vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

343 επισκέπτες, 4 χρήστες
Yakinthos, maraki1308, grag, ZoeM

The Vape Laboratory by Lamda

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #165 στις: Απριλίου 28, 2016, 18:03 »
 θα στο βρω εγω μην αγχωνεσαι να δω μετα τι θα κανεις με 3 :baby: :baby: :baby:
 :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #166 στις: Απριλίου 28, 2016, 18:34 »
Σήμερα παρέλαβα Gandalf & Bellerophontes μετά από δοκιμή που έκανα από τoν Γιάννη (thenetpoet :bye:) και είχα ενθουσιαστεί (δυστυχώς δεν βρήκα το Crema e Gusto  :wall:).

Το Gandalf το έβαλα στον custom Zest Mini και το Bellerophontes στον Taifun GSL.  Δεν θα κάνω παρουσίαση, αυτό το έχουν κάνει άλλοι με μεγαλύτερη επιτυχία, θα αναφέρω απλώς την γνώμη μου.  :)

Το Gandalf είναι ένα πολύ ευχάριστο, ανάλαφρο και μυρωδάτο καπνικό που άνετα θα το έκανα όλη μέρα (αυτό από άνθρωπο που δεν κάνει καπνικά λέει πολλά).   :thumpup:

Το Bellerophontes στον Taifun απλά τα σπάει.  Γιάννη, στην επόμενη συνάντηση θα στο δώσω να το δοκιμάσεις (αν έχει περισσέψει  :))).  Η κανέλα με το παγωτό και την τάρτα να υποβόσκει είναι φοβερός συνδυασμός και άνετα όλη μέρα  :baby:

Γενικά και τα 2 υγρά ήταν  :delicious2:

Έχω 4 20μελα bellerophontes, κάτι θα έχει περισσέψει μέχρι την επόμενη συνάντηση :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #167 στις: Απριλίου 28, 2016, 20:02 »
Πρώτες εντυπωςεις απο Bellerophontes και crema e gusto θετικές. Θα τα αφησω λίγες μέρες να δω μήπως υπάρξει αλλάγη όπως αλλα υγρα με κρεμες μετα το άνοιγμα. Παντως ενα σχόλιο που διάβασα οτι το symmetry six ειναι σαν παιδικό diy μπροςτα στο crema e gusto ειναι εντελώς υπερβολικό και αδικεί το symmetry! Το crema τουλαχιςτον απ αυτο που εισπράττω τωρα ειναι πιο κοντα στο unicorn milk. Θα δείξει σε λίγες μέρες για πιο σωστά συμπεράσματα!


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #168 στις: Απριλίου 28, 2016, 20:17 »
Εγώ το είχα γράψει αυτό και συνεχίζω να το πιστεύω αν και δηλωμένος fivepawnακιας.
Περί ορέξεως βέβαια... οπότε ο καθένας όπως το νοιώθει :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #169 στις: Μαΐου 06, 2016, 19:27 »
Προστέθηκε και ψηφοφορία μιας και μας είχε διαφύγει!

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #170 στις: Μαΐου 06, 2016, 19:52 »
Δηλωμένος γλυκατζής έχω πολύ θετική άποψη για  crema e gusto και Bellerophontes με αυτήν την σειρά.  :delicious2: :delicious2: χωρίς να κουράζει όσο περίμενα κάνοντας τις πρώτες τζούρες. 




Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #171 στις: Μαΐου 06, 2016, 20:19 »
Το crema ειναι ωραίο υγρο αλλα θα το ηθελα λιγο πιο έντονο. Δεν θα πω οτι μου αρεςε τοςο πολυ όμως όπως το gandalf. Το Bellerophontes εχει σίγουρα μεγαλυτερη ενταςη στη γευςη Ωραίο υγρο και αυτο αλλα δεν με ενθουσίασε. Εχω πάρει 12 monkeys & yayas αλλα θα περιμενω να περαςει μια εβδομάδα πριν βγάλω συμπέρασμα. Παντως για ελληνικά υγρα και για τη τιμή τους ειναι παρα πολυ καλα. Αν έκρινα με βαςη τη τιμή και την απόδοση θα έβαζα 10/10 και στο gandalf 20/10


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος deltavita

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
  • Dj Delta Vita
    • Mixing the hits
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #172 στις: Μαΐου 07, 2016, 23:49 »

Πολύ ωραία  υγρά και τα 2 ...το crema θα το ήθελα και εγώ πιο έντονο....του ταιριάζει !!!

Αποσυνδεδεμένος panosnm

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #173 στις: Μαΐου 09, 2016, 16:58 »
Crema e gusto σήμερα για πρώτη φορά και δοκιμή σε kayfun mini v3! Φοβερό όπως το περίμενα,μου θύμισε λίγο milf's milk! Επόμενη δοκιμή σε Apollo αλλά μου φαίνεται ότι θα μείνει στον mini! Μπράβο για ακόμη μια φορά στη lamda vape!!!! :D

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #174 στις: Μαΐου 11, 2016, 13:18 »
θα συμφωνησω για το crema e gusto θα το ηθελα πιο εντονο
ή να προτεινω να βγει και σε diy να το φτιαχνουμε εμείς 

Αποσυνδεδεμένος lesarros

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #175 στις: Μαΐου 15, 2016, 02:49 »
Bellerophontes να πω την αλήθεια μου δεν ήταν αυτό που ήθελα,καλό αλλά κάτι πιο δυνατό λίγο γούσταρα,αλλά περί ορέξεως...!
Το tetraploid από την άλλη,what the fuck?Τι υπέροχη γεύση είναι αυτή? 
Απίστευτο!
:thumpup:
Κύριοι μέχρι 20/5/2016 προλαβαίνετε να το βγάλετε σε συσκευασίες λίτρου! :)

Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #176 στις: Μαΐου 15, 2016, 17:17 »
Από που παραγγελνουμε τα εν λόγω φίλοι μου;

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #177 στις: Μαΐου 16, 2016, 00:04 »
Από εδώ

Αποσυνδεδεμένος giorgiokatr

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #178 στις: Μαΐου 19, 2016, 19:58 »
Σημερα παρελαβα και εγω το Reserve de Chateaux No. 1. Το δοκίμασα με κλώνο Kayfun v3 mini. Απιστευτη υλοποιηση καπνικου με γευση σχετικα ουδετερη που αναδυκνειει τα καπνα και αισθηση τσιγαρισια οσο δε παει. Εξαιρετικο υγρο σε εκπληκτικη τιμη. Μονο μειον η 12 νικοτινη που με χτηπησε κατακεφαλα. Ειδικα με νεο στησιμο και βαμβακι χορεψα τσαμικο :respect: απο το χτυπημα!! Κριμα να μη βγαινει εστω σε 9αρα. Θα είναι ένα όπλο στη φαρέτρα μου για δυσκολες αποστολες (ποτα, ξενυχτια κτλ) και για τυχόν ύποπτες σκέψεις επιστροφής στο ακατανόμαστο! Με ελληνικό καφέ που πρότεινε ο Cruiser η εμπειρία είναι πραγματικά αλλού!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 19, 2016, 20:05 από giorgiokatr »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #179 στις: Μαΐου 20, 2016, 11:43 »


Δύο ακόμα από τις δημιουργίες της εταιρείας έπεσαν στα χέρια μου για δοκιμή. Το Gaucho, το οποίο μου το έδωσαν τα παιδιά από το vape corner στην Κέρκυρα, και ο νεοαφιχθείς Bellerophontes, τον οποίο μου έστειλε ο κατασκευαστής εδώ και καιρό. Ο φόρτος εργασίας των ημερών με πήγε λίγο πίσω, οπότε παραθέτω τώρα τις εντυπώσεις μου.



Lamda for Λiquid Gaucho, 6mg, 50/50, Tobecco KF4, 0.28mm Kanthal D, 2.5mm MC, 1.85Ω, Drago Cotton
 
Ένα κλασικό καπνικό από την Lamda που συνδυάζει απαλή κρέμα με πολύ ελαφριές νότες καραμέλας και φράουλας, ενώ εξαιρετικά διακριτική είναι η παρουσία από σαντιγί. Αυτά μας λέει η εταιρία για το υγρό. Ανοίγοντας λοιπόν το μπουκαλάκι, η μυρωδιά παραπέμπει αμέσως σε άλλες δύο γνωστές ονομασίες: Smoke by After – 8 και RY4 Double. Τίποτα άλλο τουλάχιστον στο κομμάτι της όσφρησης. Υγρό λοιπόν στον ατμοποιητή και πάμε.
 
Έτσι είναι και το κύριο κομμάτι της γεύσης. Η γεύση από το RY4 Double είναι εντελώς αδύνατον να περάσει απαρατήρητη, αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Είναι κάποιες φορές που δεν είναι η γεύση που σε οδηγεί να καταλάβεις κάτι, αλλά το συναίσθημα. Και πριν με κράξετε για πολύ μελό, εξηγούμαι: όλοι μας έχουμε κάποια υγρά τα οποία μας έχουν σημαδέψει, τα οποία συνήθως τα έχουμε δοκιμάσει στην αρχή της ατμιστικής μας καριέρας. Ένα από αυτά που έχουν σημαδέψει εμένα, είναι το κλασσικό RY4. Και όταν ατμίζω κάτι το οποίο έχει πολλά στοιχεία του, μία ανατριχίλα την έχω. Και αυτό μου συνέβη με αυτό το υγρό. Αυτό που μου το προκάλεσε, είναι προφανώς ο συνδυασμός με την κρέμα και ίσως και λίγη καραμέλα. Φράουλα δεν συνάντησα, ενώ αν πω ότι έχω τη δυνατότητα να αναγνωρίσω σε ένα υγρό τη διαφορά σκέτης κρέμας με κρέμα και σαντιγί, θα πέσουν αμπέρ να με κάψουν τον παραμυθά... Στη ρινική εισπνοή, παρόλο που το καπνικό στοιχείο κυριαρχεί, η κρέμα αποκτά ακόμα περισσότερη ένταση, ενώ στην εκπνοή από τη μύτη το καπνικό περνάει σε δεύτερη μοίρα και η σαντιγί είναι ολοκάθαρη. Όχι κρέμα, όχι καραμέλα. Φράουλα, ακόμα δεν κατάφερα να συναντήσω. Η επίγευση, μέτριας διάρκειας και έντασης, είναι βελούδινη και καπνική. Το χτύπημα αρκετά ανεβασμένο και η παραγωγή ατμού σε αναμενόμενα επίπεδα.
 
Δεν είναι η πρωτοτυπία της γεύσης που εντυπωσιάζει σε αυτό το υγρό. Είμαι σίγουρος ότι όλοι έχουμε ατμίσει άπειρα υγρά τα οποία βασίζονται στο RY4, είτε απλό είτε Double. Αυτό που εντυπωσιάζει είναι η διακριτική αλλά διακριτή παρουσία των επιμέρους συστατικών που το κάνουν ανάλαφρο, ευχάριστο και επιθυμητό όλες τις ώρες του 24ώρου, χειμώνα καλοκαίρι, με καφέ, ποτό, μπύρα, γενικά ανά πάσα στιγμή. Δεν κουράζει, δεν μπουχτίζει και στους πιο παλιούς, πολλά θυμίζει! Ο ορισμός του all day vape. 92/100
 
Lamda for Λiquid Bellerophontes, 6mg, 70/30, Phenomenon Zest, 0.28mm SS316, 2.0mm SC, TC, 0.59Ω, Drago Cotton
 
Ο Βελλερεφόντης είναι ίσως το πιο "καθαρόαιμο" γλυκό υγρό της Lamda. Στόχος ήταν να μεταφέρουμε στον ατμιστή μια αγαπημένη καλοκαιρινή εμπειρία που όλοι μας έχουμε ζήσει στο παρελθόν: Μια ζεστή βάση ζαχαροπλαστικής που πλαισιώνεται συνήθως από παγωτό κρέμα. Το γευστικό προφίλ λοιπόν, συνδυάζει μία βάση από βάφλα - που δένει αρμονικά με καραμελωμένη κανέλα Κεϋλάνης - και ισορροπεί γευστικά με παγωτό κρέμας/βανίλιας. Στο παρασκήνιο, πολύ υποτονικά, κρύβεται ένα φρούτο - υπογραφή του chef της Lamda - το οποίο εμφανίζεται μόνο στους... εκπαιδευμένους ουρανίσκους! Αυτά μας λέει η εταιρεία για το υγρό. Απίστευτα ενδιαφέρουσα περιγραφή, που περιέχει δύο προκλήσεις. Μία για τον κατασκευαστή, ο οποίος καλείται να διαχειριστεί ένα δύσκολο και δυνατό άρωμα όπως η κανέλα, και μία για μένα, που καλούμαι να ανακαλύψω αυτό το φρούτο που αποκαλύπτεται στους εκπαιδευμένους ουρανίσκους. Το άρωμα από το μπουκαλάκι είναι φανταστικό. Μου θυμίζει μια ζαχαροπλαστική πατέντα που έκανα πιο μικρός, ένα είδος εκμέκ που είχε ως βάση γιαννιώτικο μπακλαβά και από πάνω παγωτό καϊμάκι με τριμμένο καρύδι και το σιρόπι του μπακλαβά. Με γύρισε κάτι χρονάκια πίσω αυτή η μυρωδιά, αλλά επανερχόμενος στο παρόν, γέμισα γρήγορα το Φαινόμενο και προχώρησα στη δοκιμή.
 
Ρύθμισα 40W στο Cuboid και 200 βαθμούς, ενώ συνήθως δουλεύω στους 180, άνοιξα και μιάμιση στροφή την καμπάνα ώστε να πλησιάσω όσο περισσότερο γίνεται το άτμισμα σε υψηλά Watt που προτείνει ο κατασκευαστής και άρχισα τις τζούρες μου. Το πρώτο που πρέπει να πω, είναι ότι και ο κατασκευαστής αλλά και εγώ, δεν νομίζω ότι τα πήγαμε τόσο καλά στις προκλήσεις μας. Αν και εγώ, θα την κάνω μια μαντεψιά προς το τέλος. Θέλει αρκετά λιγότερη κανέλα το υγρό κατά τη γνώμη μου καθώς δυσκολεύει πολύ τον ατμιστή να απολαύσει όλες τις επιμέρους γεύσεις. Οι οποίες όμως είναι διακριτές, κρέμα και καραμέλα σε καλή ισορροπία και το σημαντικότερο, χωρίς ίχνος βουτύρου. Στο τέλος της εισπνοής ευτυχώς, έρχεται και μία υπόνοια βανίλιας να στρογγυλέψει και να ισορροπήσει λίγο τα πράγματα. Στη ρινική εισπνοή, η κανέλα χτυπάει ανελέητα. Εδώ όμως είναι το σημείο που αναγνώρισα μια περίεργη οξύτητα που δεν συνάδει παρά με την παρουσία φρούτου. Στην εκπνοή, έχουμε βανίλια και καραμέλα γύρω από εξασθενημένη κανέλα, και μάλιστα με τέτοιο τρόπο που θυμίζει ζύμη. Η επίγευση ξεκινά με κρέμα που χάνεται γρήγορα και καταλήγει σε κανέλα που μένει για αρκετή ώρα. Το χτύπημα αρκετά χαλαρό ενώ το ντουμάνι σε αρκετά υψηλά επίπεδα, όπως ήταν αναμενόμενο. Συνέχιζα να ατμίζω για αρκετή ώρα προσπαθώντας να πετύχω το φρούτο, δοκιμάζοντας ότι τεχνική έχω στο οπλοστάσιό μου. Και μετά την τρίτη φορά που έκανα γαργάρες με χυμό λεμονιού, αποφάσισα να στήσω τον Ζέφυρο. Και μετά από αρκετό άτμισμα, το μοναδικό φρούτο που γνωρίζω να δίνει αυτή την «σκούρα» αίσθηση, μία δική του γλυκάδα και μία οξύτητα στο τελείωμα, είναι το δαμάσκηνο. Ψιλομαντεψιά είναι βασικά, αλλά μαντεψιά που ταιριάζει με τα στοιχεία που μπόρεσα να εντοπίσω, και δεν ήταν και πολλά. Λίγο με νοιάζει φυσικά καθώς δεν είναι ο σκοπός του υγρού να αναδείξει το φρούτο. Με μία διόρθωση στην δοσολογία της κανέλας προς τα κάτω, νομίζω θα γίνει πολύ καλύτερο! 89/100


Αυτά, και όσα έχω κατα καιρούς γράψει, μπορείτε να τα βρείτε και στο blog μου




 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342010 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206295 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541021 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30896 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49991 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596984 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357474 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11367 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192848 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1194 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1158 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591424 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios