vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

194 επισκέπτες, 1 χρήστης
Sergios

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Ρε παιδιά μην μπερδεύεστε ο υγιεινός βίος έχει πολλές πτυχές και πολλές παραμέτρους. Αν αρχίσουμε τις ερωτήσεις για το τι πρέπει να κάνουμε και τι "μπορούμε" να κάνουμε δεν θα τελειώσουμε ποτέ αυτή τη συζήτηση. Τι τρώμε, τι εισπνέουμε, πόσο κινούμαστε-γυμναζόμαστε, πόσο εκτιθέμεθα στον ήλιο το καλοκαίρι, αν "μπορούμε" να κάνουμε κανένα μπάνιο στη θάλασσα το καλοκαίρι, που διαμένουμε?  Όλα αυτά είναι συγκοινωνούντα δοχεία και παίζουν τον ρόλο τους άλλα λιγότερο και άλλα περισσότερο. Το θέμα είναι να εστιάζει κανείς στη ζωή του σε όσο περισσότερα μπορεί ώστε  (γιατί δεν μπορεί πάντα λόγω συνθηκών ακόμα και χαρακτήρα)  να διαφυλάξει την υγεία του και την ποιότητα ζωής του σε ένα καλό επίπεδο.
Ας αναλύσουμε λοιπόν περισσότερο τις τεχνικές πτυχές του νήματος και ας μιλήσουμε για μέταλλα και νέους τρόπους στησίματος παρά για την προέλευση και τους λόγους  της ευαισθησίας που δείχνει ο καθένας για το ενδεχόμενο  ότι το  dryburn στις αντιστάσεις ενδέχεται να μην είναι τόσο αθώο. ;)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
γιατί ρε παιδιά δεν μπορεί με 10 ατμο- τζουρες να καταλάβει κανεις διαφορά στο mc και την απλή αντίσταση, ενώ πχ με 4, λίγη ακρίβεια και λεπτότητα (υποτιθέμενα πάντα, εκτός καλου βιογραφικου) να βαθμολογήσει ένα κρασί και να γράψει την οδύσσεια και την ιλιάδα μαζί του καμπερνέ;
δεν ξέρω βέβαια αν το πάτε κάπου αλλού
και δεν θα διαφωνήσω πως το σύνολο κάνει την διαφορά και το αποτέλεσμα, υγρό και αναλογίες, φιτιλι και ταχύτητες  και ατμο και αέρας μαζί με το κόιλ
Γιατί αν την ψάχνεις για καλή γεύση / ντουμάνι, κάθε ατμοποιητής και κάθε κατηγορία υγρών (πχ φρουτένια, καπνικά, γλυκά, high vg, high pg,50/50, κτλ) απαιτούν και ένα διαφορετικό στήσιμο για να αποδώσουν τα μέγιστα.
Δεν είναι ίδιες συνθήκες όπως με τα κρασιά.

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Νοοτροπια μπορει να ειναι αλλα γιατι στο συγκεκριμενο ζητημα σταματας να πυρωνεις mc ενω συνεχιζεις να τρως ενα σωρο σκατα ορμονες και μεταλλαγμενα?


Βρε Βαγγελη....Τι αναλυση μου ζητας τωρα...
Γιατι το μικροκοιλ ειπα ειναι απλα πανευκολο να σταματησω να το κανω. Για τα σκατα με τις ορμονες πες μου εσυ μια το ιδιο ευκολη λυση και την εκανα την αλλη μερα. (Να σου δωσω διευθυνση να μου στελνεις βιολογικα αν θες  :)) :)) [size=78%].)[/size]
[/size]
[/size]
δλδ αυτο επρεπε να το πει ο γιατρος για να σταματησετε να το κανετε? οτι πυρωνετε το συρμα και μαλακωνει για να στριβετε καλυτερα η αντισταση η για να κολαει, δε σας ελεγε τπτ μεχρι τωρα? για να μαλακωση δε σημαινει οτι η δομη του εξασθενη ?  αρα μηπως κατι παιζει εκει? λεω εγω τωρα ....


τετοια θεματα τα θεωρω απλα για να ανεβαινουν τα ποστ και τπτ αλλο..ειναι γνωστα αυτα δε πεσαμε απο τα συνεφα ... το θεμα ειναι οτι ειμαστε γενικοτεςρα πειραματοζωα στο Η.Τ  στη σημερινη εποχη , καποια στιγμη που θαρχισουν διαφορα συμπτωματα σε εμας και θα γινονται αλλαγες , θα ατμιζουν με ασφαλεια οι επομενες γενιες


Εδω και καιρο κανω spaced coil αλλα δε νομιζω οτι ολοι σκεφτονται το ιδιο με σενα. Παραθετει ο καθενας την γνωμη του, οπως κανεις και εσυ. Οσο για το θεμα "ανεβαινουν τα ποστ" ειδικα εσυ νομιζω δε πρεπει να το ξαναθιξεις.

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Καλά δεν χρειαζόταν και πολύ iq για να καταλάβει κάποιος πως όταν πύρωνε το σύρμα ο καπνός που έβγαινε δεν είναι αθώος.


Θα προσπαθήσω να γίνω όσο κυνικός μπορώ στα μέτρα του επιτρεπτού.


1. Ωραία ανοίξαμε το θέμα, θα το κλείσουμε, θα το ανακυκλώσουμε και άλλο ή έχουμε να πούμε και κάτι περισσότερο.


2. Έχει να προτείνει κανείς κάτι? γιατί με το να καθόμαστε και να κοιτάμε το πρόβλημα, το πρόβλημα θα κάθετε εκεί και θα γελάει μέσα στα μούτρα μας.


3. Πιστεύετε ότι νοιαζόμαστε περισσότερο εμείς για τον εαυτό μας ή οι εταιρείες για αυτούς?


4. Νομίζετε πως εδώ ως μέλη του φόρουμ οι υποχρεώσεις μας σταματάνε μόνο στο αν η φωτογραφία από το καινούργιο μας σετακι που αναρτήσαμε είναι και πολύ πρώτη και έτσι ψηλώσαμε 1 μέτρο παραπάνω?


5. Είμαι ο Τάκης του Μήτσου που έχω έναν φίλο που έχει μαγαζί με ατμιστικά και αυτοανακηρύχτηκα ο σοφός του συμβουλίου των ατμιστών και χωρίς να είμαι και κάτι στην ουσία δένω και ράβω γιατί έχω και πολύ γαμάτες απόψεις πάνω στα θέματα, αλλά όταν μου ζητήσουν βοήθεια σε κάτι λέω σορρυ μπαρντον δεν μπορώ πρέπει να υποστηρίξω το κατάστημα που με υποστηρίζει δίνοντας μου δωράκια και έτσι δεν μπορώ να κάνω κάτι γιαυτό.


6. Μετά φταίνε οι εταιρίες που είναι η προέκταση των δικών μας συνηθειών. Οι εταιρίες προκαλούν ανάγκες που δεν είχαν οι αγοραστές και έτσι προϊόντα που πωλούνται, όταν ο αγοραστής έχει ανάγκες τι κάνει για να ενεργοποίηση μια εταιρία να το βγάλει στην παραγωγή ή να το τροποποιηση?


7. Είμαστε μέλη ατμιστικού φόρουμ οπότε για τις βιολογικές καλλιέργειες και μεταλλαγμένα εδώ αν και μπορούμε και να συζητήσουμε σε αντιδιαστολή με το άτμισμα δεν μπορούμε να συζητήσουμε σε βάθος και μεμονωμένα, μόνο για τα μεταλλαγμένα.




Τώρα το κλου τις περίπτωσης μου,


φόρουμ εδώ φόρουμ εκεί φόρουμ παραπέρα 3 ριβιουερς κάθοντας και ετοίμαζαν ριβιου, έχω βαρεθεί να βλέπω σε κάθε βίντεο πόσο καταπληκτικό είναι το προϊόν που παρουσιάζουν.


Νομίζεται πως έφτασε η ώρα το δικό μας φόρουμ να έρθει σε επικοινωνία με τα άλλα σχετικά φόρουμ του πλανήτη και τους ριβιουεράδες και να σταλούν επιτέλους σε μεγάλες εταιρείες συνολικά προβλήματα που μας αφορούν έτσι ώστε να ενημερωθούν και να πιεστούν προς την σωστή κατεύθυνση μέσα από μια συλλογική κίνηση? έστω μια μεμονωμένη ψηφοφορία κάθε ατμιστικού φόρουμ με κοινό ερωτηματολόγιο και κοινοποίηση από τους ριβιουεραδες και επίσημη αποστολή στις μεγάλες εταιρίες που κινούν την τάση της αγοράς.


η μήπως τελικά το αθώο άτμισμα αφορά μόνο τον κάθε μεμονωμένο ατμιστή που κάθετε στο σπίτι του και ατμίζει δίπλα ή κοντά σε ένα τασάκι που ποια είναι άδειο και όλα είναι καλά...


Υ.Γ
Φεύγω έχω μάθημα ψιλοάργησα, σκεφτείτε.


Peace!

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Για ποιον καπνό μιλάμε όταν πυρώνει κανείς την αντίσταση? Αρχικά γίνεται αυτό μέχρι να στεγνώσει από ό,τι υγρό έχει και φυσικά λαμπυρίζει σε κάποια σημεία για να φύγει ό,τι απέμεινε. Από εκεί και μετά δεν υπάρχει καπνός, ατμός ή κάτι, απλώς πυρώνει.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας

Βρε Βαγγελη....Τι αναλυση μου ζητας τωρα...
Γιατι το μικροκοιλ ειπα ειναι απλα πανευκολο να σταματησω να το κανω. Για τα σκατα με τις ορμονες πες μου εσυ μια το ιδιο ευκολη λυση και την εκανα την αλλη μερα. (Να σου δωσω διευθυνση να μου στελνεις βιολογικα αν θες  :)) :)) [size=78%].)[/size]
[/size]
[/size]

Εδω και καιρο κανω spaced coil αλλα δε νομιζω οτι ολοι σκεφτονται το ιδιο με σενα. Παραθετει ο καθενας την γνωμη του, οπως κανεις και εσυ. Οσο για το θεμα "ανεβαινουν τα ποστ" ειδικα εσυ νομιζω δε πρεπει να το ξαναθιξεις.

σαφως και δε πρεπει να το θιξω ξανα απαξιονοντας πολλα πλεον εδω μεσα..

αφηνω τους νεους μετα προβαρια και μερικα στησιματα να εχουν γνωμη αποψη και γνωση για ολα φιλε μου ...

και πολλα ειπαμε για να φτασουν καποιοι στο να τα ξερουν ολα πλεων

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Για ποιον καπνό μιλάμε όταν πυρώνει κανείς την αντίσταση? Αρχικά γίνεται αυτό μέχρι να στεγνώσει από ό,τι υγρό έχει και φυσικά λαμπυρίζει σε κάποια σημεία για να φύγει ό,τι απέμεινε. Από εκεί και μετά δεν υπάρχει καπνός, ατμός ή κάτι, απλώς πυρώνει.

Αστο Αρη...
Τωρα αρχισαμε τα ποστ του τυπου... "τι κανει νιαου νιαου στα κεραμυδια.." δεν χρειαζεται να εισαι και εξυπνος για να καταλαβεις οτι σου κανει κακο το dry burn  :tongue_smilie:

@ntonto: κατα τα αλλα μου αρεσε το ποστ σου, αλλα η πρωτη σου φραση οπως και του Αποστολου το ποστ που παραθετει ο c00kieR... φτανουν στο αλλο ακρο..

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
σαφως και δε πρεπει να το θιξω ξανα απαξιονοντας πολλα πλεον εδω μεσα..

αφηνω τους νεους μετα προβαρια και μερικα στησιματα να εχουν γνωμη αποψη και γνωση για ολα φιλε μου ...

και πολλα ειπαμε για να φτασουν καποιοι στο να τα ξερουν ολα πλεων


Ως "ειδημων" που εχεις γινει μετα απο τοσα πολλα χρονια ατμισματος αυτο εμεινε. Να απαξιωσεις....Η επαρση σου δεν εχει ορια.... :hmmm: :hmmm: φιλε μου...

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868

Τώρα το κλου τις περίπτωσης μου,


φόρουμ εδώ φόρουμ εκεί φόρουμ παραπέρα 3 ριβιουερς κάθοντας και ετοίμαζαν ριβιου, έχω βαρεθεί να βλέπω σε κάθε βίντεο πόσο καταπληκτικό είναι το προϊόν που παρουσιάζουν.


Νομίζεται πως έφτασε η ώρα το δικό μας φόρουμ να έρθει σε επικοινωνία με τα άλλα σχετικά φόρουμ του πλανήτη και τους ριβιουεράδες και να σταλούν επιτέλους σε μεγάλες εταιρείες συνολικά προβλήματα που μας αφορούν έτσι ώστε να ενημερωθούν και να πιεστούν προς την σωστή κατεύθυνση μέσα από μια συλλογική κίνηση? έστω μια μεμονωμένη ψηφοφορία κάθε ατμιστικού φόρουμ με κοινό ερωτηματολόγιο και κοινοποίηση από τους ριβιουεραδες και επίσημη αποστολή στις μεγάλες εταιρίες που κινούν την τάση της αγοράς.

Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό ούτε μία στο δισεκατομμύριο , στο υπογράφω...

και ο βασικός λόγος είναι ο παρακάτω που επίσης εσύ έγραψες... και που είναι το κλου για μένα...



η μήπως τελικά το αθώο άτμισμα αφορά μόνο τον κάθε μεμονωμένο ατμιστή που κάθετε στο σπίτι του και ατμίζει δίπλα ή κοντά σε ένα τασάκι που ποια είναι άδειο και όλα είναι καλά...



Αποσυνδεδεμένος pit69

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Ακριβώς φίλε ...είμαστε στην αρχή , όπως είπες .
Αν και νέος ατμιστής , το όλο σύστημα ατμοποιήσης , μου φάνηκε πολύ απλό , και πρωτόγονο είναι ακριβώς όπως είπατε , βράζουμε υγρά , πάνω σε σύρμα....χωρίς να θέλω να το απαξιώσω , μιάς και ατμίζω και γώ , και θα συνεχίσω να ατμίζω ετσι , εως οταν βρεθεί κάτι καλύτερο ...
Θα μπορούσε να γίνει ακόμα πιο πολύπλοκο , και σίγουρα πιο ασφαλες ...με κεραμεικές επικαλύψεις , ή με σύρματα που φτιαχνωνται αποκλειστικα και μόνο για άτμισμα ,  με πιστοποίηση , οτι δεν εκλύουν διάφορα οξειδια κλπ.
Προς το παρών , ατμίζουμε με μέτρο , και βλέπουμε....
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 27, 2015, 15:48 από pit69 »

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Η γνωμη μας και η αποψη μας για ενα θεμα σε ενα φορουμ, μετραει. Οσο λαθος και αν φαινεται σε καποιους,  οσο διαφορετικη και αν ειναι απο τους υπολοιπους. Αυτο ειναι και το νοημα μιας κοινοτητας, η ανταλλαγη αποψεων.

Οταν ομως αρχιζουμε προσβαλλοντας τα υπολοιπα μελη θεωρωντας πως ειναι χαζοι που δεν "το γνωριζανε"  πιο πριν (οτιδηποτε και αν ειναι αυτο), τοτε μονο ανταλλαγη αποψεων δεν γινεται. .

Υπηρχανε δηλαδη τοσα πολλα ατομα που θεωρουσανε προφανες οτι κανει ζημια το καψιμο της αντιστασης; Οχι το dry burn μετα τη χρηση, το αρχικο για το στησιμο.
Γιατι εγω δεν ειδα ποτε να αναφερεται κατι τετοιο ουτε απο οσους κανουμε κανονικες αντιστασεις, ουτε απο οσους κανουνε αποκλειστικα microcoil.
Πως εγινε ξαφνικα προφανες;

Και για να παω λιγο πιο μακρια με αφορμη το ποστ του φιλου παραπανω.
Τωρα που ο γιατρος ειπε αυτα που ειπε για το καψιμο της αντιστασης, θεωρεις οτι δεν ηθελε και πολυ iq για να καταλαβεις οτι "κανει κακο". Μαγκια σου.
Εαν μετα απο μερικους μηνες, μερικα χρονια, βγει καποιος αλλος τροπος ατμοποιησης και αποδειχθεί οτι ο τροπος που εχουμε τωρα ειναι βλαβερος, πως θα σου φανει να γυρισει και να σου πει ο νεοτερος στο χωρο (που αρχισε με τον νεο εξοπλισμο) "Καλα, δεν ηθελε και πολυ iq για να καταλαβεις πως το να καις υγρα σε βαμβακια με συρμα ειναι βλαβερο"..

Δεν θελω να επεκταθω αλλο στο θεμα και να βγω εντελως οφ.
Απλα να κρατησουμε οτι πρεπει να σεβομαστε τους συνομιλητες μας.
Δεν ειμαστε αντιπαλοι. Ειμαστε "φιλοι" με κοινο αγωνα να αντικαταστησουμε το τσιγαρο με κατι καλυτερο.
 :bye:

Αποσυνδεδεμένος 11100

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Πολύ καλό θέμα. Μια διευκρίνιση-καταλαβαινω πως δεν θέλω να πάρω τζουρα την ώρα που κάνω dryburn η να εισπνεύσω καμμένο, αλλά θα πρέπει να δούμε όταν κρυώσει εάν υπάρχουν οι ίδιες βλαβερές συνέπειες, γιατί και τα κουτάλια μου κάποτε ήταν κομματι μετάλλου που πρωτα τα ελυωσε κάποιος και το έκανε ράβδους μετάλλου, και μετα ξανα έλιωσαν για να πάρουν το σχήμα, και παει λέγοντας. Όταν κρύωσαν μου τα πούλησαν για ασφαλή για φαγητό. Έχει ο γιατρός μας κάτι εδώ? (Να είναι καλά για κάθε ενημέρωση που μας παρέχει.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Τα κουτάλια σου τα πυρώνεις και τραβάς τζούρα την σούπα; Αν ναι, υπάρχει πρόβλημα!  :D
Παιδιά δεν ξανα-ανακαλύπτουμε όλο το σύμπαν, ένα θέμα για συγκεκριμένο υλικό σε συγκεκριμένη χρήση μελετάμε.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Δεν βοηθάει πουθενά το historian's fallacy πάντως, αυτό που εκ των υστέρων όλοι ήξεραν ότι ήταν κακό και μα καλά πως δεν το κατάλαβαν οι υπόλοιποι, χαζοί είναι; Όλο το άτμισμα είναι κακό και τα πράγματα στον κόσμο που είναι χειρότερα από το τσιγάρο είναι μετρημένα. Ο καθένας συνεχίζει εις γνώση του και ενημερώνεται-προσέχει όσο θέλει. Σίγουρα θα βρεθούν πολλά περισσότερα από το αν το σύρμα βγάζει οξείδια ή αν το υγρό έχει διακετύλιο.

Εγώ πάντως σε 2 KL+ που έχω από εχθές και σήμερα σεταρισμένους με χοντρά σύρματα  πυροβολάνε μια χαρά χωρίς microcoil, με βαμβάκι πάντα. Microcoil τώρα πφφφφ!!!  :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115830 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824335 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507321 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8927 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154746 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568751 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243849 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294158 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1748 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762742 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1114 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4008 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem