vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

143 επισκέπτες, 4 χρήστες
JohnDag, camber, zalaros, chkontog

Tilemahos v2 clone

Αποσυνδεδεμένος Doukakos1

  • **
  • 275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1215 στις: Μαρτίου 19, 2016, 12:56 »
Ατμιζω απο το 2010..Ειμαι στο φορουμ απο το 2011..Διαβαζω ολα τα νηματα μας απο χομπυ αλλα πραγματικα το συγκεκριμενο νημα με εχει αφησει αφωνο.. Δεν μπορω να κατανοησω αν ο τηλεμαχος ειναι αερατος η οχι..γευσατος η οχι..ευκολος η δυσκολος..απο αυτο το πεδιο υπαρξης η καποια αλλη παραλληλη διασταση...  :idiot1:
Συγνωμη για το οφ τοπικ αλλα δεν αντεξα..Σιγουρα θα καταλαβω οταν παραλαβω και τον συγκρινω με τα υπολοιπα μεγαθηρια αυθεντικους και κλωνους..

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1216 στις: Μαρτίου 19, 2016, 13:03 »
Καλημέρα :)
Δυστυχώς συνεχίζω να παίρνω καμένο. Άλλαξα τα στησίματα με περισσότερο ή λιγότερο βαμβάκι στα λούκια
αλλά έχω υποτροφοδοσία όσο και να ξεβιδώσω την καμπάνα. :confused1:
                                                                                                                   


Δεν εχω τον κλωνο,αλλα τον κανονικο. Στηνονται ομως το ιδιο. Κοψε περασιά το βαμβακι μετα την αντισταση στο σημειο ακριβως που ξεκινανε οι αυλακες. Οταν βαλλεις το βαμβακι πιαστο απο τις δυο ακρες και καντο μπρος-πισω για λιγο μεσα στη αντισταση. Δεν υπαρχει ευκολοτερος ατμο στο στησιμο απ'τον Τηλεμαχο!

Διόρθωση παράθεσης

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Παιδες off topic εξηγουμαι! Αλλα ειμαι νεος στο φορουμ ;D Γιατι οταν απαντω βγαινει η απαντηση μεσα στο πλαισιο του συνφορουμιτη? Δοκιμασα με την τροποποιηση να το διορθωσω,αλλα δεν. Τι κανω λαθος?  Off topic ξερω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 19, 2016, 13:14 από ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ »

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1217 στις: Μαρτίου 19, 2016, 14:39 »
Εχω μια απορια!Γιατι προτεινετε την τοποθετηση του coil προς τα κατω και οχι προς τα πανω οπως πχ σε kayfun-οειδη?Μολις ειδα και βιντεο του κατασκευαστη και η αντισταση ειναι προς τα πανω!Προσωπικα  με εχει βολεψει προς τα πανω και επισης νομιζω οτι η αποδοση ειναι καλυτερη ετσι!

Αποσυνδεδεμένος LeonGR

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1218 στις: Μαρτίου 19, 2016, 16:19 »
Ατμιζω απο το 2010..Ειμαι στο φορουμ απο το 2011..Διαβαζω ολα τα νηματα μας απο χομπυ αλλα πραγματικα το συγκεκριμενο νημα με εχει αφησει αφωνο.. Δεν μπορω να κατανοησω αν ο τηλεμαχος ειναι αερατος η οχι..γευσατος η οχι..ευκολος η δυσκολος..απο αυτο το πεδιο υπαρξης η καποια αλλη παραλληλη διασταση...  :idiot1:
Συγνωμη για το οφ τοπικ αλλα δεν αντεξα..Σιγουρα θα καταλαβω οταν παραλαβω και τον συγκρινω με τα υπολοιπα μεγαθηρια αυθεντικους και κλωνους..
Μία από τα ίδια κι εδώ. Με την απορία είχα μείνει μέχρι που τον παρέλαβα...
Χθες του έκανα πρώτο στήσιμο αφού τον έλυσα πλήρως μέχρι το τελευταίο oring καλό πλύσιμο με σαπούνι οδοντόβουρτσα κλπ μετά corega για κανένα μισάωρο και βράσιμο σε ρακί τα μεταλλικά μέρη και καπάκι ελαφρύ σαπούνισμα και καλό ξέβγαλμα με ζεστό νερό τα πάντα.
Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα αρχικά καθαρός μου φάνηκε αλλά με αυτά που διάβασα εδώ δε το ρίσκαρα και έδωσα παραπάνω προσοχή από ότι συνήθως.
Ολη η λαδίλα ήταν στο κάτω μέρος του και ανάμεσα στα κομμάτια του. Στον πόλο και γενικά σε όποιο σημείο δεν είναι εκτεθημένο όταν βγάλεις μόνο τανκ και καμπάνα πραγματικά βρωμοκόπαγε...
Μάλλον τον περνάνε από κάποιον καθαρισμό αλλά προφανώς δε μπαίνουν στην διαδικασία να το κάνουν πριν τον συναρμολογίσουν.

Τον έστησα όπως κάνω συνήθως με kanthal 0.32 σε 2.5 πυρήνα ενωμένες σπείρες και cotton bacon χωρις να βάλω καθόλου στα λούκια όπως προτείνουν παραπάνω.
Αποτέλεσμα αρκετά καλό για πρώτο στήσιμο στον μάχο, γεύση υπάρχει αρκετή όπως και ατμός.
Διαρροές υπέρ/υποτροφωδοσιές δεν έχω. Ισως λίγο υπέρ όταν ανοίξω εντελώς την καμπάνα αλλά μέχρι εκεί. Ούτε πλημμύρες ούτε τπτ.

Θα έλεγα λοιπόν ότι είναι ένας αρκετά καλός ατμο με καλή γεύση και εύκολο εως πάρα πολύ εύκολο στήσιμο και από αέρα από εντελώς σφιχτός εως αεράτος. Δε κάνεις τις σούπερ πνευμονικές αλλά μπορείς να κάνεις κάποιες πνευμονικές χωρίς να σε κουράσει.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1219 στις: Μαρτίου 19, 2016, 16:25 »
Εχω μια απορια!Γιατι προτεινετε την τοποθετηση του coil προς τα κατω και οχι προς τα πανω οπως πχ σε kayfun-οειδη?Μολις ειδα και βιντεο του κατασκευαστη και η αντισταση ειναι προς τα πανω!Προσωπικα  με εχει βολεψει προς τα πανω και επισης νομιζω οτι η αποδοση ειναι καλυτερη ετσι!
Robbin χωρις να ειμαι σιγουρος 
νομιζω ηταν πατεντια του Shado,
με μπρουμυτα την αντισταση ειναι σαν να φωλιαζει και να καλυπτει το μεγαλο κενο ντεκ του Μαχου και την αποσταση απο την τρυπα αερα,με σκοπο την αυξηση της γευσης και χτυπημα υποθετω,
σε σχεση με πανω αντισταση αρα ακομα πιο ψηλα απο την τρυπα και μειωση της γευσης.

Δεν ξερω αν το λεω σωστα ή αν ισχυει κιολας! :))

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1220 στις: Μαρτίου 19, 2016, 18:33 »
Σας ευχαριστώ! Υποψιάζομαι ότι κάτι δεν πάει καλά με το Evic. Κατέβασα τους βαθμους στους 210 και συνεχίζει το καμένο.
Θα έπρεπε να βγάζει protection αλλά δεν το κάνει.
Το πρόβλημα μάλλον είναι στο Evic που το έκανα εχθές αναβάθμιση στην τελευταία Version και δεν βγάζει protection
στους 210 βαθμούς.


Στέλιο, άσε τον έλεγχο θερμοκρασίας και δοκίμασε να στήσεις με Kanthal A1, μιας και βλέπω ότι δυσκολεύεσαι.

Κάνε μία αντίσταση με Kanthal A1 0,32mm σύρμα (ή παραπλήσιο) 6 σπείρες λίγο ανοιχτές σε 2,5mm διάμετρο σπείρας και δοκίμασε στα 12 με 14 Watt. Το βαμβάκι μην το βάζεις στριμωχτά όπως σου είπα και σε προηγούμενο ποστ.

Δεν φταίει ο Τηλέμαχος ούτε το μοντάκι.

Το ότι δεν σου κόβει το μοντάκι μπορεί να φταίνε πολλά, όπως π.χ. το σύρμα που χρησιμοποιείς ίσως να μην είναι αυτό που νομίζεις ότι είναι ή δεν έχεις το σωστό TCR για το σύρμα που δουλεύεις.

Ή κάτι δεν κάνεις σωστά στο στήσιμο.



Αποσυνδεδεμένος Denpolypataw

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1221 στις: Μαρτίου 20, 2016, 09:06 »



το καπακι κλεινει εντελως;;γιατι μου βγαζει καμμενο...Το στησιμο νομιζω ειναι σωστο αν και ειναι λιγο στραβο επειδη εβγαλα το βαμβακι   καπως αποτομα
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 20, 2016, 09:17 από Denpolypataw »

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1222 στις: Μαρτίου 20, 2016, 13:16 »
Κατ'αρχήν η αντίστασή σου είναι πολύ ψιλά.Άσε περισσότερο μήκος στα ποδαράκια
και δοκίμασε να κατεβάσεις την αντίσταση σου τόσο, ώστε όταν περνάς το τρυπανάκι απο μέσα την να βγαίνει στην ίδια ευθεία με τις οπές τροφοδοσίας.

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1223 στις: Μαρτίου 20, 2016, 13:25 »
@Denpolypataw
Καταρχην δεν εχεις οπως πρεπει την αντισταση.Ο κυκλος της αντιστασης οπως τον κοιτας μεσα απο τα λουκια,πρεπει να πεφτει μεσα στο λουκι. Μη βγαζεις την αντισταση πανω απο τα λουκια,επομενως. Αν θελεις πιο πολυ ντουμανι το περισσοτερο που πρεπει να κανεις,ειναι τα ποδαρακια της αντιστασης να βρισκονται μαξιμουμ εκει που τελειωνουν τα λουκια στο πανω μερος. Αν θες περισσοτερη γευση,βαλε το αξονακι τερμα κατω στα λουκια οταν βιδωνεις την αντισταση,βιδωσε και μην το ανεβασεις καθολου. Περνα το βαμβακι και παιξε λιγο μπρος-πισω οταν το περασεις. Μετα κοψε συριζα με τα λουκια,μην το φοβασαι στο κοψιμο,γιατι εχεις σαν οδηγο στο ψαλιδι, το ιδιο το λουκι. Να ακουμπα το ψαλιδι πανω στο λουκι,στο πλαι. Ριξε το φιλτρο του δρυιδη και μπουμπουνισε το  ;D     Γειά μας.  
Υ.Γ  Αν στησεις ετσι, ή δυο στροφες ανοιξεις την καμπανα ή εικοσιδυό, το ιδιο πραγμα θα συμβει. Θα εχεις αψογη τροφοδοσια! Στο φιναλε ανοιξε μεχρι εκει που δε θα τρως καμμενο.Δεν υπαρχει περιορισμος στο ανοιγμα της καμπανας,αρκει να μην την ξεβιδωσεις απο το ντεκ ;D 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 20, 2016, 13:36 από ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ »

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1224 στις: Μαρτίου 20, 2016, 14:28 »
Στέλιο, άσε τον έλεγχο θερμοκρασίας και δοκίμασε να στήσεις με Kanthal A1, μιας και βλέπω ότι δυσκολεύεσαι.

Κάνε μία αντίσταση με Kanthal A1 0,32mm σύρμα (ή παραπλήσιο) 6 σπείρες λίγο ανοιχτές σε 2,5mm διάμετρο σπείρας και δοκίμασε στα 12 με 14 Watt. Το βαμβάκι μην το βάζεις στριμωχτά όπως σου είπα και σε προηγούμενο ποστ.

Δεν φταίει ο Τηλέμαχος ούτε το μοντάκι.

Το ότι δεν σου κόβει το μοντάκι μπορεί να φταίνε πολλά, όπως π.χ. το σύρμα που χρησιμοποιείς ίσως να μην είναι αυτό που νομίζεις ότι είναι ή δεν έχεις το σωστό TCR για το σύρμα που δουλεύεις.

Ή κάτι δεν κάνεις σωστά στο στήσιμο.
Σ΄ ευχαριστώ πολύ! Θα το δοκιμάσω σήμερα κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος Νικόλας Λογγινιδης

  • **
  • 396
  • Φύλο: Άντρας
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1225 στις: Μαρτίου 20, 2016, 20:52 »
 :) Setup No2


10 σπείρες, 1Ω, SS316. Σε TC στο κουμποιντ 17.5 βαττ 220 βαθμούς. Ο χαρακτηρισμός πιπιλα ωχριά. Ευτυχώς υπάρχει κάβα με χαμηλή νικοτίνη.

Θέλω την γνώμη των εμπειρότερων μελών για το στήσιμο που έκανα.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1226 στις: Μαρτίου 20, 2016, 22:13 »
Καλό είναι αλλά γύρισε λίγο ακόμα τουσ πόλους να μειώσεις την απόσταση τισ κλειστής γωνίας απο τα ποδαράκια του σύρματος και στρίβε ανάποδα το σύρμα στο κατσαβίδι  για να βιδωνεισ με την φορά βιδωματοσ τισ βίδας ..τώρα αν εσένα σε βόλευει με αυτών των τροπο δεν υπάρχει πρόβλημα   

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Νικόλας Λογγινιδης

  • **
  • 396
  • Φύλο: Άντρας
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1227 στις: Μαρτίου 20, 2016, 22:17 »
Ευχαριστώ Γιώργη. Θα το τεστάρω αύριο, μιας και τον στήνω κάθε μέρα για εκπαίδευση. Αν επιτρέπει η μικρή δηλαδή... :)

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1228 στις: Μαρτίου 20, 2016, 22:30 »
Όσο ποιο μικρή απόσταση έχει το σύρμα απο τουσ πόλους τόσο ποιο λίγοι απώλεια ρεύματος έχει 
κοίτα  εδώ το δάχτυλο δείκτη ποσο κοντά έχει ερθει το σύρμα στων πόλο
σε αυτήν την φωτο έχω ξεβιδωση τα (senter post) πόλους για να δείξω σε φιλο πώς μπορεί να σεταρη και να ακουμπάει το κατσαβίδι στο husing για ποιο σταθερό στήσιμο φυσικά μετα γυρίζου  λίγο τουσ πόλους και ευθυγραμμίζονται την αντισταση με το U του husing 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1229 στις: Μαρτίου 20, 2016, 23:07 »
Γιώργο γιατί βλέπω το δικό σου housing να έχει 4 υποδοχές για εισαγωγή υγρού αντί για δύο; :o

Έκανες καμμιά πατέντα;

Έχω μπερδευτεί. :confused1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1151899 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:52
από BigRed
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1416 190596 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:36
από chkontog
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11181 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345763 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147427 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8160 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209067 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545340 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33007 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52637 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600621 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361084 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed