δικαιολογημένη η τιμή του?
Που ήμουνα μικρός, χτύπαγα κάτι κλώνους του Levi Strauss & Co...άλλο πράγμα  :))

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #312 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 13:49 »
Έχω ζητήσει κάποιος να προσπαθήσει να δικαιολογήσει την τιμή των 170€ του GGTS (γνωστό ως «το καλύτερο ηλεκτρονικό τσιγάρο στον κόσμο»), το οποία δεν είναι τίποτε άλλο από μια μπαταριοθήκη χωρίς τσιπάκια, χωρίς οθόνες, χωρίς τίποτα. Ακόμα περιμένω.

Βεβαίως, ο φίλτατος Nemesis_rds, δεν απαντάει στο δικό μου ερώτημα, το καλύπτει όμως επαρκέστατα:

Παράθεση
Φίλε μου, γνωστός μου είχε κατασκευάσει πριν 2 χρόνια μηχανικό mod στην Ελλάδα, σε τοπικό μηχανουργειο και για τα 300 κομμάτια που κατασκεύασε πλήρωσε 300€ για το πρωτότυπο, γιατί έπεσε πολύ δουλειά και αλλαγές απτό μηχανουργο και έπειτα 20€ για κάθε κομμάτι. Μιλάω για ολόκληρο το mod, κονεκτορες κουμπι, σωλήνας.

Ο καθένας λοιπόν τώρα, ας βγάλει τα ευνόητα συμπεράσματά του.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #313 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 14:04 »

Προφανώς δεν εκφράστηκα σωστά και δεν έγινα κατανοητός και ζητώ συγνώμη.

Για να μη λέμε ότι θέλουμε λοιπόν, όπως πολύ σωστά αναφέρατε, μου είπε ο άνθρωπος ότι αν παραγγείλεις 500 κομμάτια η τιμή θα είναι περίπου 10 - 20€ το κομμάτι.  Αυτό γιατί σε χρεώνει το στήσιμο του μηχανήματος και όσο μεγαλώνει η παραγγελία, το κόστος αυτό μοιράζεται.  Το πρωτότυπο όμως (και κάθε πρωτότυπο μέχρι να καταλήξεις) τόσο θα το πληρώνεις.  Επιπλέον 10χ500 = 5000 αρχική επένδυση, μην το ξεχνάμε.


Και όποιος θέλει μπορώ να του πω ποιο μηχανουργείο είναι να πάει να ρωτήσει ο ίδιος και να καταλάβει.


A! και αυτό που ζήτησα ήταν ένας σωλήνας από 304L, 22mm και σπειρώματα πάνω κάτω.  Τίποτε άλλο!

Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #314 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 14:27 »
Να πεταχτώ μισό λεπτό, να προσθέσω κάτι.

Τα 20 ευρώ κόστος που λέμε εδώ, είναι τα 20 ευρώ που ζήτησε ο μηχανουργός για να φτιάξει ένα κομμάτι. Αυτό δεν είναι το τελικό κόστος ανά μονάδα προϊόντος. Σε αυτά τα 20 ευρώ, θα προσθέσουμε το κόστος συσκευασίας, μερίδιο από κόστος διαφήμισης και κυκλώματος πώλησης κλπ κλπ.

Αφού μαζέψουμε όλα τα προστιθέμενα κόστη, τότε έχουμε τελικό κόστος που θα το αφαιρέσουμε από την τιμή πώλησης (λιανική και χονδρική αντίστοιχα) για να βρούμε το κέρδος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499099 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4720 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108919 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180397 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1973 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy