vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

141 επισκέπτες, 7 χρήστες
Ηρακλης, vasim, aalex, camber, siakar, Milarepa, tasos1976

Twitter

Λυσεις στο θεμα του "spit back" (σκάσιμο ή πιτσιλισμα με υγρο την ωρα που ατμιζουμε)

Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Καλησπερα στην παρεα.
Σχετικά νεος ατμιστης, το τελευταιο 6μηνο "παιζω" μονο με dripper σε ηλεκτρονικα mod (οχι μηχανικα). Σχεδον ιδιο στησιμο καθε φορα με απλο Κανθαλακι (24ga). ΠΟΤΕ δεν ειχα προβλημα με spitback.
Πριν 3 ημερες αποφασισα να δοκιμασω Clapton (26ga Ni80 +32ga KA1) . Στησιμο ιδιο, βαμβακι ιδιο, υγρα ιδια. Δυστυχως το spitback δεν λεει να σταματησει με τιποτα. Εχω αλλαξει βαμβακι 3 φορες (αραιο-πυκνο), εχω παιξει τις σπειρες (αραιωμα-κλεισιμο), εχω δοκιμασει τα 5 διαφορετικα υγρα που χρησιμοποιω, εχω παιξει με ακραιες τιμες στα watt, αλλα το spitback παραμενει.  :wall:
Ψαχνοντας λυση στο Διαδικτυο, διαβασα οτι γενικα τα twisted - clapton coils εχουν αυτο το προβλημα.
Δεν θελω να γυρισω σε Κανθαλακι γιατι η διαφορα στη γευση ειναι μεγαλη.
Εχει αντιμετωπισει αλλος το ιδιο θεμα ? Εχουν να προτεινουν κατι οι πιο εμπειροι ?
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Αν και δεν είμαι έμπειρος στα twisted clapton, με βάση τα όσα πολλά αναφέρεις ότι έχεις δοκιμάσει, νομίζω ότι το μόνο που μένει να δεις είναι το πιθανώς παραπανίσιο υγρό που κρατάει μέσα του το clapton. Αν στο κάνει και όταν έχει ρουφήξει λιγότερο υγρό, τότε θα περιμένεις κάποιος έμπειρος να σου πει την λύση.
Καλή συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Δυστυχως το κανει και με λιγοτερο υγρο.

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Στο κάνει σε όλους τους ατμοποιητες και σε ποιους ?
Αν μπορείς βάλε καμία φωτό με το στήσιμο

AFK


Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Βασικα χρησιμοποιω τον Drop  της Digiflavor. Δεν εχω κανει δοκιμες σε αλλον.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Τα περίπλοκα coils δεν έχουν ΓΕΝΙΚΑ πρόβλημα spit back. Έχουν ειδικά ανάλογα με το στήσιμο, τον αέρα και άλλα τινά. Θα σου πρότεινα να περιμένεις να μπει [member=17746]paloukaros[/member] ή [member=15018]GRat[/member] που έχουν εμπειρία με τέτοια σύρματα. 

Στο μεσοδιάστημα θα σου πρότεινα να παίξεις λίγο με τα Watt. Είτε έχεις λίγα με αποτέλεσμα να ρουφάς το υγρό εσύ από το coil, είτε έχεις πολλά οπότε πιτσιλάει σαν τηγάνι που βράζει το λάδι. 

Ως προς το στήσιμο αυτό καθ' αυτό, το βλέπω spaced, οπότε θα σου πρότεινα τις κολλήσεις και να κάνεις το απαραίτητο dry burn. 

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Σε clapton απλό για να μην έχει spitback θες το wrap σου να είναι οσο γίνεται πιο λεπτό.

Οτιδήποτε πάνω από 0.16mm θα "φτύνει". Η κατάσταση βελτιώνεται δραματικά στα fused claptons οπου και πάλι τα 0.20mm είναι νομίζω το όριο.

Πρέπει να έχει να κάνει με το ότι η επιφάνεια στο απλό το clapton έχει μεγάλη κυρτότητα σε όλο της το εύρος και για αυτό έχεις σκασίματα, στα fused και οτιδήποτε με δύο+ πυρήνες έχεις ουσιαστικά μεγαλύτερη επίπεδη επιφάνεια που φαίνεται να εξαλείφει το φαινόμενο.

:D

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Καλημέρα ,

[member=21042]nickstam[/member] καταρχήν προσπάθησε να ενώσεις τις σπείρες και  να είναι στην ίδια ευθεία το coil σου.Καταλαβαίνω και φαίνεται οτι είναι οι πρώτες σου προσπάθειες.
Χρειάζεσαι εξάσκιση ακόμα αλλά μην αγχώνεσαι ,κάποια στιγμή  και μετά το χέρι θα πηγαίνει μόνο του.
Συμφωνώ με  τον  GRat  σε  αυτά που σου λέει και επιβεβαιώνω οτι το καλύτερο είδος σύνθετου σύρματος για να μην έχεις  splitback  είναι μακράν τα fused clapton και γενικά
τα πλατιά.
Για να ρίξεις αρκετά την θερμοκρασία του ατμού  και να μειώσεις το splitback  θα μπορούσες να πας  και σε ίδια διάσταση clapton ni80 που χρειάζεται αρκετά λιγότερα watt για να δουλέψει και ο ατμός του είναι αρκετά πιο δροσερός.Συν οτι είναι αρκετά πιο μαλακό σύρμα και δουλεύεται πολύ πιο εύκολα με το χέρι.

Αποσυνδεδεμένος Spirossam

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Σε Zeus RTA με το DRAG άλλαξα drip-tip (510 με την προέκταση) και λύθηκε το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Καλημερα και ευχαριστω για τις απαντησεις.
Τα watt δεν νομιζω οτι επηρεαζουν γιατι οπως ανεφερα επαιξα σε διαφορες τιμες (απο 40 εως 115w). 
Οντως στη φωτο ειναι λιγο spaced αλλα το αρχικο δεν ηταν. Ειχε φτιαχτει με coiling jigger. Προεκυψε ετσι απο τους πειραματισμους που εκανα στη συνεχεια.
Απο τα γραφομενα καταλαβαινω τα ακολουθα:
1. Σε απλο clapton χρειαζεται μικρος πυρηνας. Το στησιμο μου ηταν 2,5.
2. Το φαινομενο περιοριζεται σε πιο περιπλοκα συρματα (fused & staggered).
3. Σε ολες τις περιπτωσεις οι σπειρες θα πρεπει να ειναι κολλητες (οχι spaced).
Σχετικα με το Ni80 που αναφερει ο "paloukaros", αυτο που χρησιμοποιησα εχει μονο πυρηνα Ni80. Αρα προτεινεις να ειναι ολο Ni80?
Επειδη εχω ενα ολοκαινουργιο καρουλι απλο clapton και δεν θελω να το πεταξω , θα κανω ενα στησιμο με 1,5 πυρηνα και θα δω αν υπαρχει βελτιωση.

ΥΓ ασχετο: Εχετε κανει καταπληκτικη δουλεια στο φορουμ. Τεραστιος ογκος χρησιμων πληροφοριων για καποιον που ξεκιναει στο ατμισμα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
[member=21042]nickstam[/member]

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση τις αντιστάσεις σου τις έλεγξες ότι ανάβουν ταυτόχρονα και σωστά( από μέσα προς τα έξω)

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Τα coils πρέπει να είναι η spaced η κολλητές και οχι κάτι ενδιάμεσο.
Όπως τις είδα εγώ στην φωτό δεν έχουν ίσες αποστάσεις μεταξύ τους και σε μερικά σημεία μοιάζουν σαν να ακουμπάνε μεταξύ τους.
Δοκίμασε να τις κανείς κολλητά μεταξύ τους και με λίγο dry burn και μια κεραμικη λαβιδα να σιγουρέψεις ότι ανέβουν ομοιόμορφα από μέσα προς τα έξω.

AFK


Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Τις μαζεψα με τσιμπιδα, dry burn, ομοιομορφο αναμα, αλλα spitback παραμενει. Θα φτιαξω νεες με μικροτερο πυρηνα και ελπιζω τουλαχιστον να μειωθει αν δεν εξαληφθει.

[member=21042]nickstam[/member]

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση τις αντιστάσεις σου τις έλεγξες ότι ανάβουν ταυτόχρονα και σωστά( από μέσα προς τα έξω)
Ναι ειναι ΟΚ.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2018, 13:01 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν τον έχω τον drop αλλά 1,5 πυρήνας δεν είναι λίγο μικρός?
Νομίζω ότι θα παίζει καλά σε 3 η 3,5 πυρήνα.

@paloukaros τι λες?

AFK


Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
2-2.5mm ID είναι μια χαρά για clapton, 3mm θα δυσκολέψει λιγάκι για να κάτσει όμορφα.

Btw η αναφορά μου απο πάνω είχε να κάνει με το πάχος του clapton wrap, το σύρμα που είναι τυλιγμένο γύρω απο τον πυρήνα δηλαδή.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20083 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 192644 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1127 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107350 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179080 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70716 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro