vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

452 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, camber, Buliwyf, goran, Jorge

Twitter

Με πόσες μέρες αυτονομία είστε ευχαριστημένοι?

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Ρε παίδες επειδή είμαι στην γύρα για την εύρεση ενός mod με έλεγχο θερμοκρασίας κι επειδή δεν μπορούμε να παραγγείλουμε εκτός το ψάχνω λίγο παραπάνω.
Μέχρι τώρα έχω το MVP 20W το οποίο πραγματικά αξίζει και το τελευταίο cent.
Δεν με έχει πουλήσει ποτέ δε μου έχει κάνει καμία στραβή και μετά από έναν χρόνο καθημερινής χρήσης γύρω στις 100 τζούρες την ημέρα με αντιστάσεις γύρω στο 1.5 ωμ και σταθερά 15Watt μου κρατάει 3 μέρες χωρίς υπερβολές.
Κοιτάω βέβαια όλα τα καινούρια που φοράνε πάνω την αποσπώμενη 18650 και βγάζουν με το ζόρι την ημέρα.
Εσείς τι λέτε για αυτό?
Υπάρχει κάποιο που να αντέχει έστω 2ημερο?

Αποσυνδεδεμένος MARK-ANTONY

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Με πόσες μέρες αυτονομία είστε ευχαριστημένοι?
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 10, 2015, 12:14 »
evic vt με τα μικροπροβληματάκια που αναφέρουν αρκετοί εδώ μέσα! αλλιώς(χωρίς έλεγχο θερμοκρασίας)γνώστης και εσύ της innokin, mvp3 pro!

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: Με πόσες μέρες αυτονομία είστε ευχαριστημένοι?
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 10, 2015, 12:33 »
Ipv v4 με 2 18650 και εισαι μια χαρά σε θέμα αυτονομίας.

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Με πόσες μέρες αυτονομία είστε ευχαριστημένοι?
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 10, 2015, 12:35 »
Καλά δε τ συζητώ αν έβγαζε η innokin με tc και ενσωματωμένη μπαταρία δε θα το συζητούσα....
Το evic είναι λίγο κάπως ρε γ@#ώτο!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Με πόσες μέρες αυτονομία είστε ευχαριστημένοι?
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 10, 2015, 12:56 »
Δεν ξέρω κατά πόσο μπορούμε να αποδώσουμε το θέμα "αυτονομία" στο μοντ και μόνο καθώς παίζουν πολλοί άλλοι παράγοντες ρόλο. Ενδεικτικά, η μπαταρία που χρησιμοποιεί, η αντίσταση που δουλεύουμε και τα ml που ατμίζουμε. Αν το δεύτερο και το τρίτο κομμάτι παραμένουν σταθερά, και μιλάμε για μοντ με ενσωματωμένη μπαταρία, τότε ναι.

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Με πόσες μέρες αυτονομία είστε ευχαριστημένοι?
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 10, 2015, 14:10 »
Συμφωνώ γι'αυτό έδωσα και περαιτέρω πληροφορίες.
Αλλά με την χρήση που κάνει ο καθένας να δούμε ποιο είναι αυτό που αντέχει πιο πολύ!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Με πόσες μέρες αυτονομία είστε ευχαριστημένοι?
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 10, 2015, 14:16 »
Κάνεις 100 τζούρες την ημέρα και σε απασχολεί το θέμα αυτονομία;
Η σύγκριση που κάνεις με ατμιστες που θεωρούν οτι το μοντ τους με μια 18650 δεν τους βγάζει ημέρα, σαφέστατα δεν είναι ατμιστές των 100 εισπνοών ημερησίως, αλλά των 1000 και βάλε.
Σε τέτοιες περιπτώσεις, μισή μέρα αυτονομία ανά μπαταρία είναι μια χαρά. Το να ψάχνουμε αυτονομίες των 3 και 4 ημερών δεν έχει νόημα.
Αν πάλι θέλεις κάτι τέτοιο, πάρε ένα μοντ με ενσωματωμένη διπλή μπαταρία να σου βγάζει βδομάδα με 100 εισπνοές ημερησίως

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Με πόσες μέρες αυτονομία είστε ευχαριστημένοι?
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 10, 2015, 14:21 »
Αλλά με την χρήση που κάνει ο καθένας να δούμε ποιο είναι αυτό που αντέχει πιο πολύ!
Με τη χρήση που κάνει ο καθένας δεν πρόκειται να δεις τίποτα...

Μόνο μέσα από παααααάρα πολύ διάβασμα θα βρεις αυτό που κάνει για σένα... 8)

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Με πόσες μέρες αυτονομία είστε ευχαριστημένοι?
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 10, 2015, 14:29 »
Η αυτονομία με απασχολουσε και ήταν "πρόβλημα"  όσο είχα μια μπαταρία που κρατούσε περίπου 1 μέρα. Από τοτε που πήρα και δεύτερη δε εχω ξεμείνει ποτέ, ούτε θεωρώ πρόβλημα το να φορτιζω μια φορά στις 2 μέρες. Το κινητό μου θέλει πλεον 2 φορες/μέρα φόρτιση - αυτά ειναι τα παρελκόμενα των εξελιγμενων συσκευών και των πολλών απαιτησεων μας στη χρηση τους.

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Με πόσες μέρες αυτονομία είστε ευχαριστημένοι?
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 10, 2015, 14:36 »
Συμφωνώ γι'αυτό έδωσα και περαιτέρω πληροφορίες.
Αλλά με την χρήση που κάνει ο καθένας να δούμε ποιο είναι αυτό που αντέχει πιο πολύ!


Όπως ακριβώς σου απάντησε και η Petra, φίλε Ksp, ο όρος "αυτονομία" είναι πολύ σχετικός στον χώρο του η.τ. Όταν πρωτοξεκίνησα το η.τ., άτμιζα στα 8-9 βατάκια, 3-4ml ημερησίως με κάτι Ναυτίλους κτλ., που τώρα και μόνο που τους βλέπω σκάω στα γέλια!  :))

Είχα πάρει λοιπόν αυτό το κτήνος, το E-Huge που έπαιρνε δύο 26650 μπαταρίες, και του είχα βάλει δύο Enerpower των 4.500mAh, δηλαδή 9000mAh συνολικά! Αποτέλεσμα: σχεδόν μια ολόκληρη βδομάδα αυτονομία!  ;)





Σήμερα όμως, με τον TFV4 που περιμένω από μέρα σε μέρα, που παίζει μέχρι και 140W, πόσο λες να μου κρατάνε οι δύο 18650 Sony VTC5 στο SnowWolf 200W; Πέντε έξι ώρες; Ίσως να λέω και πολύ...  :))

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Με πόσες μέρες αυτονομία είστε ευχαριστημένοι?
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 10, 2015, 14:42 »
Από ότι λες κάνεις 100 τζούρες και σου κρατάει 3 μέρες, δηλαδή 300 τζούρες. Δεν είναι καμιά τρελή αυτονομία. Όπως σου είπε και η Βούλα μη συγκρίνεις με άλλους που θέλουν μια 18650 το 6ωρο. Τραβάνε πολλές παραπάνω τζούρες σ' αυτό το διάστημα. Βέβαια δεν λες πόσα δευτερόλεπτα είναι η κάθε τζούρα σου.

Για το evit VT που ανέφεραν πιο πάνω έχω αυτονομία με έλεγχο θερμοκρασίας στα 30W 200οC
α) με σύρμα 0.32 Ni200 630-690 τζούρες των 3sec.
β) με σύρμα 0.25 Ni200 750+ τζούρες των 3sec (άγνωστο πόσο αφού δεν έχω ξεμείνει από μπαταρία έως το βράδυ και στον ύπνο το φορτίζω)

Σε λειτουργία VW και 15W πάλι στις 700-800 τζούρες 3sec η μπαταρία έχει αρκετό υπόλοιπο ακόμη. Μετά νάνι και φόρτιση.




Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Με πόσες μέρες αυτονομία είστε ευχαριστημένοι?
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 10, 2015, 14:59 »
Το [size=0px]evit VT είναι μια από τις σκέψεις μου διότι έχει 5000mha μπαταρία και πιστεύω θα αντέχει.[/size]
[/size][size=0px]Δεν το θεωρώ νορμάλ να έχεις το box και να κουβαλάς και κανά δυο μπαταρίες μαζί για να σε βγάλει η μέρα όπως κάνεις με το μηχανικό.[/size]
[/size][size=0px]Ίσως το έχω εγώ λάθος στο μυαλό μου ίσως καλόμαθα με το ipv....[/size][size=0px]
[/size][size=0px]Πάντως κάτι τέτοιο θέλω να βρώ....[/size][size=0px]

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Με πόσες μέρες αυτονομία είστε ευχαριστημένοι?
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 10, 2015, 15:24 »
μια χαρά νορμάλ είναι να έχεις ένα box με μονή μπαταρία και άλλη μια στην τσέπη.
ή τουλάχιστον πιο νορμάλ (αν υπολογίσω μέσους όρους κατανάλωσης μλ ημερησίως) από το να κάνεις 1 μλ τη μέρα και να κυκλοφορείς 3 μέρες με την ίδια μπαταρία.
Επίσης, το ηλεκτρονικό καταναλώνει περισσότερη μπαταρία από το μηχανικό.
Τέλος, αυτό που για μένα δεν είναι νορμάλ είναι να έχεις ένα κινητό που θεωρείς φυσιολογικό να φορτίζεις 2 φορές την ημέρα, αλλά να θέλεις το ηλεκτρονικό να κρατάει μια βδομάδα. Να καταλήγεις έτσι να φορτώνεσαι ολόκληρο τουβλάκι με διπλή μπαταρία (πχ evic vt, istick 50 και μη χειρότερα) για 100 τζούρες την ημέρα, αντί να κυκλοφορείς με ένα μικροσκοπικό κουτάκι μιας μπαταρίας, που θα φορτίζεις ανά τριήμερο.
Οπότε, ας μη μιλάμε για νορμάλ ή μη νορμάλ, αλλά για το τι μας βολεύει περισσότερο.




Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Με πόσες μέρες αυτονομία είστε ευχαριστημένοι?
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 10, 2015, 15:34 »
Δεν λέω κάτι απλά για να το πω...
Εγώ την αυτονομία του ipv20w την βρίσκω σίγουρη και πολύ νορμάλ.
Δανείστηκα όμως το cloupor mini 30w (με μπαταρία efest 2600mah) από φίλο και στην ίδια χρήση το βράδυ ήθελε φόρτισμα.
Αυτό για μένα είναι θέμα και δεν είναι νορμαλ....


Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Με πόσες μέρες αυτονομία είστε ευχαριστημένοι?
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 10, 2015, 17:05 »
Όπως είπανε και πολλοί συνατμιστές - συνατμίστριες πιο πάνω, παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες για την μέτρηση της αυτονομίας.
Εγώ π.χ. είμαι πολύ ευχαριστημένος με το cloupor 30W με μπαταρία samsung 25R, υπάρχουν φορές που με βγάζει σχεδόν 2 ημέρες. Παίζει λοιπόν ρόλο πόσες τζούρες τραβάς, χρόνος τζούρας, τα watts, το σύρμα του πηνίου (ψιλό - χοντρό κλπ). Σίγουρα με το istick 50W έχω δει και 3 ημέρες άνετα, αλλά εκείνο έχει και 2 μπαταρίες ενσωματωμένες.
Για να απαντήσω και στο ερώτημα του νήματος, με 2 ημέρες αυτονομίας και μετά φόρτισμα είμαι ευχαριστημένος. :)
Πάντα όμως έχω μία φορτισμένη στην καβάντζα για παν ενδεχόμενο. ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102419 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176686 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285298 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68693 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315639 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95251 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem