vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

143 επισκέπτες, 7 χρήστες
Pip, Blackwolf, manoslykos, nuts, camber, infernity, Olga68

Twitter

Σύρμα SS (stainless steel)

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1065 στις: Απριλίου 04, 2016, 23:41 »
Μπορείς άνετα.
Τη θερμοκρασία θα τη βρείς μόνος σου. Βάλ'το όπου σου αρέσει ξεκινώντας απο τους 140 βαθμούς ας πούμε για να καλύψεις και το περιθώριο σφάλματος και γιατί το SS316 mode έχει και υψηλό TCR και βλέπεις που σε ικανοποιεί. ;)

Εννοείται πρέπει να κλειδώσεις και την αντίσταση κρύα πρώτα, ειδικά αφού έχεις ήδη χρησιμοποιήσει την αντίσταση, άσ'την λίγο να κρυώσει πρώτα και μετά γύρνα το σε SS316 και κλείδωσε.

Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1066 στις: Απριλίου 05, 2016, 00:04 »
Και τα watts απο κάτω απο την θερμοκρασία μέχρι ποσο να τα έχω? Το tcr τι είναι?

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1067 στις: Απριλίου 05, 2016, 00:18 »
Ααα δεν το έχεις ξανακάνει ε... :)

Τα watt βάλ'τα εκεί που θα τα έβαζες και σε power mode για αρχή.


Γνωρίζεις τα βασικά για έλεγχο θερμοκρασίας? Αν όχι, διάβασε λίγο πρώτα να καταλάβεις τί είναι και πως δουλεύει για να έχεις μια ιδέα. Όχι οτι θα έχεις κανένα πρόβλημα γιατί παίζεις με ατσάλι. Αλλά ειδικά αν θέλεις να παίξεις με άλλα σύρματα σε έλεγχο θερμοκρασίας τότε επιβάλλεται να μελετήσεις λίγο πρώτα. Για αρχή κράτα οτι μόνο με το ατσάλι μπορείς να παίζεις και σε έλεγχο θερμοκρασίας και σε Power mode. Και δεν εννοώ πρακτικά, αλλά για λόγους που αφορούν την υγεία σου.
Το TCR θα σου πω μόνο οτι είναι ο συντελεστής θερμοκρασίας της αντίστασης και αλλάζει απο υλικό σε υλικό. Το TCR εκφράζει την αλλαγή της αντίστασης του υλικού σε σχέση με τη θερμοκρασία και έτσι τα mod μας μετράνε τη θερμοκρασία, βάση της αλλαγής της αντίστασης. Προς το παρόν ξέχνα το σαν ρύθμιση μέχρι να τα μάθεις όλα αυτά και μετά επανέρχεσαι! ;)

Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1068 στις: Απριλίου 05, 2016, 00:53 »
Εντάξει δεν είμαι κανένας gourou απλα ξέρω τα βασικά και όσο παρναει ο καιρός το μαθαίνω καλυτερα το πράμα.σε ευχαριστώ για την άμεση απαντηση

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1069 στις: Απριλίου 05, 2016, 00:56 »
Ούτε εγώ είμαι gourou ;D
Γνωρίζω λίγα παραπάνω απο τα βασικά! Σιγά σιγά θα τα μάθεις και εσύ και ακόμα περισσότερα! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1070 στις: Απριλίου 05, 2016, 01:24 »
 Εννοείται πρέπει να κλειδώσεις και την αντίσταση κρύα πρώτα, ειδικά αφού έχεις ήδη χρησιμοποιήσει την αντίσταση, άσ'την λίγο να κρυώσει πρώτα και μετά γύρνα το σε SS316 και κλείδωσε.
εχω το wismec dna πρέπει να κλειδώνω κάθε φορά την αντίσταση? αυτήν αλλάζει όταν καθίσει το μοντ ,το βράδυ η αντίσταση είναι 0,45 την ήμερα 0,53.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1071 στις: Απριλίου 05, 2016, 01:52 »
Η τιμή της αντίστασης αλλάζει ανάλογα με την θερμοκρασία του περιβάλλοντος χώρου.

Το έχω παρατηρήσει και γω αυτό.

Το βράδυ φυσιολογικά πέφτει λίγους βαθμούς η θερμοκρασία, οπότε μειώνεται και η τιμή της αντίστασης.

Απλά σε μένα δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά στις τιμές αντίστασης ημέρας και νύχτας όπως σε σένα.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1072 στις: Απριλίου 05, 2016, 09:20 »
Το ιδανικό είναι να κλειδώνουμε την αντίσταση κρύα. Τώρα που καλοκαιριάζει δεν ξέρω τι θα γίνεται, θα το βάζουμε λίγο στο ψυγείο και μετά θα κλειδώνουμε  :tongue_smilie:
Εναλλακτικά, θα κατεβάζουμε λίγο τη θερμοκρασία που ατμίζουμε αν δουλεύουμε με έλεγχο θερμοκρασίας!
Επίσης, τώρα που το είπα, όσοι δεν κλειδώνετε αντίσταση, μήπως πρέπει να το κάνετε απο εδώ και πέρα γιατί με τη ζέστη μονίμως θα είναι πιο ψηλά η ένδειξη? Δεν ξέρω...δεν το σκέφτηκα και πολύ αυτό πριν το πω, πρωί είναι ακόμα, αλλά μου έσκασε τώρα...  :dontknow:
Καλημέρα!  ;D

Αποσυνδεδεμένος BlaCkMamba

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
  • VTC+Pico, CloudOne V3, Kayfun L+, Vaporesso Gemini
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1073 στις: Απριλίου 07, 2016, 13:21 »
Σημερα είπα να πειραματιστω μιας και θα αλλαζα αντισταση, και θυμηθηκα που ειχα κανει λιγο παλιοτερα κανα 2 φορες κάθετες microcoil στον KFL με canthal και το αποτελεσμα ηταν πολυ καλο.
Ετσι μιας και κανω μονο SS πλεον (ud το πρασινο καρουλακι), ειπα να κανω μια δοκιμη. Το κακο και ζορικο κομματι ειναι οτι ελεγχος θερμοκρασιας και κολλητες σπειρες δεν πανε μαζι, οποτε επρεπε να κανω καθετο spaced coil με ενα συρμα που ειναι πιο ευλυγιστο απο το canthal. 6 σπειρες σε 2,5αρι πυρηνα, 0,7Ω, TCR στο 110 και τυλιχτο Cotton Bacon γυρω απο την αντισταση. 220C στα 17W. Οι πρωτες τζουρες μου δωσαν πολυ μικρη ποσοτητα ατμου και ελαφρεια βαμβακιλα στην γευση.
Οποτε ελυσα τον Kayfun παλι και αρχισα να πετσοκοβω με το ψαλιδακι το βαμβακι γυρω γυρω. Ξανά δέσιμο και άτμισμα.. Απολαυση.. Ντουμανι που λες οτι δεν ειναι τσιγαρισιος ο Kayfun, γευση δυνατη, χτυπημα οπως πρεπει και 0 σκασιματα υγρου.
Πολυ καλο και θα το συνεχισω μου φαινεται.
Απλα θελει ιδιαιτερη προσοχη την ωρα που θα πατε να φορεσετε την αντισταση πανω στο deck, να κρατατε σταθερα το κατσαβιδακι μεχρι να βιδωσετε τα ποδαρακια της αντιστασης και ειδικα το πανω, και μετα παραπανω προσοχη στο πως θα στησετε το βαμβακι γιατι παιζει πολυ μεγαλο ρολο να το τυλιξετε καλα χωρις να το μπουκωσετε απο πολυ βαμβακι.
Δοκιμαστε άφοβα.

Edit. Μολις τωρα δοκιμασα το συγκεκριμενο στησιμο σε TCR 92 και 88.. Πιο ζεστες και σφιχτες τζουρες απ'οτι στο 110 και προσωπικα πιο απολαυστικο ειδικα στο 88.

ΥΓ. Κατι που εχω παρατηρησει ειναι οτι σε καθε στησιμο, αλλαζω αναμεσα στα 3 TCR  (110-92-88) που εχω ορισει μεχρι να δω πιο μου ταιριαζει καλυτερα και παντα διαλεγω και κατι διαφορετικο. Δεν είναι λιγο περιεργο απ'τη στιγμη που το συρμα παραμενει το ιδιο?
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 07, 2016, 14:19 από Skrillex »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1074 στις: Απριλίου 07, 2016, 21:18 »
Ωραίο πράγμα όταν πειραματίζεσαι και σε αποζημιώνει το αποτέλεσμα ε! :thumpup:
Απο τα λεγόμενά σου θα έλεγα οτι σχεδόν απάντησες στο ερώτημά σου μόνος σου!
Είπες ότι στην αρχή είχες υποτονικό άτμισμα και αναγκάστηκες να πετσοκόψεις το βαμβάκι. Άρα λογικά είχες υποτροφοδοσία.
Με την ίδια λογική, αλλάζοντας το TCR σου φαίνεται καλύτερο το αποτέλεσμα. Αυτό μπορεί να συμβαίνει γιατί ας πούμε το βαμβάκι πότισε για τα καλά, μαλάκωσε, διαβρέχεται καλύτερα...έστρωσε η αντίσταση κατά κάποιο τρόπο οπότε σε ικανοποιεί και διαφορετικό TCR, ή αλλιώς διαφορετική θερμοκρασία. Γιατί ουσιαστικά τη θερμοκρασία αλλάζεις. Αν αλλάξεις τη θερμοκρασία αντί του TCR, θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα. Δηλαδή, έχοντας 0,7 Ohm, στους 220 βαθμούς με TCR 110 η αντίσταση φτάνει τα 0,854 Ohm. Αν βάλεις TCR 88, η αντίσταση γίνεται 0,823 Ohm περίπου στους 220 βαθμούς. Τα 0,823 Ohm όμως σε TCR 110, σου δίνει κάπου 180 βαθμούς. Αν δηλαδή εσύ αντί να αλλάξεις TCR, το βάλεις στους 180 βαθμούς, θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα. Επίσης, αν το σύρμα σου είναι 0,28mm, θα έπρεπε η αντίσταση να είναι κάπου στα 0,6 Ohm αλλά δεν υπολόγισα αυτή τη διαφορά γιατί τη θεωρώ αμελητέα. Όλα αυτά βγαίνουν σύμφωνα με τον υπολογισμό της θερμοκρασίας σε σχέση με το TCR (που για το συγκεκριμένο σύρμα δεν το ξέρουμε) και είναι εντελώς θεωρητικά αν και κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να ισχύουν και στην πράξη γιατί δεν είναι και μικρή διαφορά 40 βαθμοί.
Το γιατί σου φαίνονται πιο ζεστές οι τζούρες σε μικρότερο TCR...εμένα αυτό μου φαίνεται περίεργο... :hmmm:  Ίσως...ίσως λέω, να έπεσε λίγο η τιμή της αντίστασης με την ώρα και να μην υπολογίζει το mod τις μεταβολές το ίδιο...ίσως να έστρωσε όντως η αντίσταση και να έχεις καλύτερη ατμοποίηση... :dontknow:
Επίσης, σε αυτό το στήσιμο, όπως το φαντάζομαι, μάλλον δεν είναι και τόσο εφικτό να έχουμε σκασίματα αφού το βαμβάκι είναι απ'έξω...δεν ξέρω κιόλας, δεν έχω στήσει ποτέ έτσι, αλλά κάπως έτσι μου κάνει στο μυαλό...
Τέλος, αν θέλεις να ακούσεις για περίεργα...δεν έχεις παρά να διαβάσεις όλο το νήμα και θα δεις οτι με το ατσάλι δεν είναι και τόσο "σταθερά" τα πράγματα... ;D

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1075 στις: Απριλίου 07, 2016, 21:36 »
 Το κακο και ζορικο κομματι ειναι οτι ελεγχος θερμοκρασιας και κολλητες σπειρες δεν πανε μαζι,

Εδώ μάλλον έχεις άδικο.. Μια χαρά πάνε μαζί, στα δικά μου μοντάκια τουλάχιστον..


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1076 στις: Απριλίου 07, 2016, 21:39 »
Με Crazy wires έχει παίξει κανένας ;

Εξαιρετικά σύρματα, λέγεται ότι πολλά απ' αυτά που διαθέτει ο γερμανός, τα ψωνίζει από κει και μετά τα ανασυσκευάζει.
Έχω nichrome 0,32mm και ss316 0,32mm και παίζουν άριστα.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1077 στις: Απριλίου 07, 2016, 21:42 »
όσοι δεν κλειδώνετε αντίσταση, μήπως πρέπει να το κάνετε απο εδώ και πέρα γιατί με τη ζέστη μονίμως θα είναι πιο ψηλά η ένδειξη? Δεν ξέρω...δεν το σκέφτηκα και πολύ αυτό πριν το πω, πρωί είναι ακόμα, αλλά μου έσκασε τώρα...  :dontknow:
Καλημέρα!  ;D

δεν θα είναι το πρώτο καλοκαίρι με έλεγχο θερμοκρασίας :nope:

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1078 στις: Απριλίου 07, 2016, 21:47 »
Το καλοκαίρι , για να δουλεύει σωστά ο έλεγχος θερμοκρασίας, πρέπει να συνδυάζεται με pina colada κάτω από ομπρέλα στην παραλία, και το κύμα να σου βρέχει τα πόδια.. ;) :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1079 στις: Απριλίου 07, 2016, 21:59 »
Με τί υγρό δεν μας είπες όμως... ;)
Εκτός αν εννοούσες υγρό και όχι το ποτό... :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176959 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 386 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285708 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315927 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15683 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 127033 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem