vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

285 επισκέπτες, 8 χρήστες
Nosterdamus, Sergios, maprix, Jorge, tibolaso, Milarepa, Buliwyf, manoslykos

Twitter

iStick 50W by Eleaf

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
iStick 50W by Eleaf
« στις: Απριλίου 16, 2015, 16:27 »
Παρέλαβα πριν μια βδομάδα από GearBest το iStick 50W. Για τα μέλη του φόρουμ υπάρχει το κουπόνι istick50w και η τιμή διαμορφώνεται στα $43.99.

Με μια ματιά
Διαστάσεις: 83 Χ 45 Χ 23 mm
Βάρος: 146 gr

Ρυθμιζόμενη ισχύς: 5 - 50 W
Ρυθμιζόμενη τάση: 2 - 10 V
Υποστήριξη αντιστάσεων 0.2 - 5.0 Ω

Ενσωματωμένη μπαταρία 4400mAh
USB Passthrough
Φόρτιση με 1Α περίπου 5 ώρες




Η συσκευασία είναι σφραγιστή με ζελατίνα και περιλαμβάνει το iStick 50W, τροφοδοτικό USB τοίχου 1Α, καλώδιο micro USB, αντάπτορα 510/eGo και οδηγίες χρήσης. Στο πίσω μέρος της συσκευασίας υπάρχει scratch check για τον έλεγχο της γνησιότητας (το δικό μου ήταν γνήσιο  :tongue_smilie: )




Οι διαστάσεις του είναι μικρές αλλά θα χαρακτήριζα το μέγεθος οριακό για το χέρι μου. Θα το ήθελα ένα κλικ χαμηλότερο και στενότερο παρόλο που κρύβεται μέσα στην παλάμη μου. Για μικρότερα ή γυναικεία χεράκια μάλλον είναι μεγάλο. Οι στρογγυλεμένες άκρες του πάντως βοηθούν πολύ στο πιάσιμο. Σ' αυτό συντελεί και το μικρό βάρος. Ζυγίζει κάτω από 150gr δηλαδή όσο και ένα μηχανικό mod αλλά περιλαμβάνει 2 ενσωματωμένες μπαταρίες 18650.

Η οθόνη OLED έχει πολύ καλή ευκρίνεια. Η θύρα φόρτισης βρίσκεται στο πλάι και μπορούμε να χρησιμοποιούμε το iStick ενώ φορτίζει (δεν αναφέρεται όμως στις οδηγίες).

Το φινίρισμα είναι πολύ καλό, δεν μπορώ να πω όμως ότι τα υλικά εμπνέουν πολυτέλεια. Δεν δείχνει φτηνό αλλά ούτε ακριβό. Αντικατοπτρίζει την τιμή του. Οι επάνω και κάτω επιφάνειες είναι επινικελωμένες και μαγνήτης για δαχτυλιές. Οι πλαϊνές επιφάνειες όμως είναι σαγρέ, δεν κρατούν αποτυπώματα και βοηθούν να μη γλιστράει το mod από το χέρι.




Ο κονέκτορας 510 έχει ατσάλινα σπειρώματα και ο θετικός πόλος είναι αυτορυθμιζόμενος με ελατήριο.

Τα πλαϊνά κουμπιά για την ρύθμιση watt είναι αρκετά σκληρά ώστε να μη πατιούνται κατά λάθος. Το κεντρικό κουμπί είναι όλα τα λεφτά. Έχει ιδανικό σχήμα για να το χουφτώνουμε και να το πατάμε με το δείκτη. Είναι το μοναδικό mod που με βόλεψε σε κάτι τέτοιο. Φυσικά είναι πολύ βολικό και το πάτημα με τον αντίχειρα. Δεν έχει τζόγο και έχει θετική αίσθηση με κλικ.

Την πρώτη μέρα συνέβαιναν διάφορα κουφά μερικές φορές. Η ρύθμιση άλλαζε μόνη της από watt σε volt ή έβρισκα τα watt σε άλλη θέση από εκεί που τα άφησα. Όμως θα ορκιζόμουν ότι δεν πάτησα κατά λάθος κάποιο κουμπί. Κλείδωσα τις ρυθμίσεις στο μενού και το πρόβλημα λύθηκε. Μετά από 2 μέρες ξεκλείδωσα τις ρυθμίσεις και το φαινόμενο δεν παρουσιάστηκε ξανά. Μάλλον τα κουμπιά ή το χέρι μου ήθελαν κάποιο χρόνο προσαρμογής.



Όλοι οι ατμοποιητές βιδώνουν τέλεια χωρίς κενά λόγω του αυτορυθμιζόμενου πόλου. Αλλά και οπτικά δένουν πολύ καλά αφού έχει πάχος 23mm.



[youtube]xNv8o50K-Co[/youtube]

Το μενού είναι πολύ βολικό και γρήγορο στο χειρισμό. Απουσιάζουν οθόνες καλωσορίσματος που μας καθυστερούν στην καθημερινή χρήση.
Υπάρχει προστασία για χαμηλή αντίσταση, βραχυκύκλωμα και υπερθέρμανση της πλακέτας.




Το μέγεθός του σε σχέση με eGrip, Provari mini και eVic. Δεν είναι το μικρότερο mod της αγοράς αλλά σε σχέση με την αυτονομία του είναι υπερβολικά μικρό.





Το ρεύμα που δίνει είναι συνεχές αν η τάση εξόδου είναι μεγαλύτερη από της εσωτερικής μπαταρίας. Αν η μπαταρία είναι πλήρως φορτισμένη στα 4.2V τότε το ρεύμα είναι συνεχόμενο από 4.2V και πάνω αλλά παλμικό στα 4.1V ή παρακάτω. Εάν η μπαταρία είναι μισογεμάτη στα 3.7V τότε βγάζει συνεχές ρεύμα πάνω από 3.7V και παλμικό αν θέλουμε λιγότερα. Η συχνότητα του PWM είναι 48.94Hz. Είτε παλμικό είτε συνεχές, η τάση εξόδου υπολογίζεται σωστά σε RMS.

Η ακρίβεια είναι πολύ καλή στη ρύθμιση volt όταν δουλεύουμε αντιστάσεις πάνω από 1 Ωμ. Συνήθως παίρνουμε τη ρύθμιση που επιλέξαμε ή έως 0.1V λιγότερο. Χειροτερεύει όμως όσο χαμηλώνουμε σε sub-ohm καταστάσεις.




Σε ρύθμιση watt παίρνουμε σε γενικές γραμμές 0.5 - 1.0 W λιγότερα από αυτά που επιλέξαμε. Η ακρίβεια χειροτερεύει όταν πέφτουμε σε sub-ohm. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να ελέγξω την έξοδο με αντίσταση 0.2Ω γιατί κατά τη μέτρηση χάλασε ο διακόπτης του resistor box. Φυσικά ισχύουν τα ίδια που έγραψα παραπάνω στη μέτρηση volt για συνεχές και PWM ρεύμα.

Ο μετρητής αντίστασης που διαθέτει το iStick τείνει να υπερβάλλει μερικές φορές. Κάποιες αντιστάσεις τις μετράει σωστά αλλά κάποιες άλλες 0.1Ω παραπάνω.




Θα δώσει ίδιο ρεύμα μέχρι τελικής πτώσης! Η απόδοση δεν διαφέρει είτε η μπαταρία είναι γεμάτη είτε έτοιμη να κλείσει.


Στη χρήση

Είναι το πρώτο mod που κράτησε πάνω από μέρα. Ξεκίνησα να ατμίζω το πρωί και η μπαταρία τελείωσε αργά το μεσημέρι της επόμενης μέρας. Η μέτρηση έγινε στην πρώτη φόρτιση κι έχω την αίσθηση ότι τώρα (μετά 3-4 φορτίσεις) κρατάει λίγο περισσότερο. Συνολικά έβγαλε 13+ml στα 11W. Η στάθμη της μπαταρίας δεν πέφτει αναλογικά. Οι 2 πρώτες γραμμές αργούν να σβήσουν αλλά από τη μέση και μετά οι ενδείξεις πέφτουν σχετικά γρήγορα. Έκανα 11ml μέχρι να πέσει η στάθμη στη μέση και μόλις 2+ml από εκεί και κάτω μέχρι να κλειδώσει το iStick.

Μέσα υπάρχουν 2 μπαταρίες με την ένδειξη R18650D 3.7V 7.77Wh. Είναι LiPO και σύμφωνα με αυτά που γράφουν επάνω είναι 2100mAh. Ο τύπος είναι mAh = Wh X 1000 / nominal voltage δηλαδή 7.77Wh X 1.000 / 3.7V = 2.100mAh. Eπομένως η συνολική χωρητικότητα δεν είναι 4400mAh αλλά 2 Χ 2100 = 4.200mAh.

Φαίνεται καλά κατασκευασμένο και δεν κουδουνάει τίποτα. Κάθισε πολύ καλά στο χέρι μου χάρη στις στρογγυλεμένες άκρες, το μικρό βάρος και το κυρτό κουμπί. Τα ρεύματα έχουν καλή ακρίβεια για τις αντιστάσεις που παίζω και παραμένουν σταθερά έως την πλήρη εκφόρτιση της μπαταρίας.

Για τα χρήματα που ζητάει είναι άριστο.

Αποσυνδεδεμένος TonyKagias

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick 50W by Eleaf
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 16, 2015, 19:49 »
Αξιοπρεπής παρουσίαση και μπράβο γι αυτό.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό. Πρόσφατα έκανα παραγγελία του εξής προϊόντος ( iStick 50watt by Ovale ) έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά και σε μενού και εξωτερικά, με τη διαφορά πως λέιπουν τα λογότυπα της Eleaf. Θα ήθελα να με διαφωτίσετε πάνω σε αυτό, το ερώτημα μου είναι αν είναι γνήσιο προϊόν με δικαίωμα της OVALE να χαράξει το δικό της λογότυπο πάνω στο μοντακι ή εάν πρόκειται για κάποιο πιστό αντίγραφο απομίμηση.
Συγχωρέστε με εάν δεν επιτρέπεται τέτοιο μήνυμα σε αυτή την ενότητα.


Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: iStick 50W by Eleaf
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 16, 2015, 20:08 »
Νομιζω θα ειναι παλι στα μπροστινά καθίσματα  η eleaf  με  τετοιο 50αρι κουτάκι .. εχει πιασει το παλμο της αγορας .. οτι και να πουμε ...  :yes:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: iStick 50W by Eleaf
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 16, 2015, 20:44 »
Tony. κατά 99.9% το μοντάκι σου είναι αυθεντικό eleaf. Σου εξηγώ τους λόγους:
Παραμένει το λογότυπο istick. Οχι απλά οι λέξεις, αλλά το λογότυπο. Οπότε, δεν είναι ένα κλασσικό ΟΕΜ, αυτό που λέμε, παραγγέλνω χ κομμάτια και βάζω δικιά μου ονομασία. Διατηρεί το διακριτικό istick, ακριβώς διότι είναι εγγύηση και διότι θέλει να υπάρχει συσχετισμός με το συγκεκριμένο προιον. Θα μου πεις, δεν μπορεί ο χ κινέζος να τυπώσει ΟΕΜ και να βάλει και μαιμού λογότυπο; Μπορεί μεν, αλλά ο ovale είναι μεγάλη γνωστή εταιρία με δεσμούς ετών με την joyetech, της οποίας τα προιοντα πουλούσε ως ovale. Η eleaf είναι θυγατρική της J, οπότε τα συμπεράσματα αυτονόητα. Εννοείται βέβαια ότι ελαττωματικά κομμάτια θα υπάρξουν και από την eleaf, όπως υπάρχουν και από την J. Απλά, οι αρχικές προδιαγραφές είναι καλύτερες από τα περισσότερα αντίγραφα.


Camber, η παρουσίασή σου απίστευτη! Με τις μετρήσεις και τα όλα της. Κάνεις τη δική μου για το 30ρι να φαίνεται ερασιτεχνική και τεμπέλικη! Θέτεις πρότυπα για να τα ακολουθήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος TonyKagias

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick 50W by Eleaf
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 16, 2015, 20:52 »
Petra, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Το συγκεκριμένο που έχω λειτουργεί απροβλημάτιστα μέχρι στιγμής κι έχω μείνει ικανοποιημένος με την αγορά , σε συνδυασμό με τον Delta II αμοποιητή. Αναμένω βέβαια να περάσουν κάποιες μέρες να περάσω σε επισκευάσιμη κεφαλή και λιγότερα Watts.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: iStick 50W by Eleaf
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 16, 2015, 22:22 »
Περιμένω τις εντυπώσεις σου με επισκευάσιμο, και παραγγέλνω και εγω.
Δεν βλέπω κάτι που να με αποτρέπει απο την αγορά του.

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick 50W by Eleaf
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 17, 2015, 00:32 »
το εχω κανενα μηνα και μου εχει αφησει πολυ καλες εντυπωσεις.
η αυτονομια ειναι πραγματικα μεγαλη και τους περισοτερους θα τους βγαζει πανω απο μερα.
η βαφη στο μαυρο που εχω χωρις να προσεχω ιδιαιτερα δεν εχει κανει ουτε την παραμικρη γραντζουνια,εκτος απο την πανω ταπα που εχει σημαδια απο τους ατμοποιητες.
η φορτιση αργει αρκετα αλλα λειτουργει παραλληλα οποτε δεν ειναι μεγαλο προβλημα.
ο κονεκτορας ειναι αψογος και βιδωνουν ολοι οι ατμο μου χωρις κανενα προβλημα.
ειναι ελαφρυ και βολικο στο χερι,αλλα θα ηθελα λιγο πιο μαλακο το fire button.
απο αποδοση το χρησιμοποιω συνηθως στα 4-4,3 βολτ με 1,4ωμ αντισταση και δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο προβλημα.
το μονο θεματακι που εχω ειναι οτι μου δινει λιγο χειροτερη αισθηση στον λαιμο απο το dna ,καπως πιο τραχυ ατμισμα αλλα καμια σχεση με το 20αρι.
εχει γινει το βασικο μοντακι για εξοδους ,αφου δεν χρειαζεται να κουβαλας τιποτα εκτος απο ενα μπουκαλακι με υγρο και ξερεις οτι θα σε βγαλει με ανεση η μπαταρια.
επισης λογο του μικρου βαρους δεν το νιωθω καθολου στην τσεπη.
κατα τη γνωμη μου αξιζει η αγορα του.

Αποσυνδεδεμένος mamutsis

  • **
  • 309
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick 50W by Eleaf
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 17, 2015, 00:57 »
Το περιμένω και γω να μου ρθει αλλα με αυτα που εχω διαβασει για τα θεματα που παρουσιάζει (κουμπι, αλλαγες vv/vw μονο του, και το κυριότερο μπορει να κολλησει και να αρχισει να ατμιζει μονο του)  εχω αρχισει να πιστευω οτι δεν ειναι και τοσο καλη αγορα.  Τέλος πάντων ας ερθει με το καλο και βλέπουμε, εχει παραλαβει κανεις αλλος απο ft να πει αν του εχει παρουσιασει τιποτα;

Αποσυνδεδεμένος stakeone

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick 50W by Eleaf
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 17, 2015, 00:59 »
Παίδες έχω το μποξακι εδώ και μια εβδομάδα και πυροβολαει ασταμάτητα, φανταστική μπαταρία και πολύ καλά ρεύματα, το μόνο που μου την σπάει είναι ότι είναι πολύ "κυριλέ" θα το έλεγα εμφανησιακά ως κάτοχος sigelei 100 plus  και  zero, τα προτιμώ  ;) πολύ mainstream το mod αλλά τίμιο στα λεφτά που ζητάει,.

Αποσυνδεδεμένος dimitris76

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick 50W by Eleaf
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 17, 2015, 10:10 »
Μετά απο σχεδόν 2 μήνες χρήσης μπορώ να πω ότι το 50αρι λειτουργεί μια χαρά. Μεγάλη αυτονομία >3 μέρες και απροβλημάτιστο. Αυτό που ακούγεται σαν πρόβλημα ότι αλλάζει vv-vw μόνο του, μήπως ο χρήστης το προκαλέι κατά λάθος? Με 3 κλικ αλλάζει απο vv σε vw. Στήν αρχή νόμιζα και εγώ ότι αλλάζει μόνο του μέχρι που συνειδητοποίησα ότι το κλικαρα κατα λάθος.

Αποσυνδεδεμένος alexS3

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick 50W by Eleaf
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 17, 2015, 10:21 »
3 μηνες που το εχω και εγω το 50αρι ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.
Η αυτονομια του ειναι τεραστια και δυσκολα θα προβληματισει καποιον.και γενικα 100% απροβληματιστο
Το παραπανω προβλημα που αναφερετε οτι αλλαζει vv-vw το προκαλει ο χρηστης κατα λαθος.

sent from Note 4


Αποσυνδεδεμένος FINIX

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick 50W by Eleaf
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 17, 2015, 14:08 »
Bαζω σημερα το κουπονι της GearBest και δεν το δεχεται,για μια μερα ηταν?
Ακυρον το δεχεται ευχαριστουμε τον camber για την εξαιρετικη παρουσιαση..

Αποσυνδεδεμένος Mpatz

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick 50W by Eleaf
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 17, 2015, 14:10 »
Εμενα το δεχεται κανονικα τωρα που δοκιμασα.. istick50w

Αποσυνδεδεμένος FINIX

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick 50W by Eleaf
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 17, 2015, 15:37 »
Εχω ενα τροφοδοτικο 2.5 mA απο ταμπλετ,επιτρεπεται να χρησιμοποιηθει στο 50αρι? γιοατι η μαμα εταιρια βαζει 1αρι..και αν ναι θα μειωθει σημαντικα ο χρονος φορτισης η λιγα πραγματα?
Για καποιον που ειναι το μοναδικο του μοντακι ειναι ενα προβλημα οι 6ωρες φορτισης..

Αποσυνδεδεμένος AndreasL

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick 50W by Eleaf
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 17, 2015, 16:15 »
Στο review του PBusardo για το istick 50  το βάζει να φορτίσει με 2,5 Α φορτιστή και δείχνει ότι το μοντάκι τραβάει πάλι 1 Α, οπότε, κανένα πρόβλημα όσον αφορά την χρήση του φορτιστή, αλλά δεν θα φορτίσει πιο γρήγορα. (Εννοείτε στα 5 Volt o φορτιστής)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102716 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176752 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 519 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22339 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209558 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68735 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315729 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15606 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126913 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem