vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Καθαρισμός ατομάιζερ

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #225 στις: Νοεμβρίου 17, 2009, 20:56 »
Σήμερα ξέθαψα ότι παλιά εξαρτήματα η.τ. είχα.

Μεταξύ αυτών βρήκα 1 ατμ από Μ401(τον οποίο και μελέτησα λίγο),
Και 2 ατμ intellicig που είχαν παραδώσει πνεύμα μετά από μπάνιο.

Ο 401 δουλεύει μεν (τον έχω δουλέψει ελάχιστα) αλλά έχει πιάσει σκουριά και έτσι δεν δοκίμασα να τον καπνίσω(μην πάθουμε και τίποτα). :laugh1:

Αυτοί του intellicig τώρα:o  ένας ο λεγόμενος φλατ (από το σχήμα που έχει η γέφυρά του ύστερα από τούμπα…δουλεύει ακόμα).Λίγο τηγάνισμα με χειροκίνητη μπαταρία και πήρε μπρος πάλι!Σημείωση:πρόκειται για τον πρώτο μου ατμ όταν ξεκίνησα το η.τ. !(228 ημερών ?)….καλά βγάλτε καμιά 60αριά που τον είχα παρατήσει.

Ο άλλος ήταν πράγματι νεκρός οπότε τον χειρούργησα.Όχι ότι είδα και τίποτα συγκλονιστικό κιόλας.έχουν δημοσιευτεί φωτογραφίες άλλωστε όπου το βλέπεις πολύ καλύτερα(έχω και πρόβλημα οράσεως,ούτε με τα μεγάλα μου γυαλιά δεν έβλεπα μέσα).

Ωστόσο αυτό που παρατήρησα ήταν μια χτυπητή διαφορά με τον 401 στην στήριξη κάτω από την γέφυρα.του ενο είναι κοκάλινο(βακελίτης ίσως?) ενώ του 401 είναι μέταλο.Με δεδομένο ότι το μέρος αυτό ζεσταίνεται και ότι είναι το πρώτο σημείο επαφής με το υγρό, ίσως να μας λέει κάτι για την διαφορά γεύσης που έχουν οι δυο ατμοποιητές.

Αποσυνδεδεμένος exftp

  • *
  • 17
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #226 στις: Δεκεμβρίου 05, 2009, 01:19 »
προσωπιξη εμπειρια καθαριοτητας
εχω ενα ατμ που το χρησιμοποιω 1 μηνα ακριβως !!!
το εχω βαλει σε οινοπνευμα 6 φορες τουλαχιστον... μπορει κ περισσοτερες.... καθε φορα που νιωθω οτι δεν τραβαει καλα του κανω ενα μπανακι κ μετα λειτουργει τελεια!!!!
το αναφερω γιατι με οσα εχω διαβασει για τη ζωη των ατμ δεν περιμενα να αντεξει τοσο. επισης εχει φαει κ 2 3 τουμπες  :))
θα το κρατησω οσο αντεξει. θελω να δω τα ορια του.
πρεπει επισης να σημειωσω οτι ειναι intelicig evo κ οτι το δουλευω μονο με PG

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #227 στις: Δεκεμβρίου 05, 2009, 01:32 »
Εχω φτωχη πειρα απο intellicig αλλα
ο ένας ατμο ( και ειχε καλη γευση ο ρημαδης) μετα απο το καψιμο τετελεσται
ο δευτερος δουλεύει αλλα ειναι για τα μπαζα.
Μπανακι - μανακι τελος , μετα απο τρεις 401 που απολεσθησαν ( με οινοπνευμα εννοω) ασε που τα συνι8ιζουμε στο αλκοολ και θα μας πανε μεσα για αποπλάνηση ανηλίκου ( ουτε μηνα δεν κλεινουνε)

Παράθεση
ούτε με τα μεγάλα μου γυαλιά δεν έβλεπα μέσα).
Το ξέρεις το άλλο το ρητο GIORGOS1969  που λέει οτι...
"όποιος διαβάζει με τα @@ , γ...   με τα μάτια"  ?


Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #228 στις: Δεκεμβρίου 05, 2009, 01:56 »
φτωχη πειρα απο intellicig αλλα

"όποιος διαβάζει με τα @@ , γ...   με τα μάτια"  ?

:laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
    • GG-GoldenGreek
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #229 στις: Δεκεμβρίου 30, 2009, 03:06 »
και γω αυτο κανω 8αναση
αυτο που δεν καταλαβαινω ομως ειναι γιατι να φυσηξω το υγρο και να μη το ατμισω ? Αφου το υγρο δεν "ταγγιζει"  η χαλαει κατα καποιο τροπο ας πουμε. Γιατι δηλαδη μπουκώνει απο τα προηγουμενα υγρα αφου μολις φυσηξουμε μετα 8α του ξαναβαλουμε νεο υγρο , οποτε ερχεται στα ιδια
Παντα αυτη την απορια ειχα

Γιατι  το υγρο που εχει απομεινει αρχιζει να πηγαινει σε σημεια μεσα στο ατομιζερ που δεν πρεπει και εκει αρχιζει να ξεραινεται και δημιουργει τα γνωστα προβληματα με ατομαιζερ που δεν ειναι πεθαμενα αλλα εχουν φτασει σε μια αντισταση 150 ohm οποτε και δεν δουλευουν. Με το φυσημα διωχνεις το υγρο απο παντου οποτε αποφευγεις αρκετα απο αυτα τα εναπομειναντα κατακαθια που θα δημιουργησουν μελλοντικο προβλημα

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #230 στις: Ιανουαρίου 01, 2010, 23:44 »
Η υψηλή περιεκτικότητα νικοτίνης βλάπτει τα atomizer ? ???

Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #231 στις: Ιανουαρίου 04, 2010, 00:38 »
Με την ελάχιστη εμπειρία που έχω (10 ημέρες) δεν μπορώ ακόμα να συμμετάσχω σε συζητήσεις  και να έχω τεκμηριωμένες απόψεις.
Βρίσκομαι στη φάση ενημέρωσης και πολλές απορίες μου  έχουν απαντηθεί στις συζητήσεις από τα έμπειρα μέλη του φόρουμ και τα ευχαριστώ.

Θα σας πω όμως ένα παράξενο που μου συμβαίνει με έναν atomizer και δεν έχω διαβάσει ίδια περίπτωση. Έχω καινούργια δύο μπαταρίες και δυο atomizer (ΒL). Ο ένας ατμοποιητής δουλεύει και με τις δυο μπαταρίες, ο άλλος δουλεύει μεν αλλά μόνο με την μία. Υπάρχει εξήγηση για αυτό ?

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #232 στις: Ιανουαρίου 04, 2010, 02:09 »
Πιθανή αιτία η κακή επαφή
Σκούπισε με 1 χαρτοπετσέτα τις επαφές σε ατμο , μπαταρία και φορτιστές.
Αν δεν γίνει τίποτα , μιά άλλη αιτία είναι ότι η μπαταρία δίνει λιγότερη τάση απο την άλλη , αλλα για τον ένα ατμο φτάνει ενώ για τον άλλο όχι.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #233 στις: Ιανουαρίου 04, 2010, 06:57 »
.........Ωστόσο αυτό που παρατήρησα ήταν μια χτυπητή διαφορά με τον 401 στην στήριξη κάτω από την γέφυρα.του ενο είναι κοκάλινο(βακελίτης ίσως?) ενώ του 401 είναι μέταλο.Με δεδομένο ότι το μέρος αυτό ζεσταίνεται και ότι είναι το πρώτο σημείο επαφής με το υγρό, ίσως να μας λέει κάτι για την διαφορά γεύσης που έχουν οι δυο ατμοποιητές.
ναι , μάλλον αυτός είναι ο λόγος για τη διαφορά γεύσης που αναφέρεται συχνά. Αυτός με το μέταλλο δίνει λογικά καμμένη γεύση

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #234 στις: Ιανουαρίου 04, 2010, 08:00 »
Αυτά ήταν όταν είχαν αλλάξει οι παρτίδες. Στο EVO μάλλον έγινε πιο νωρίς η αλλαγή. Τώρα και οι 401 "κοκάλινο" στήριγμα έχουν κάτω από τη γέφυρα.

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #235 στις: Φεβρουαρίου 18, 2010, 15:06 »
Η ιδεα δεν ηταν δικια μου απο αλου την ακουσα.
ΕΙχα εναν ατμοποιητη απο μηνες πεθαμενο κυριολεχτικα,
Δοκιμασα νερο οινοπνευμα τιποτα.
τελικα καταφερα να τον αναστησω στην κυριολεξεια με την εξης μεθοδο
Τον πλημυρισα με οξυζενε και μετα τον εκαψα (με την μπαταρια ) για αρκετη ωρα μεχρι να δω το οξυζενε να γινετε ασπρο ,μετα τον εβαλα σε ζεστο νερο για 15 λεπτα και κατοπιν τον φυσηξα,
παραδοξως ο ατμοποιητης μετα απο 2 μηνες ναρκης ξυπνησε....  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 18, 2010, 15:12 από oldseamen »

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #236 στις: Φεβρουαρίου 18, 2010, 17:13 »
μα τα χιλια τρεχαντηρια........σωστος ο καπετανιος....οξυζενε.....ουτε ευφλεκτο ουτε τιποτα

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #237 στις: Μαρτίου 20, 2010, 12:27 »
Διάβαζα για μια άλλη μέθοδο που ίσως δουλεύει καλά ....Καθάρισμα με ατμο απο μηχανή καφέ ....Ακούγεται λογικό να δουλεύει καλά :-)

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #238 στις: Μαρτίου 20, 2010, 12:35 »
Είναι και εκείνο το φυσιτήρι που σηκώνει καναπέδες, πώς το είπαμε zoobi? Ακόμα να αξιωθώ να πάω praktiker.

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #239 στις: Μαρτίου 20, 2010, 12:37 »
Ατμοκαθαριστή μάλλον εννοείς :-)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4689 499866 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:04
από anetost
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12247 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 385 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21063 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181377 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos