vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

71 επισκέπτες, 5 χρήστες
axilleaspro, lounik, KORG N364, pirate, I.P

Twitter

Eleaf iStick 60W TC

Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #120 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 12:38 »
ναι 2,5 ειναι το cut off της μπαταριας και τα υψηλα watts ενεργοβόρα, το λες κι εσυ , με δεδομένα λοιπον ειναι τα σημεια ασφαλείας και εφαρμογής
Οπότε τι ψάχνουμε λοιπον;
Δεν εχει πρόβλημα "ελλειπους εκμετάλλευσης" όπως το έθεσες ή έστω όπως το αντιλήφθηκα πως το έθεσες.
Αν έπαιρνες μέχρι τα 2,5 V θα απέδιδε  και 5-6 watt πχ για  10-15 λεπτά και θα ψθχοραγουσε η μπαταρια να δωσει τα μεγιστα για λίγα , αυτο ειναι ολο

Αποσυνδεδεμένος apagogeas

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
    • My software
Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #121 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 13:33 »
Δύο θέματα έθεσα, την ασφάλεια της θύρας USB ενός υπολογιστή αν κάποιος τις χρησιμοποιεί για να φορτίζει το mod καθως και τις συνθήκες που αυτό μπορεί να θεωρηθεί ασφαλές στις τυπικές θύρες USB υπολογιστών καθώς και το πόση ενέργεια πραγματικά χρησιμοποιείται από τη διαθέσιμη ενέργεια της μπαταρίας. Δεν είδα πουθενά πραγματικές μετρήσεις για το συγκεκριμένο mod και τις παρέθεσα. Εννοείται ότι δεν περιμένω κανένα mod να κατεβει κάτω από τα 3-3.1V για προφανείς λόγους ασφαλείας.

Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #122 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 14:46 »
Ok κατάλαβα, σίγουρα ειναι καλό να ξέρει κάποιος τι κρατάει.
Μπορείς να μερησεις επιδόσεις που θα είναι και ευρύτερα αναγνώσιμο, απώλειες ή διαφορές σε δέκατα της μπαταρίας πχ δεν νομίζω πως ειναι τόσο θεαματικό...  :))
Πόσα αμπέρ πχ λένε πως αποδίδει η μπαταρία σου στα 3,5V και πόσα παίρνεις στην αντίσταση.
Σαλούτ

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

αφου έχεις δηλαδη χρόνο και σθένος και ασχολείσαι ...  κι εγώ να "πάρω" θέλω με λίγα λόγια...  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 04, 2016, 14:54 από Τουρίστας »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #123 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 15:48 »
Δύο θέματα έθεσα, την ασφάλεια της θύρας USB ενός υπολογιστή αν κάποιος τις χρησιμοποιεί για να φορτίζει το mod καθως και τις συνθήκες που αυτό μπορεί να θεωρηθεί ασφαλές στις τυπικές θύρες USB υπολογιστών καθώς και το πόση ενέργεια πραγματικά χρησιμοποιείται από τη διαθέσιμη ενέργεια της μπαταρίας. Δεν είδα πουθενά πραγματικές μετρήσεις για το συγκεκριμένο mod και τις παρέθεσα. Εννοείται ότι δεν περιμένω κανένα mod να κατεβει κάτω από τα 3-3.1V για προφανείς λόγους ασφαλείας.
Οι σύγχρονοι φορτιστές USB δεν υπάρχει περίπτωση να σου κάψουν τροφοδοτικό που δεν δίνει τα μέγιστα αμπέρ που χρειάζονται. Αισθάνονται το ρεύμα που έχουν διαθέσιμο και χαμηλώνουν την ταχύτητα φόρτισης.
Υπάρχουν αρκετά μοντάκια που φθάνουν τις μπαταρίες σε αποφόρτιση 3V και ακόμη χαμηλότερα. Οι σύγχρονες μπαταρίες αντέχουν άνετα τα 2.8V και πολλές τα 2.5V

Αποσυνδεδεμένος apagogeas

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
    • My software
Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #124 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 18:00 »
Παράθεση
Οι σύγχρονες μπαταρίες αντέχουν άνετα τα 2.8V και πολλές τα 2.5V
Θέλω να πιστεύω ότι αναφέρεσαι σε under load κατάσταση. Αν είναι OC τάσεις αυτές και το πάνε τακτικά εκεί επιταχύνεται πάρα πολύ η καταστροφή της μπαταρίας και γενικά δεν κάνει καλό. Άνετα δεν το αντέχουν, αυτές οι τιμές είναι το voltage cut-off που έχει οριστεί για μέτρηση χωρητικότητας υπο φορτίο πάντα. Μόλις σταματήσεις την αποφόρτιση επανέρχονται στην OC τάση που είναι > 3V.

Με το άλλο ερώτημα έχει κανείς απάντηση; Για το κουμπι fire που έχει χάσει το φινιρισμα και μαυρίζει; Τι να κάνω να σταματήσει;

Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #125 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 20:33 »
Το θέμα προκύπτει όταν εμείς ζητάμε 20-30 και περισσότερα Watts απο μια μπαταρία που στα 3V μπορεί να δώσει 1Α (υποθέτω, δεν ανοίγω pdf :p ) εργαζόμενη στο max
και δεν θα τα παίρνουμε και απλά θα πατάμε το κουμπί να δώσει κι άλλο, με αποτέλεσμα να καταστραφεί η μπαταρία, είτε αργά, είτε γρήγορα.
Είναι ρετρό δηλαδή αυτή η θεωρία με τις σύγχρονες μπαταρίες; Υπάρχουν τέτοιες ανοχές;
Εντάξει, με το καιρό στο ΗΤ μάθαμε αρκετά, μαθαμε και τον νόμο του Ωμ και βάζουμε και το ανάλογο cut off στο e-scribe .. :tongue_smilie: :D :laugh1:
*Τα άλλα ειναι ο ορισμός της φόρτισης κι εώ αυτό σκέφτηκα, γι αυτό και μπερδεύτηκα, δεν είναι ανακάλυψη, τι διάολο να είναι αναρωτήθηκα..  :hmmm:

Σχετικά με το κουμπί, έχω το άβαφο και δεν μου έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα, υποθέτω εννοείς το βαμμένο
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 04, 2016, 21:27 από Τουρίστας »

Αποσυνδεδεμένος apagogeas

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
    • My software
Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #126 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 09:23 »
Για βαμμένο δε ξέρω, έχω αυτό στο χρώμα του ατσαλιού, δε φαίνεται να είναι βαμμένο αλλά εκεί που πατάω το fire και από την άλλη μεριά, και γενικά εκεί που το ακουμπάω για να το λειτουργήσω μαυρίζει και δε φεύγει η μαυρίλα. Ειδικά το fire έχει αλλάξει και χρώμα, μαύρο-κιτρινωπό κάτι. Προς το παρόν έχω περάσει διάφανο βερνίκι νυχιών στο κουμπί.

Αποσυνδεδεμένος George_Skoyteris

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #127 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 11:32 »
το εχω παραγγειλει και εγω ...απο εξω ...χαοτικη διαφορα τιμης...δεν θα εχω εγγυηση αλλα οσο αντεξει...
Μη φοβού ετσι κι'αλλιώς τους 2 μήνες που έρχονται με εγγύηση τους βγάζεις άνετα .

Αποσυνδεδεμένος jibezid

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Παντού υπάρχουν κομπλέξαρες είρωνες ακόμα και εδω
Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #128 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 11:00 »
Σήμερα παρέλαβα το συγκεκριμένο mod μαζί με 2 μπαταρίες LG HG2 18650
Και μου δουλεύει μια χαρα έχω όμως μια απορία όταν θέλω να αλλάξω μπαταριά η ρυθμίσεις που έχω στο mod watt θερμοκρασία κλπ. χάνονται όταν βγάλω την μπαταριά

Αποσυνδεδεμένος stroum

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #129 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 15:02 »
Όχι, οι ρυθμίσεις δεν χάνονται. Αν δηλαδή  είχες πάνω κλειδωμένη αντίσταση Ni και άτμιζες στους 220 βαθμούς, θα μείνει έτσι. Σε VW mode ή σε TC άν  ήταν ακλείδωτη η αντίσταση τη στιγμή τής αλλαγής, θα ξαναμετρήσει τα ohm τής αντίστασης.

Αποσυνδεδεμένος aelarag1

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #130 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 10:05 »
Να ρωτησω και εγω πως τα παει σε tc mode και σε θεμα αυτονομιας το παραγγειλα απο gb.Ειχα και το 40αρι αλλα δεν με ικανοποιησε ιδιετερα σε αυτονομια.Φοραει την ιδια πλακετα με το 40?

Στάλθηκε από το K6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος stroum

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #131 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 10:49 »
Εξαρτάται την μπαταρία που θα βάλεις. Προσωπικά έχω τρεις LG 3000mAh και εξωτερικό φορτιστή. Σε TC κατεβασμένο στα 40W κρατούν λίγο παραπάνω από ότι στο istick 40W. Σε VW με την 1.8Ohm, μου βγάζουν 10 ώρες, με κατανάλωση 7-8 ml την ημέρα. Με την Vaporesso Ccell 0.9 Ohm, τέσσερις - πέντε ώρες. Οπότε το θέμα τής αυτονομίας αφορά περισσότερο το πόσο βαριέται κανείς να αλλάξει μπαταρίες και όχι το αν θα ξεμείνει ή όχι.  ;)

Αποσυνδεδεμένος ioannis

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #132 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 22:50 »
Πρόβλημα παιδιά, μία βοήθεια....... Σήμερα κουμπωνο το μελο 2 και μου βγάζει συνέχεια no atomizer, ξεβιδωνο και ξανά βιδωνο και μετα δουλεύει κανονικά........ Τι μπορεί να φταίει? Μου έσπασε τα νεύρα...... Οι πόλοι κάνουν επαφή.

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #133 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 23:15 »
Μήπως είναι οριακή η αντίσταση;

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Eleaf iStick 60W TC
« Απάντηση #134 στις: Φεβρουαρίου 18, 2016, 02:13 »
@ioannis: Υπάρχει περίπτωση να έχει μετακινηθεί ελαφρώς προς τα μέσα ο πόλος του ατμοποιητή και να μην κάνει πάντα καλή επαφή με την μπαταρία.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116748 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824938 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507965 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9044 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155081 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569159 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244217 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294570 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1875 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763114 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1228 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4113 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem