vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

165 επισκέπτες, 5 χρήστες
JohnDag, thanos1071, tony1976, sakissalonika, Eternal

Lemo 2 Atomizer by Eleaf

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Lemo 2 Atomizer by Eleaf
« Απάντηση #120 στις: Ιουλίου 09, 2015, 18:07 »
Φιλεσ και φιλη συνατμιστεσ ενατη μερα σημερα με των Lemo2 του εχω αλαξη τα φωτα στο ατμισμα και αυτοσ εκει βραχοσ και στην γευση του και στων ατμο με αερατη τζουρα και με πιο σφιχτη δεν καταλαβενη τιποτα μετα την εργοστασιακη αντισταση που ηταν στα 0.5 του εχω κανη ολα τα σεταρισματα απο 0.6 εωσ και 2 Ω την καλυτερη γευση την εχω παρη απο 0.9 εωσ 1.2 με το ιδιο υγρο.παρα πολλυ καλοσ και ευκολοσ στα στυσιματα του αν και πρωταρησ  στουσ επισκευασιμουσ δεν χορτενω να των χαλαο και να των  στηνω. Ενα μεγαλο ευχαριστο των φιλο και συνατμιστη στελιο που με πρωτρεψε στην αγωρα του Lemo 2 αν και δεν ηταν στα σχεδια τα δυκα μου τελικα  με εχει καλυψη πληρωσ για τα δυκα μου γουστα που ηθελα και αερατη τζουρα και σφυχτη καιγευση και τα βελουδινα ντουμανια  +οτι το γεμισμα του ειναι παιχνιδη μονο με ενα γυρισμα τησ εξωτερικησ ροδελασ και αυτο ηταν ουτε κατσαβιδακια ουτε να ξεβιδωσησ τιποτα στο μονο που θα δωσεται προσοχη ΟΧΙ ΓΕΜΙΣΜΑ 100% και ολα καλλα..  καλλα ντουμανια να εχουμαι
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2015, 12:19 από giorgos maniadakis »

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Lemo 2 Atomizer by Eleaf
« Απάντηση #121 στις: Ιουλίου 13, 2015, 18:28 »
Παρατηρωντασ σημερα καπια στυσιματα ειδα  οτι στην πανω μερια τησ καμιναδασ ειχαν ενα μαυρο λαστιχακι πραγμα που ο δυκοσ μου δεν ειχε δεν ξερω φυσικα αν το εχασα εγω σε καπιο πλυσιμο η  ετσι ηταν απο οταν των πηρα βρηκα μεσα στο κουτι του και του εβαλα το ενα
Ενω τοσο καιρο χωρισ  το λαστιχακι δεν ειχα διαροεσ και ξεχυλισματα οταν το εβαλα κιι γεμισα στο κανονικο οπωσ βανω παντα αρχισε κιι μου ετρεχαι απο την εισαγωγη του αερα και οταν ξεβιδωσα την κατω βαση ηταν γεματοσ υγρο των καθαρισα  οταν αδειασε των ξαναγεμισα και ξανα τα ιδια  μηπωσ πρεπη να το ξαναβγαλω.μια συμβουλη απο καπιο ρε παιδια
Και κατι αλλο που εχω παρατιρηση οτι μονο απο τη μια απο τησ 2 εισαγωγεσ μου βγανη την φυσαλιδα  και οχι παντα ποτε και απο τησ 2  αν και οταν αλαζω μπαμπακι ειναι κιι απο τησ 2 μεριεσ υγρο
Δεν ξερω  αν αυτο ειναι προβλημα αν κιι των καθαριζω συχνα φυσιξα απο την πανω μερια τησ καμιναδασ κιι δουλεβουν κιι η 2 ισαγωγεσ υπαρχη καπιο προβλημα και εκη καπιοσ  που ξερη ασ μου πει   ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος john 7

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lemo 2 Atomizer by Eleaf
« Απάντηση #122 στις: Ιουλίου 14, 2015, 00:09 »
Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να τον αγοράσω αλλά ακούω διάφορα.διαρροές και μόνο για πνευμονικες.ενώ εγώ κάνω μόνο τσιγαρισιες τζούρες.για πείτε λίγο οι κάτοχοι.....

Αποσυνδεδεμένος alexS3

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lemo 2 Atomizer by Eleaf
« Απάντηση #123 στις: Ιουλίου 14, 2015, 00:35 »
Με τις διαρροες εχει ενα θεμα ωρες ωρες.
πχ αν πας να συμπληρωσεις υγρα πρεπει να εχεις κλειστες τις τρυπες στο airflow.


Θα ηθελα το γυαλι να ειναι ενσωματωμενο και να αφαιρειται με καποια προσπαθεια οπως στους περισσοτερους ατμοποιητες...

Αποσυνδεδεμένος Tanquer1

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lemo 2 Atomizer by Eleaf
« Απάντηση #124 στις: Ιουλίου 14, 2015, 00:47 »
Εγω που τον εχω δυο μηνες εχω μια μικροδοαροη απο την τρυπα του αερα με Ο,ΤΙ ΣΤΗΣΙΜΑΤΑ mcrocoil και αν εχω δοκιμασει.
Το περιεργο ειναι οτι η διαροη αυτη εμφανιζεται μετα απο 5-6 ml.
Σημερα μετα απο αυτο που ειπε ο φιλος πριν εβγαλα το oring στην καμιναδα να δω μηπως "εφταιγε " αυτο.


Παντως δεν ειναι ΜΟΝΟ για πνευμονικες αλλα ουτε λες οτι δινει απολυτα τσιγαρισισιες.


Πιστευω οτι μεγαλο ρολο παιζει τι υγρο κανεις (pg/vg) γιατι εγω κανω με πολυ pg και καποια στιγμη που εκανα για λιγο με πολυ vg η διαρροη μειωθηκε εως και εξαφανιστηκε.


Γνωμη μου δωσε κατι παραπανω και παρε ενα kayfun (σταθερη αξια,απ'οτι λενε)

Αποσυνδεδεμένος john 7

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lemo 2 Atomizer by Eleaf
« Απάντηση #125 στις: Ιουλίου 14, 2015, 00:51 »
Ευχαριστώ πολυ παιδιά

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Lemo 2 Atomizer by Eleaf
« Απάντηση #126 στις: Ιουλίου 14, 2015, 09:34 »
Εγω που τον εχω δυο μηνες εχω μια μικροδοαροη απο την τρυπα του αερα με Ο,ΤΙ ΣΤΗΣΙΜΑΤΑ mcrocoil και αν εχω δοκιμασει.
Το περιεργο ειναι οτι η διαροη αυτη εμφανιζεται μετα απο 5-6 ml.
Σημερα μετα απο αυτο που ειπε ο φιλος πριν εβγαλα το oring στην καμιναδα να δω μηπως "εφταιγε " αυτο.


Παντως δεν ειναι ΜΟΝΟ για πνευμονικες αλλα ουτε λες οτι δινει απολυτα τσιγαρισισιες.


Πιστευω οτι μεγαλο ρολο παιζει τι υγρο κανεις (pg/vg) γιατι εγω κανω με πολυ pg και καποια στιγμη που εκανα για λιγο με πολυ vg η διαρροη μειωθηκε εως και εξαφανιστηκε.


Γνωμη μου δωσε κατι παραπανω και παρε ενα kayfun (σταθερη αξια,απ'οτι λενε)

Τελικά βοήθησε; Είχες διαρροή μετά την αφαίρεση του o-ring  από την καμινάδα;

Αποσυνδεδεμένος TeoTzi

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
  • Vi Veri Vniversum Vivus Vici
Απ: Lemo 2 Atomizer by Eleaf
« Απάντηση #127 στις: Ιουλίου 14, 2015, 10:23 »
Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να τον αγοράσω αλλά ακούω διάφορα.διαρροές και μόνο για πνευμονικες.ενώ εγώ κάνω μόνο τσιγαρισιες τζούρες.για πείτε λίγο οι κάτοχοι.....

Ο lemo 2 δεν ειναι καθολου κακη επιλογη. Αλλα εξαρταται παντα απο το τι θες.
Στα θετικα του θα εβαζα τη στιβαρη κατασκευη του, τα ποιοτικα υλικα κατασκευης, λιγα κομματια στο λυσιμο, στησιμο σχεδον παιδικο (τολμω να πω πιο ευκολο απο kayfun), σου συγχωρει τα παντα, πρωτοποριακο και πανευκολο τροπο γεμισματος και airflow control (ουτε βιδωματα ουτε τιποτα), τη μαρκα του (η eleaf σε ατμοποιητες δεν με απογοητευσε ποτε), την τιμη του και παει λεγοντας.
Στα αρνητικα (ή τελος παντων στα μη θετικα): καποιες φορες μπορει να εχει διαρροη σε ακυρη φαση και μαλιστα να σταματησει μονη της (το αφηνεις με την εισαγωγη αερα προς τα κατω και τελος), αποδιδει καλυτερα με στησιμο γυρω στο 1Ω και κατω (επειδη στηνω πιο ψηλα μου πηρε καιρο να το καταλαβω), η τζουρα ειναι σιγουρα πιο αερατη, οχι ομως απαραιτητα μονο για πνευμονικες - προσωπικα με lemo κανω και απο τις δυο χωρις προβλημα (σιγουρα ομως ενας λατρης των πνευμονικων θα βρει την υγεια του), βαραει αλυπητα (κατι που δεν ειναι κακο γιατι ριχνεις την νικοτινη - αλλα τη πρωτη φορα που ανυποψιαστος γεμισα με 12mg κοντεψα να κλαψω).
Οποιος εχει τη δυνατοτητα ας τον δοκιμασει πρωτα, γιατι απ οτι εχω καταλαβει εχει φανατικους εχθρους και θερμους οπαδους. Γουστα ειναι αυτα.

Αποσυνδεδεμένος conan

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lemo 2 Atomizer by Eleaf
« Απάντηση #128 στις: Ιουλίου 14, 2015, 11:52 »
Έχω και kayfun v4, kayfun lite plus και Lemo 2. Μπορώ να πω πως την σφιχτή τσιγαρίσια τζούρα που θέλουν μερικοί, μαζί και εγώ, δεν θα την βρεις έτσι ακριβώς στον Lemo 2. Είναι στιβαρός, αξιόπιστος, δεν έχει διαρροές αν ξέρεις να στήνεις, ποιοτικός και σε καλή τιμή. Για πνευμονικές φοβερός. Έχω πουλήσει τους αεράτους που είχα, αυτόν όμως δεν τον δίνω...

Αποσυνδεδεμένος Tanquer1

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lemo 2 Atomizer by Eleaf
« Απάντηση #129 στις: Ιουλίου 14, 2015, 12:56 »
Τελικά βοήθησε; Είχες διαρροή μετά την αφαίρεση του o-ring  από την καμινάδα;
Μπααααα.


τα ιδια

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Έχω και kayfun v4, kayfun lite plus και Lemo 2. Μπορώ να πω πως την σφιχτή τσιγαρίσια τζούρα που θέλουν μερικοί, μαζί και εγώ, δεν θα την βρεις έτσι ακριβώς στον Lemo 2. Είναι στιβαρός, αξιόπιστος, δεν έχει διαρροές αν ξέρεις να στήνεις, ποιοτικός και σε καλή τιμή. Για πνευμονικές φοβερός. Έχω πουλήσει τους αεράτους που είχα, αυτόν όμως δεν τον δίνω...


Δεν νομιζω οτι χρειαζεται κανενα φοβερο στησιμο


Θα δεχομουνα καλυτερα αν ελεγες "αναλογως πως τον στηνεις και τι υγρο χρησιμοποιεις"
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 14, 2015, 13:15 από Tanquer1 »

Αποσυνδεδεμένος Paladin

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lemo 2 Atomizer by Eleaf
« Απάντηση #130 στις: Ιουλίου 14, 2015, 13:35 »
Καλησπερα και από εμένα :)
Μια ερώτηση σχετικά με τον Lemo 2 γιατι τον έχω βάλει στο μάτι πάρα πολύ !


Επειδή έχω το iStick 30w , θα είμαι ικανοποιημένος αν πάρω το Lemo 2 ??
πόσα Watt θέλει η αντίσταση 0.5 ohm για να δουλέψει ικανοποιητικά ;
15w ? 20w? 25w? 30w ?

Γιατί στην σελίδα της eLeaf, που διαφημίζει τον MELO , λέει ότι πέρνει 0.5 ohm αντιστάσεις έτοιμες , και ότι δουλεύει από τα 20w εώς 30w
Αφού και ο Lemo 2 , έρχετε με έτοιμη αντίταση στα 0.5 , οι ίδιες ακριβώς τιμές θα είναι .. έτσι δεν πάει ;; ή αλλάζει κάτι λόγω ατμοποιητή ;
ή λόγω σύρματος ;; στην τελική την μονάδα αντίστασης μετράμε 0.5 ohm ή 0.6 ohm .. σωστα ;; :)


Αυτήν την στιγμή έχω τον GS-Air M  / 4ml και ατμίζω στα 14,5 w , Hexocell Virginia full VG 18 mg / ml με συνδιασμό Hexocell RY4 50%/50% 18mg/ml

Sorry αν είναι άκυρη η ερώτηση όσον αφορά την παρουσίαση του Lemo 2 στο thread :(

Επίσης , το GearBest πουλάει με το Scratch-Stick αυτοκόλλητο ; :O


Εδώ είναι η αντίσταση του MELO από την ιστοσελίδα της eLeaf :










o MELO ειναι airflow-clearomizer ενώ ο LEMO 2 είναι επισκευάσιμος .. για τις αντιστάσεις όμως εγώ ρωτάω :)


Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Lemo 2 Atomizer by Eleaf
« Απάντηση #131 στις: Ιουλίου 14, 2015, 15:21 »
Γενικά λόγω διαφορετικής φιλοσοφίας λειτουργείας δεν συγκρίνονται τα watt μεταξύ επισκευάσιμων και εργοστασιακών. Αλλά με ένα στήσιμο 6-7 σπείρες 0.40 σύρματος με 3mm διάμετρο με 0.8Ω αποτέλεσμα θα λειτουργεί καλά στα 20-25w.

Αποσυνδεδεμένος Paladin

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lemo 2 Atomizer by Eleaf
« Απάντηση #132 στις: Ιουλίου 15, 2015, 01:14 »
Δηλαδη ο MELO με 0.5 ohm στο iStick30w θα δουλευει τέλεια αλλα ο Lemo 2 με 0.5 ohm δεν θα δουλευει τέλεια ??

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lemo 2 Atomizer by Eleaf
« Απάντηση #133 στις: Ιουλίου 15, 2015, 01:37 »
Μια χαρά θα δουλεύει! Θα σου έρθει στημένος στα 0.5 ohm έτσι και αλλιώς!
Αν αποφασίσεις να τον δοκιμάσεις παίξε και με λίγο μεγαλύτερες αντιστάσεις να δεις τι σου κάνει καλύτερα

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Lemo 2 Atomizer by Eleaf
« Απάντηση #134 στις: Ιουλίου 16, 2015, 00:30 »
Paladin, τι ακριβώς ψάχνεις? Κάτι καλύτερο από gs air και οικονομικό?
Αν ψάχνεις για αεράτο ατμοποιητή σου κάνει. Ο eleaf lemo 2 δε μπορεί να συγκριθεί με τον eleaf melo καθώς ο ένας έχει επισκευάσιμη κεφαλή και ο άλλος εργοστασιακή. Στον eleaf lemo 2 μπορείς να φτιάξεις ότι αντίσταση θέλεις και να παίζει σε είτε σε χαμηλά είτε σε ψηλά watt.
Ο δε melo, άστο καλύτερα... ;)

Αφού έχεις τον gs air πάρε καλύτερα τον subtank mini που βγήκε πρόσφατα (σε μαύρο & άσπρο χρώμα) --> περισσότερες λεπτομέρεις στο αντίστοιχο θέμα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345579 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 52 10872 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:57
από treloneritis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147278 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8078 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 208930 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545137 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 32948 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52458 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600456 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 360865 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13334 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 195837 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos