vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

431 επισκέπτες, 3 χρήστες
sakissalonika, Barbapaidi, xsad

Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon

Αποσυνδεδεμένος PaulosChania

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
  • Καλησπέρα και καλή βραδιά!
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #270 στις: Μαρτίου 02, 2016, 11:02 »
Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις!  Μάλλον θα πρω 0.28!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Μιας και δεν πήρα ακόμα σύρμα κάνω μερικούς πειραματισμούς για να μάθω να τον σετάρω! έχουμε και λέμε.. 11 σπείρες με ελάχιστα κενά, κάνθαλ 0.40mm 1.25 ohm διαβάζει το κουποράκι αν και στο steam engine λέει παραπάνω! Το βαμβάκι το τοποθέτησα όπως είδα σε αυτο το νήμα απο ένα μάστορα του φαινόμενο, να πιάνει απο τη μια μεριά στην άλλη σαν βεντάλια και χωρίς μυτούλα στο αυλάκι! 
Το πρώτο συμπέρασμα είναι ότι η τζούρα έσφιξε πολύ! για εμένα είναι μείον αυτο! οταν λέμε πολύ..πρέπει να βάλεις δύναμη για να ρουφήξεις! :wall: τη δούλεψα απο 11,5-13 βατ και τα πάει καλά σε γεύση! 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 02, 2016, 13:01 από PaulosChania »

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #271 στις: Μαρτίου 02, 2016, 13:24 »
Η αντίστασή σου έχει κάνει κατάληψη σε όλο το θάλαμο.
Οι σπείρες είναι υπερβολικά πολλές ίσως και η διάμετρος του πυρήνα (δεν γράφεις).
Στήσε λίγο πιο ψηλά την αντίσταση και το βαμβάκι λίγο πιο μαζεμένο όχι από βίδα σε βίδα για να έχεις καλύτερη ροή αέρα.
Διαφορετικά πάρε σύρμα 0,25 ή0,28 ή 0,30 κάνε 5-6 σπείρες σε πυρήνα 2μμ το πολύ 2,5μμ

Αποσυνδεδεμένος PaulosChania

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
  • Καλησπέρα και καλή βραδιά!
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #272 στις: Μαρτίου 02, 2016, 13:36 »
Διάμετρος πυρήνα 2.5μμ! θα δουλέψω σύρματα πιο ψιλά απο το 40αρι..αλλά για τον πειραματισμό και μόνο την έστησα! θα την ατμίσω πάντως λίγο πέρα του ότι η τζούρα ειναι πάρα πολύ σφιχτή δεν εχει κάτι άλλο αρνητικο!!  

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #273 στις: Μαρτίου 02, 2016, 13:53 »
Λιγότερες σπείρες (5-6), μεγαλύτερη απο 2 μμ διάμετρος και λίγο ψηλά η αντίσταση διορθώνουν την σφιχτή τζούρα.

Αποσυνδεδεμένος PaulosChania

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
  • Καλησπέρα και καλή βραδιά!
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #274 στις: Μαρτίου 02, 2016, 18:12 »
Παιδιά..σε τι εύρως ohm μπορούμε να δουλεψουμε το φαινόμενο; subohm παίζει; μέχρι πόσο; 

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #275 στις: Μαρτίου 02, 2016, 18:22 »
Η απάντηση είναι, όσο αντέχεις,. αρκεί να μην θες να τον συνδυάσεις και με αεράτες τζούρες...

Αποσυνδεδεμένος PaulosChania

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
  • Καλησπέρα και καλή βραδιά!
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #276 στις: Μαρτίου 02, 2016, 22:40 »
Ξέρω ότι πολλά απο αυτά είναι υποκειμενικά..απλά το αναφέρω γτ πχ είχα διαβάσει στο νήμα του kayfun v3 mini οτι έχει θέμα με τις subohm αντιστάσεις λόγο θερμοκρασίες..και ρωτάω εδώ που οι περισσότεροι τον χρησιμοποιούν καιρό μήπως κάποιες subohm τιμές είναι απαγορευτικές! 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #277 στις: Μαρτίου 02, 2016, 22:50 »
Γενικά για να παίξεις καλά με subohm πρέπει ο ατμοποιητής να έχει ικανή παροχή αέρα.
Ο phenomenon είναι στημένος για γεύση και σχετικά χαμηλά W.

Αποσυνδεδεμένος PaulosChania

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
  • Καλησπέρα και καλή βραδιά!
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #278 στις: Μαρτίου 03, 2016, 15:56 »
 :yes: :yes: 'εστησα μια αντιστασούλα με kanthal 0.28mm! Μόνο θετικά έχω να πω! το βαμβάκι το έκανα βεντάλια να πιάνει όλο το ντελ εκτός τα σπειρώματα της καμπάνας και μια μικρή ακρούλα στο αυλάκι! έχω καλή τροφοδοσία και ακόμα δεν κατάλαβα διαρροές! ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ γεύση! ντουμάνια και ωραία τσιγαρίσια τζούρα! μέχρι 12W πήγα αν και είμαι ικανοποιημένος με αυτό που παίρνω απο 10-11 watt! η αντίσταση βγήκε γύρω το 1.3+ αλλά το κούπορ τη διαβάζει 1.25! επιτέλους απολαμβάνω το φαινόμενο! 
Υ.Γ για ένα περίεργο λόγο το κουτί του σύρματος λεει AWG 28 πράγμα που σημαίνει  0.32mm αλλά το μέτρησα και είναι 0.28mm  :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #279 στις: Μαρτίου 07, 2016, 10:55 »
Back to basics...
0,25 Σύρμα...
2 mm τρυπανάκι...














Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #280 στις: Μαρτίου 07, 2016, 12:10 »
Δεν είχε τι να κάνει ο dem, μας τρολλάρει... Άκου basics! Τι είναι αυτά?? Ούτε μια γαλλική πλεξίδα, ένα κότσο σινιόν, ένα ράστα στο coil??? :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος PaulosChania

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
  • Καλησπέρα και καλή βραδιά!
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #281 στις: Μαρτίου 08, 2016, 17:07 »
3ο στήσιμο σήμερα στο φαινόμενο!  Το δεύτερο με βαμβάκι σε σχήμα s το πρώτο δεν πηγε τόσο καλά και ειχα μικρες διαρροες που και που! 
  Να πω ότι εκτός απο αυτή την περιπτωση που το S δε μου πέτυχε δεν εχω δει άλλη διαρροή! 
Επι της ουσίας.. σε kanthal  0.28mm έκανα 7 σπείρες σε 2mm άξονα. Αποτέλεσμα 1.38ohm στο steam engine 1.35ohm διαβαζει το koopor mini! Βαμβάκι σε στυλ S όπως προείπα (όχι τόσο καλό σαν του dem βέβαια) στις σπείρες άφησα πολυ μικρό κενό μεταξυ τους! 
Και τώρα εντυπώσεις-απορίες.
Άτμιζω το στήσιμο αυτο με το Spirits του Dan lucas! Ξεκινησα στα 10watt δεν το εχω ξαναδοκιμασει αυτο το υγρο σε αλλο άτμο ή διαφορετικό στήσιμο! Μου φαινόταν λίγο υποτονική η γεύση, ενώ είχε καλό χτύπημα! Ανέβασα 1watt και ανοιξα λίγο τη ροη για να δω αν η τροφοδοσία δεν ήταν επαρκης αλλά συνεχιζε το ίδιο!  Επίσης ο ατμός ήταν πολύ ζεστός για τα γούστα μου! Ετσι πειραματιστηκα στο να κατέβασω τα βατ! Όταν κατεβαινα ειχα καλύτερη γεύση και περισσότερο ατμό!  Γίνεται αυτό;  μέχρι τα 7.5watt (δεν κατέβηκα παρακάτω) είχα καλό ντουμάνι, μέτριο χτύπημα και πολύ καλή γεύση! Πως γίνεται να αποδιδει τόσο καλά σε τόσο χαμηλή ισχύ; 

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #282 στις: Μαρτίου 08, 2016, 17:14 »
Γίνεται... γίνεται... :))

Αν ξανασετάρεις, κάνε με 6 σπείρες το σετάπ...

Και λίγο λιγότερο βαμβάκι... Αν κρίνω από το γεγονός ότι δεν είχες καλή γεύση στα 10 watts... ;)

Αποσυνδεδεμένος PaulosChania

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
  • Καλησπέρα και καλή βραδιά!
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #283 στις: Μαρτίου 08, 2016, 17:19 »
Στο επόμενο σετάρισμα θα ποστάρω φωτογραφίες!  Είναι λίγο παραπάνω το βαμβάκι απο το δικό σου στήσιμο! Νομίζω όμως ότι μου άρεσε περισσότερο το πρώτο στήσιμο σε βεντάλια απο τη μια μεριά ως την άλλη και με μια πολυ μικρη μύτη στο αυλάκι! (Ίσως δε μου πετυχαίνει το S γιαυτο! ) ευχαριστώ για την απάντηση!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Edit: νομιζω DEM σε ενα στησιμο σου ειδα το Spirits!  Πως σπυ φαίνεται? Εμενα μου αφήνει μια πικάντικη γεύση!  Στην αρχή φοβόμουν μην είναι καμμένο! Εβγαλα την αντισταση να το δω..αν και ηταν δυσκολο στο 8watt που άτμιζα!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 08, 2016, 17:34 από PaulosChania »

Αποσυνδεδεμένος blackdrone

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Tα τυφλα πουλια ο Θεος τα χτιζει φωλια....
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #284 στις: Μαρτίου 08, 2016, 21:55 »
To spirits το εχει αυτο το πικαντικο οντως,στο pheno.μου το εδωσε με τη μια ,στο ναυτιλο που το ειχα πρωτοδοκιμασει το υγρο αυτο ,δεν την πηρα αυτη τη γευση τοσο εντονα.Αν σου αρεσει παντως αυτο το πικαντικο προτεινω να δοκιμασεις halo -turkish tobacco αν δε το εχεις ηδη. γαρυφαλελαιο με μπαχαρικα...ωραιο πικαντικο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342306 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206517 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541470 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31068 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597270 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357792 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11533 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1308 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591968 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios