vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

123 επισκέπτες, 3 χρήστες
ZoeM, bloodlessz, camber

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Οχι δεν το περναμε με τιποτα :nope: .

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Θα μου πεις ότι θα είχε στάξει το μέταλο στους 1300. Μ αρέσει που ο γέρος μου μετέφερε το αλουμίνιο στο χυτήριο σαν λάβα στους 1000+ .Τίποτα δεν έμαθα χαχα

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Ετσι :yes: . Αν μπορουσαμε να πιανουμε πανω απο 1000 βαθμους με μια 18650 θα ειχαμε λυσει το ενεργειακο προβλημα ;) .

Αποσυνδεδεμένος Aris78

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Να φανταστώ, ότι dry burn σε νικέλιο  :-[ , θα είναι ότι χειρότερο & ανεύθυνο μπορεί να κάνει κανείς, μιάς & το ni200 χρησιμοποιήται για έλεγχο θερμοκρασίας & μέχρι άντε το πολύ 300 βαθμούς celcius... Μιά φορά το έκανα μη  βαράτε.... Απλά βαριόμουν να φτιάξω καινούργια.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Ναι :yes: τοσο το νικελιο οσο και το τιτανιο εχουν πολυ μικροτερη αντοχη στη θερμοκρασια οποτε το dry burn απαγορευεται δια ροπαλου. Και εγω το δοκιμασα μια φορα πειραματικα εντελως με τιτανιο για να δω τι θα παθει και πηρα βεβαια την αντισταση στο χερι (κοπηκε το συρμα και εβγαζε και καπνους! )

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Μία καλησπέρα και απο εμένα!!
Είναι το πρώτο μου ποστ στην κοινότητα.

Διάβαζα με προσοχή τις πρώτες σελίδες αυτού του νήματος έως το σημείο που διάβασα την άποψη του γιατρού περί Επιστήμης και τεχνολογίας υλικων (σελ 3) σε ότι αφορά την διάσπαση του χρωμίου από την ένωση του καρβιδίου του σιδήρου και οφείλω να ομολογήσω ότι έχει απόλυτο δίκαιο σε αυτό.
Όταν ένα μέταλλο (στην περίπτωση μας μιλάμε για χάλυβα με πρόσμιξη χρώμιο (SS) ) φθάσει περιππου στο 1/3 της θερμοκρασίας τήξης του τότε λαμβάνει χώρα η διεργασία της ανόπτησης όπου πλέον ανακρυσταλλώνεται το πλέγμα του υλικού δημιουργώντας νέες αναλογίες του μίγματος Σιδήρου (Fe) με Σιδήρου άνθρακα (Fe3C) (σεμεντίτης) και άλλων προσμίξεων αλλα και νέα όρια των κόκκων σχηματισμού του μίγματος.
Με απλά λόγια μιλάμε ότι το μέταλλο αλλάζει αναλογία συστάσεων αλλα και ενώσεις με τις ίδιες κατέχουσες προσμίξεις που διαθέτει άρα πλέον έχουμε διαφορετικές ενώσεις και αναλογίες στο μέταλλο και αυτό συνεπάγεται διαφορετικές ιδιότητες από τις αρχικές του ιδιότητες.

Δεν γνωρίζω να αξιολογήσω κατά πόσο αυτό είναι βλαβερό ή όχι ούτε είμαι γιατρός για να γνωρίζω τι επίδραση έχει η διάσπαση του χρωμίου στο άτμισμα.
Η ανάλυση του γιατρού έχει λογική και βάσιμη επιχειρηματολογία
Καλησπέρα
Υπάρχει ο κατάλληλος άνθρωπος για να βοηθήσει αν θέλει.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Αρα δεν μας αφορα ως ατμιστες καθοτι δε φτανουμε αυτες τις θερμοκρασιες. Τωρα εσυ συνεχισε το ψαξιμο καλο θα σου κανει γενικοτερα.

Πάντα κάνει καλό το ψάξιμο. Βρίσκεις στοιχεία όπως αυτό ας πούμε.

Παράθεση
Dry-burning the coils means heating them to temperatures well above 700oC (we have both measured temperatures under these conditions). This is expected to have significant effects on the structure of the metal and the bonds between metal atoms. This is expected to have significant effects on the structure of the metal and the bonds between metal atoms. This heat treatment in the present of oxygen will promote coil oxidation, change grain size of the metals/alloy, promote new bonds between metal atoms, etc.

Δεν θυμάμαι να σταμάτησε να μας αφορά σαν ατμιστές η έρευνα του Φαρσαλινού, αν μη τι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Γι' αυτο σου ειπα να ψαχνεις, καλο θα σου κανει. Πολυ ωραια τα λεει η αποψη (και οχι ερευνα βεβαια) του Δρ. Φαρσαλινου και συμφωνω με αυτην, δεν ειπα κατι διαφορετικο. Οι 700 βαθμοι δεν ειναι 1400 ουτε καν 1000 (απο οτι θυμαμαι τουλαχιστον απο την αριθμητικη στο δημοτικο). Ο καλος γιατρος μιλαει στο συγκεκριμενο σημειο λοιπον πολυ σοφα για επιδρασεις στη δομη και οχι για αλλαγη της δομης. Επισης ξεχασες να αναφερεις και αλλα ενδιαφεροντα σημεια του αρθρου που ξεσηκωσες απο το site του. Οπως αυτο ας πουμε:

I have also received data sheets and specs of the metals used for coils, showing that they are stable at extreme temperatures (usually 1000oC or more).


Παρολα αυτα εσυ συνεχισε τον αγωνα σου για την περαιτερω επιμορφωση και πνευματικη σου καλλιεργεια. Χιλια μπραβο απο μενα :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Πρέπει να σε τσούζει πολύ, καημένε.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Τωρα το ριχνεις το επιπεδο και βγαινεις και off topic. Δε βρηκες καποιο λινκ να παραθεσεις; Συνεχισε το ψαξιμο μην παραιτεισαι. Προσπαθησε να παραμενεις on topic μονο. :yes:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Με κάνατε να ψάχνω τα βιβλία μου περί μεταλλουργίας....
Τα σιδηρούχα κυρίως μεταλλα έχουν την ιδιότητα να σχηματίζουν τα μόρια τους άλλη δομή, προσέξτε δεν αλλάζουν τα μόρια, ούτε αλλάζει η σύσταση του μετάλλου, αλλάζει ο τρόπος σύνδεσης των μορίων μεταξύ τους ανάλογα με την θερμοκρασία. Στους χάλυβες είναι πολλές οι μορφές και ιδιαίτερα περίπλοκο το φαινόμενο.
Σε υψηλή θερμοκρασία έχουμε μια δομή που είναι ιδιαίτερα πυκνή και με αυστηρή διάταξη, με το απότομο κρύωμα, αναγκάζεται το υλικό να κρατήσει την δομή αυτή αφού δεν προλαβαίνουν τα μορια να αναδιαταχτούν σε άλλη μορφή. Τελικά πέρνουμε μέταλλο πολύ υψηλής σκληρότητας αλλά μικρής αντοχής σε εφελκυσμό και κρούση.
Τωρα ανάλογα με τον ρυθμό ψυξης δίνουμε στο υλικό τον χρόνο που απαιτείται για να αναδιαταχτεί σε μορφές που αντιστοιχουν στην θερμοκρασία του. Παίζοντας με το ρυθμό (βαπτίζοντας το υλικο σε λάδια και άλλα υγρά) πετυχαίνουμε διάφορες μορφές που έχουν διαφορετικό συνδυασμό φυσικών ιδιοτήτων.
Σε κάθε περίπτωση τα μόρια του υλικού, αυτα καθ' αυτά, παραμένουν ίδια από πλευράς σύστασης.
Ερωτηματικό παραμένει σε ότι αφορά μιγματα μετάλλων (κράματα) που περιέχουν διάφορα υλικά όπως το kanthal, και πως συμπεριφέρονται αυτά, όχι μεταλλουργικώς (σε σχέση με τη διάταξη των μορίων τους) αλλά χημικά, σε σχέση με την οξείδωση τους με τον αέρα σε υψηλές θερμοκρασίες. Όλα τα μέταλλα παρουσία οξυγόνου έχουν την τάση να οξειδώνονται, επαναλαμβάνω... ΟΛΑ, αυτά που εμείς θεωρούμε ανοξείδωτα στην πραγματικότητα είτε οξειδώνονται πολύ αργά (οπότε πρακτικά είναι ανοξείδωτα) είτε το ίδιο το οξείδιο τους (η σκουριά τους δηλαδή) είναι τόσο σκληρό και ανθεκτικό που εμποδίζει την οξείδωση να προχωρήσει στο εσωτερικό (κλασικό παράδειγμα το αλουμίνιο) και όλα αυτά στην θερμοκρασία περιβάλλοντος. Η αυξημένη θερμοκρασία κοντά στους 1200-1300 βαθμούς (τόσο φτάνει όταν λαμπυρίζει η αντίσταση) είναι ικανή είτε να αυξήσει το ρυθμό οξίδωσης είτε/και να διασπάσει τα οξείδια των μετάλλων, με ότι σημαίνει αυτό. Σε κάθε περίπτωση η υψηλή θερμοκρασία αυξάνει τη δημιουργία και διάσπαση οξειδίων των μετάλλων.
Σε σχεση με τα υλικά μας, πρέπει να λάβουμε υπόψη μας ότι τόσο το kanthal όσο και άλλα υλικά που χρησιμοποιούμε στα σύρματα (όπως πχ η χρωμονικελίνη) είναι υλικά που είναι φιαγμένα για την κατασκευή αντιστάσεων θέρμανσης που αντέχουν στον χρόνο, παρουσιάζουν δηλαδή μια σχετικά σταθερή συμπεριφορά απέναντι στην θερμοκρασία. Σκεφτείτε ηλεκτρικά θερμαντικά που πυρωμένα σύρματα χρωμονικελίνης λειτουργούν για χρόνια  αλλά και πάλι κάποια στιγμή καίγονται, δηλαδή κόβονται, γιατί έχει αδυνατίσει η διάσταση τους από τα οξείδια που δημιουργούνται από την επιφάνεια πρός το εσωτερικό.
Χωρίς να είμαι ειδικός σε σχέση με τις επιπτώσεις που μπορεί να έχει στην υγεία μας η εισπνοή διαφόρων οξειδίων μετάλλων αλλά προσπαθώντας να σκεφτώ ορθολογικά γνωρίζοντας το φαινόμενο που δημιουργείται θα έλεγα ότι κατα βάση θα πρέπει να αποφεύγουμε την παρατεταμένη υπερθέρμανση των αντιστάσεων μας, επίσης θα πρέπει να αποφεύγουμε την εισπνοή κατα την διάρκεια των πρώτων πυρωμάτων, μολις δηλαδή φιάχνουμε μια αντίσταση και την δοκιμάζουμε, και αν είναι δυνατό, να φροντίζουμε ο χωρος μας να αερίζεται καλά. Κατα την εφαρμογή, δηλαδή κατα το ατμισμα, που η θερμοκρασία δεν ξεπερνά τους 280-300 βαθμούς, δεν νομίζω ότι έχει πολύ σημασία αν το σύρμα έχει ήδη καταπονηθεί θερμικά ή όχι. Ισα-ίσα που θεωρώ ένα σύντομο αρχικό πύρωμα να επιβάλλεται για να καούν κατάλοιπα από υγρα κατεργασίας, ενδεχομένως και ένα καθάρισμα του σύρματος πρίν το στρίψιμο με κάποιο διαλυτικό όπως οινόπνευμα.

ΥΓ: Προσωπικά πάντα κάνω dry burn 1-2 δευτερολέπτων στις αντιστάσεις, μία η δύο φορές ίσα που να λάμψει με κόκκινο φώς η αντίσταση. Δεν κάνω την αντίσταση μου "λάμπα" (να φτάσω στο κίτρινο χρώμα, που σημαίνει πάνω από 1000 βαθμούς) δεν υπάρχει κανείς λόγος. Αποφεύγω να επαναχρησιμοποιώ το σύρμα κάνοντας επάλληλα και παρατεταμένα dry-burns αν και συχνά κάνω ένα καψιματάκι και χρησιμοποιώ ξανά το ίδιο σύρμα μία ή δύο φορές (χωρίς να αλλάξω βαμβακι). Εμπιστεύομαι πιο πολύ υλικά που χρησιμοποιούνται ευρύτατα για θερμαντικά σύρματα όπως το kanthal και το NiCr από άλλα πιο εξωτικά υλικά.

ΥΓ2: Υπάρχει άμεση σχέση του χρώματος της λάμψης από το πύρωμα με τη θερμοκρασία που για όλα τα σωματα είναι ίδιος. Όσο το χρωμα είναι μέχρι κόκκινο, η θερμοκρασία είναι κάτω από 800 βαθμούς, όσο ξεπερνάει το 1000 τόσο αποκτά ένα πορτοκαλί και φτάνει στο φωτεινό κίτρινο περίπου στους 1500 βαθμούς και πάει λέγωντας... δείτε τη φωτό για να γινει πιο κατανοητό (οι βαθμοί σε κέλβιν)


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 26, 2017, 02:16 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Σωστος σε όλα και ακρως ενημερωτικος :thumpup: Και εγω στην πραξη αυτο κανω και συμβουλευω ελαχιστο πυρωμα με λιγα βατ και για λιγο. Μονο ο αερισμος του χωρου μου φανηκε υπερβολη.


Για το θεμα της θερμοκρασιας των 1000 βαθμων που ανεφερα σε προηγουμενο ποστ, με εβαλες και ψαχτηκα και εγω και οντως μπορει να τους φτασει :yes: παραθετω και σχετικο πινακα που βρηκα ;)






Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Σωστος σε όλα και ακρως ενημερωτικος :thumpup: Και εγω στην πραξη αυτο κανω και συμβουλευω ελαχιστο πυρωμα με λιγα βατ και για λιγο. Μονο ο αερισμος του χωρου μου φανηκε υπερβολη.
Ναί ίσως είμαι λίγο υπερβολικός αλλά πιο πολύ φοβάμαι αυτά που έχουν τα σύρματα επάνω τους (υγρα κατεργασίας) παρά τα αέρια από τα οξείδια κλπ (μου έχει τύχει σύρμα που στο πρώτο πύρωμα έβγαζε ένα συνεφάκι απροσδιόριστης σύστασης  :laugh1: )
Όσο για την υπερβολή, πρέπει να παραδεχτούμε ότι όλοι έχουμε γίνει λίγο υπερβολικοι... με τα υλικά γιατί δεν τα γνωρίζουμε... ενώ όσο εισπνέαμε  τον καπνό του τσιγάρου, όλα αυτά τα αποκαΐδια από δεκάδες βρωμερές και βλαβερές ουσίες δεν μας ένοιαζε τίποτα.....
Όσο για την θερμοκρασία, χαλαρά φτάνει και ακόμα πιο ψηλά, σε πολλά video βλέπω κάτι ξεγυρισμένα dry-burn που φτάνουν χαλαρά τους 1200-1300 βαθμούς... κοντά στα όρια του kanthal (αν και το συγκεκριμένο χαρακτηρίζεται από την υψηλή αντοχή του και σταθερότητα του σχεδόν μέχρι το σημείο τήξεως)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 26, 2017, 02:36 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος mike14

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Χεχεχε άμα τα διαβάσουν αυτά που γράφουμε τα μαστορια και ειδικά τα παλιά  ηλεκτροσυγκολητες οξυγονοκολυτες περί αναθυμιασεων από την αντισταση των 0.3 του χιλιοστου και των 8 σπειρων  :laugh1:

Οι αντιστασεις που έχουν οι φούρνοι που έχουμε στα σπίτια μας πυρωνουν όταν ψήνουμε στο γκριλ ας πούμε αυτές πως είναι αποδέκτες αν βγαίνουν τόσες αναθυμιασεις όπως και οι αντιστασεις στα μάτια της κουζίνας και ολες αυτές οι αναθυμιασεις των πωρωμένων αντιστασεων είναι μεσα στο σπίτι μας σε καθημερινή βάση ,τίσως αναπνεουμε τις τρώμε μαζί με το φαΐ μας .
Το kanthal το οποίο είναι κραμα και αυτό που περιέχει αλουμίνιο το οποίο αντιδρά χωρίς θέρμανση στα όξινα και είναι γνωστό από μελέτες για την επικυνδυνοτητα του στον ανθρώπινο οργανισμό  (εγκέφαλο πάθεις, Αλτσχαιμερ κλπ)τι να λέμε τώρα. Βασικά επιλέξαμε να ατμιζουμε και όχι να καπνίζουμε και κατα την άποψή μου παντα ο μεγαλύτερος κυνδηνος κρύβετε στα υγρα, αυτά τα ολίγα από εμένα 


Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 26, 2017, 07:52 από mike14 »

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Το χιλιαρικάκι το περνάμε έχω την εντύπωση.
:minima¨

Το αλουμίνιο γιατί δεν παίζει αραγε :hmmm: :hmmm:


Το αλουμίνιο έχει ένα εξαιρετικά μεγάλο εύρου δυνατοτήτων, ιδιοτήτων, φυσικών χημικών και μηχανικών χαρακτηριστικών που επιδεικνύουν τα τόσα κράματα του.
Συνοπτικά :


  • Χαμηλό ειδικό βάρος. Μόλις το 1/3 εκείνου του σιδήρου.
  • Διαμορφώνεται, ελάσσεται, εξελάσσεται, διελάσσεται, συγκολλάται, συνεπώς αποτελεί ιδανικό μέταλλο κατασκευών. Το μέτρο ελαστικότητας του (70.000 ΜPa) είναι 3 φορές χαμηλότερο από εκείνο του σιδήρου. Σε δεδομένη κατάσταση φόρτισης, μία κατασκευή από αλουμίνιο παρουσιάζει 3 φορές μεγαλύτερη ελαστική επιμήκυνση απ' ό,τι μία σιδερένια.
  • Το αλουμίνιο και τα περισσότερα κράματά του είναι ανθεκτικό έως πολύ ανθεκτικό σε πολλές μορφές διάβρωσης. Λόγω της μεγάλης χημικής συνάφειας με το οξυγόνο, η φυσική επιφάνεια του μετάλλου είναι μόνιμα καλυμμένη με στρώμα οξειδίου του αργιλίου, που αποτελεί ένα πολύ αποτελεσματικό εμπόδιο εξάπλωσης της διάβρωσης. Το μειωμένο έως μηδενικό κόστος συντηρήσεως σε συνδυασμό με το χαμηλό ειδικό βάρος επηρεάζουν θετικά την επιλογή του αλουμινίου.
  • Το αλουμίνιο είναι πολύ καλός αγωγός του ηλεκτρισμού .
  • Δεν μαγνητίζεται και δεν καίγεται, ιδιότητες που θεωρούνται πολύ ουσιώδεις για ειδικές εφαρμογές όπως κατασκευές θαλάσσης (πλατφόρμες άντλησης πετρελαίου).
  • Δεν είναι τοξικό, είναι αδιαπέραστο για διάφορα περιβάλλοντα μέσα.
Υψηλή ανακλαστικότητα, πολύ καλή θερμική αγωγιμότητα (σχεδόν διπλάσια του σιδήρου). Ιδιότητες πολύ χρήσιμες για τις μονώσεις και γενικότερα τη δόμηση



0,40mm 20 μέτρα 1,80 euro !!!

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 26, 2017, 11:17 από savo »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115870 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824351 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507351 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8931 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154762 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568766 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243863 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294170 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1754 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762752 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1119 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4009 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem