vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

127 επισκέπτες, 2 χρήστες
antre, ηλεκτρονικό τσιγαράδικο

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
ναι θα το ψάξω ευχαριστώ κώστα , θα βάλω πχ στον γούγλη flame temperature και θα αγοράσω  πάω σε κινέζικο εστιατόριο  να δω πως ψήνουν στο wok με full throttle
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2015, 18:49 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Όταν λένε πράματα που θέλουμε να ακούσουμε τότε τα κρατάμε χωρίς κάν ενδελεχείς έρευνες, όταν όμως δεν μας αρέσουν τότε θέλουμε έρευνες να δούμε άν ισχύουν.

Έτσι ακριβώς... :thumpup:

Δυστυχώς κάθε πέρυσι και καλύτερα ή κάθε φέτος και χειρότερα :(

Για την ώρα θα αρχίσω να αποφεύγω το πύρωμα των αντιστάσεων. Ελπίζω κάποια στιγμή να γίνει μια μελέτη για το πόσο βλαβερό ή μη είναι.


Ένα ευχαριστώ στον Γιατρό και τα μέλη του forum

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά του να κάνεις micro coil ή να είναι πιο αραιές οι σπείρες?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Προσωπικά, βρήκα στο mc μόνο μπελά στο φτιάξιμό του. Κάτι περισσότερο δε μου έδωσε μια-δυο φορές που έστησα για δοκιμή. Μπορώ να πω μάλιστα ότι 2-3 φορές που έκανα dry burn σε χοντρό σύρμα, η γεύση δεν επέστρεψε εκεί που ήταν όταν το πρωτοέβαλα, "φρέσκο" και γυαλιστερό. Οπότε, δεν κατανοώ πώς ένα εν τη γενέση του ακόμη, ταλαιπωρημένο και μαυρισμένο σύρμα δίνει καθαρότερη γεύση από το καινούριο και γυαλιστερό. Αλλά, υπάρχουν πολλοί που δεν θα συμφωνήσουν μαζί μου, οπότε μόνο αν δοκιμάσεις, θα έχεις προσωπική άποψη.

To microcoil "ήρθε και έδεσε" με την αντικατάσταση του φυτιλιού από το βαμβάκι. Ουσιαστικά το βαμβάκι ανέδειξε το microcoil γιατί το βαμβάκι μας έδωσε έναν άλλο τύπο ατμίσματος πιο ντουμανιάρικο και πιο γευστικό για τους περισσότερους (και εγώ μέσα) αλλά όχι όλους... Σίγουρα όμως μπορεί να αντικατασταθεί εύκολα με χοντρά σύρματα τύπου Kanthal και spaced-αντιστάσεις ώστε η αλλαγή στο βαμβάκι να γίνεται εύκολα και γρήγορα όπως γινόταν στο microcoil. Εγώ ήδη παράγγειλα σήμερα ακόμα πιο χοντρά σύρματα 0.32 για μεγαλύτερη σταθερότητα της αντίστασης  κατά την  αλλαγή του βαμβακιού.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2015, 18:49 από Επιτέλους το έκοψα »

Αποσυνδεδεμένος duman

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Καταρχήν για άλλη μία φορά μπράβο στο Γιατρό (μας) αλλά και στον Κώστα που το μετέφερε εδώ.

Το ζήτημα έχει τεθεί και παλιότερα από συνατμιστές. Πάντα υπήρχε η υποψία.

Είναι άλλη μία αφορμή το θέμα των coils, όπως ήτανε και με το diacetyl κτλ, να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και επιφυλακτικοί!

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Καιρός να μπουν στο παιχνίδι και οι εταιρίες που παράγουν (ή να δώσουν στη παραγωγή) σύρμα ειδικά σχεδιασμένο για αντιστάσεις επισκευάσιμων που να αντέχουν σε dry burn ή οτιδήποτε σχετικό.
Δεν μπορεί στο βαμβάκι να έχουμε ήδη 50 επιλογές και στο σύρμα να υπάρχουν 2-3 τύποι που όλοι φαίνονται να είναι προβληματικοί στο dry burn κυρίως όταν η τεχνική αυτή είναι διαδεδομένη στους χρήστες.

Κατά τα λοιπά έστριψα και εγώ τη πρώτη μου αντίσταση χωρίς πύρωμα και πίεση. Ένα απλό και συμβατικό coil.
Δεν μπορώ να πω ότι είδα τρομερή διαφορά στο άτμισμα, απλά ήμουν διπλά προσεκτικός στη περιέλιξη για να την φέρω όσο πιο ομοιόμορφη γίνεται.
Νιώθω ότι στις πρώτες τζούρες πήρα μια μεταλλική γεύση (παρόλο που έπλυνα το σύρμα από πριν) αλλά μπορεί να είναι και η ιδέα μου. Θα δείξει..

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Προσωπικά, βρήκα στο mc μόνο μπελά στο φτιάξιμό του. Κάτι περισσότερο δε μου έδωσε μια-δυο φορές που έστησα για δοκιμή. Μπορώ να πω μάλιστα ότι 2-3 φορές που έκανα dry burn σε χοντρό σύρμα, η γεύση δεν επέστρεψε εκεί που ήταν όταν το πρωτοέβαλα, "φρέσκο" και γυαλιστερό. Οπότε, δεν κατανοώ πώς ένα εν τη γενέση του ακόμη, ταλαιπωρημένο και μαυρισμένο σύρμα δίνει καθαρότερη γεύση από το καινούριο και γυαλιστερό. Αλλά, υπάρχουν πολλοί που δεν θα συμφωνήσουν μαζί μου, οπότε μόνο αν δοκιμάσεις, θα έχεις προσωπική άποψη.

Τεινω να συμφωνησω και μαλιστα απολυτα!
Μαλιστα μετα τα σημερινα στησιματα, στην 10η πλεον προσθηκη υγρου στον Magma (γεματος δεν θα παιρνει και 1μλ τη φορα?), η εικονα του coil ειναι αυτη που βλεπετε παρακατω....Σαφως καλυτερη απο αλλες φορες που "εκαιγα" και εφτιαχνα το coil....Οσον αφορα την μεταλλιλα που ανεφερα σε προηγουμενο ποστ εχει εξαφανιστει, οποτε ισως να θελει ενα καθαρισματακι το συρμα πριν το στριψιμο με οινοπνευματακι η σαπουνονερο...

Αποσυνδεδεμένος maddoghellas

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας

Interviewer: Have we got a few last minute questions, we're getting close to the...
 Dr Farsalinos: Diacetyl.
Has any dramatic harm or risk been proven or is it simply a case of  “this is a possible danger so we should avoid it”?
Very nice question.
So, the diacetyl issue is an issue indeed, coming from observations that NIOSH has made and they have set some safety levels in the occupational setting.
Now, I would prefer not to wait until it becomes real issue with e-cigarettes, because that would also be the end of e-cigarettes.
So, i've heard a lot of arguments that diacetyl is not a proven risk or danger for the lungs and so on. Well, when they say it's not been proven yet, they mean that we haven't asked volunteers to go and use diacetyl containing liquids or diacetyl containing other stuff, to inhale them for a few years and observe how many developed disease.
Well, this is basically something that will never happen. You cannot randomize a group of people into some that are going to inhale diacetyl every day and some others who will not.
We cannot do that.
So basically, that kind of proof that some people are asking will never happen.
But this is not how science works.
If it was like that, we would be one hundred years back in medicine.
We have to accept that based on current evidence, diacetyl and acetyl propionyl are problematic.
Now, I don't think that we need to wait to have an epidemic of lung disease...and i'm not talking about bronchiolitis obliterans which is very rare, i'm talking about a reduction in lung function that is observed much more frequently in the workers in the food flavoring industry compared to the genera population...we don't need something like that in vaping, in order to be alerted...

 
Νομίζω ότι ο τρόπος που προσεγίζει ο Δόκτορ Φαρσαλινός το θέμα του διακετυλίου, αρμόζει και στην περίπτωση του πυρώματος των συρμάτων και την συζήτηση που κάνουμε.
Από κει και πέρα, το θεμα δεν είναι αν αυτοί που δεν (θα)πυρώνουν τις αντιστάσεις τους έχουν δίκιο ή αν αυτοί που συνεχίσουν να τις κοκκινίζουν αποδειχτεί αύριο, μεθαύριο, ότι δεν επιβάρυναν την υγεία τους σε σχέση με τους πρώτους.
Με αυτή την έλλειψη στοιχειώδους συνεννόησης και συμφωνίας, θα μας προλάβει όλους η βιομηχανία καπνού και ενδεχομένως να καταφέρει την "εξαφάνιση" του ατμίσματος, με πολύ λιγότερο σημαντικά ευρήματα...


Θεωρώ αδιανόητο, στο επίπεδο τζίρου που έχει φτάσει το άτμισμα παγκοσμίως, με συνεχώς ανοδικές τάσεις, το στοιχείο θέρμανσης να είναι το ίδιο με το μέσο ατμοποίησης.
Βράζουμε πάνω στο σύρμα του πηνίου το υγρό, το σύρμα είναι κάποιο από τα τοξικά(οξειδωμένα ή μη) νικέλιο/χρώμιο/ατσάλι/τιτάνιο, αυτό γίνεται στα 2 εκατοστά από το στόμα μας, ρουφάμε...και συζητάμε αν τα τοξικά παράγωγα μένουν κολλημένα στο σύρμα ή όχι?
Οι αντιστάσεις του βραστήρα διάολε, που βράζει το νερό για να φτιάξουμε το τσαγάκι μας, είναι καλυμμένες.
Κι εμείς έχουμε θέμα αν το εκτεθειμένο σύρμα, που φέρνουμε στο στόμα μας, έχει προηγουμενως κοκκινίσει(από την ντροπή του μάλλον) ή όχι?
Αν τώρα, στην χρυσή εποχή του ατμίσματος, δεν εκμεταλλευτούμε αυτές τις ευκαιρίες να απαιτήσουμε πρώτιστα τα αυτονόητα από τις εταιρείες που μας προμηθεύουν τα εργαλεία ατμοποίησης, τότε ας μας το απαγορέψουν το ρημάδι μια ώρα αρχύτερα οι καπνοβιομηχανίες με τους πολιτικούς, να αποφύγουμε και το άγχος του τί μέλλει γενέσθαι.






Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Μπράβο σε όλους και σε όλα :) Είναι υπέροχη η πολυφωνία μας βρε. Είμαστε μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα είμαστε  :D Από όλους και από όλα έχει ο μπαχτσές της ατμιστικής μας κοινότητας. Και τι πειράζει που περνάμε φάσεις? Τι πειράζει να αλλάξουμε λιγάκι και συνήθειες ? Τι κι αν δεν το κάνουμε? Τι κι αν μας αρέσει να το πάμε στα άκρα? Ας είναι εν γνώση μας και ας το κάνουμε. Εξάλλου οι περισσότεροι πριν λίγα χρόνια ήμασταν σε φάση..."ότι πίνεται το πίνω, και καπνίζω ότι βρω"  :yes:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
@maddoghellas
Θα αγόραζε κανένας συνετός άνθρωπος βραστήρα 220V 1000W με τις αντιστάσεις σε μορφή σύρματος εκτεθειμένες μέσα στο νερό?
Θα άτμιζε κανένας συνετός άνθρωπος με μοντάκι 220V 1000W επειδή οι αντιστάσεις ήταν καλυμμένες?
Μετά θα συζητάμε αν η επικάλυψη είναι υγιεινή ή αν θέλει και δεύτερο στρώμα άλλης επικάλυψης :)
Aς μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.
Επίσης δεν συζητάμε αν τα τοξικά παράγωγα μένουν κολλημένα στην αντίσταση αλλά αν και κάτω από ποιές συνθήκες παράγονται τοξικά στοιχεία.
Μετά από αυτό έρχεται και το αν μένουν πάνω στην αντίσταση ή όχι.
Δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά του καψίματος της αντίστασης, αν κάτι μπορώ να το αποφύγω θα το αποφύγω, αλλά δεν θα σκάσω κιόλας αν δεν μπορώ να το αποφύγω.
Από το κτ καλύτερο είναι. Εισπνέαμε καθημερινά 3500 δηλητηριώδη στοιχεία σε πολύ μεγάλες ποσότητες. Ξαφνικά γίναμε πολύ ευαίσθητοι στην πιθανότητα κάποιων ελάχιστων βλαβερών παραγώγων.
Όποιος ανησυχεί πια τόσο πολύ για τις θερμοκρασίες του σύρματος, ας πάρει μοντάκι με temp control και ας βάλει και ατμοποιητή με κεραμικό για να παίζει σε λίγα W.
Έχω την εντύπωση ότι μερικές φορές όλοι μας (και εγώ μέσα) κάνουμε σαν να έχουμε την απαίτηση το άτμισμα να είναι 100% υγιεινό :wall:
Δεν είναι και δύσκολα το βλέπω να γίνεται, οπότε μην πετάμε το μπαλάκι μόνο στους κατασκευαστές υγρών, συρμάτων, mods, ατμοποιητών, φιτιλιών, βαμβακιών κτλ. Έχουμε και εμείς το μερίδιο ευθύνης που μας αναλογεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2015, 20:22 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Εμένα πάντως δεν με χαλάει καθόλου το micro coil και να μην το κάνω. Ο λόγος που έκαιγα τις αντιστάσεις μου ήταν για να τις καθαρίσω απο τις διάφορες ουσίες που είχε επάνω του το καινούριο σύρμα. Και τώρα, αφού πλέον σταματάμε το κάψιμο του σύρματος, πώς το καθαρίζουμε απο τις διάφορες ουσίες που μπορεί να έχει επάνω του; Το πλένουμε με οινόπνευμα, σαπούνι κλπ; Είναι αρκετό αυτό; Τι γίνετε με τις αντιστάσεις που πουλάνε κάποια καταστήματα (Ελληνικά) που πρέπει να τις περάσεις απο φλογοβόλο πρώτα για να μην πάρεις καμένο; :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow:






Αποσυνδεδεμένος maddoghellas

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
@maddoghellas
Θα αγόραζε κανένας συνετός άνθρωπος βραστήρα 220V 1000W με τις αντιστάσεις σε μορφή σύρματος εκτεθειμένες μέσα στο νερό?
Θα άτμιζε κανένας συνετός άνθρωπος με μοντάκι 220V 1000W επειδή οι αντιστάσεις ήταν καλυμμένες?
Μετά θα συζητάμε αν η επικάλυψη είναι υγιεινή ή αν θέλει και δεύτερο στρώμα άλλης επικάλυψης :)
Aς μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.
Επίσης δεν συζητάμε αν τα τοξικά παράγωγα μένουν κολλημένα στην αντίσταση αλλά αν και κάτω από ποιές συνθήκες παράγονται τοξικά στοιχεία.
Μετά από αυτό έρχεται και το αν μένουν πάνω στην αντίσταση ή όχι.
Δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά του καψίματος της αντίστασης, αν κάτι μπορώ να το αποφύγω θα το αποφύγω, αλλά δεν θα σκάσω κιόλας αν δεν μπορώ να το αποφύγω.
Από το κτ καλύτερο είναι. Εισπνέαμε καθημερινά 3500 δηλητηριώδη στοιχεία σε πολύ μεγάλες ποσότητες. Ξαφνικά γίναμε πολύ ευαίσθητοι στην πιθανότητα κάποιων ελάχιστων βλαβερών παραγώγων.
Όποιος ανησυχεί πια τόσο πολύ για τις θερμοκρασίες του σύρματος, ας πάρει μοντάκι με temp control και ας βάλει και ατμοποιητή με κεραμικό για να παίζει σε λίγα W.
Έχω την εντύπωση ότι μερικές φορές όλοι μας (και εγώ μέσα) κάνουμε σαν να έχουμε την απαίτηση το άτμισμα να είναι 100% υγιεινό :wall:
Δεν είναι και δύσκολα το βλέπω να γίνεται, οπότε μην πετάμε το μπαλάκι μόνο στους κατασκευαστές υγρών, συρμάτων, mods, ατμοποιητών, φιτιλιών, βαμβακιών κτλ. Έχουμε και εμείς το μερίδιο ευθύνης που μας αναλογεί.


Βρίσκω δύσκολο να μην κατάλαβες τον συσχετισμό με τον...βραστήρα, αλλά θα το δεχτώ ότι έγινε έτσι, ενδεχομένως με υπαιτιότητα μου.
Μια χαρά υλικά υπάρχουν που δεν είναι τοξικά και είναι αδρανή, για να γίνει η ατμοποίηση πάνω τους.
Δεν ανακαλύπτω τον τροχό, ούτε ζητάω από άλλους να τον κάνουν.
Εχουμε φτάσει και σωστά στο σημείο να ερευνούμε αν το ρεύμα ενός μοντ είναι παλμικό ή όχι, σε τί συχνότητα λειτουργεί και μετά από πόσα δευτερόλεπτα πέφτει για ύπνο, αλλά ατμοποιούμε ακόμα πάνω στο σύρμα.
Και δεν μας χαλάει! Ούτε πρέπει να μας χαλάει, γιατί αλλιώς ψαχνουμε το 100% υγιεινό άτμισμα!
Να ξαναγράψω για τον βραστήρα των 10 ευρώ ή δεν θα γίνω πάλι κατανοητός?


Οσο αφορά τα παράγωγα και την σύγκριση τους με τα 3500 του καπνού που όντως αποφεύγουμε, ελπίζω να κάνεις πλάκα.
Ελα πες την αλήθεια, είναι το καινούριο logo της ατμιστικής κοινότητας και έχω χάσει επεισόδια, έτσι?
"Γλυτώνεις 3500 βλαβερές ουσίες του τσιγαρίσιου καπνού, ενώ στον αντίποδα εισπνέεις μόνο εξασθενές χρώμιο, διοξείδιο του τιτανίου, νικέλιο, μια πρέζα διακετύλιο και κάτι ψιλά."


Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω απόλυτα με την τελευταία πρόταση σου. Θα έλεγα μάλιστα ότι φέρουμε το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης, οι ατμιστές.

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Ήμουν microcilas αλλά ταυτόχρονα θέλω και την υγεία μου πάνω απ'όλα!
Πλέον το θέμα έχει ξεφύγει με τόσα ντουμάνια με τα subohm είπαμε ρε παιδιά αλλά ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ.....
Αν ξέρουμε οτι μπορούμε να γλιτώσουμε κάτι ας το γλιτώσουμε!
Δεν χάθηκε κι ο κόσμος εξάλου με τα mod πλέον βλέπεις αν καίει τώρα το πώς θα το καταλάβεις στην πρώτη τζούρα....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115912 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824378 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507399 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8939 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154776 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568789 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243882 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294189 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1761 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762776 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1127 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4018 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem