vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

117 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, Sergios, gfilip, chkontog, vasim, mathimatikos1966, camber, dpapak

Twitter

Eleaf iStick 40W TC

Αποσυνδεδεμένος mustaine

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #570 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 19:54 »
Η ένδειξη δείχνει 40w, δεν βρήκα κάποιο τρόπο με τον οποίο να αλλάζουν (αν υπάρχει τότε είμαι ηλίθιος οκ  :tongue_smilie:  ). Πατώντας το κουμπί μεταβάλλονται τα watts μαζί με τη θερμοκρασία.
καλησπέρα , πρέπει να ειναι οπως με το 30αρι πατασ 3 φορεσ το πληκτρο που δινει καπνο... μια ερωτηση εχω αλλα δεν ξερω που να την δωσω, πηρα για kanger tech 1.2  τις νεες αντιστασεις που δεν φαινεται το βαμβακι, και μου καιγονται στις 2 μερες σε χαμηλα βατ (13) ενω οι προηγουμενες κραταγανε 7 μερες τι συμβαινει?

Αποσυνδεδεμένος kerai

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #571 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 20:38 »
δοκιμασα σε αλλη μπαταρια τον ατμο κ απο γευση ηταν αψογος!

Ξαναβάλε το πρώτο στικ και δες ακριβώς τι γράφουν οι ενδείξεις. Προσπάθησε να βάλεις τις ίδιες ρυθμίσεις και στο δεύτερο. Πχ: 15W στο πρώτο; Βάλε και στην άλλη μπαταρία πάλι 15W.
Είναι καθαρά θέμα ρυθμίσεων. Το στικ είναι μόνο η μπαταρία για να δουλέψει ο ατμοποιητής.

Αποσυνδεδεμένος cruskro

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #572 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 23:17 »
Μετα απο 2 μερες που δοκιμαζω την λειτουργια TC μαλλον θα γυρισω στις κανονικες αντιστασεις...

Βασικα απο οτι διαπιστωσα υπαρχει ''λαθος'' στη λειτουργια TC.

Με το που βαζεις λειτουργια TC το istick ''κλειδωνει'' στα 40W. Με το που πατας το κουμπι για να ατμισεις σε ξεκιναει με 30W περιπου με αποτελεσμα να θερμαινεται γρηγορα σχετικα και να σε βαζει σε protection και μετα σε πολυ χαμηλα watt. Πραγμα που χαλαει ολο το ατμισμα...

Θα ηταν καλυτερο να μπορεις να καθοριζεις περα απο τη θερμοκρασια και τα μεγιστα watt που θα δουλευει π.χ. 12W. Ετσι θα αργουσε πιο πολυ να ανεβει η θερμοκρασια και θα ειχες πιο ωραιo ατμισμα...

Δεν ξερω αν συμβαινει το ιδιο σε ολα τα mod ή μονο στο istick. Με αλλα λογια σε αλλα mod μπορεις να καθορισεις περα απο τη θερμοκρασια και τα μεγιστα watt που θελεις να ατμιζεις?

Τεσπα νομιζω πως αυτο ειναι κατι που πρεπει να αναβαθμισουν σε επομενα mod...

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #573 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 23:28 »
Καλησπέρα cruskro, αυτό που λες υπάρχει ήδη σε άλλα μοντάκια, δηλαδή ρύθμιση θερμοκρασίας και ρύθμιση watts.
Απλά το στικάκι είναι μια φθηνή λύση για να δοκιμάσεις το TC.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #574 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 23:28 »
Δεν βλέπω κάτι λάθος σε αυτό, όταν βάζεις μια τιμή θερμοκρασίας της αντίστασης (μιας και αυτή καθορίζει το άτμισμά σου πλέον σε λειτουργεία tc ) το μοντάκι φροντίζει να τη κρατάει εκεί, γι'αυτό και τα σκαμπανεβάσματα. Το να ρυθμίσεις τα watts σε 12 ας πούμε το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι το να περιμένεις με τις ώρες να φτάσει ή αντίστασή σου τη θερμοκρασία που επέλεξες.
Το ότι μπαίνει το "protection" συνεχώς σε λειτουργία δεν είναι για να σε ανησυχεί, αυτή είναι ή δουλειά του. Να κρατάει τη θερμοκρασία της αντίστασης εκεί ακριβώς που θέλεις να αισθάνεσαι τον ατμό σου δηλαδή, για όση ώρα έχεις πατημένο το fire button.. ;)

Παρεμπιπτόντως, το 40ράκι μια χαρά δουλεύει και στο tc αν και θα ήθελα μεγαλύτερη αυτονομία στη μπαταρία του με αυτή τη λειτουργία. Γνωστό το θεματάκι του βέβαια. Σε vw mode μια χαρά κρατάει θα έλεγα.. :)

Αποσυνδεδεμένος kmiglis

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμίζω και πετώ!
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #575 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 00:06 »
Εαν ρυθμισεις 12w ουτε 150 βαθμους δεν παει...αρα δεν μπαινει protection.

Αποσυνδεδεμένος cruskro

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #576 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 00:08 »
Makis υπαρχει θεμα αν δεν μπορεις να καθορισεις τα μεγιστα watt γιατι αλλιως συμβαινει οτι γινεται στο istick.

Βαραει 30watt με το που πατας το κουμπι, με αποτελεσμα να θερμαινεται αμεσα σε μεγαλο βαθμο η αντισταση και μετα αναγκαστικα για μην ξεπερασει την θερμοκρασια σε δουλευει π.χ. στα 9 watt καταστρεφοντας ολη την τζουρα.

Αντιθετα αν μπορουσες να ρυθμισεις τα μεγιστα watt δεν θα εφτανε στα υψη η θερμοκρασια με το καλημερα και θα ειχες πιο νορμαλ ατμισμα. Ισως να μην χρειαζοταν καν να μπει protection γιατι δεν θα εφτανε η θερμοκρασια ποτε εκει...

Α και το ζητουμενο δεν ειναι ασφαλως να ατμιζουμε στη θερμοκρασια που θετουμε. Το ζητουμενο ειναι να μην ξεπερναμε αυτη την θερμοκρασια. Αυτος ειναι ο λογος υπαρξης της λειτουργιας TC  και οχι να ατμιζουμε σε σταθερη θερμοκρασια...


@Kilkas για πες κανενα μοντακι που καθοριζεις και τα μεγιστα watt...

Αποσυνδεδεμένος kmiglis

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμίζω και πετώ!
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #577 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 00:18 »
Koopor mini evic vtc mini.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #578 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 00:25 »
Ένας από τους δυο μας το έχει καταλάβει λάθος, εγώ λέω το ότι δείνει αρκετή ενέργεια στην αρχή επειδή ή αντίστασή σου είναι κρύα και το mod θέλει να στην θερμάνει αμέσως για να μην περιμένεις περισσότερο απ'όσο θα περιμένεις στην αμέσως επόμενη τζούρα που ή αντίσταση θα έχει ήδη θερμανθεί. Σε καμία των περιπτώσεων όμως δεν ξεπερνάει την θερμοκρασία που εσύ έχεις ορίσει, γι'αυτό βλέπεις και το "protection" αμέσως... ;)

Αποσυνδεδεμένος cruskro

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #579 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 00:37 »
Τι εννοεις ''για να μην περιμενεις περισσοτερο'' δεν το καταλαβαινω...

Και ξαναλεω το ζητουμενο ΔΕΝ ειναι να δουλευει η αντισταση σταθερα και συνεχως στη θερμοκρασια που το οριζουμε.
Το ζητουμενο ειναι να μην ξεπερναει την θερμοκρασια αυτη.

Με το istick επειδη δινει πολυ ρευμα αρχικα η αντισταση θερμαινεται πολυ γρηγορα με αποτελεσμα να αρχιζουν τα protection και τα χαμηλα watt στην εξελιξη της τζουρας. Αν κανεις και μακροσυρτη τζουρα τοτε ειναι που σου γ@μησε την τζουρα...

Αντιθετα αν εβαζες οριο στα μεγιστα watt ισως να μην χρειαζοταν καν να μπει protection ή θα εμπενε πιο σπανια...

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #580 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 01:17 »
Μάλλον κάτι αντιλαμβάνεσαι λάθος, θα στο πω όσο πιο απλά μπορώ.
Όταν ατμίζεις σε λειτουργία vw, για όση ώρα έχεις πατημένο το πλήκτρο ή αντίσταση αρχίζει να ανάβει και συνεχίζει να αυξάνει τη θερμοκρασία μέχρι ένα σημείο (ανάλογα το σύρμα σου, το coil, το ρεύμα που δίνεις κλπ..), ποτέ όμως δεν μένει η θερμοκρασία της αντίστασης σε μια σταθερή τιμή και στις περισσότερες περιπτώσεις το σύρμα ζεσταίνεται πολύ παραπάνω από τις θερμοκρασίες που ορίζουμε σε λειτουργία ελέγχου θερμοκρασίας.
Το να επιτύχεις μια σταθερή θερμοκρασία στην αντίσταση μπορείς να το κάνεις μόνο σε λειτουργία tc η οποία δουλεύει βάζοντας δύο "δυνάμεις" να κρατάνε τη θερμοκρασία του σύρματος στην τιμή που εσύ όρισες, σε μία πιο σταθερή δηλαδή τιμή. Οι δυνάμεις αυτές είναι το ρεύμα που δίνεις πατώντας το κουμπί απ'τη μια και ο κόφτης του tc απ'την άλλη. Το ρεύμα ζεσταίνει και εξακολουθεί να ανεβάζει τη θερμοκρασία, ο κόφτης όμως επεμβαίνει και σταματάει την αύξηση της θερμότητας μόλις το σύρμα περάσει τη τιμή που εσύ όρισες. Είναι οι στιγμές που βλέπεις το protection στην οθόνη σου αυτό!
Γι'αυτό και βλέπεις και τις αυξομειώσεις στα ρεύματα, ή λογική λέει ότι όταν ή αντίσταση φτάνει στη θερμοκρασία που ορισες, δεν υπάρχει και λόγος να σου δίνει το mod φουλ ισχύ.. ;)

Ελπίζω τώρα να το έπιασες.

Αυτό το "δίνει παραπάνω ρεύμα στην αρχή για να μην περιμένεις αρκετά" συμβαίνει επειδή στην αρχή (αν τέλος πάντων έχεις ώρα να πιάσεις το mod σου ) έχεις κρύα αντίσταση. Αν εσύ έχεις ορίσει τους 220 βαθμούς κελσίου ας πούμε, με χαμηλό ρεύμα στο mod θα αργήσεις αρκετά να δεις αυτή την τιμή, άρα να πάρεις και ικανοποιητικό ατμό. Το tc το αντιλαμβάνεται αυτό και σου δίνει τα γκαζια που χρειάζονται ώστε να φτάσεις πιο σύντομα σε θερμοκρασία ατμίσματος.

Κάπως έτσι όταν φτάνεις σε τιμές κοντά στην θερμοκρασία που ορισες αρχίζουν τα ρεύματα να χαμηλώνουν και παράλληλα ο κόφτης να επεμβαίνει σε κάθε παραπάνω ανέβασμα από τη θερμοκρασία που εσύ έχεις επιλέξει..

Είναι και περασμένη ή ώρα και δεν είμαι για καλές επεξηγήσεις ή αλήθεια είναι.. :D

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #581 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 02:18 »
Σήμερα δοκίμασα για πρώτη φορά το άτμισμα με έλεγχο θερμοκρασίας στο συγκεκριμένο μοντ, με αντίσταση νικελίου BVC για τον Ναυτίλο, στα 0.3Ω (το iStick την διαβάζει 0.4Ω).

Δοκίμασα θερμοκρασίες από 100-315 βαθμούς Κελσίου και κατέληξα στους 170-180 (στους 315 ένιωσα τη φρίκη  :) ).

Οι εντυπώσεις είναι θετικές. Άνετη και πλούσια τζούρα, ακόμη κι όταν το έχω πιπίλα. Γεύση ικανοποιητική. Στην αρχή ήμουν επιφυλακτικός με αυτό το δυναμικό «μπάσιμο» των 40W, αλλά όλα καλά.

Το γύρισα και σε λειτουργία VW, στα 10W. Η τζούρα λίγο πιο υποτονική, αλλά σε αποδεκτά επίπεδα. Δεν θέλησα να ανεβάσω τα watt, καθώς έχω διαβάσει για την ευαισθησία του νικελίου (αν και δεν ξέρω, ακόμη και τα 10W αν θεωρούνται ασφαλή σε αυτή την περίπτωση).

Ψάχνοντας αρχικά να βρω προτεινόμενα όρια ατμίσματος σε κατάσταση λειτουργίας ελέγχου θερμοκρασίας, διαπίστωσα ότι 170-200 βαθμοί Κελσίου είναι ένα καλό περιθώριο, λόγω και του ότι η PG και η VG από κάποιο σημείο και μετά έχουν θέμα με τη θερμοκρασία (αν θυμάμαι καλά, από 200 βαθμούς Κελσίου και πάνω η PG και κάπως παραπάνω η VG). Η μεν PG εξαερώνεται (χωρίς ωστόσο βλαβερές συνέπειες) και η δε VG αρχίζει τα...τοξικά της.

Αποσυνδεδεμένος cruskro

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #582 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 12:34 »
Pouf αντιστασεις νικελιου για τον ναυτιλο που βρηκες? Υπαρχουν ελλαδα?

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

makis αλλο λεω.

Εστω βαζω θερμοκρασια 250.

Βαραει το istick στην αρχη 30W με αποτελεσμα να παει η θερμοκρασια αμεσα στους 250 και σε λιγοτερο απο ενα sec σε βαζει σε protection και μετεπειτα σε χαμηλα watt ωστε να μην ξεπερασει την θερμοκρασια. Στα χαμηλα watt ωστοσο το ατμισμα δεν ειναι καλο ασχετα αν η θερμοκρασια της αντιστασης παραμενει υψηλη (παραμενει υψηλη εξαιτιας των αρχικων 30w)

Αν αντιθετα μπορουσες να ορισεις μεγιστα watt η θερμοκρασια δεν θα εφτανε τοσο αποτομα στους 250 με αποτελεσμα να εχεις ατμισμα για περισσοτερο χρονο στα watt που σε ικανοποιουν.
Αν ας πουμε εβαζες 11 watt (εγω τοσο κανω σε VW) για να φτασει η θερμοκρασια στους 250 και να μπει protection θα χρειαζοταν ισως 2-3 sec. Με αλλα λογια ισως τελειωσεις την τζουρα σου χωρις καν να χρειαστει να μπει protection και χωρις να χρειαστει να παιξεις σε χαμηλοτερα watt με οτι συνεπειες εχει αυτο...
Αυτο λεω.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 15, 2015, 17:56 από cruskro »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #583 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 18:40 »
Τώρα ξεκαθάρισε λοιπόν, λέγαμε από την αρχή το ίδιο πράγμα χωρίς να έχω καταλάβει ότι σε χαλάει το ότι φτάνει άμεσα τη θερμοκρασία που έχεις ρυθμίσει εσύ. Εντάξει εγώ προσωπικά δεν έχω θέμα με αυτό, ίσα ίσα που αισθάνομαι τη ίδια "ενέργεια" από την αντίστασή μου καθ'όλη τη διάρκεια της τζούρας και το ότι την πιάνει άμεσα πατώντας το κουμπί με κρύο το σύρμα δεν θα μπορούσα παρά να το βλέπω σαν προσόν.!
Απ'ότι κατάλαβα κάπου εκεί χαλιέσαι εσύ, αισθάνεσαι το αρχικό άρπαγμα και αμέσως μετά νιώθεις σαν να πέφτει αυτή ή "ένταση" όσο συνεχίζεις να πατάς, σωστά;

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #584 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 20:40 »
Mάκη τα ίδια λέτε και οι δύο απλώς έχετε άλλα γούστα. :))
Κατά τη γνώμη μου ο Cruskro έχει από την μεριά του δίκιο αλλά δυστυχώς έτσι δουλεύει από την μαμά του το istick 40W TC. Δεν μπορεί να αλλάξει κάτι.
Π.χ στο Εvic vtc mini που δουλεύω εγώ, μπορείς να ρυθμίσεις τα Watt και όταν είσαι σε TC να ανέβουν όσο θέλεις εσύ.
Εγώ ας πούμε το έχω στους 230 βαθμούς C και έχω ρυθμίσει τα Watts στα 12. Έτσι το μοντ δίνει αρχικά 12 Watts για λίγο παραπάνω για να φθάσει στους 230 βαθμούς και μετά παίζει τα Watts πάνω κάτω πάντα μέχρι εκεί που το έχω ορίσει εγώ.
Μ' αυτόν τον τρόπο δεν αρπάζει το βαμβάκι με το υγρό βίαια και άμεσα θερμοκρασία 230 βαθμούς αλλά σταδιακά πράγμα που είναι πολύ καλό.
Σκέψου εγώ που δουλεύω τους ατμοποιητές μου σε χαμηλά Watts (μέχρι 15 το πολύ), να αρχίζω με το πάτημα με 30 Watts στο κεφάλι.
Αυτό το "πρόβλημα" υπάρχει και στο Evic VT (με την ενσωματωμένη μπαταρία) πράγμα που πολλοί εδώ μέσα το είχαν σαν κουσούρι και τα παράπονα αυτά (που ήταν σε όλο τον κόσμο) τα άκουσε η Joyetech και βγάζοντας κατόπιν το Evic vtc mini το διόρθωσε έτσι ώστε να ρυθμίζονται και τα Watts σε TC.
Πιστεύω και η Eleaf θα το διορθώσει σε επόμενα μοντέλα της γιατί νομίζω το istick 40W TC  δεν παίρνει αναβάθμιση.
Πάντως για τα λεφτά του είναι μία καλή - τίμια πρόταση. :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 35 6833 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:28
από Sergios
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8832 1118034 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:21
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 295624 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825836 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 509156 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9234 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155597 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569782 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244723 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 2065 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763765 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1384 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog