vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

141 επισκέπτες, 5 χρήστες
Sergios, grag, bloodlessz, manoslykos, Tem

Twitter

Online υπολογιστής μείξης υγρών

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #45 στις: Ιουλίου 09, 2011, 20:33 »
Ελευθερα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #46 στις: Ιουλίου 09, 2011, 20:48 »
Ναι Atme, αλλά αν θέλεις στο τελικό σου υγρό να έχεις π.χ 10% νερό και τα αρχικά υγρά σου, έχουν νερό σε διαφορετικά ποσοστά το καθένα, αν δεν το υπολογίζεις με κάποιο τρόπο, χάνεις αρκετά στο τελικό αποτέλεσμα.
Η άποψή μου είναι πως αν είναι να γίνει κάτι, να είναι σωστό από κάθε άποψη. Βέβαια θέλει περισσότερο "κώδικα" και περισσότερο στήσιμο σε επίπεδο μορφοποίησης  εμφάνισης.

Υπαρχει λυση για το προβλημα που αναφερεις με τη νεα εκδοση του calculator μου, version 5 που θα ανεβασει συντομα ο aTmos. Βασικα εχω προσθεσει 2 ξεχωριστα πεδια για το νερο, δηλ αλλο για την pg και αλλο για τη vg, οποτε θα αναγραφεις το ποσοστο του νερου που εχει η βαση που χρησιμοποιεις και θα σου βγαζει στον κατω πινακα ποσα ml ή σταγονες νερο χρειαζεσαι. Αντι να βαζεις ομως νερο, εσυ θα βαζεις επιπλεον pg και vg αντιστοιχα, βασει των δεδομενων που θα σου δινει για το νερο. Φαινεται λιγο μπερδεμα στα λογια, ομως οταν το κατεβασεις, θα δεις οτι ειναι απλα τα πραγματα.  Κανε λιγο υπομονη μεχρι να το ανεβασει ο Λευτερης  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2011, 22:28 από Arvacon »

Αποσυνδεδεμένος xristosxat

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Οτι του φανει του λολοστεφανη....
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #47 στις: Ιουλίου 09, 2011, 20:58 »
Σαφως και δεν ειναι το τελειο calculator. Αλλα για να γινουν σωστα ολα θα πρεπει να φτιαχτει μια βαση δεδομενων η οποια να περιεχει εξ αρχης ολα τα γνωστα και μη υγρα που κυκλοφορουν στην αγορα. Δηλαδη βαση νικοτινης απο ολες τις εταιρειες περασμενη μεσα στη βαση δεδομενων με το ονομα της με αποτελεσμα αναλογα τι βαση εχει ο χρηστης να διαλεγει την αντιστοιχη πχ: traditional 36αρα και αυτοματως το προγραμμα να αποδιδει τις τιμες για VG , PG , νερο και ολα τα σχετικα. Κατι ομως που δυσκολα μπορει να γινει γιατι σιγουρα παντα θα υπαρχει καποιος που θα εχει υγρα που δεν υπαρχουν στη λιστα. Θεωρω οτι ετσι οπως ειναι το δευτερο προγραμμα ειναι αρκετα καλο διοτι με εναν δυο υπολογισμους απο τον χρηστη μπορει να βγαλει ενα πολυ καλο αποτελεσμα. Πριν δωσω το συγκεκριμενο στον Λευτερη ειδα καμποσα calculator που μπορουσες να επιλεξεις συγκεκριμενη βαση και να γινει αυτο που λεει ο parpen αλλα ηταν calculators απο εταιρεια που πουλαει ενα ειδος υγρου και το δινει μονο για χρηση με αυτο το υγρο..... Εδω ειναι forum που ο καθενας αγοραζει διαφορετικα υγρα.

Αποσυνδεδεμένος red30

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #48 στις: Ιουλίου 09, 2011, 21:04 »
Μου επιτρέπετε να ανεβάσω τα xls σας στο σέρβερ του site ώστε να έχουν άμεση πρόσβαση τα μέλη; Θα είναι σχεδόν online. Κλικ, άνοιγμα με... excel και έτοιμο!

A ωραία ιδέα!  :thumpup:
Από μένα κανένα πρόβλημα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το .xls όπου και όπως απαιτείται.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #49 στις: Ιουλίου 09, 2011, 21:05 »
Μέχρι να φτιαχτεί το κυρίως θέμα, ανέβασα τη νέα έκδοση του Arvacon. Το λινκ θα το δημοσιεύσει στο θέμα του για να μην ξεφύγει η συζήτηση εδώ.

A ωραία ιδέα!  :thumpup:
Από μένα κανένα πρόβλημα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το .xls όπου και όπως απαιτείται.  ;)

Ευχαριστώ, red

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #50 στις: Ιουλίου 09, 2011, 21:08 »
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να υπάρχει βάση δεδομένων, αρκεί να υπάρχουν πεδία τα οποία θα συμπληρώνει ο χρήστης. Έτσι θα δηλώνει πως η VG του είναι 100% ή είναι 80% και 20% νερό.  Υπάρχει μεγάλη απόκλιση αν δεν λαμβάνεται υπ' όψιν. Άλλο να προσθέτεις 10 Ml καθαρής VG και άλλο 10 ml VG από το Funstore που έχει 20% νερό, άρα ουσιαστικά προσθέτεις 8 ml VG και 2 ml νερό.

Παράθεση

Υπαρχει λυση για το προβλημα που αναφερεις με τη νεα εκδοση του calculator μου, version 5 που θα ανεβασει συντομα ο aTmos. Βασικα εχω προσθεσει 2 ξεχωριστα πεδια για το νερο, δηλ αλλο για την pg και αλλο για τη vg, οποτε θα αναγραφεις το ποσοστο του νερου που εχει η βαση που χρησιμοποιεις και θα σου βγαζει στον κατω πινακα ποσα ml ή σταγονες νερο χρειαζεσαι. Αντι να βαζεις ομως νερο, εσυ θα βαζεις επιπλεον pg και vg αντιστοιχα, βασει των δεδομενων που θα σου δινει για το νερο. Φαινεται λιγο μπερδεμα στα λογια, ομως οταν το κατεβασεις, θα δεις οτι ειναι απλα τα πραγματα.

Μα και εγώ το έχω λυμένο στο δικό μου πρόγραμμα και το λαμβάνω υπ' όψιν, άσχετα αν πλέον οι διαλύτες μου είναι φαρμακευτικοί και άρα καθαροί.
Δεν καταλαβαίνω βέβαια, πως αντι να προσθέτεις νερό, θα προσθέτεις PG ή VG και θα φέρνεις το νερό στο επιθυμητό ποσοστό, χωρίς να αλλάζει η περιεκτικότητα νικοτίνης. Στο δικό μου Excel , έχω πεδίο προσθήκης νερού, αν θέλω ποσοστό μεγαλύτερο από όσο προκύπτει από αυτό που ήδη έχουν οι βάσεις και φυσικά δεν μπορεί να αφαιρεθεί.
Περιμένω να δω το δικό σου και να τεστάρω τα αποτελέσματα με αυτά που παίρνω από το δικό μου.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #51 στις: Ιουλίου 09, 2011, 21:18 »
Ανέβηκε και το xl του red30. Το λινκ θα το δημοσιεύσει στο θέμα του για την ώρα.

Αποσυνδεδεμένος xristosxat

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Οτι του φανει του λολοστεφανη....
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #52 στις: Ιουλίου 09, 2011, 21:20 »
Σιγουρα υπαρχει αποκλιση αλλα αυτο το calculator φτιαχτηκε για τα πρωτα σταδια των χρηστων ωστε να φτιαξουν κατι ικανοποιητικο. Απο κει και περα οσοι θελουν να εχουν 100 επιτυχια βρισκουν παρομοια xls σαν το δικο σου και κανουν πιο επαγγελματικη δουλεια.
Αν εχεις βρει καποιο online calculator με τα χαρακτηριστικα που λες στειλε μου με pm ενα link να του ριξω μια ματια. Μιλαω για online οχι xls.
Και επισης να ξαναπω οτι για καποιον που δεν εχει φτιαξει καν δικο του υγρο το προγραμμα που εφτιαξε ειναι αρκετα καλο. (εγω ειμαι αυτος ο καποιος χαχαχα)

Αποσυνδεδεμένος red30

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #53 στις: Ιουλίου 09, 2011, 21:38 »
Ωραία, το έβαλα το link στο παλιό θέμα! Δεν μπορώ να κάνω edit την εναρκτήρια καταχώρηση γι'αυτο πρόσθεσα το link στο τέλος των μηνυμάτων.   :-[

Χρήστο πολύ ωραίο το calculator που ετοίμασες, είναι λειτουργικότατο. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #54 στις: Ιουλίου 09, 2011, 22:19 »
Δεν καταλαβαίνω βέβαια, πως αντι να προσθέτεις νερό, θα προσθέτεις PG ή VG και θα φέρνεις το νερό στο επιθυμητό ποσοστό, χωρίς να αλλάζει η περιεκτικότητα νικοτίνης. Στο δικό μου Excel , έχω πεδίο προσθήκης νερού, αν θέλω ποσοστό μεγαλύτερο από όσο προκύπτει από αυτό που ήδη έχουν οι βάσεις και φυσικά δεν μπορεί να αφαιρεθεί.
Περιμένω να δω το δικό σου και να τεστάρω τα αποτελέσματα με αυτά που παίρνω από το δικό μου.

Ακυρο, μαλλον καταλαβα λαθος.
Βασικα για πιο λογο χρειαζεται να ξερεις το συνολικο ποσοστο νερου στο υγρο που φτιαχνεις? Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι να αραιωσεις την pg και τη vg ωστε να εχουν την ιδια πυκνοτητα και απο κει και περα να δωσεις στο μειγμα σου την ποσοτητα νικοτινης που χρειαζεσαι. Αν τωρα ειναι αραιωμενη η VG στο 20%, η PG στο 5% και η βαση νικοτινης ειναι iceblade 18mg με 5% νερο, δεν αλλαζει κατι στο τελικο αποτελεσμα, γιατι το 80% του υγρου θα ειναι pg και το 20% vg με νικοτινη 18mg, ανεξαρτητως της ποσοτητας νερου που εχεις προσθεσει. Η μονη διαφορα θα ειναι στο οτι το μειγμα θα βγει πιο αραιο ή πιο πηχτο.

edit: Στην ουσια δηλαδη το νερο δεν πρεπει να λαμβανεται υποψην σαν κατι ξεχωριστο απ' τις βασεις,αφου γινεται ενα μειγμα με την pg και τη vg. Οπως το αρωμα που ειναι στην ουσια pg, υπολογιζεται στο συνολο της PG, ετσι και το νερο συνυπολογιζεται στο συνολο των PG και VG.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 09, 2011, 22:51 από Arvacon »

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #55 στις: Ιουλίου 09, 2011, 23:11 »
Η μονη διαφορα θα ειναι στο οτι το μειγμα θα βγει πιο αραιο ή πιο πηχτο.

Ακριβώς για αυτό. Άλλωστε για αυτό το λόγο δεν χρησιμοποιούμε νερό?

Δες και το προγραμματάκι μου που μόλις ανέβασα και θα καταλάβεις τι εννοώ και πως το φιλοσόφησα.

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #56 στις: Ιουλίου 09, 2011, 23:38 »
Πες οτι εχουμε μια βαση VG που εχει 20% νερο απ' το funstore και θελουμε να προσθεσουμε αλλα 10% νερο.
Η ποσοτητα VG συνολικα στο υγρο μας θελουμε να ειναι 20%,οποτε βαζουμε στο πεδιο "VG" 20. Αν δεις στον κατω πινακα αυτο αντιστοιχει σε 4,00ml σκετης VG συνολο.

 
 Αφου θελουμε +10% νερο, στο στο πεδιο "Νερο-1" βαζουμε το νουμερο 10.Το calculator θα κρατησει το ποσοστο του 20% στο πεδιο της "VG", αλλα θα μειωσει αυτοματα την VG ωστε να χωρεσει το επιπλεον 10% που θελουμε να της προσθεσουμε, για να εχουμε το επιθυμητο ποσοστο νερου στο 30%.


Δηλαδη η αλλαγη αυτη θα γινει μονο στη VG και δε θα αυξηθει η ποσοτητα της σαν συνολο στο υγρο, αφου ολα τα παραπανω υπολογιζονται αυτοματα με βαση μονο τη VG απ τον calculator.
Αρα ειτε εχεις μια βαση ατοφια, ειτε αραιωμενη,ειτε θες να κανεις προσθηκη επιπλεον νερου, το αποτελεσμα ειναι προβλεψιμο αναλογα με τις αναλογιες που επιθυμεις, αφου οπως και να χει θα υπολογιστει απ' τον calculator κανονικα. Αν κανω καπου λαθος διορθωσε με, γιατι εχω θολωσει με τοσους υπολογισμους αποψε! lol

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #57 στις: Ιουλίου 10, 2011, 01:01 »
Δεν καταλαβαίνω το παράδειγμά σου. Γράψε μου λίγο, τι υλικά έχεις και τι θέλεις να φτιάξεις για να σε καταλάβω πως δουλεύεις.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #58 στις: Ιουλίου 10, 2011, 01:07 »
Parpen, να το ανεβάσω και το δικό σου στο site;

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #59 στις: Ιουλίου 10, 2011, 01:17 »
Ανέβασέ το

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103429 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176889 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 538 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285596 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209595 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68794 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315819 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15650 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126989 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95347 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem