vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

229 επισκέπτες, 2 χρήστες
JohnDag, sotirakis37

Tilemahos v2 clone

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1359
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #555 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 00:15 »
 Παιδιά να το ξαναπώ.
το Housing δεν έχει σχέση με τον αέρα.
Ο αέρας ρυθμίζεται (σφίγγει) με αυτό.
http://www.esmokeguru.com/el/the-golden-greek-mod/atomizer-parts/tilemahos-parts/tilemahos-center-post-de-el.html

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #556 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 09:48 »

εγώ ρωτάω αν μπορούν να μπούν τα υπόλοιπα κομμάτια του rba του v2 στο housing του plus
λογικά μπαίνουν μια χαρά
αλλα είναι εύκολο να κάνει μια δοκιμη ο γιώργος που το έχει
πιο σφιχτό αέρα δεν χρειάζομαι τον φέρνω εκεί που θέλω με afc ring
τα κανάλια όμως θα τα προτιμούσα βαθύτερα έστω και λίγο όπως του plus για καλύτερη τροφοδοσία

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1359
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #557 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 10:15 »
 Σε όλους τους Τηλεμάχους τα κομμάτια του RBA (επισκευάσιμο τμήμα) είναι εναλλάξιμα και συμβατά.
Και το νέο RBA που λέγεται spingomizer.
Όσον αφορά τώρα την τροφοδοσία, το ότι τα λούκια σε κάθε νέο μοντέλο είναι μεγαλύτερα ( Ιθάκη, Πηνελόπη, Τηλέμαχος, Τηλεμαχος V2, Τηλεμαχος V2 plus) δεν οφείλεται μόνο στην τροφοδοσία.
Η Ιθάκη και η Πηνελόπη είχαν στενά λούκια (2mm) με το σκεπτικό, εκεί να χωράει ένα φιτίλι silica τυλιγμένο με ένα coil 2mm συνήθως .
Και οι δύο αυτοί ατμοποιητές έπαιρναν αέρα απο το 510 και είχαν σχετικά σφιχτή τζούρα.
Με την εμφάνιση του βαμβακιού και την είσοδο του αέρα από τα πλάγια ήρθαν και οι πιο αεράτες τζούρες και άρχισε να μεγαλώνει η διάμετρος του coil.
  Μεγαλώνοντας το coil και για να διατηρηθεί η ευκολία στησίματος με το αξονάκι που μπαίνει στα λούκια, μεγάλωσαν και τα λούκια.


  Πιθανόν έτσι να υπάρχει και καλύτερη τροφοδοσία, αν και στην Ιθάκη με βαμβάκι και microcoil 2mm έχω άψογη τροφοδοσία  :yes:

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #558 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 10:17 »
Με λίγο ντρεμελιασμα :idiot1: στα κανάλια στον v2 νομίζω θα λυθει το πρόβλημα...και αερατη τζουρα και καλυτερη τροφοδοσια

Αποσυνδεδεμένος Silas

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #559 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 15:11 »
Παρελαβα και εγω σημερα  ;D


Πεντακαθαρος με driptip. Ξενερωσα γιατι δεν βιδωνει το μεταλλικο τανκακι με τιποτα. Μικρο το κακο γιατι δεν θα το χρησιμοποιουσα αλλα για ωρα αναγκης καλο θα ηταν να υπαρχει.


Στησιμο σε δυο λεπτα - χωρις καμμια εμπειρια, μονο απο τα video που εχω δει εδω και στο νημα του αυθεντικου. Συναρμολογηση εξισου ευκολη και ακομα και αν δεν θυμασαι τι παει που - ειναι ψιλο φανερη η θεση του καθε εξαρτηματος.
Χαλασα μισο pad KGD μεχρι να νιωσω οτι τις δυο εξωτερικες στρωσεις τις αφαιρουμε και οτι το βαμβακι εχει υφανθει με συγκεκριμενη φορα. Λιγος πειραματισμος και ολα λυθηκαν.
Αντισταση περιπου 1.3 και 13 watt.


Ατμος. Ετσι κι ετσι. Οτι εβγαζα και με τον αεροτανκ. Δεν αποτελει προβλημα.
Γευση. Θυμασται απο το κομικ ή την ταινια την στιγμιαια αντιδραση που ειχε ο μαγικος ζωμος στον Αστεριξ οταν τον επινε? Αυτο. Αποκαλυψη.
Χτυπημα. Παραπανω απ αυτο που περιμενα και εχω συνηθισει. Ριχνω νικοτινη η αλλαζω αναλογιες στην βαση? Ειμαι 50/50 τωρα.


To arabic tobacco παραεγινε εντονο. Απο εσανς θυμιατου απο εκκλησια τρια τετραγωνα πιο κατω, τωρα ειναι καταποση απο μανουαλι. Οχι κακο αλλα σιγουρα ΠΟΛΥ εντονοτερο.
H green label της pink mule, ειναι απιστευτη και σκετη.


Το μονο που με ξενιζει ειναι το driptip το οποιο για τα γουστα μου ειναι μπουρι. Θα το συνηθισω υποθετω.  Επισης μεχρι στιγμης την καμπανα την γυρναει μια χαρα. Το εβρεξα και με λιγο υγρο να δω αν θα χασει την προσφυση με την καμπανα αλλα οχι, μια χαρα δουλευει ακομα.


Τελικα ειναι μια αγορα που χαρηκα που εκανα. 

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #560 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 15:14 »
Καλό ατμιστοσ φίλε μου

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Paschal

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #561 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 15:42 »
Με λίγο ντρεμελιασμα :idiot1: στα κανάλια στον v2 νομίζω θα λυθει το πρόβλημα...και αερατη τζουρα και καλυτερη τροφοδοσια
Ετσι το έκανα.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1359
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #562 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 16:50 »
Παρελαβα και εγω σημερα  ;D
Πεντακαθαρος με driptip. Ξενερωσα γιατι δεν βιδωνει το μεταλλικο τανκακι με τιποτα. Μικρο το κακο γιατι δεν θα το χρησιμοποιουσα αλλα για ωρα αναγκης καλο θα ηταν να υπαρχει.
Το μεταλλικό τανκάκι αν έχει ένα γρέζι στα πάσα δεν βιδώνει.
Δοκίμασε με μια μαλακή συρματόβουρτσα να τα καθαρίσεις.
Και βγάλε το o-ring όταν χρησιμοποιείς το πλαστικό.
Είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν χωρίς o-ring και αν τα ζορίσεις με φορεμένο μπορεί να σκίσουν.


 Δεν έχω καταλάβει πως ανοίγοντας τα λούκια με dremel (!!!!!!!) αυξάνει η ροή του αέρα.
Αν μπορούσες φίλε Pascal να μου το εξηγήσεις θα το εκτιμούσα.
Έχω μείνει με την εντύπωση πως από τα λούκια περνάει υγρό και όχι αέρας.
Ίσως κάνω λάθος φυσικά.




Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #563 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 17:13 »
εννοεί αν κατάλαβα καλά  ότι έχει τα σωθικά του v2 που έχουν μεγαλύτερη τρυπα αέρα και το housing το μετέτρεψε σε plus για καλύτερη τροφοδοσία

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #564 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 17:33 »
Παρέλαβα και γω σήμερα.Αν και είχα βάλει και ντριπ τιπ στην παραγγελία ήρθε και το άσπρο ενώ δεν το είχα παραγγείλει.Θέλει βουτιές για καθάρισμα γιατι ενω φαίνεται καθαρός στην καμπάνα έχει λάδια οπότε το βράδυ μετά την δουλειά θα γίνει το μπάνιο.Φαίνεται καλή η κατασκευή του πάντως και βιδώνουν όλα κομπλέ με ελαφρά δυσκολία γιατι θέλει το καθαρισμά του.Οπότε για τα υπόλοιπα το βράδυ

Αποσυνδεδεμένος Hlias21

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #565 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 17:39 »
Δοκίμασε και το t2 από steam tuners.
Μια χαρά κάνει δουλειά και γυρνάει και την καμπάνα.
Παρελαβα και εγω σημερα  ;D


Πεντακαθαρος με driptip. Ξενερωσα γιατι δεν βιδωνει το μεταλλικο τανκακι με τιποτα. Μικρο το κακο γιατι δεν θα το χρησιμοποιουσα αλλα για ωρα αναγκης καλο θα ηταν να υπαρχει.


Στησιμο σε δυο λεπτα - χωρις καμμια εμπειρια, μονο απο τα video που εχω δει εδω και στο νημα του αυθεντικου. Συναρμολογηση εξισου ευκολη και ακομα και αν δεν θυμασαι τι παει που - ειναι ψιλο φανερη η θεση του καθε εξαρτηματος.
Χαλασα μισο pad KGD μεχρι να νιωσω οτι τις δυο εξωτερικες στρωσεις τις αφαιρουμε και οτι το βαμβακι εχει υφανθει με συγκεκριμενη φορα. Λιγος πειραματισμος και ολα λυθηκαν.
Αντισταση περιπου 1.3 και 13 watt.


Ατμος. Ετσι κι ετσι. Οτι εβγαζα και με τον αεροτανκ. Δεν αποτελει προβλημα.
Γευση. Θυμασται απο το κομικ ή την ταινια την στιγμιαια αντιδραση που ειχε ο μαγικος ζωμος στον Αστεριξ οταν τον επινε? Αυτο. Αποκαλυψη.
Χτυπημα. Παραπανω απ αυτο που περιμενα και εχω συνηθισει. Ριχνω νικοτινη η αλλαζω αναλογιες στην βαση? Ειμαι 50/50 τωρα.


To arabic tobacco παραεγινε εντονο. Απο εσανς θυμιατου απο εκκλησια τρια τετραγωνα πιο κατω, τωρα ειναι καταποση απο μανουαλι. Οχι κακο αλλα σιγουρα ΠΟΛΥ εντονοτερο.
H green label της pink mule, ειναι απιστευτη και σκετη.


Το μονο που με ξενιζει ειναι το driptip το οποιο για τα γουστα μου ειναι μπουρι. Θα το συνηθισω υποθετω.  Επισης μεχρι στιγμης την καμπανα την γυρναει μια χαρα. Το εβρεξα και με λιγο υγρο να δω αν θα χασει την προσφυση με την καμπανα αλλα οχι, μια χαρα δουλευει ακομα.


Τελικα ειναι μια αγορα που χαρηκα που εκανα.

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #566 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 17:52 »
Μια φορά τις πρώτες μέρες που τον πήρα, δοκίμασα το πλαστικό τανκ χωρίς oring και είχα μεγάλη διαρροή. Μπορεί βέβαια να είχα κάνει και λάθος στο στήσιμο, κυρίως στο βαμβάκι.
Έχει δοκιμάσει άλλος τον κλωνο με το πλαστικό τανκ, χωρίς oring;

Στάλθηκε από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος Silas

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #567 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 17:56 »
Εβγαλα το oring μολις διαβασα το μηνυμα του netsplit (με το πλαστικο τανκ ειμαι) γιατι η αληθεια ειναι οτι κατα την συναρμολογηση ζοριστηκε λιγο το τανκακι για να μπει με το oring.


Δεν εχω μεχρι τωρα καποιο προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #568 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 17:59 »
Ευχαριστώ. Στο επόμενο γέμισμα θα το βγάλω και εγώ.
Εγώ θα έφταιγα για τη διαρροή.
Θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω.

Στάλθηκε από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #569 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 18:01 »
Σημερα μου ρθε και εμενα  τωρα ανοιξα κουτι και εμενα με ντριπτιπ ηρθε παρολο που ειχα παρει χωρις ..
Θα τον πλυνω και θα ξεκινησω διαβασμα να δω πως λυνει -δενει στηνεται και επανερχομαι ;)

Ααα πιο oring λετε ,το πανω η το κατω οτι δεν χρειαζεται με το πλαστικο τανκ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343317 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207135 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542374 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31520 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50698 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598037 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358721 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11941 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193640 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1496 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1505 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 594747 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios