vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Γενετική πάθηση G6PD και προπυλενογλυκόλη

Αποσυνδεδεμένος EpsilonSigma

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα,

συγγνώμη που γράφω εδώ, ενώ θα έπρεπε να ανοίξω νέο θέμα, αλλά ειλικρινά δεν υπάρχει κουμπί για δημιουργία νέου θέματος --το ψάχνω εδώ και κανά μισάωρο!

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κάποιος αν επιτρέπεται η κατανάλωση propylene glycol από όσους έχουν έλλειψη ενζύμου G6PD. Δεν είχα βρει τίποτε παρόμοιο έως σήμερα, όταν είδα ότι το ακόλουθο site αναφέρει την ουσία αυτή ως απαγορευμένη για όσους έχουν έλλειψη G6PD: http://f-anazitisi.farmakeutikoskosmos.gr/sresults.php?fsearch=g6pd&fgroup=0

Γνωρίζει κανείς σας περισσότερα;

Αποσυνδεδεμένος xristosxat

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Οτι του φανει του λολοστεφανη....
Απ: Γενετική πάθηση G6PD και προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 30, 2011, 20:53 »
Για το ιατρικο κομματι δε ξερω να σου πω. Αλλα για να μην ταλαιπωρησε με το να ανοιξεις νεο θεμα θα πρεπει να κανεις πρωτα 5 ποστ και μετα θα δεις και το κουμπι...

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Γενετική πάθηση G6PD και προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 30, 2011, 21:01 »
Καλησπέρα,

συγγνώμη που γράφω εδώ, ενώ θα έπρεπε να ανοίξω νέο θέμα, αλλά ειλικρινά δεν υπάρχει κουμπί για δημιουργία νέου θέματος --το ψάχνω εδώ και κανά μισάωρο!

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κάποιος αν επιτρέπεται η κατανάλωση propylene glycol από όσους έχουν έλλειψη ενζύμου G6PD. Δεν είχα βρει τίποτε παρόμοιο έως σήμερα, όταν είδα ότι το ακόλουθο site αναφέρει την ουσία αυτή ως απαγορευμένη για όσους έχουν έλλειψη G6PD: http://f-anazitisi.farmakeutikoskosmos.gr/sresults.php?fsearch=g6pd&fgroup=0

Γνωρίζει κανείς σας περισσότερα;


Δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο, ούτε πρόσεξα πουθενά τέτοια αναφορά.


Η λίστα στο λινκ που στέλνεις δεν περιέχει την γλυκερίνη, αυτή που λέμε εμείς VG. Αν σκοπεύεις όμως να ασχοληθείς με το η.τ, θα σου πρότεινα να ψάξεις λίγο περισσότερο, άμα έχεις αυτή την ανεπάρκεια. Ίσως αν επικοινωνούσες με κατασκευαστές PG/VG/e-liquids, στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Αποσυνδεδεμένος EpsilonSigma

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενετική πάθηση G6PD και προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 30, 2011, 21:09 »
Η δεύτερη λίστα, στη σελίδα 7 έχει πρώτη πρώτη την ουσία Propylene Glycol, την οποία περιέχουν όσα υγρά έχω χρησιμοποιήσει έως σήμερα. Αν όντως αντενδείκνυται η κατανάλωσή της από άτομα με έλλειψη G6PD, η οποία είναι συχνότατη στην Ελλάδα και στη Μεσόγειο όλη, τότε μιλάμε για πολύ σοβαρό θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Γενετική πάθηση G6PD και προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 30, 2011, 21:49 »
Εφ' όσον το επιθυμείς, γράψε ένα άρθρο για την G6PD και το η.τ εδώ, κανονικά με τις πηγές σου. Εγώ θα το ψάξω και θα το γράψω έτσι κι' αλλοιώς.
Είθιστε οι νέοι να κάνουν μια αυτοπαρουσίαση στο http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1888.0.html . Γράψε τη σχέση σου με το κανονικό τσιγάρο και το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Γράψε και πως βρήκες το φόρουμ. Καλώς ήρθες!


Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Γενετική πάθηση G6PD και προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 30, 2011, 21:54 »
Η δεύτερη λίστα, στη σελίδα 7 έχει πρώτη πρώτη την ουσία Propylene Glycol, την οποία περιέχουν όσα υγρά έχω χρησιμοποιήσει έως σήμερα. Αν όντως αντενδείκνυται η κατανάλωσή της από άτομα με έλλειψη G6PD, η οποία είναι συχνότατη στην Ελλάδα και στη Μεσόγειο όλη, τότε μιλάμε για πολύ σοβαρό θέμα.
...για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα, θα πρέπει να ρωτήσεις γιατρό (ενδοκρινολόγος νομίζω είναι η κατάλληλη ειδικότητα).
Παρ'όλ'αυτά, κάτι μου λέει ότι η λίστα είναι "περίεργη" σε γενικές γραμμές, κι αυτό γιατί έχει αλφαβητικά , ένα κάρο ουσίες, μεταξύ των οποίων και :
ακετυλσακιλικό οξύ (ασπιρίνη)
παρακεταμόλη (ντεπόν)
χέννα
στρεπτομικίνη (αντιβιοτικό)


αλλά και
Βιταμίνη C
Βιταμίνη Κ
Μέντα (και αιθ.έλαια μέντας)


Δηλαδή, (χωρίς να είμαι γιατρός) το κανονικό τσιγάρο, επιφέρει ακαριαίο θάνατο με τις 4000 καρκινογόνες ουσίες του, ακόμα και σε 100% υγιείς οργανισμούς.


Όπως και νά'χει, απευθύνσου σε γιατρό.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Γενετική πάθηση G6PD και προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 30, 2011, 23:15 »
Εν τάχει, τα αποτελέσματα μιας σύντομης έρευνας στο δίκτυο:
G6PD είναι η συντομογραφία για μια γενετική πάθηση - την έλλειψη ενός ενζύμου σημαντικού στον μεταβολισμό των ερυθρών αιμοσφαιρίων.
Αυτοί που τό' χουν μπορούν να πάθουν αιμολυτική αναιμία από μια σειρά από αιτίες, συχνότερη την έκθεση σε συγκεκριμένα φάρμακα ή χημικά.
Η γενετική αυτή έλλειψη υπολογίζεται να υπάρχει σε 400 εκατ. ανθρώπους, αλλά ελάχιστοι έχουν την πιθανότητα να εμφανίσουν συμπτώματα.
(Μία παρενέργεια της G6PD είναι η ανοσία στην ελονοσία!!! Υπάρχουν ενδείξεις ότι προστατεύει και από την στεφανιαία νόσο!!!)


http://en.wikipedia.org/wiki/Glucose-6-phosphate_dehydrogenase_deficiency


Το g6pddeficiency.org έχει μια λίστα με ουσίες που έχουν συσχετιστεί με την εμφάνιση αιμολυτικής αναιμίας σε κατόχους G6PD, στο:
http://g6pddeficiency.org/index.php?cmd=contraindicated . Δεν έχει εδώ την προπυλενική γλυκόλη.
Λένε επίσης γενικά και αορίστως να αποφεύγονται τα Petrochemically derived substances.


Η Γαλλική υπηρεσία ασφάλειας των τροφίμων και προϊόντων υγείας (Agence française de sécurité sanitaire des produits de santé) έχει εκδώσει αυτόν εδώ http://www.afssaps.fr/content/download/21029/254500/version/2/file/g6pd-index.pdf τον οδηγό για τις ουσίες που μπορούν να προκαλέσουν αιμολυτική αναιμία σε άτομα με G6PD. Την Propylene glycol, την έχει στην λίστα των ασφαλών ουσιών και συγκεκριμένα αναφέρει

To date, no haemolytic risk has been identified in subjects with G6PD deficiency for proprietary medicinal products containing propylene glycol.


Για την VG (ή glycerin ή glycerol) δεν βρήκα κάτι αρκετά απλοποιημένο που να το καταλαβαίνω κι' εγώ. Όποιος θέλει, μπορεί να γκουγκλάρει glycerol G6PD και να μελετήσει τις έρευνες που θα εμφανιστούν. Οι προηγούμενες λίστες πάντως δεν την αναφέρουν, αν και στο g6pddeficiency.org ένας αναφέρει πως, απ' ότι έμαθε, η βασική πηγή της glycerol είναι η σόγια (κακό για άτομα με G6PD, μάλλον) και γι' αυτό την αποφεύγει. Αυτά εδώ http://g6pddeficiency.org/index.php?cmd=forumviewmsg&id=3940.


Και ναι, Vangos, ακόμα και η βιταμίνη Κ1 αντενδείκνυται...

Οπότε, EpsilonSigma, δεν ξέρω τι ρόλο παίζει αυτή η λίστα που αναφέρεις http://f-anazitisi.farmakeutikoskosmos.gr/sresults.php?fsearch=g6pd&fgroup=0 στο site Φαρμακευτικός Κόσμος, έναν οδηγό με συνδρομή για τα φάρμακα και εκδότης του ομώνυμου περιοδικού. Δεν κατάφερα καν να ανακαλύψω σε ποιο query απαντάει αυτή η λίστα.


Τελικά:


- Αν γνωρίζετε πως έχετε G6PD σε μία από τις μορφές που υπάρχει κίνδυνος για αιμολυτική αναιμία, ρωτήστε τον γιατρό σας πριν γίνετε ηλεκτρονικός καπνιστής. (Θα σας απαντήσει βέβαια πως το τσιγάρο είναι πιο επικίνδυνο για την G6PD, αλλά ρωτήστε τον. Στην πραγματικότητα θα πρέπει να τον ρωτάτε πριν από το οτιδήποτε και θα το ξέρατε αυτό).


- Δεν βλέπω να υπάρχει λόγος ανησυχίας για το άτμισμα και την G6PD.


Αν κάποιος βρήκε κάτι άλλο, ας το αναφέρει εδώ.




Edit: Όλα αυτά αναφέρονται σε κατάποση των ουσιών. Οι έρευνες όμως μιλάνε για ποιοτική επιρροή στα ερυθρά αιμοσφαίρια και όχι ποσοτική. Οπότε μάλλον τα ίδια ισχύουν και για την εισπνοή των ουσιών.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 01, 2011, 00:10 από Λιάκουρας »

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Γενετική πάθηση G6PD και προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 30, 2011, 23:18 »
λιάκουρα μπράβο για το ψάξιμο. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Γενετική πάθηση G6PD και προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 30, 2011, 23:21 »
Δεν θα αφήσω καμία μηχανή αναζήτησης να ξεθάψει από το φόρουμ καταδικαστικές απόψεις για τους ατμούς μας.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Γενετική πάθηση G6PD και προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 30, 2011, 23:36 »
Χωρίς να είμαι γιατρός, και με πάσα το τονίζω πάσα επιφύλαξη, η λίστα που δείχνεις λογικά αναφέρεται σε λήψη απο το στόμα (η PG εκτός απο συστατικό σε καλλυντικά και φάρμακα χρησιμοποιειται και σα γλυκαντικό σε χώρες του εξωτερικού).
Σε εισπνοή δεν ξέρω τι μπορεί να ισχύει.
Σε κάθε περίπτωση η συγκεκριμένη ασθένεια είναι πολύ σοβαρή για να τη συζητήσεις σε ένα μη ιατρικό φόρουμ.
Αν είσαι ασθενής σου συνιστώ να το συζητήσεις αποκλειστικά με το γιατρό που σε παρακολουθεί και να ακολουθήσεις τη συμβουλή του, αυτός είναι και ο μόνος αρμόδιος να κρίνει.

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενετική πάθηση G6PD και προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 01, 2011, 01:50 »
Έχω έλλειψη G6PD, ατμίζω από τέλη Σεπτέμβρη κατά βάση 80% PG και μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα σύμπτωμα. Αυτά!!!

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Γενετική πάθηση G6PD και προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 01, 2011, 01:59 »
Δεν θα αφήσω καμία μηχανή αναζήτησης να ξεθάψει από το φόρουμ καταδικαστικές απόψεις για τους ατμούς μας.
...αυτό εννοούσα φίλε Λιάκουρα κι εγώ γράφοντας ότι η λίστα είναι "περίεργη", δεν αμφισβήτησα ότι π.χ. η βιταμίνη Κ είναι στις αντενδείξεις , απλά έχει αποδεδειγμένα "άκακες" ουσίες μέσα και σε αντιπαράθεση με το κανονικό τσιγάρο που έχει αποδεδειγμένα βλαβερές ουσίες κάτι δε μου κολλάει στην όλη ιστορία.
Και πάλι τονίζω ότι δεν είμαι γιατρός, την κοινή λογική επικαλούμαι και συστείνω (από το πρώτο μου μήνυμα) στον υποψήφιο ατμιστή  Ε. Σ., να ρωτήσει τον γιατρό του για πιθανές αντενδείξεις της PG σχετικά με την πάθησή του.
Έχω έλλειψη G6PD, ατμίζω από τέλη Σεπτέμβρη κατά βάση 80% PG και μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα σύμπτωμα. Αυτά!!!
...φίλε Άγγελε, θα βοηθούσε αν είχες και κάποια ιατρική παραίνεση ή αποτροπή για την PG (εάν φυσικά έχεις ρωτήσει γιατρό για το θέμα)

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενετική πάθηση G6PD και προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 01, 2011, 02:04 »
Πιτσιρικάς έχω πάρει ασπιρίνη με το τσουβάλι (δεν ήξερα για την έλλειψη), έχω πάρει βιταμίνη C, η μάνα μου έβαζε ναφθαλίνη στις ντουλάπες, έφαγα κουκιά και πόσα άλλα που δεν ξέρω ότι απαγορεύονται, (δεν αναφέρω το κωλοτσίγαρο) στην PG θα κολώσω τώρα  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Γενετική πάθηση G6PD και προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 01, 2011, 02:45 »
Ψάχνοντας βρήκα αυτό.
Αναφέρεται σε σε έρευνα που έγινε για συγκεκριμένο τσιγάρο βέβαια αλλά τα αποτελέσματα προφανώς αφορούν γενικά σε πολλά σημεία το ΗΤ.
Ελπίζω να μην έχει ξαναναρτηθεί...
http://www.ruyanjazz.gr/images/stories/ekthesi-asfaleias2.pdf

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Γενετική πάθηση G6PD και προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 01, 2011, 09:19 »
Ο EpsilonSigma δεν είπε ότι έχει G6PD. Το αντίθετο, από τα λεγόμενά του φάνηκε πως δεν έχει.
Οι πιθανότητες είναι πως και πολλοί από μας έχουμε, όπως ο Angelos, αλλά δεν είναι από τις μορφές που εμφανίζουν συμπτώματα (σπάνιες).
Όποιος έχει G6PD σε επικίνδυνη μορφή θα το έχει ανακαλύψει πολύ νωρίτερα και θα πρέπει να ζητάει τη συμβουλή του γιατρού για οτιδήποτε. Δεν καιροφυλαχτεί η PG, ακόμα και να βρεθούν στοιχεία εναντίον της, σαν μια ουσία στο εκατομμύριο, οι επικίνδυνες είναι πάρα πολλές και πολύ κοινές.  Και κυρίως γι' αυτό, νομίζω πως δεν χρειάζεται ν' ασχοληθούμε άλλο με την G6PD και δημιουργηθεί ζήτημα εκεί που δεν υπάρχει (μέχρι να εξαφανιστεί ξαφνικά ο Angelos, βέβαια :)) :)) :)) ). Ούτε νέο topic χρειαζόταν...



« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 01, 2011, 09:27 από Λιάκουρας »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hashtag Shake and Vape 0 116 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:17
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4689 500300 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 03, 2024, 20:04
από anetost
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12387 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7611 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5112 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110606 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181714 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki