vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

289 επισκέπτες, 8 χρήστες
Sergios, Jorge, tibolaso, Milarepa, Buliwyf, manoslykos, grag, yorgoss

Twitter

Υγρά 7

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Υγρά 7
« Απάντηση #60 στις: Μαΐου 06, 2015, 00:34 »
τι εννοεις εμειναν τα υγρα ανοιχτα 4 μερες ?  με ανοιχτο καπακι για 4 μερες? αν καταλαβα καλα ... τοτε σιγουρα πηρες ατονα  υγρα χωρις γεματη γευση ... το πολυ να το αφησεις καποιες ωρες ανοιχτα και αυτο αν πρεπει οχι παντα για διαφορους λογους .. που δεν ειναι το νημα της παρουσης να τα αναλυσουμε ...  :yes:

Απ: Υγρά 7
« Απάντηση #61 στις: Μαΐου 06, 2015, 00:37 »
:yes: :yes: :yes:


Δεν είναι ότι δεν μου άρεσαν, απλά μετά από 4 μήνες DIY με συνταγές και δοκιμές, απ' ότι φαίνεται δυσκολεύομαι να βρω κάτι ιδιαίτερο ή πετυχημένο.


π.χ. Να σου πω μια γρήγορη γκουρμεδιά που μόλις την δοκίμασα;
Όλο το βράδυ είχα το 7 Wonders στον Magma... Και τώρα έσταξα 4 σταγόνες από το έτοιμο που είχα φτιάξει με άρωμα Lemmoncello από την Holy Juice.


Δηλαδή, 7 Wonders με 7 Arts... Έτοιμο το γκουρμέ... Με γυάλινο μπουκαλάκι και πιπέτο, άνετα στα 23 €.


Όταν ασχοληθείς λίγο σοβαρά με DIY, απομυθοποιείς τα έτοιμα υγρά. Όπως και με την μαγειρική. Όταν μπεις στην κουζίνα, μετά έχεις υποσυνείδητα κι όχι ελιτίστικα, μεγαλύτερες απαιτήσεις από τις κουζίνες των εστιατορίων/ρεστοράν.

Και από την πραγματική κουζίνα μπορείς να εμπνευστείς μίξεις για τα υγρά, αρκεί να πετύχεις την δοσολογία.
π.χ. Οι περισσότεροι αν όχι όλοι, γνωρίζουμε την φρουτοσαλάτα κομμένου σε ροδέλες πορτοκάλι - όπου ρίχνουμε ένα ωραίο ξανθό μελάκι από πάνω και στο τέλος το «χιονίζουμε» με λίγη κανέλα.


Τέλος το 7 Wonders δεν το βρήκα ιδιαίτερο, το βρήκα πετυχημένο. Είναι μια πολύ καλή κρέμα καραμέλας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 06, 2015, 00:50 από Μάνος ο ατμιστερός »

Απ: Υγρά 7
« Απάντηση #62 στις: Μαΐου 06, 2015, 01:20 »
Τα DIY όμως θέλουν μία διαδικασία για να φτιαχτούν, ψάξιμο στις γέυσεις, ωρίμανση κλπ, που σε κάποιους αρέσει αυτή η διαδικασία, άλλοι ή οι περισσότεροι θέλουν έτοιμα. Το θέμα είναι ότι πραγματικά τα γούστα διαφέρουν και γι'αυτό το λόγο αρκετά υγρά δεν θα αρέσουν στον καθένα. Γενικά υπάρχει ποικιλία από μάρκες και υγρά οπότε κάτι θα βρείς που θα σου αρέσει.   Εντωμεταξύ ένα υγρό μπορεί να το δοκιμάσεις και να σου φανεί ωραίο στο μαγαζί αλλά μετά να μη σου αρέσει και το αντίθετο βέβαια. Αυτό που υπάρχει στον ένα ατμοποιητή μου συνέχεια είναι το frosty tart και επειδή είναι πιό ουδέτερο με απαλή γεύση, άλλες γεύσεις, ειδικά άν είναι έντονες χτυπάνε αμέσως. Τα υγρα seven είναι γενικά απαλά και αυτό σε κάποιους αρέσει, από εκεί και πέρα είναι θέμα προτίμησης.


Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Υγρά 7
« Απάντηση #63 στις: Μαΐου 06, 2015, 04:32 »
Δοκιμασα το "7 kings" (καπνικο virginia με μια επιγευση καραμελας βουτυρου), μιας & ψαχνω ακομα να βρω το υγρο virginia με μια ελαφρια στρωση απο κατι γλυκο μεσα... μπορω να πω οτι δεν μου ηταν αδιαφορο. Μου φανηκε αρκτετα ελαφρυ ως καπνικο & η καραμελα ερχεται στο τελος της εκπνοης & μενει χαρακτηριστικα στη γλωσσα χωρις ομως να πνιγει το virginia... εγω το ενιωσα περισσοτερο ως μπισκοτο/καραμελα. Γενικα τα "7" ερχονται & κατασκευαζονται απο την Αγγλια, οπως μου ειπε & ο υπευθυνος του καταστηματος, καθως ειναι θυγατρικη εταιρια της TJuice που τα φτιαχνει & τα υποστηριζει ως back up της. Βγαινουν κανονικα & σε 30ml εκτος απο τα 10αρια.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά 7
« Απάντηση #64 στις: Μαΐου 06, 2015, 10:29 »
 Άφθονος ο ντόρος των τελευταίων ημερών γι αυτά τα υγρά αναπλήρωσης. Δεν υπάρχει λόγος να μπω σε λεπτομέρειες παραγωγής, σύστασης κλπ καθώς είναι ήδη γνωστά στην ατμιστική κοινότητα. Το ότι ήδη υπάρχει άποψη γι αυτά, είναι που με ώθησε στο να κάνω μια έρευνα πρώτα. Δυστυχώς ανακάλυψα δύο από τα επτά με καραμέλα και καραμέλα βουτύρου, και δεν έχω ακόμα αποφασίσει αν θα τα δοκιμάσω. Ίδωμεν! Ο σχετικά νέος αλλά πολλά υποσχόμενος στο άτμισμα, γνωστός παιδιόθεν Ανδρέας, πέρασε από το γραφείο μου την Πέμπτη 30/4 με το πακέτο των 7 δεκάμελων ανά χείρας, να πάμε παρέα στο e-tsigaro να τα δοκιμάσουμε. Για κακή μου τύχη, τελευταία μέρα του μήνα σε λογιστήριο είναι κάπως κόλαση οπότε αναγκάστηκα να αρνηθώ. Τα άφησε όμως εκεί και όταν έκανα το διάλειμμα μου, πέρασα και τα πήρα. Και μετά από μια μέρα, αποφάσισα να αρχίσω τη δοκιμή.

7 ARTS, 6mg, KF4 clone, Kanthal D 0.28mm, 2.5mm MC, 1.48Ω, Nakamitchi

Tο 7 Arts της Seven προκαλεί τις ανθρώπινες αισθήσεις, διεγείροντας το νου αλλά και το συναίσθημα, όπως ακριβώς κάνουν και οι Επτά Τέχνες. Με γεύση ιταλικού limoncello, το 7 Arts αφήνει μία έντονη αίσθηση καλοκαιριού και νοσταλγίας.

Αυτά μας λέει το site της Replace Smoke για το υγρό. Ανοίγοντας λοιπόν το μπουκαλάκι, κυριαρχεί η μυρωδιά του λεμονιού σε μπόλικο βαθμό. Οι παλαιότεροι θα θυμάστε την κολόνια «Μυρτώ» λεμόνι, ε κάτι τέτοιο αλλά χωρίς το χημικό στοιχείο της μυρωδιάς. Το αν φέρνει σε limoncello, θα το δούμε σε λίγο, πάντως από μυρωδιά πάει πολύ καλά. Και πέσαμε και σε ποτό από το οποίο παρασκευάζω λίτρα κάθε χρόνο, για φίλους, και με πολλές παραλλαγές – αναβαθμίσεις από την κλασσική συνταγή! Έβαλα λοιπόν υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Όχι καλή και χημική γεύση λεμονιού είναι αυτό που έρχεται στο στόμα. Κάτι σαν να στάζεις καθαρό αιθέριο έλαιο στη γλώσσα. Μονοδιάστατη γεύση που δεν είναι και πολύ πιστή στο λεμόνι, και σίγουρα ουδεμία σχέση έχει με limoncello. Στη ρινική εισπνοή τα πράγματα χειροτερεύουν αρκετά καθώς εμφανίζεται μια χημική μυρωδιά, αυτό που έλειπε από το άρωμα στο μπουκαλάκι, και μετατρέπεται πλέον στην προαναφερθείσα κολόνια. Το ίδιο συμβαίνει και με τη ρινική εκπνοή. Το χτύπημα είναι αρκετά πιο πάνω από το αναμενόμενο. Η επίγευση έχει καλά και κακά στοιχεία. Το καλό είναι ότι αφήνει στο στόμα ένα τάγκισμα το οποίο παραπέμπει όντως σε λεμόνι και στο ποτό, και το κακό είναι ότι πέραν αυτού και μιας χημικής αίσθησης λεμονιού, δεν μένει τίποτα. Αυτό το οποίο μου θυμίζει σαν συνολική αίσθηση το υγρό, είναι το λευκό οινόπνευμα με γλυκερίνη και άρωμα λεμόνι που αγοράζουμε από το σούπερ μάρκετ. Άσχημα ξεκινήσαμε! 42/100

7 HEAVENS, 6mg, Kayfun 3.1ES clone, nano tank, Kanthal D 0.28mm, 2.5mm MC, 2.41Ω FF2.

To 7 Heavens της Seven είναι ένα μείγμα φράουλας και λευκής σοκολάτας, που επιδρά κοσμικά στην καθημερινότητά μας, όπως οι Επτά Ουρανοί ασκούν γοητεία στον άνθρωπο ήδη από την εποχή του Πτολεμαίου και της ελληνορωμαϊκής αστρονομίας.

Αυτά μας λέει το Site της Replace Smoke για το υγρό. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, κυριαρχεί έντονα η μυρωδιά της φράουλας, με την χαρακτηριστική της οξύτητα να κάνει αισθητή την παρουσία της. Υπάρχει και μια ελαφρά γλυκάδα στο βάθος αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό. Θυμίζει πολύ τη στιγμή που ψιλοκόβουμε φρέσκες φράουλες για μια φρουτοσαλάτα ή για ένα γλυκό. Ωραίες καλοκαιρινές μνήμες ξυπνούν από τη μυρωδιά! Ο κλώνος υποδέχτηκε το υγρό και ξεκίνησα. Και για άλλη μια φορά, απογοήτευση. Η γεύση της φράουλας είναι εντελώς χημική και θυμίζει χαλασμένη μαρμελάδα, με μια γλυκάδα μπουχτιστική και αταίριαστη. Η υποτιθέμενη λευκή σοκολάτα υπάρχει μόνο στα χαρτιά ενώ η γεύση κουράζει πολύ γρήγορα. Δεν βιάστηκα καθόλου να περάσω σε συμπεράσματα και του έδωσα δεύτερη και τρίτη ευκαιρία, δεν είναι λίγα τα υγρά άλλωστε τα οποία θέλουν λίγη ώρα για να αποδώσουν τη γεύση τους. Και όμως, παρόλα αυτά, δεν βελτιώθηκε καθόλου η εμπειρία. Τα πράγματα χειροτέρεψαν ακόμα περισσότερο τη στιγμή που άφησα τον ατμό να περάσει στη μύτη. Όξινη και άσχημη μυρωδιά φράουλας με έντονη χημική αίσθηση που δεν παραπέμπει σε τίποτα το φυσικό. Το χτύπημα μπορεί να είναι στα επιθυμητά και αναμενόμενα επίπεδα, το ντουμάνι μπορεί να είναι πλούσιο αλλά η γεύση δεν αντέχεται για πολύ. Εκτός από τη μυρωδιά από το μπουκαλάκι, υπάρχει όμως και άλλο ένα θετικό στοιχείο γι αυτό το υγρό, και αυτό είναι η επίγευση. Δεν είναι πολύ επίμονη, αλλά αφήνει ωραία στοιχεία γλυκιάς και κρεμώδους φράουλας. Μια ωραία μυρωδιά στο μπουκάλι και μια ποιοτική επίγευση όμως, δεν είναι αρκετά για να κάνουν ένα υγρό καλό. 38/100.

7 SEAS, 6mg, Erlkonigin clone, Kanthal A1 0.25mm, 2.0mm MC, 2.11Ω, βαμβάκι.

Το 7 Seas απευθύνεται στους θαλασσοπόρους των αιώνων και τους ταξιδευτές του σήμερα, καθώς οι Επτά Θάλασσες κρύβουν στο βυθό τους χίλια χρώματα και πλάσματα. Έτσι και το μείγμα από ροδάκινο και φρούτα του πάθους προκαλεί να σας πάρει μαζί του σε μακρινά ταξίδια με τη βελούδινη φρουτώδη γεύση του και το μεθυστικό άρωμά του.

Αυτά μας λέει το Site της Replace Smoke για το υγρό. Ευχάριστα νέα από την περιγραφή. Το Passion Fruit έγινε αγαπημένη γεύση για μένα από όταν το συνάντησα για πρώτη φορά ως μέρος χυμού, μετά σε μαρμελάδα και αρκετά μεγάλος πια σε φυσικό φρούτο. Άνοιξα λοιπόν το μπουκαλάκι και η μυρωδιά ήταν η ίδια γνώριμη του φρούτου που μου αρέσει. Ώριμη, χαρακτηριστική, κρεμώδης και εξωτική, όπως θα έπρεπε να είναι. Προκατειλημμένος πλέον από τα δύο προηγούμενα, έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Και καλά έκανα και ήμουν προκατειλημμένος καθώς και πάλι η γεύση ήταν απογοήτευση. Το ροδάκινο που υπόσχεται η περιγραφή είναι μάλλον άφαντο στη γεύση, και φυσικά λείπει εντελώς από τη μυρωδιά. Το φρούτο του πάθους, υπάρχει σίγουρα, αλλά η ποιότητα και η υλοποίησή του απέχει πολύ από αυτό που θα ήθελε να δώσει ο κατασκευαστής. Η αίσθηση και η γεύση μπορεί να περιγραφεί περισσότερο ως μια χαλασμένη και μπαγιάτικη motion με έξτρα προσθήκη passion fruit. Τα ίδια συμβαίνουν και στη ρινική εισπνοή μόνο που τώρα υπάρχει και μια οξύτητα καθώς και μια χημική αίσθηση, σε μικρότερο πάντως βαθμό από το προηγούμενο υγρό. Και πάλι το χτύπημα ήταν στα αναμενόμενα επίπεδα, και πάλι το ντουμάνι πλούσιο. Από τα τρία μέχρι στιγμής πάντως, ήταν το μόνο που παρακάλαγα να τελειώσει για να καθαρίσω τον ατμοποιητή. Η επίγευση που αφήνει, στην ουσία κάνει το στόμα να νομίζει ότι έχει καταναλώσει κάποιο απροσδιόριστο φρούτο υπό μορφή πούλπας, εν μέρει καλό είναι αυτό καθώς την ίδια ακριβώς αίσθηση αφήνει και το φρούτο του πάθους στο στόμα. Γενικά πάντως, είναι κακό υγρό και δύο συνατμιστές που το δοκίμασαν, θεώρησαν ότι ατμίζουν μούχλα. Δεν είναι και τόσο τραγικό πάντως. 32/100

7 LIVES, 6mg, Erlkonigin clone, nano tank, Kanthal A1 0.25mm, 2.0mm MC, 2.11Ω, βαμβάκι.

Σύμφωνα με το μύθο η γάτα, ζώο ιερό στην Αίγυπτο, έχει επτά ζωές, ικανές να της δώσουν την σιγουριά να ζει παραδομένη στα πάθη της. Το 7 Lives από Sweet Tobacco σας επιτρέπει να γεύεστε την επικίνδυνη γεύση του καπνού χωρίς τις βλαβερές επιπτώσεις του. Ιδανικούς για όσους θέλουν να ''ζουν στα άκρα'' αλλά με ασφάλεια! Ένας φανταστικός συνδυασμός από απαλό καπνό Virginia σε συνδυασμό με μέλι και και μυρωδικά που δεν θα αφήσουν κανέναν αδιάφορο.

Αυτά μας λέει το Site της Replace Smoke για το υγρό. Πρώτο υγρό της εταιρείας που θα δοκιμάσω και θα έχει και καπνικό στοιχείο, θεωρητικά πάντα. Με ανησυχεί κάπως η καπνική βάση η οποία είναι Virginia, αλλά άλλη μια εκδοχή που είχα δοκιμάσει και περιελάμβανε αυτό το καπνικό με μέλι και μυρωδικά, δεν ήταν καθόλου άσχημη. Μπορεί όχι του γούστου μου, αλλά αυτό δεν παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο. Άνοιξα το μπουκαλάκι και το έφερα στη μύτη, και πράγματι τα αρώματα είναι πολύ ωραία. Ελάχιστα καπνικό, με την χαρακτηριστική μυρωδιά του Virginia να απουσιάζει πλήρως, με το μέλι να μην μπουχτίζει και την κανέλα και το γαρύφαλλο να υπάρχουν στο υπόβαθρο. Υπάρχει και κάτι άλλο στη μυρωδιά, αλλά δεν μπορώ να το εξακριβώσω ακόμα, ελπίζω να αποκαλυφθεί στη γεύση. Έβαλα λοιπόν υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Επιτέλους! Ένα ωραίο υγρό! Ελαφρά καπνικό, αρκετά γλυκό, με το μέλι να στρογγυλεύει αλλά να μην μπουχτίζει και την κανέλα να δίνει άλλο επίπεδο. Η χαρακτηριστική γεύση Virginia δεν ξεχωρίζει με τίποτα και προσωπικά το θεωρώ plus αυτό! Το μέλι πάντως δεν έχει την κλασσική γεύση που έχουμε συνηθίσει σε υγρά αναπλήρωσης. Αφήνει μια καβουρντισμένη αίσθηση, ένα πράμα σαν το τραγανό μέλι που βρίσκουμε σε special λαγάνες την καθαροδευτέρα, ή και άλλες μέρες αν έχουμε πολύ καλό φίλο φούρναρη, στην Περιφέρεια τουλάχιστον! Λες αυτή η κρυφή γεύση που δεν μπορώ να αναγνωρίσω, να είναι σουσάμι?? Στη ρινική εισπνοή, μου θύμισε ένα από τα περίεργα της Five Pawns, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ αν είναι αυτό που περιέχει άνηθο, ή αυτό που περιέχει horehound herb. Προς το horehound τείνω πάντως. Στην εκπνοή από τη μύτη ο ατμός είναι πραγματικά ουδέτερος. Το ντουμάνι κάπως υποτονικό σε σχέση με τα προηγούμενα, αλλά αυτό μπορεί να οφείλεται και στον ατμοποιητή, ο οποίος είναι γνωστός για το λιγότερο ντουμάνι του, ή στο στήσιμο. Εκεί μπορεί να οφείλεται και το αυξημένο χτύπημα. Η επίγευση δεν είναι πολύ επίμονη, και σε πολλούς μπορεί να θυμίσει λουκουμάδες με μέλι. Έχει και κάποια κακά αυτό το υγρό, λίγα ευτυχώς. Λείπει αυτό που λέμε βάθος και σώμα, ενώ οι γεύσεις αποδίδονται μονοεπίπεδα και όλες μαζί κατά κανόνα, με εξαίρεση κάποιες στιγμές στις οποίες φαίνεται οι γεύσεις να έρχονται κατά κύματα, αλλά αυτό συμβαίνει λίγες φορές. Θα θεωρήσω ότι αυτή η ευχάριστη αλλαγή στη συμπεριφορά του, έχει την αιτία της στην θέρμανση του υγρού κατά τη διάρκεια μεγάλης τζούρας. Ένα ωραίο υγρό, χωρίς πολλές τρέλες, ιδιαίτερο, αλλά χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Αν μπορεί κανείς να κάνει μια τέτοια δήλωση. 77/100

7 SINS, 6mg, KF4 clone, Kanthal D 0.28mm, 2.5mm MC, 1.48Ω, Nakamitchi

Τα Επτά Θανάσιμα Αμαρτήματα, όπως και το 7 Sins από τη Seven, αν και μπορούν να οδηγήσουν στην αιώνια καταδίκη της ανθρώπινης ψυχής, σίγουρα προκαλούν και ιντριγκάρουν. Έτσι και το υγρό αυτό με όνομα επικίνδυνο και αρώματα μεθυστικά: το μανταρίνι, το λεμόνι και η μέντα άκρως δροσιστικά και αρωματικά, συνδυάζονται με τη γεύση του καπνού, δημιουργώντας ένα μείγμα τόσο αθώο, όσο και επικίνδυνα εθιστικό.

Αυτά μας λέει το Site της Replace Smoke για το υγρό. Άκρως ενδιαφέρουσα και πολλά υποσχόμενη περιγραφή. Έχοντας καθαρή την ανάμνηση από το Umami Frosty Tart, δεν μένει παρά να φανταστώ κάτι τέτοιο, με την προσθήκη του μανταρινιού. Στη μύτη, υπάρχει έντονη η μυρωδιά του λεμονιού καθώς και ένα μανταρίνι. Το τελευταίο, σε ελεύθερη μετάφραση καθώς παραπέμπει σε πορτοκαλί εσπεριδοειδές, αλλά όχι σε κάποιο με σαφήνεια. Άλλο ένα υγρό το οποίο μου θυμίζει η περιγραφή, είναι το μεγαλοπρεπές «φιδόλαδο», σε πιο light έκδοση όμως. Καλό ή κακό δεν μπορώ να πω ακόμα, αλλά η μέντα δεν ξεχωρίζει στη μυρωδιά. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Πολύ ωραία γεύση γλυκολέμονου, χωρίς την παραμικρή πικράδα, χωρίς υπερβολική οξύτητα, και με τη μέντα να δροσίζει ανεπαίσθητα στην εισπνοή. Εδώ είμαστε! Ανέβασα λίγο τα watt μήπως και εμφανιστεί πιο πολύ η μέντα, αλλά δεν, όχι στην εισπνοή τουλάχιστον. Κυνήγησα επίσης να βρω το μανταρίνι, αλλά μάταια, δεν μπόρεσα να το αναγνωρίσω σε κανένα σημείο της δοκιμής. Στην εισπνοή από τη μύτη, το λεμόνι άφησε ξανά τα αρώματά του με ένταση και ταυτόχρονα με απαλότητα. Ξανά η μέντα άφαντη όπως και το μανταρίνι. Το οποίο τελικά εμφανίστηκε στην ρινική εκπνοή. Τι παράξενο υγρό! Με την καλή έννοια. Το ντουμάνι μπόλικο και το χτύπημα κάπως υποτονικό για εξάρι υγρό. Και ερχόμαστε σε άλλο ένα θετικό, την επίγευση. Ελαιώδης, όπως αναμένεται από ένα υγρό εσπεριδοειδών, με λεμόνι που αυτή τη φορά αφήνει ελαφρά οξύτητα και επιτέλους, με τη δροσιά της μέντας να γίνεται αισθητή σε όλη την επιφάνεια της γλώσσας, αλλά όχι στον ουρανίσκο. Και ξαναλέω: τι παράξενο υγρό! Αυτό μάλιστα. Λιτό, με σταδιακή απόδοση των γεύσεων, με παράξενη απόδοση που κινεί το ενδιαφέρον και με δυνατότητα να το ατμίσει κανείς όλη μέρα, εκτός ίσως από τον πρωινό καφέ. Θα ήθελα σίγουρα να εμφανίζεται περισσότερο το μανταρίνι καθώς είναι λατρεμένη γεύση. Ακόμα καλύτερα, ιδέα προς κάθε παρασκευαστή με πρόσβαση σε καλές πρώτες ύλες, θα ήθελα το μανταρίνι να υπερισχύει. Κάτι σαν Frosty Tangerine. 86/100
Θεωρώ ότι η επιλογή καλών πρώτων υλών, είναι το Α και το Ω σε μια προσπάθεια κατασκευής υγρών. Τα τρία πρώτα που δοκίμασα μου άφησαν άσχημες εντυπώσεις, και το χειρότερο όλων ήταν ότι με αποθάρρυναν από το να συνεχίσω τη δοκιμή. Χαίρομαι που δεν το έκανα, και ακόμα περισσότερο χαίρομαι που δεν δοκίμασα τα δύο τελευταία πρώτα, καθώς νομίζω ότι θα με ξενέρωνε απίστευτα κάτι τέτοιο. Τις ζωές και τις αμαρτίες, τις συστήνω ανεπιφύλακτα για δοκιμή, το δεύτερο το συστήνω και για άμεση τυφλή αγορά. Τα υπόλοιπα, ενέχουν ρίσκο. Υπάρχουν και άλλα δύο υγρά της εταιρείας, τα οποία συνειδητά επέλεξα να μην δοκιμάσω καθώς από την περιγραφή τους συμπεραίνω ότι πάμε σε βούτυρα και κρέμες. Έχω δηλώσει και στο παρελθόν την απέχθειά μου σε αυτές τις γεύσεις, οπότε δεν υπάρχει λόγος να χαλαστώ μετά το λεμονάκι. Παραθέτω πάντως τις περιγραφές, όπως αναφέρονται στο site της Replace Smoke.

7 WONDERS
Το 7 Wonders όπως και τα Επτά Θαύματα του αρχαίου κόσμου, είναι απίστευτα μαγικό, απόκοσμο, σχεδόν αδύνατο να υπάρχει στην πραγματικότητα. Εντούτοις, είναι όντως εδώ προκειμένου να θυμίζει τις δυνατότητες της ανθρώπινης φαντασίας και δημιουργικότητας. Ένα κράμα κρέμα καραμέλας γλυκό, βελούδινο και ντελικάτο, που μοιάζει σχεδόν ονειρικό αλλά μπορεί να σας μαγέψει κάθε στιγμή της ημέρας.

7 KINGS
Το 7 Kings είναι επηρεασμένο από την εξουσία των Επτά Βασιλιάδων της Ρώμης με το πέρασμά της από τη Μοναρχία στη Δημοκρατία. Με γεύση Virginia και καραμέλα βουτύρου (Butterscotch) σε απόλυτη ισορροπία, έχοντας ώς αφετηρία την αγνή γεύση του καπνού, καταφέρνει να τη συνδυάσει ανέλπιστα με το γλυκό άρωμα του βουτύρου και της καραμέλας μέσα από μία αρμονική συνύπαρξη.

Αυτό και όλα τα review που έχω κάνει, μπορείτε να τα βρείτε και στο http://cruiser79.blogspot.gr/
 

Αποσυνδεδεμένος chris03

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά 7
« Απάντηση #65 στις: Μαΐου 06, 2015, 10:50 »
Ανοιχτα εννοω ανοιξα το καπακι να παρουν αερα κ το ξαναεκλεισα!παντως δε νομιζω να ξαναπαρω καποιο,υπαρχουν  υγρα νομιζω που αποδιδουν καλυτερα τις γευσεις αυτες!δεν πειραζει,δοκιμασαμε για να μας φυγει η απορια.

Αποσυνδεδεμένος dimcore81

  • *
  • 37
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα είναι απόλαυση!!
Απ: Υγρά 7
« Απάντηση #66 στις: Μαΐου 06, 2015, 18:52 »
Σήμερα πήγα και δοκιμάσα όλα τα υγρα σειράς. Είναι αρκετά ιδιαίτερο και ξεχωριστά. Επέλεξα το seven heaven που έχει γεύση φράουλα και λευκή σοκολάτα. Θυμίζει πάρα πολύ Λίλα Πάουζε μια πολύ ωραία κρεμώδης φράουλά. Επίσης μου άρεσε  πολύ το υγρό με το ροδάκινο seven seas πολύ καλοκαιρινό και μετά το seven wonders.

Αποσυνδεδεμένος alexS3

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά 7
« Απάντηση #67 στις: Μαΐου 07, 2015, 10:37 »
Δοκιμασα το 7 Kings και εντυπωσιαστηκα καθως εψαχνα ενα απαλο καπνικο χωρις να κουραζει
Βεβαια ο ολος συνδιασμος μου βγαζει και μια γευση βανιλια αλλα οπως και να εχει με καλυπτει σε αυτο που εψαχνα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά 7
« Απάντηση #68 στις: Μαΐου 07, 2015, 11:27 »
Ένα μικρό follow up σε σχέση με το Kings και το Wonders:

Χτες επέστρεψα το πακετάκι στον συνατμιστή που μου τα δάνεισε, και επιτόπου μπροστά μου τα δοκίμασε μαζί με άλλο συνατμιστή στον dripper του Lemo Drop στον οποίο υπήρχε διπλή αντίσταση στα 0,7Ω, αφού τον φορέσαμε στο "κτήνος" (με χώσανε να αλλάξω και βαμβάκια...).

Η άποψη για το Wonders, και των δύο, ήταν "όχι άσχημο αλλά μπουχτιστικό".

Την ώρα που δοκίμαζαν το Kings, μπήκε και τρίτος συνατμιστής και ομόφωνα η άποψη ήταν "ΓΚΟΥΧ ΓΚΟΥΧ, ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΛΟΓΟ". Μετά μου είπαν ότι καλά έκανα τελικά και δεν τα δοκίμασα.

Αυτές είναι απόψεις τρίτων, αλλά παρατηρώντας τις αντιδράσεις τους σε όλη τη διάρκεια της τζούρας, τις θεωρώ ελικρινέστατες...

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Υγρά 7
« Απάντηση #69 στις: Μαΐου 08, 2015, 12:38 »
Και το είπα εγώ ότι θα γίνουμε ρεζίλι μόλις δοκιμάσει ο Cruiser  :))

Πάντως το Heaven και το Seas εξακολουθούν να είναι για μένα ένα ευχάριστο διάλειμμα από τα καπνικά, οπότε εμμένω στην αρχική μου απάντηση.

Cruiser79, γιατί θεωρείς ότι υπάρχει τόσο χαώδης απόσταση μεταξύ των Lives/Sins και των υπολοίπων; Θέλω να πω πως αν κάτι δεν πάει καλά με τον τρόπο που φτιάχνουν τα υγρά εν γένει, λογικά θα έπρεπε να υπάρχει μια συνοχή ("κακώς" εννοούμενη για κάποιους, "καλώς" για κάποιους άλλους).

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά 7
« Απάντηση #70 στις: Μαΐου 08, 2015, 12:53 »
Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα συνοχής, καθώς το όλο θέμα αφορά το άρωμα.

Μία εταιρεία μπορεί να έχει κάποια πολύ καλά αρώματα και κάποια αίσχη. Πάρε για παράδειγμα το FA Cookie και το κάστανο της ίδιας εταιρείας. Το πρώτο είναι απλά καταπληκτικό, το δεύτερο αποτελεί εργαλείο της Ιεράς Εξέτασης! Προφανώς είναι θέμα πρώτων υλών.

Για να μην παρεξηγηθώ κιόλας, εγώ απλά αποτυπώνω την εμπειρία που αποκόμισα ατμίζοντας αυτά τα υγρά, προσπαθώντας να μην λάβω υπόψη το προσωπικό μου γούστο. Ούτε τον τίτλο του αλάνθαστου διεκδικώ, ούτε κανένα θέμα με την εταιρεία έχω, ούτε θα στραβοκοιτάξω κανέναν αν μου πει οτι του αρέσουν αυτά τα υγρά.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά 7
« Απάντηση #71 στις: Μαΐου 08, 2015, 15:30 »
Πριν από λίγες ημέρες δοκίμασα και τα 7 υγρά στο δοκιμαστήριο της Replace και κατά την άποψη μου το 7sins είναι μακράν το καλύτερο υγρό της σειράς το οποίο και αγόρασα. Τις αμαρτίες τις συστήνω ανεπιφύλακτα σε όσους τους αρέσουν οι συγκεκριμένες γεύσεις. Τα υπόλοιπα υγρά της σειράς δε με ενθουσίασαν, όσο βέβαια μπόρεσα να καταλάβω από τη δοκιμή, και δε νομίζω ότι θα τους δώσω δεύτερη ευκαιρία.


Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Υγρά 7
« Απάντηση #72 στις: Μαΐου 08, 2015, 16:45 »
την  δοκιμασα  ολη  την  σειρα  ,,,,,,,,,περιμενα  κατι  παραπανω    δεν  περιμενα  ομως  τοσο παρακατω του  μετριου  ......οσο  αφορα  τον  αρωματικο  χαρακτηρα των  υγρων 

Αποσυνδεδεμένος ditmichael

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά 7
« Απάντηση #73 στις: Μαΐου 08, 2015, 17:35 »
Όλα αρκετά κάτω του μετρίου δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος chris03

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά 7
« Απάντηση #74 στις: Μαΐου 09, 2015, 00:22 »
Τα δοκιμασα ολα τελικα και τα 2 τελευταια με το ζορι,απογοητευμενος με τα προηγουμενα 5 και αφου τα πληρωσα κιολας.25 ευρω χαμενα...Τελος αυτες οι ασκοπες αγορες-δοκιμες ακουγωντας και καποια review που απορω με την εκπληξη που δειχνουν με τα συγκεκριμενα υγρα!Δε χρειαζεται τοσο σπρωξιμο,θα τα δικιμαζαμε ετσι και αλλιως!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102711 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176750 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 519 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22339 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209558 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68735 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315728 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15606 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126910 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem