vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

126 επισκέπτες, 9 χρήστες
camber, Milarepa, PsykieG, Jorge, nuts, mathimatikos1966, Doubt, manoslykos, lagoudakis

Twitter

Καθαρισμός ατομάιζερ

Αποσυνδεδεμένος gaos74

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #210 στις: Οκτωβρίου 20, 2009, 10:47 »
Καλημερα παιδια.

Καινουργιος στην παρεα  :)

Ατμιζω εδω και 10 μερες και σας ευχαριστω ολους για τις χρησιμες πληροφοριες.

Σχετικα με το καθαρισμα του atomizer εγω εχω δει τα καλυτερα αποτελεσματε με καψιμο, στραγγισμα το βραδυ και φυσημα.

Το καθημερινο καψμο θα καταστρεψει τον ατμοποιητη? Εγω μεχρι τωρα δεν εχω κανενα προβλημα και μου φαινεται πιο ασφαλες απο τις καταδυσεις σε νερο ή οινοπνευμα.

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #211 στις: Οκτωβρίου 20, 2009, 11:56 »
Νομίζω οτι το ψήσιμο δεν βλάπτει..Άλλωστε αυτή τη δουλειά κάνει το ατμ..Αρκεί να μην ψήνεται για πολύ ώρα και καεί

Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #212 στις: Οκτωβρίου 20, 2009, 17:49 »
Νομίζω οτι το ψήσιμο δεν βλάπτει..Άλλωστε αυτή τη δουλειά κάνει το ατμ..Αρκεί να μην ψήνεται για πολύ ώρα και καεί

ακριβως...εγω δεν ειχα κανενα προβλημα με ολες τι μεθοδους καθαρισμα..
βασικα απο θεμα λειτουργιας. Μου δουλευει μια χαρα.....αλλα...
με την γευση τι γινεται? μου μενει η γευση της χαλασμενης μελιτζανας υστερα απο το καθαρισμα?

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #213 στις: Οκτωβρίου 20, 2009, 20:18 »
Απ οτι φαινεται φιλε afas , την υποχρεωτική συνοδεία αγιορίτικης μελιτζανοσαλάτας δεν τη γλυτώνουμε :wall:
Μονο με συχνη αλλαγή ατομαϊζερ  και ισως με τα νεα cartomizers σωνεται η κατάσταση.

Παντως εκανα τη καρδιά μου πετρα και επισκευτηκα τη Nobacco για να δωσω πισω 2 "εγγυημενους" ατμοποιητες. Οπως πάντα ευγενεστατοι, αφου μετρηθηκε η αντισταση τους μου τους αλλαξαν . Στην παρατήρηση μου οτι καλυτερα φτηνοι ,αναλώσιμοι και μη εγγυημένοι παρα ακριβοι και εγγυημένοι, μου απάντησαν οτι αυτη ειναι η πολιτική της εταιρείας.
Δεκτό. Με βλέπω να εκμεταλεύομαι την πολιτική της εταιρείας!

Και κάτι άλλο άσχετο αλλα σημαντικό
Χτες ατμιζα όπως πάντα, άφησα το pass through με το φιλτροατομαϊζερ πάνω του  και πηγα να ανοιξω την πορτα. Εκπληκτος μολις γυρισα το ειδα να ατμιζει μανιωδως μονο του !!!  (Δεν εχει cutoff) . To εβγαλα αμεσως απο το usb και το ξεβιδωσα ενω το χερι μου τσουρουφλιστηκε. Ο κινεζος έκανε το 8αυμα του ??
Μετά δουλευε κανονικα . Δεν του εχω πλεον εμπιστοσυνη ομως και οταν απομακρυνομαι πλεον το βγαζω απο την usb.

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #214 στις: Οκτωβρίου 20, 2009, 20:58 »
Πρωτα απ ολα καλως ηρθες στην παρεα μας.
Το ατομαιζερ με συχνο ψησιμο [οχι υπερβολες] αντεχει τουλαχιστον ενα μηνα στα χερια μου.
Εχω αποφασισει για λογους υγιεινης να αλλαζω ενα καθε μηνα.
 Μαστερ την εχω πατησει και εγω οταν το ειχα στην κο.....τσεπη και καποια στιγμη ενιοσα εντονη ζεστη!!!
Οπως καθομουν πατιοταν ο διακοπτης!!!
Ολοι ξερουμε την λαικη εκφραση πηρε φωτια ο κο...ς μου!! :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Αυτο το BL εχει παει να με καψει και να με πνιξει !!!
Αν ηταν γυναικα θα ηταν μια γνησια fumme fatale

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #215 στις: Οκτωβρίου 20, 2009, 23:19 »
Επίσης, κάτι που δεν κάνω ποτέ,
καλό είναι να υπάρχουν 2 ατομάιζερ που ενναλλάσονται ανά διήμερο - τριήμερο.
Αυτό μάλλον, πώς να είσαι σίγουρος με τα ατμ., παρατείνει τη ζωή τους

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #216 στις: Οκτωβρίου 21, 2009, 00:11 »
Παράθεση
Χτες ατμιζα όπως πάντα, άφησα το pass through με το φιλτροατομαϊζερ πάνω του  και πηγα να ανοιξω την πορτα. Εκπληκτος μολις γυρισα το ειδα να ατμιζει μανιωδως μονο του !!!  (
Πως είναι δυνατόν?? :o
Δεν έχει το ΡΤ διακόπτη ενεργοποίησης? Πως πατιώταν αυτός δηλαδή , μόνος του?

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #217 στις: Οκτωβρίου 21, 2009, 00:16 »
Ελα ντε?
Μη με τρομάζετε τώρα και το αφήνω κάθε βράδυ στο pc.
4 μήνες τώρα δεν έχει τύχει.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #218 στις: Οκτωβρίου 21, 2009, 09:06 »
Παράθεση
εν έχει το ΡΤ διακόπτη ενεργοποίησης? Πως πατιώταν αυτός δηλαδή , μόνος του?
Ηταν το ΠΤ του εβο ΙΙ  που δεν εχει κουμπι ενεργοποιησης.

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #219 στις: Οκτωβρίου 21, 2009, 10:19 »
Ετσι πες.
Είπα κι εγώ ,να παίρνει το κουμπί μπροστά από μόνο του????

Αποσυνδεδεμένος exftp

  • *
  • 17
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #220 στις: Νοεμβρίου 17, 2009, 15:04 »
Κι εγώ έτσι θέλω να πιστεύω όπως λέει ο asala. Τεστάρισε τον κι άλλο κατά τη διάρκεια της μέρας. Λίγο ακόμα υπομονή. Ο δικός μου πάλι που έβαλα χθές βράδυ στο οινόπνευμα είναι τέλειος. Αρχίζω να πιστεύω πολύ στη λύση του οινοπνεύματος τελικά. Φαίνεται πως μου έδωσε λύση στο πρόβλημα μου  ::)

θα συμφωνησω κ εγω για το καθαρισμα σε οινοπνευμα
το δοκιμασα κ πραγματικα ο ατμ (τυπου Μ401) εγινε καινουριος !!! ;D

εξαλλου το νερο, αν χρησιμοποιησουμε απλο της βρυσης, ενδεχεται να αφησει αλατα στο ατμ κ αυτο δε νομιζω οτι ειναι κατι ευχαριστο

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #221 στις: Νοεμβρίου 17, 2009, 15:28 »
Καποια στιγμη η γεφυρα του ατομαϊζερ μπουκωνει
Αυτο φαινεται  οταν βαζεις 1-2 σταγονες στη γεφυρα και δεν απορροφώνται η απορροφώνται εκνευριστικά αργα.
Τοτε νομιζω ερχεται το παλιο καλο οινοπνευμα η το ζεστο νερο, για να ξεμπουκωσει το συστημα γεφυρα-μεταλικο πλεγμα του ατμοποιητη και οχι την αντισταση , η οποια νομιζω οτι ειναι του αντιααλκοολικου αγωνα!
Συμπερασμα
Το οινοπνευμα ειναι λιγο ρισκο ( εχω χασει ηδη 2 ατμ  απο δαυτο) αλλα απαραιτητο για γεφυρα-μεταλικο πλεγμα. Οπότε καλο ειναι η χρηση του να μη γινεται συχνα,  αλλά οταν ο ατμοποιητης φαινεται να μας αφηνει χρονους.

Το κάψιμο, αντί8ετα έχει να κανει με την αντίσταση. Καιει τα υπολειματα υγρου που ειναι μεσα στο θαλαμο ατμοποιησης και ισως ενα μερος απο τη μουργα που συσωρευεται στην αντισταση. Το συστηνουν ολοι οι κατασκευαστες αλλα δεν το γραφουν στις οδηγιες χρησης. Αυτος νομιζω ειναι και ο λογος που οι ατμ  που δουλευουν σε πολλα volt δεν αφηνουν καταλοιπα και επομενως εχουν μεγαλυτερη διαρκεια ζωης.
Συμπερασμα
Το καψιμο των επιπλεον υγρων που δεν αφηνουν την αντισταση να αναπνευσει λογικά ειναι σωστη λυση.
Το υπερβολικο καψιμο όμως , πι8ανον να συσωρεύει περίεργες ουσιες στον ατμ.

Σε καθε περιπτωση το πεταγμα ή το μακέλεμα - ξεκοιλιασμα ενος ατμ.  που δεν μας ικανοποιει, νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο για μας, αλλα δυστυχως οχι για την τσεπη μας!

Παράθεση
όσο περνάει ο καιρός, εχω αρχίσει πια να φευγω από την φιλοσοφία του καθαρισμού....
:thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 17, 2009, 15:41 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #222 στις: Νοεμβρίου 17, 2009, 15:36 »
όσο περνάει ο καιρός, εχω αρχίσει πια να φευγω από την φιλοσοφία του καθαρισμού....
Πολύ μπελάς βρε παιδί μου!
Οπότε απλά, καθάρισμα όποτε μπορώ τις επαφές με χαρτί και λίγο οινόπνευμα, στραγγισμα αποβραδύς σε χαρτοπετσέτα και όταν πια τα παίξει εντελώς, βάζω φρέσκο ατμ, και ησύχασα!  ;)

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #223 στις: Νοεμβρίου 17, 2009, 15:38 »
Το οινοπνευμα ειναι λιγο ρισκο ( εχω χασει ηδη 2 ατμ  απο δαυτο) αλλα απαραιτητο για γεφυρα-μεταλικο πλεγμα. Οπότε καλο ειναι η χρηση του να μη γινεται συχνα,  αλλά οταν ο ατμοποιητης φαινεται να μας αφηνει χρονους.

Συμφωνώ απόλυτα. Το οινόπνευμα μόνο για περίπτωση ανάγκης (να ξεμείνεις τελείως από ατμ μέσα στο Σαββατοκύριακο). Όταν φτάνουμε σε αυτό το σημείο, νομίζω πως το καλύτερο είναι να τους αλλάζουμε.

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #224 στις: Νοεμβρίου 17, 2009, 15:39 »
Με πρόλαβες Under!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21727 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209056 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67640 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314581 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125973 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94887 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4869 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix