vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

144 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, apollwnas21

Twitter

Περί κλώνων (και γνήσιων)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #270 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 23:15 »
οπότε μαύρο εμπόριο 0 δυστυχώς, το κράτος μου χρωστάει κάπου 50 χιλιάρικα σε επιστροφή ΦΠΑ και κυκλοφορώ στην καλύτερη με κανα 50αρικο στην τσέπη


Τα 50.000 χιλιάδες που αναφέρεις αντιστοιχούν σε 250.000 τζίρο. Εχεις δηλαδή έναν καλό τζίρο και κυκλοφορείς με 50 ευρώ στην τσέπη. Εν μέρει λόγω φοροληστρικής πολιτικής του κράτους, εν μέρει λόγω χαμηλών τιμών για να ανταγωνιστείς τρίτες χώρες φτηνού κοστολογίου.


Εστω λοιπόν ένας συνάδελφος του μKingKong667, βιοτέχνης, που κατασκευάζει η.τ. και δεν έχει ανταγωνισμό από άλλον ευρωπαίο, αλλά μόνο από τον κινέζο σε επιπεδο τιμών. Αποφασίσει να κρατήσει μη ανταγωνιστικές τις τιμές του και σε όποιον πουλήσει. Ετσι, για να έχει 3 50ρικα στην τσέπη. Ή για να έχει κι αυτός ένα 50ρικο, αλλά χωρίς να δουλεύει και νύχτα και μέρα για να παραδώσει τις ποσότητες που θα του επιτρέψουν να βγάλει το κέρδος μέσα από τον όγκο πωλήσεων. Πρέπει να του κακιώσουμε; Δεν βλέπω το λόγο.


Από την άλλη, το γεγονός οτι επικροτώ τη στάση του, δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα αγοράσω το προιόν του αν το θεωρήσω ακριβό/υπερτιμημένο/πάνω από τις δυνατότητές μου/πάνω από αυτό που θέλω να δώσω...
Μπορεί να το κάνω.
Μπορεί να μην το κάνω.
Δεν θα σχολιάσω όμως, δεν θα του σούρω τίποτα, συγκρίνοντάς τον με τον κινέζο.
Δεν θα ζητήσω να χαμηλώσει την τιμή του επειδή έτσι βολεύει εμένα.

Μπορεί να παραμείνω με έναν φτηνό επισκευάσιμο, μπορεί να πάρω κλώνο.
Ησυχα, διακριτικά και χωρίς καμπάνες για τον καλό (και σίγουρα με μεγάλη περιουσία) ιδιοκτήτη της εκάστοτε ΦΤ. Χωρίς αφορισμούς για τον χ κατασκευαστή.

Ούτως ή άλλως, έχω πολλές επιλογές για το τι θα ατμίσω και χωρίς τον συγκεκριμένο ακριβό επισκευάσιμο. Με πρώτους πρώτους τους κλώνους, που αν είναι πράγματι τόσο καλοί όσο λένε κάποιοι, τότε έχω ακόμη έναν λόγο να μην ασχοληθώ ποτέ με τον κατασκευαστή και το αυθεντικό του κομμάτι.

Η συνεχής ενασχόληση με την τιμή του πρωτότυπου δείχνει ότι δεν μας κάνει πολύ καλά τη δουλειά ο κλώνος και επιθυμούμε διακαώς να πέσει η τιμή του αυθεντικού λίγο πάνω από τον κλώνο, ώστε να αγοράσουμε αυτόν. 

Εξάλλου, το πείραμα έγινε και δεν ήταν ακριβώς πετυχημένο. 40 ευρώ αυθεντικός επώνυμος ευρωπαικός επισκευάσιμος : erlprinz. Απογειώθηκαν οι πωλήσεις της erl? Οχι βέβαια. Ανέβηκαν, αλλά όχι τρελά. Γιατί; Φοβάμαι ότι η απάντηση δεν θα αρέσει σε κάποιους και είναι η εξής: Διότι πάρα πολλοί δε θέλουν ο αυθεντικός να είναι "έστω διπλή τιμή από τον κλώνο" αλλά ακριβώς η ίδια. Και θα επέλεγαν τον κλώνο, για να γλυτώσουν έστω και 2 ευρώ. Διότι θεωρούν ότι τα κερδίζουν αυτά τα 2 ευρώ. Το φαινόμενο δεν εστιάζεται μόνο στη χώρα μας, αλλά και σε άλλες - πλουσιότερες χώρες.
Διαβάστε τα σχόλια των αμερικάνων στο φόρουμ της ΦΤ. Από τη μια κάποιοι αγοράζουν ό,τι πιο ακριβό βρούνε - όχι από ΦΤ - κι από την άλλη, κάποιοι, ακόμη και κλώνο να πάρουν, θα ψάξουν να πάρουν τον φτηνότερο, για να περηφανεύονται πόσα χρήματα γλύτωσαν. Οι κινέζοι το έπιασαν το νόημα. Η φτήνεια τρώει τον παρά. Ρίξε βροχή τους κλώνους, να πάθουν καταναλωτικό σύνδρομο, να θέλουν να τους πάρουν όλους. Και το τυράκι στη φάκα είναι το πόσα χρήματα γλυτώνουν σε σχέση με τον αυθεντικό.

Από τη στιγμή λοιπόν που η αγορά έχει καλούδια για κάθε γούστο, ποτέ δε με απασχόληση η τιμή κάποιου από αυτά. Αν δεν μπορώ να την δώσω, απλά προσπερνάω. Εχω σημαντικότερα προβλήματα από το να χαλιέμαι γιατί ο κατασκευαστής δεν προσάρμοσε την τιμή του στα δικά μου γούστα.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosDS

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #271 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 23:38 »
Έγινε κι άλλο πείραμα όμως με τον Kayfun Lite και πέτυχε  :)

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #272 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 23:45 »
  Ταπεινή μου γνώμη είναι, πως οι έχοντες κλώνο, ενδόμυχα χαίρονται που δεν πιάστηκαν κώτσοι.
Βέβαια το σαράκι της διαφοράς με τον αυθεντικό τους τρώει.
Οι έχοντες αυθεντικούς θεωρούν πως αποτελούν κάποια elit.
Οι πανέξυπνοι κατασκευαστές εκμεταλεύονται και τους μεν και τους δε.
Προσωπικά δεν θεωρώ ταμπού ούτε ανήθικο να έχω και κλώνο, ειδικά αν πρόκειται για dripper.
Τις νομικές συνέπειες μπορούν ή θα μπορούσαν οι κατασκευαστές να τις ψάξουν συντονισμένα αν ήθελαν.
Και επειδή διαβάζω πως θέλει έξοδα και πως πρέπει να είσαι κολοσσός για να το κάνεις, να θυμίσω πως ο Svoemesto μάλλον είναι κολοσσός.






Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #273 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 00:34 »
Η συνεχής ενασχόληση με την τιμή του πρωτότυπου δείχνει ότι δεν μας κάνει πολύ καλά τη δουλειά ο κλώνος και επιθυμούμε διακαώς να πέσει η τιμή του αυθεντικού λίγο πάνω από τον κλώνο, ώστε να αγοράσουμε αυτόν.
Αυτή θα μπορούσε να είναι μία από τις πολλές αναγνώσεις. Μια άλλη ανάγνωση, είναι αυτή που αναφέρεται πολλάκις: Ότι είναι απλά μια εξωφρενική τιμή.

[Πρόσφατα (ενδεχομένως το διαβάσατε), ένας απίθανος τύπος στις ΗΠΑ, πήρε τα δικαιώματα πώλησης ενός φαρμάκου του AIDS. Το φάρμακο κόστιζε περίπου 20 δολάρια. Ο τύπος πήγε την τιμή στα 700 δολάρια, κάνοντάς το απρόσιτο γι' αυτούς που το έχουν ανάγκη και ειδικά τους φτωχούς. Άλλαξε ιδιότητες το φάρμακο, ή αυξήθηκε το κόστος παραγωγής του; Όχι. Τη διαφορά έκανε η απληστία.]

Εξάλλου, το πείραμα έγινε και δεν ήταν ακριβώς πετυχημένο. 40 ευρώ αυθεντικός επώνυμος ευρωπαικός επισκευάσιμος : erlprinz. Απογειώθηκαν οι πωλήσεις της erl? Οχι βέβαια. Ανέβηκαν, αλλά όχι τρελά. Γιατί; Φοβάμαι ότι η απάντηση δεν θα αρέσει σε κάποιους και είναι η εξής: Διότι πάρα πολλοί δε θέλουν ο αυθεντικός να είναι "έστω διπλή τιμή από τον κλώνο" αλλά ακριβώς η ίδια. Και θα επέλεγαν τον κλώνο, για να γλυτώσουν έστω και 2 ευρώ. Διότι θεωρούν ότι τα κερδίζουν αυτά τα 2 ευρώ. Το φαινόμενο δεν εστιάζεται μόνο στη χώρα μας, αλλά και σε άλλες - πλουσιότερες χώρες.
Πολύ υπεραπλουστευτικό παράδειγμα και μάλλον ατυχές. Ο ατμιστικός κόσμος (με την πληθώρα πλέον νέων προϊόντων), δεν περιστρέφεται αναγκαστικά γύρω από τον δικό σου ή τον δικό μου ατμοποιητή, ώστε να θεωρείται αξιωματικώς ως μέτρο σύγκρισης κι εκτίμησης. Το ενδεχόμενο, απλώς να μην άρεσε ο erlprinz ή να μην κίνησε το ενδιαφέρον, το έχεις αποκλείσει;

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #274 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 00:50 »
Σοβαρά; Συγκρινεις την τιμή ενός από τους άπειρους ατμοποιητες με αυτήν ενός μοναδικού ζωτικού απαραίτητου για την επιβιωση φαρμάκου;
Και απομόνωσες επιλεκτικά αυτό από τα γραφόμενά μου, χωρίς αυτό, που ήταν αναπόσπαστο κομμάτι του;


Ούτως ή άλλως, έχω πολλές επιλογές για το τι θα ατμίσω και χωρίς τον συγκεκριμένο ακριβό επισκευάσιμο.

Χωρίς την αναφορά μου ότι επικροτώντας τη στάση του να θέλει να είναι με πάνω από ένα 50ρικο στην τσέπη, μπορεί παρόλα αυτά να θεωρήσω το προιόν του ακριβό και να μην το πάρω μεν, να ΜΗΝ το σχολιάσω δε;

Είναι είδος πρώτης ανάγκης ο Κ4, ο φαινόμενον, ο εβίβα, που αν μας το στερήσει η τιμή του πρέπει να ουρλιάζουμε; Και να συγκρίνουμε τους κατασκευαστές του με τον πραγματικά κατακριτέο και άπληστο έμπορο φαρμάκων για το ΑΙDS;
Πραγματικά απορώ.

Οσο για το παράδειγμα με τον ερλ, μια χαρά πετυχημένο είναι. Πούλησε ο αυθεντικός περισσότερα κομμάτια ή ο κλωνοερλ;
Μάλλον ο δεύτερος, ανεξάρτητα από το μερίδιο αγοράς που υπάρχει για ερλ γενικότερα.
Πάμε τώρα στον ΚΛ+. Η πτώση τιμής του μπορεί να έφερε πολλά λεφτά στον κατασκευαστή, αλλά οι κλώνοι του απογειώθηκαν ταυτόχρονα. Συνεχίζουν να πουλάνε σαν τρελοί. Δεν υπήρξε κάμψη των πωλήσεών τους. Το γιατί το εξήγησα στο προηγούμενο ποστ, δε χρειάζεται να το επαναλάβω.
Θα κλείσω όμως με μια ρητορική ερώτηση.
Είναι παράλογη απαίτηση τα 140 ευρώ για έναν ατμοποιητή.
Ταυτόχρονα όμως, την όποια απαίτηση να έχει ένα αυθεντικό κομμάτι την ίδια τιμή με το αντίγραφό του, ή σχεδόν την ίδια, πώς να τη θεωρήσουμε λογική;

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #275 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 01:03 »
Τα περί φαρμάκου, όπως είδες τα έκλεισα σε παρένθεση, ως μία αναφορά και στην απληστία. Off the record που λένε. Μην πιάνεσαι από εκεί.

Κατά τ' άλλα, και η τιμή των 140 είναι παράλογη και η απαίτηση γνήσιος και κλώνος να έχουν την ίδια τιμή. Άλλα δεν ξέρω που την είδες εσύ αυτή την απαίτηση.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #276 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 01:23 »
Φιλε Pouf για πες μου είμαι τοσο παραλογος που εγω θελω ο γνήσιος να εχει  μαξ. 2πλασια+ διαφορα τιμης από τον κλωνο,δηλ. αν ο 1:1 κλωνος εχει 15$ ο γνήσιος να εχει μαξ 35$?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #277 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 01:42 »
εννοείς 26 ευρώ τότε. Διότι τα 15 είναι χωρίς ΦΠΑ και τα 35 είναι 26+ΦΠΑ
15 ο κλώνος στην Κίνα, 26 ο αυθεντικός στην Ευρώπη;
Ναι, παράλογος είσαι.
Ασε που ούτε τότε θα αγόραζες τον αυθεντικό.

Αποσυνδεδεμένος KingKong667

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπερασπιστείτε όλοι τα δικαιώματα! www.cassa.org
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #278 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 01:44 »
Οπότε νομίζω καταλήξαμε,
1)οι Έλληνες κατασκευαστές όντως θα μπορούσαν να πουλήσουν πιο φθηνά αλλά προτιμούν να πουλάνε τους ατμοποιητές τους πανάκριβα για όσο βρίσκουν πελάτες, να βγάζουν ένα σεβαστό ποσό με 10-20 κομμάτια και να αράζουν.
2)άμα θές να ατμίσεις αξιοπρεπές δίνεις 30$ αντί για 15 και παίρνεις έναν Aqua κλώνο που βγαίνει στο ίδιο εργοστάσιο με τον κανονικό και είναι φτιαγμένος απο 316 SS
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος GiorgosDS

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #279 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 02:00 »
Είτε συμφωνούμε είτε διαφωνούμε, το κουμάντο το κάνουν άλλοι και δεν μας πέφτει λόγος για το πως θα δουλέψει κάποιος την επιχείρησή του, εάν θέλουν και τους συμφέρει να βγάλουν προιόντα σε προσιτές τιμές (πχ kayfun lite) έχει καλός, αν όχι αγοράζουμε από όπου μπορούμε.


Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #280 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 02:16 »
εννοείς 26 ευρώ τότε. Διότι τα 15 είναι χωρίς ΦΠΑ και τα 35 είναι 26+ΦΠΑ
15 ο κλώνος στην Κίνα, 26 ο αυθεντικός στην Ευρώπη;
Ναι, παράλογος είσαι.
Ασε που ούτε τότε θα αγόραζες τον αυθεντικό.
Τι κανουμε συζητηση εδώ μεσα αφου τα ξερεις όλα ρε petra !
Ξερεις αν θα αγοραζα και ποσο ,τι θα αγοραζα και ποτε θα το αγοραζα,σωστα?
Petra αφου εισαι τοσο σιγουρη ότι και παλι δεν θα το αγοραζα το αυθεντικο τοτε πως εξηγεις που αγορασα το istick 40wtc από εδώ και γνησιο και δεν πηρα καναν κλωνο από Κινα?
Στο ξαναγραψα αλλα κανεις πως δεν θυμασαι,πολυ απλα το πηρα από Ελλαδα γνησιο γιατι 26$ ειχε από Κινα και 40 ευρω ειχε από Ελλαδα,υπολογιζοντας όλα τα γ@μησιατικα του Ελληνα πωλητη σε σχεση με του Κινεζου βρηκα την τιμη  τιμια,με συμφερε γιατι ουτε περιμενα και εχω και μια εγγυηση κατι τελος παντων!
Επειδή κολησες λοιπον στην λεπτομερια να στο θεσω καλυτερα τι ενουσα με το διπλασια+ που εγραψα ,15 ευρω στην Κινα 30+ΦΠΑ Ελλαδα !
Εγραψα 15$ Κινα 35$ Ελλαδα ,θα επρεπε να γραψω 15$ Κινα 30$ Ελλαδα+23% ΦΠΑ δηλ. 36,9$!!!!
Και ναι θα αγοραζα το γνησιο και πιστευω οι περισσοτεροι θα αγοραζαν το γνησιο και να πουλουσε 10,000 κομματια ο δημιουργος του και όχι 1000 για να βγαλει το ιδιο κερδος!!!!!!!
Μια ζω το ιδιο πραγμα ο Ελληναρας,αγοραζαμε 25-30$ τα levis στην Αμερική και όταν ηρθα Ελλαδα 110ευρω παρακαλω και με ισοτιμια κοντα 1μιση $ ένα ευρω,ελεος πια ολοι μας φταινε εκτος από εμας τους ιδιους!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2016, 02:23 από valsam »

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #281 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 02:18 »
Το αστείο της υπόθεσης είναι πως αν Έλληνας κατασκευαστής στείλει σχέδιο στην Κίνα/Βουλγαρία και βγάλει ατμοποιητή άριστο που κάνει 50/60 ευρώ θα ακούμε:

"Ε τον κερατά τον κλέφτη που τα φτιάχνει εκεί. Και σιγά που αξίζει 50/60 ευρώ. Εις βάρος μας κονομάει και δεν δούλεψε και Έλληνας να το φτιάξει." και όλα τα συνεπακόλουθα.


Επίσης, τι εγκαταστάσεις νομίζετε πως έχει ο άλλος στην Ελλάδα, να φτιάχνει χιλιάδες κομμάτια για να πουλάει περισσότερα σε χαμηλότερη τιμή;

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #282 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 02:36 »
Food grade stainless steel  ,κεραμικο,κ.τ.λ,ευτηχος δεν το φτιαχνει κανεις στη Ελλαδα γιατι αν ενας ατμοποιητης κοστιζει 140 ευρω τοτε αυτό θα εκανε κανα 500σαρικο!!!!!!

Από ποτε εγιναν εξωτικα υλικα το  stainless steel   το pyrex γυαλι και τα oring και κοστιζουν 140-180 ευρω οι ατμοποιητες??????
Μαλλον την τεχνολογια  τυφλα να'χει η nasa που εχουν πληρωνουμε!

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #283 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 03:17 »
Και ναι θα αγοραζα το γνησιο και πιστευω οι περισσοτεροι θα αγοραζαν το γνησιο και να πουλουσε 10,000 κομματια ο δημιουργος του και όχι 1000 για να βγαλει το ιδιο κερδος!!!!!!!


Θα ξαναρωτήσω. Για ποιό λόγο να φτιάξει 10.000 κομμάτια με το ίδιο κέρδος? Επειδή εμείς δεν έχουμε να πληρώσουμε τις τιμές που πουλάει? Δεν τον νοιάζει και καλά κάνει από τη στιγμή που αυτός είναι καλυμμένος με το κέρδος του. Ας μου δώσει κάποιος έναν λόγο για να το κάνει κάποιος κατασκευαστής αυτό εκτός από την φιλανθρωπία.


Και όπως είπα και πιο πάνω πάλι, ρώτησες τον Έλληνα κατασκευαστή αν έχει τα μέσα, την γραμμή παραγωγής και το αρχικό κεφάλαιο για να κατασκευάσει 10.000 κομμάτια? Και αν τα κατασκευάσει, ποιος του εγγυάται πως θα τα πουλήσει? Γιατί άλλο να φας 1000 απούλητα κομμάτια και άλλο 10.000.


Στην δική μου δουλειά που δεν έχει ούτε γραμμές παρασκευής, ούτε πρώτες ύλες, ούτε μεγάλο κεφάλαιο, έχω αυτή τη στιγμή τις διπλάσιες τιμές από την πλειοψηφία των ανταγωνιστών μου και 80 πελάτες. Αν ρίξω τις τιμές μου στο μισό, θα αποκτήσω (θεωρητικά) 160 πελάτες με το ίδιο κέρδος. Με τους διπλάσιους πελάτες θα έχω και την διπλάσια δουλειά όμως. Ο μόνος λόγος για να μειώσω τιμές λοιπόν είναι για να λέω ότι έχω 150 και όχι 80. Δηλαδή κανένα απολύτως λόγο, από την στιγμή που είμαι ευχαριστημένος με το κέρδος που μου αφήνουν οι 80 και δεν έχω και τον μπελά να υποστηρίξω περισσότερους.


Σόρρυ φίλε μου αλλά για μένα, δεν έχει λογική αυτό που ζητάς.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #284 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 03:34 »
Καποτε και οι καφετεριες πουλουσαν τον φραπε 4 ευρω,αντε πες μου ποσες αλυσιδες franchise του ενός ευρω καφε ανοιξαν?
Και φυσικα είναι πιο 'μαγκικο' να πουλας 20 φραπεδακια και να βαζεις ταμειο 80 ευρωπουλα παρα να πουλας 80 φραπέδες για να παρεις ουτε καν τα ιδια(περισσοτερα υλικα περισσοτερο προσωπικο κ.τ.λ)!
Αλλαξαν λιγο τα πραγματα αν δεν κανω λαθος στην Ελλαδα μερικοι αργουν να το καταλαβουν ,που θα παει όμως ετσι όπως παει το πραμα θα το καταλαβουν θελουν δεν θελουν!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499210 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 137 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194528 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1590 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4743 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109106 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180487 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1999 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1420 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25329 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy