vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Yihi SX mini 350J M class

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #60 στις: Απριλίου 27, 2015, 02:10 »
araditsas, όχι, δεν την έχω στην κατοχή μου τη συσκευή, γι'αυτό και δεν είμαι απόλυτος (και συγγνώμη αν φάνηκα έτσι).

Την είχα όμως στα υπόψιν μου τη συσκευή (είχα και τα χρήματα στην άκρη για να καταλάβεις!) και με χάλασε αυτό που
είδα, that's all.
Μου αρέσουν οι προσεγγίσεις που να προσεγγίζουν όσο το δυνατόν αναλογικές καμπύλες.

Όταν βλέπω στο Yihi αυτό:



και στο DNA40 αυτό:



εμένα τα διαγράμματα αυτά μου λένε πολλά για την ομαλότητα και προοδευτικότητα των ρευμάτων που μπορώ να περιμένω.

Κι από την στιγμή που είμαι πλήρως ικανοποιημένος από το DNA40 και λειτουργεί άψογα (αν προσέξω κάποια πράγματα
που γενικά, σε όλες τις συσκευές ελέγχου θερμοκρασίας πρέπει να προσέχουμε), για ποιόν λόγο να ρισκάρω να αγοράσω
κάτι που πιθανώς θα με απογοητεύσει;

Σίγουρα θα επιδιώξω να σχηματίσω γνώμη από κοντά, με χρήση της συσκευής εξ ιδίων. Αλλά στα τυφλά να την αγοράσω δεν πρόκειται πλέον.....

2η σύγκριση διαγραμμάτων:

Yihi:



DNA40:



Κατά την προσωπική μου άποψη, δεν υπάρχει σύγκριση, ο χειρισμός του DNA40 είναι πολύ πιο σωστός και real time.

Και τα λέω αυτά εγώ, που τόσο με έχει ταλαιπωρήσει το DNA40 με τις παιδικές του ασθένειες (2 φορές επιστροφή του
VS RDNA 40 μου). Και ήταν πιστεύω και ο κύριος λόγος που αμφισβητήθηκε και από τους reviewers.*

Και συγγνώμη αν φαίνομαι επιθετικός ή απόλυτος, απλά περίμενα μετά από τόσο καιρό η Yihi να παρουσιάσει κάτι εξαιρετικά ακριβές και να αναφωνώ "έτσι έπρεπε να είχε κάνει η Evolv, αλλά βιαζόταν να το βγάλει στην αγορά πρώτη".
Απογοητεύτηκα (χωρίς να αμφισβητώ πως μπορεί η συσκευή να λειτουργεί παραπάνω από ικανοποιητικά).


*Άλλος ένας λόγος που αυτή τη φορά είναι πιο θετικοί οι reviewers είναι πως πλέον, μετά από τόσο καιρό, είναι πλέον
σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό εξοικειωμένοι με τις "ιδιοτροπίες" του ελέγχου θερμοκρασίας, άρα και περισσότερο δεκτικοί
στο να εξετάσουν τα θετικά σημεία της τεχνολογίας αυτής.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #61 στις: Απριλίου 27, 2015, 05:14 »
Απ' ότι φαίνεται όμως, τα ομαλά ρεύματα δεν κάνουν για tc. Σύμφωνα με τους κατόχους και τους ριβιουερς τουλάχιστον που προτιμούν το sx.

Στην κανονική του λειτουργία δεν υπάρχει πουθενά pwm. Flat σήμα, ακριβέστατο και φυσικά step down.
Άρα κάτι είχανε στο μυαλό τους εκεί στην Κίνα και κάνανε έτσι το tc και όχι με dc dc όπως είχε ήδη το μοντακι.

Και προσωπικά, δεν με ενδιαφέρει το "πως και τι" σε καμία συσκευή, είτε μιλάμε για μοντ/κινητό/αυτοκίνητο/διαστημόπλοιο. Με ενδιαφέρει στην πραγματική καθημερινή χρήση να αποδίδει άψογα και όχι μόνο θεωρητικά. Γι'αυτό και σήμερα έκανα την παραγγελία μου για το sx, αφού βαρέθηκα να περιμένω μήνες για ένα rdna χωρίς προβλήματα/ελλειμματικές παρτίδες..

Αποσυνδεδεμένος BillythekingRhodes

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω 24 μήνες και βρήκα την υγειά μου!!!
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #62 στις: Απριλίου 27, 2015, 11:34 »
Καλημέρα παίδες!!!  :) :) :)

Χθες με ήρθε και μένα από mpixlimpidi (ευχαριστώ τα παιδιά πολύ!!! :thumpup: :thumpup: :thumpup: )


....... τα περί ποιότητας, εργονομίας...... δεν τα αναφέρω, είναι κορυφαία!!!

Θα ήθελα να πω πολλά, αλλά, δεν κρατιέμαι και θα αναφέρω μόνο το τεστ θερμοκρασίας
που κάναμε χρησιμοποιώντας έναν MAGMA dripper 0.61ohm με 32άρι Kanthal.

Αφού στήθηκε ένας Aqua v2 με Nickel 0.30, 7 σπίρες, 0,66 ohm σε 2αράκι τρυπανάκι, Dual Coil και όλα πήγαν μια χαρά από
κοψίματα θερμοκρασίας, Dry Coil/No Liquid .....

είπαμε να δοκιμάσουμε και τον Magma έτσι για το ..καλό!! .... να δούμε πως θα τον παίξει στα Joule.

Τον βάζουμε πρώτα σε ένα Cloupor 30W , 25 W και αρχίζουμε να ρουφάμε.

σε πολύ λίγο τελειώνει το υγρό και βγαίνει το λεγόμενο τέρας ή φίδι!!!

Όπως είναι ο Magma βιδώνεται στο SX, στο mode Joule, 25J, και ο Magma συνέχισε για 5-7 τζούρες ακάθεκτος ΧΩΡΙΣ ΤΕΡΑΤΑΤΑ ΚΑΙ ΦΙΔΙΑ να ατμίζει
μέχρι που τελείωσε τελείως το υγρό και τα βαμβάκια γίνανε χιονάτα.

Δεν έβγαλε ένδειξη Dry Coil βέβαια γιατί δεν φορούσε σύρμα Nickel αλλά η προστασία λειτούργησε κανονικότατα!!!!

 .
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 27, 2015, 11:41 από BillythekingRhodes »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #63 στις: Απριλίου 27, 2015, 12:19 »
Δεν το κατάλαβα αυτό με τον magma. Εννοείς ότι δουλεύει ο έλεγχος θερμοκρασίας και χωρίς σύρματα Ni200;

Αποσυνδεδεμένος BillythekingRhodes

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω 24 μήνες και βρήκα την υγειά μου!!!
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #64 στις: Απριλίου 27, 2015, 12:30 »
Ακριβώς!!!!!

Απλά δεν δίνει την ένδειξη Dry Coil αλλά βάζοντας εγώ όριο πχ. τα 240F  με τα έκοβε με τέτοιο τρόπο
ώστε ο Magma  να μην δίνει ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΜΜΕΝΟ μέχρι που πια δεν είχε τίποτα να ατμίσει!!! 


Ο cloupor, ακριβώς πριν, με είχε δώσει καμμένο τρελλό στον Dripper.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #65 στις: Απριλίου 27, 2015, 12:31 »

εγώ πιστεύω ότι αυτό που λες προστασία δεν λειτούργησε απλά είχες μια ένδειξη στην οθόνη ότι λειτουργεί
αν δούλευε αυτό που περιγραφής το chip θα ξεπερνούσε τον εαυτό του
μπερδεύεις το nickel με το nichrome?
τι ακριβώς έκανες?

Αποσυνδεδεμένος BillythekingRhodes

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω 24 μήνες και βρήκα την υγειά μου!!!
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #66 στις: Απριλίου 27, 2015, 12:37 »
Κανονικές μετρήσεις σε ohm στο mode Joule δεν είχα φορώντας τον magma με Kanthal A1 σύρμα.

Όταν το γυρνάω σε mode Power σε Watt έχω κανονική ένδειξη.

Πάντως, και αυτή είναι η ουσία ασχέτως πως θα το εξηγήσουμε,

ο Dripper χωρίς Νi200

δεν με έδωσε καμμένο ούτε σαν υποψία !!!!!!!! ενώ σε οποιοδήποτε άλλο μοντάκι θα με πέθαινε!!! 

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #67 στις: Απριλίου 27, 2015, 12:40 »
Ρε παιδιά, σαφές το έκανε ο άνθρωπος.. ΔΕΝ είχε ένδειξη ότι λειτουργεί, αλλά είδε στο βαμβάκι του οτι λειτουργεί και χρησιμοποίησε kanthal.

...................
 MAGMA dripper 0.61ohm με 32άρι Kanthal.

................
μέχρι που τελείωσε τελείως το υγρό και τα βαμβάκια γίνανε χιονάτα.

Δεν έβγαλε ένδειξη Dry Coil βέβαια γιατί δεν φορούσε σύρμα Nickel αλλά η προστασία λειτούργησε κανονικότατα!!!!

Υπενθυίμζω πως στο βιντεάκι του νήματος προ Busardo αναφέρει πως χρησιμοποιει twisted kanthal n200

Αποσυνδεδεμένος BillythekingRhodes

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω 24 μήνες και βρήκα την υγειά μου!!!
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #68 στις: Απριλίου 27, 2015, 12:42 »
Έτσι ακριβώς.

Ομολογώ πως δοκιμάζοντας αυτό, ήξερα ότι ρισκάρω να την φάω την ...πίκρα.

Αλλά!!!! ??? ???

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #69 στις: Απριλίου 27, 2015, 13:35 »
Αν ο έλεγχος θερμοκρασίας δουλεύει με kanthal γιατί η YiHi αναφέρει ότι χρειάζεται Ni200;
Φίλε Billy είσαι σίγουρος ότι αν συνεχίσεις να πατάς το fire δεν θα πιάσει φωτιά το βαμβάκι; Το έχει δοκιμάσει κανείς άλλος;

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #70 στις: Απριλίου 27, 2015, 13:36 »
Δηλαδη οταν τελειωσε το υγρο στον magma πατουσες το κουμπι και δεν εδινε πλεον ρευμα; Και αφου δεν εδειχνε στην οθονη ενδειξη dry coil, τι εδειχνε, τιποτα; Σαν να μην πατουσες το κουμπι; Συγνωμη που ρωταω και εγω, αλλα αν οντως ειναι ετσι τοτε  :dance: !

Αποσυνδεδεμένος maddoghellas

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #71 στις: Απριλίου 27, 2015, 14:01 »
Αν υποθέσουμε ότι η baseline θερμοκρασία του μοντ και της αντίστασης ήταν ίσες, τότε έχουμε παράδοξο, αφού το τσιπάκι πρέπει να "διάβαζε" λανθασμένα ότι η θερμοκρασία δεν έχει ανέβει παρά ελάχιστα από την αρχική, γιατί το kanthal έχει μικρό TCR, όταν στην πραγματικότητα θα ήταν κατά πολύ μεγαλύτερη και την ίδια στιγμή το βαμβάκι δεν καίγεται...


Δεν ξέρω τί έχει γίνει, γιατί δεν έχουμε όλα τα δεδομένα του πειράματος, αλλά θα ΠΡΕΠΕΙ να σημειώσουμε ότι επουδενί δεν ενδείκνυται η χρήση kanthal σε tc mode.
ΔΕΝ παίρνουμε ούτε κατά προσέγγιση σωστή ένδειξη θερμοκρασίας, ζορίζουμε την πλακέτα, την μπαταρία και σε συνεχόμενη χρήση δεδομένα επαφιόμαστε, χωρίς λόγο, στις προστασίες της πλακέτας να μην μας κάνει μπουμ στα χέρια ή/και το στόμα.


υ.γ για να είμαι δίκαιος, το παιδί που μας το έγραψε δεν υποννόησε καν τη χρήση kanthal ως ενδεδειγμένη ή έστω επιτρεπτή. Θεωρώ ότι μας έγραψε την εμπειρία του, αναφορικά και μόνο.


υ.γ2 ο pbusardo στο 11.08 του βίντεο εξηγεί γιατί δεν χρησιμοποιείται το kanthal σε tc mode.

Αποσυνδεδεμένος BillythekingRhodes

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω 24 μήνες και βρήκα την υγειά μου!!!
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #72 στις: Απριλίου 27, 2015, 14:11 »
Αναφορικά ΚΑΙ ΜΟΝΟ,

και δεν υπάρχει η περίπτωση να το προτείνω ως σωστή ή εναλλακτική χρήση του SX.

Απλά, επειδή μας αρέσει να πειραματιζόμαστε, δοκίμασα το εν λόγω εγχείρημα.


Τώρα, επί τη ευκαιρία,  γιατί  :confused1: παιδεύτηκα πολύ να στήσω τους Aqua v2 με το σαν βούτυρο μαλακό
Nickel Ni200, θα έλεγα πως με ένα 0.30 και πάνω σύρμα (0.40 με ακούγεται καλό  ??? )
θα μπορούσαμε να χειριστούμε πιο εύκολα τα coils.

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #73 στις: Απριλίου 27, 2015, 16:43 »
Τελικα πηγα και το πηρα

Δεν ξερω γιατι αλλά δουλευει πολυ καλυτερα απο του φιλου που δοκιμασα(σε temp mode παντα).

Σε αυτο που πηρα δεν καταλαβαινω το παλμικο ενω προχθες το καταλαβαινα με την πρωτη.  :dontknow:

5 σπειρες σε 2.5ρι αξονακι με 26 gauge(~0.4) εβγαλε 0.05 στον Κ4  :yes:

Θα επανελθω το βραδακι με foto's και τα συμπερασματα απο τις πρωτες ωρες χρησης

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #74 στις: Απριλίου 27, 2015, 17:11 »
Αναφορικά ΚΑΙ ΜΟΝΟ,

και δεν υπάρχει η περίπτωση να το προτείνω ως σωστή ή εναλλακτική χρήση του SX.

Απλά, επειδή μας αρέσει να πειραματιζόμαστε, δοκίμασα το εν λόγω εγχείρημα.


Τώρα, επί τη ευκαιρία,  γιατί  :confused1: παιδεύτηκα πολύ να στήσω τους Aqua v2 με το σαν βούτυρο μαλακό
Nickel Ni200, θα έλεγα πως με ένα 0.30 και πάνω σύρμα (0.40 με ακούγεται καλό  ??? )
θα μπορούσαμε να χειριστούμε πιο εύκολα τα coils.


...........και τι αντ/ση θα κανεις με το 40αρι Ni200 ??? ??
Δηλαδη ποσες σπειρες ή αλλιως τι μηκος θα εχει το συρμα με το οποιο θα κανεις την αντ/ση σου , ωστε να μπορει να της δωσει ρευμα το SXmini? ???

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Vaporesso GEN MAX MOD [Ηλεκτρονικά mods] 0 50 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:43
από zamploutos
Geek Vape WENAX Q PRO [AIO (Όλα σε ένα)] 0 51 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:46
από zamploutos
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2709 601040 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:45
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 190988 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1152428 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 13:52
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11441 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 346106 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147654 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8375 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209366 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545877 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33241 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F