vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

122 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, Jorge, Ποντικός, FaniFox, camber, manoslykos, kon95

Twitter

Καθαρισμός ατομάιζερ

Αποσυνδεδεμένος σταματης

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #315 στις: Ιουνίου 24, 2011, 14:47 »
Βγάζεις το μεταλλικό εξάρτημα το οποίο συγκρατεί το φιτίλι.
φιλε μου πως ακριβώς το βγάζω?

Βράζεις 3-4 λεπτά τον ατμοποιητή σε ξιδόνερο.
είναι προτιμότερο απτό απιονισμένο νερό?

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #316 στις: Ιουνίου 24, 2011, 15:09 »
To πως το βγάζεις, θε βρεις και Video στο θέμα "αλλαγή φιτιλιού σε EGO-T"

Εγώ το βγάζω με ένα κατσαβίδι, χρησιμοποιώντας ως μοχλό στήριξης και πίεσης το περίβλημα του ατμοποιητή, έτσι ώστε ακουμπώντας τη μύτη στο τσουνί να πιέσω προς το πλάι.

Το ξίδι έχει καθαριστικές ιδιότητες, πολύ περισσότερες από το σκέτο νερό.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #317 στις: Ιουνίου 24, 2011, 15:41 »
Εάν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να τον καθαρίσεις, τότε μην προχωρήσεις.
Αλλιώς...

Βγάζεις το μεταλλικό εξάρτημα το οποίο συγκρατεί το φιτίλι.
Βράζεις 3-4 λεπτά τον ατμοποιητή σε ξιδόνερο. Τον φυσάς να φύγει το νερό και τον αφήνεις να στεγνώσει.
Κάνεις προσεχτικό DryBurning μέχρι να δεις την αντίσταση να λαμπιρίζει όταν πατάς τον διακόπτη.
(Dry Burning πατάς για 3 δευτερόλεπτα και αφήνεις...επαναλαμβάνεις μέχρι να δεις το κοκκίνισμα της αντίστασης)

Τώρα, όταν τον ξαναχρησιμοποιήσεις θα έχει άσχημη γεύση, λόγω της καύσης των κατάλοιπων. Για αυτό οι πρώτες τζούρες σου να είναι στο στόμα και μην τις κατεβάζεις κάτω.Όταν αντιληφθείς πως έφυγε η γεύση, τότε τράβα κανονικά.

Δοκιμασμένο και άκρως επιτυχημένο το σύστημα που γράφει ο Πάρης.
Το έχω κάνει σε eGo T και όντως αναστήθηκε...
Δεν το έχω δοκιμάσει όμως σε Τ LR (τύπου Α και Β)...
Και δεν θυμάμαι αν ισχύουν τα ίδια για τον καθαρισμό της αντίστασης...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 24, 2011, 16:55 από Gabriel74 »

Αποσυνδεδεμένος chris1983

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #318 στις: Ιουλίου 06, 2011, 20:37 »
Στους κλασικούς 510, ισχύουν τα παραπάνω, βράσιμο κλπ για το καθάρισμα?
Θα πρέπει να αφαιρεθεί κι εκεί κάποιο κομμάτι?

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #319 στις: Ιουλίου 06, 2011, 20:39 »
1ον Ναι.
2ον Δεν αφαιρειτε κατι.

Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #320 στις: Ιουλίου 19, 2011, 20:00 »
Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιος ατμιστής και θα ήθελα να ρωτήσω αμα γνωρίζει κάποιος να μου πει για καθαρισμό ατομαιζερ.σε nobacco hybrid,και ποια διαδικασία να ακολουθήσω!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #321 στις: Ιουλίου 19, 2011, 20:08 »
Καλως ηρθες........ξεκινα απο εδω- http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1888.0.html
Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιος ατμιστής και θα ήθελα να ρωτήσω αμα γνωρίζει κάποιος να μου πει για καθαρισμό ατομαιζερ.σε nobacco hybrid,και ποια διαδικασία να ακολουθήσω!!!!!
....ξεκινα διαβαζοντας εδω    http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2444.0.html
...καλη αρχη  :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 19, 2011, 20:15 από yiannis rasta »

Αποσυνδεδεμένος santong7

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
  • Aegis Legend,Zeus,Pharaoh,Hastur,Siren 2,Ammit MT
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #322 στις: Αυγούστου 21, 2011, 19:15 »
Θα ήθελα να μοιραστώ και εγώ μια εμπειρία καθαρισμού του atomizer ego-t Type A μετά απο ελεϊνή καίλα.
Το όλο σύστημα HT το βάζω μέσα σε μία θήκη που δεν έχει άλλα πράγματα στο τσαντάκι που κουβαλάω συνήθως. Πάντα έχω 2 HT μαζί μου. Πρίν μια βδομάδα καθώς πήγαινα σε μια παραλία, άτμιζα ενώ οδηγούσα και λίγο πρίν φτάσουμε έβαλα το ecig μέσα στο τσαντάκι. Οι μπαταρίες που έχω δυστηχώς δεν έχουν το 5 clik protection. Οπότε όπως έπεσε το ecig στο τσαντάκι ακούμπησε το ένα HT με το άλλο και άναψε. Μετά απο λίγα λεπτά άρχισε να μυρίζει κάτι και πιάνω το τσαντάκι στο σημείο που ήταν τα HT και είχε ζεσταθεί πάρα πολύ. Ανοίγω την θήκη και το ένα HT έκαιγε αρκετά, δεν μπορούσα να ακουμπήσω τον ατμο. Αφού κρύωσε δοκίμασα να ατμίσω και η καίλα δεν παλευότανε και το tank έιχε αδειάσει τελέιως, και το υγρό είχε γίνει απο κίτρινο καφέ. Μέχρι και η μπαταρία στο σπείρωμα βρόμαγε καίλα. Έτσι γυρνώντας σπίτι μετά την παραλία (στο τσάκ ήμουν να πάρω KT αφού το άλλο HT δεν με έβγαλε και έιχα τα νέυρα μου) είπα να δοκιμάσω την μέθοδο της κοκακόλας. Γέμισα ένα ποτήρι ουσκιού χαμηλό με κοκακόλα και βούτηξα όλον τον ατμο μέσα και συμπλήρωσα κοκακόλα έτσι ώστε να καλύπτεται όλος ο ατμο απο αυτήν, και τον άφησα για κανένα τετράωρο μέσα στο ποτήρι σε οριζόντια θέση. Κάθε λίγο κουνούσα το ποτήρι γυρνώντας το γύρω γύρω έτσι ώστε η κοκακόλα να γυρνάει γύρω γύρω με δύναμη τέτοια έτσι ώστε ο ατμο να μην αλλάζει τελέιως θέση. Αφού πέρασε το τετράωρο άδειασα την κοκακόλα η οποία μύριζε λίγο καίλα και μετα απο κάμποσα φυσήματα έβαλα τον ατμο στο ίδιο ποτήρι με απιονισμένο νερό. Τον άφησα για ένα μισάωρο κουνώντας το ποτήρι πάλι γύρω γύρω. Μετά τον φύσυξα και απο τις δυο μεριές πολύ καλά με το στόμα. Τέλος γέμισα υγρό το tank και έκανα μία δοκιμή ατμίσματος.

Το αποτέλεσμα ήταν ότι η ελεϊνή καίλα εξαφανίστηκε τελείως και μετα απο κάποιες τζούρες επανήλθε η γεύση του υγρού. Ο ατμο δουλεύει μια χαρά μέχρι τώρα.

Αποσυνδεδεμένος njazz

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #323 στις: Αυγούστου 21, 2011, 23:35 »
Καλησπέρα σε όλους ,είμαι καινούργιος στο ητ και προσπαθώ να ενημερωθώ. Σχετικά με τον καθαρισμό έχει δοκιμάσει κανείς νερό με σόδα ;

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #324 στις: Αυγούστου 22, 2011, 00:02 »
Όταν χρησιμοποιούσα ego t έβγαζα το κ@#λιτσέκι έριχνα μέσα μαγειρική σόδα και μετά ξύδι. Του Βεζούβιου γινόταν  :D

Αποσυνδεδεμένος Εktelonistrator

  • **
  • 369
  • I'm Mr.Nobody,a man who does not exist.
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #325 στις: Αυγούστου 22, 2011, 07:47 »
Όταν χρησιμοποιούσα ego t έβγαζα το κ@#λιτσέκι έριχνα μέσα μαγειρική σόδα και μετά ξύδι. Του Βεζούβιου γινόταν  :D

 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος petbalos

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #326 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2011, 14:05 »
Καλησπερα!!

Εχω δει και στο youtube, αλλα εχω διαβασει και εδω για διαφορους τροπους καθαρισμου.
προσωπικα με ελκυουν περισσοτερο οι τροποι που ειναι πιο "βιολογικοι", δηλαδη πχ βραστο νερο με ξυδι, φυσημα κτλ και οχι κοκα-κολα, οινοπνευμα, στοματικα διαλυματα κτλ.
Δεν γραφω ομως για να πω απλα την αποψη μου. Τελικα κατα τη γνωμη σας αλλα κυριως κατα την εμπειρια σας, ποιος ειναι ο καλυτερος και ασφαλεστερος συναμα τροπος καθαρισμου με γνωμονα την μακροζωια και καλη λειτουργια του ατμοποιητη?
Ειμαι καινουργιος ατμιστης (3 εβδομαδες), πλεον το κ.τ δε με ικανοποιει ουτε σαν αισθηση και κυριως σα γευση.
Χρησιμοποιω τους εξεις ατμοποιητες:
1) Τον μαμισιο του eGO-T,  2) L.R type B, 3) Mega Cartomizer Nobacco.
O Mega Cartomizer παιρνει καθαρισμο?
Τους χαιρετισμους μου, ειναι το 1ο μου ποστ, η κοινοτητα ειναι υπεροχη και πολλη χρησιμη.
 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #327 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2011, 16:01 »
Φίλε μου,καλησπέρα και καλως ήρθες.Αν θες κάνε μια αυτοπαρουσίαση εδώ παρακαλώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1888.270.html ;)

Προσωπικά,πιστεύω πως ο καλύτερος τρόπος καθαρισμού(οικολογικότατος) είναι ο κάδος των αχρήστων. :tongue_smilie:
Ειδικά,αν ένα προϊόν είναι της τάξης των 5-7ευρώ και κρατάει περίπου από 3βδομάδες εως και μήνα,δε νομίζω πως αξίζει το κόπο να πληθεί,να στραγκιστεί κλπ ειδικά όταν μιλάμε για cartomizer που θα υπάρξει και κάποια σαφής αλλοίωση στη γεύση. :)

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #328 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2011, 16:41 »
δεν ξερω αν εχει ξαναειπωθει (δεν προλαβα να διαβασω ολο το thread) εγω καθαρισα τον δικο μου ALD EGO 808
με ατμο!!!



απο καφετιερα esspreso και εγινε καινουριος.
και σε δυναμη και σε γευση ;D :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος petbalos

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #329 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2011, 17:13 »
Φίλε μου,καλησπέρα και καλως ήρθες.Αν θες κάνε μια αυτοπαρουσίαση εδώ παρακαλώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1888.270.html ;)

Προσωπικά,πιστεύω πως ο καλύτερος τρόπος καθαρισμού(οικολογικότατος) είναι ο κάδος των αχρήστων. :tongue_smilie:
Ειδικά,αν ένα προϊόν είναι της τάξης των 5-7ευρώ και κρατάει περίπου από 3βδομάδες εως και μήνα,δε νομίζω πως αξίζει το κόπο να πληθεί,να στραγκιστεί κλπ ειδικά όταν μιλάμε για cartomizer που θα υπάρξει και κάποια σαφής αλλοίωση στη γεύση. :)

Σιγουρα ο καλυτερος τροπος ειναι κατι καινουργιο! Απλα αν θα μπορουσα να ειχα μια αρκετα καλη σχεση αποδοσης/χρονου/υγιεινης ετσι ωστε να εξοικονομησω και χρηματα, τοτε αυτο με ενδιαφερει!!
Παντως για την 100% σημασια της οικολογικοτητας, τοτε σε καδο ανακυκλωσης για μεταλλα  :)
Τελως παντων, θα κανω και εγω στη πορεια του χρονο τις δοκιμες με τους καθαρισμους (οξυζενε, βρασιμο κτλ) και βλεπουμε.
Απλα ελεγα μηπως καποιος αρκετα εμπειρος (με μεγαλη collection σε ατμοποιητες  ::) ) μπορουσε να με διαβεβαιωσει καλυτερα.
Εκανα και την αυτοπαρουσιαση οπως μου υπεδειξες, ευχαριστω!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21769 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209158 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67755 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175911 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314672 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15011 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94909 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4887 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix