vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

310 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, seniorize, karmakoma, trabaman, Mimhsdr, bloodlessz, mathimatikos1966

iStick 30W by Eleaf

Αποσυνδεδεμένος Atairiastos7

  • **
  • 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #150 στις: Μαΐου 24, 2015, 14:33 »
Με πρόλαβες... Αυτό ήθελα να πω... Ότι το κιν μου δεν έχει πάθει τίποτα . 

αφαιρεση άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 24, 2015, 14:48 από petra »

Αποσυνδεδεμένος Εξατμιστής

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.deeptechno.fm/
Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #151 στις: Μαΐου 24, 2015, 16:24 »
Τα κινητά συνήθως δε χρειάζονται πάνω από 500mA. Eιδικά τα απλά. Επιπλέον πολλά ανταπτοράκια τα οποία λένε πως δίνουν 1000 τα δίνουν στο pik και κατά τα άλλα σε συνεχόμενη ζήτηση είναι έτοιμα να σκάσουν από τη θερμοκρασία σαν γαρύφαλλα. Προτιμήστε με 2,1Α έστω  φθηνά όπου ναι μεν ισχύει το ίδιο με αυτά που προλέγω αλλά μπορούν να ανταπεξέλθουν με άνεση μέχρι τα 0,9Α. Γενικά στις ονομαστικές τιμές στους αντάπτορες ισχύει ότι και με τα watts των ηχείων ή την ιπποδύναμη των οχημάτων. Άλλος μετρά rms watts, άλλος κατανάλωση και ξεχνά να το αναφέρει, άλλος μετρά τη δύναμη στο στρόφαλο άλλος στη ρόδα και πάει λέγοντας.
Πολλές φορές βλέπουμε σε μαγαζιά ένας αντάπτορας να κοστίζει 20€ και ένας άλλος 5€[size=78%]  [/size][/size]με [size=78%][/size]τα ίδια κατά τα άλλα specs. Νομίζω πως είναι αντιληπτό γιατί.[size=78%]
[/size]Με αφορμή αυτό να πω πως το ίδιο έχω παρατηρήσει και στους φορτιστές των istics. Αργούν αρκετά περισσότερο να φορτίσουν σε σχέση με άλλους που πραγματικά έχουν περισσότερα amps. Δοκιμάστε με άλλους από tamblets που ενδεχομένως έχετε και πιστεύω πως θα δείτε διαφορά. [size=78%]

Αποσυνδεδεμένος pit69

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #152 στις: Μαΐου 25, 2015, 18:33 »
Παίδες καλησπέρα .
Αν πω να αλλαξω μόνος μου μπαταρία (στοιχείο ) στο στικακι , τι θα πρέπει να προσέξω , πιό πολύ...?
Στις κολλήσεις έχω στη κατοχή μου ηλεκτρικό κολλητίρι .
Να κολλήσω τους πόλους με κόλληση , και να βάλω απο πάνω τα δικα του στικ που έχει ...? για να κάνει κάλη επαφή .
Καθώς θέλει και η μπαταρία κόλλημα , πάνω στο πλαίσιο , για να μην παίζει ...?
Το χει κανει....κανείς σας....?

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9644
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #153 στις: Μαΐου 25, 2015, 18:40 »
Το βασικό που πρέπει να προσέξεις είναι η κόλληση στους πόλους της μπαταρίας. Από εκεί και πέρα θα χρησιμοποιήσεις το αυτοκόλλητο συγκράτησης που υπάρχει ήδη στο istick. Και φυσικά τα δύο αυτοκόλλητα που μπαίνουν πάνω από τους πόλους της μπαταρίας. Είναι σχετικά απλή διαδικασία. Επίσης θα σου πρότεινα να δείς το σχετικό video που έχει ήδη αναφερθεί.

Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #154 στις: Μαΐου 26, 2015, 15:33 »
Μόλις έβγαλα το istick απο την φόρτιση και δεν άνοιγε με τίποτα. Τα κουμπιά + και - δούλευαν κανονικά αλλά το fire όχι. Αφού το πάλεψα για κανένα 10 λεπτο δοκίμασα να βάλω τον φορτιστή και ως δια μαγείας άνοιξε. Έτυχε σε κανέναν άλλο? Κολλάει η πάει για χάλασμα σιγά σιγά? Το έχω 5 μηνες περίπου.

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9644
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #155 στις: Μαΐου 26, 2015, 16:20 »
Δεν έχει αναφερθεί κάτι αντίστοιχο. Μπορεί να πρόκειται για κάποιο στιγμιαίο κόλλημα αλλά δεν αποκλείεται να είναι και ένδειξη ότι κάποια στιγμή μπορεί να σταματήσει οριστικά να λειτουργεί.

Αποσυνδεδεμένος Εξατμιστής

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.deeptechno.fm/
Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #156 στις: Μαΐου 26, 2015, 16:34 »
Μόλις έβγαλα το istick απο την φόρτιση και δεν άνοιγε με τίποτα. Τα κουμπιά + και - δούλευαν κανονικά αλλά το fire όχι. Αφού το πάλεψα για κανένα 10 λεπτο δοκίμασα να βάλω τον φορτιστή και ως δια μαγείας άνοιξε. Έτυχε σε κανέναν άλλο? Κολλάει η πάει για χάλασμα σιγά σιγά? Το έχω 5 μηνες περίπου.
Βασικά έχω παρατηρήσει κάτι περίπου ίδιο. Όταν δεν έχει πολύ μπαταρία και το βάλεις να δουλέψει με χαμηλά ohm ή έχει ψιλό βραχυκυκλώσει και εκ των πραγμάτων κλείσει από προστασία, για να δουλέψει πάλι πρέπει να κάνεις ότι και εσύ. Δηλαδή να το βάλεις στο φορτιστή στιγμιαία προκειμένου να ξεκολλήσει.

Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #157 στις: Μαΐου 26, 2015, 16:36 »
Είμαι να ψάχνω για δεύτερο mod για παν ενδεχόμενο... Πάντως απο χτες νομιζω οτι αυξήθηκαν και τα missfires! Θα το παρακολουθήσω και αν τα φτύσει σύντομα θα ενημερώσω προς γνώση των υπολοίπων.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #158 στις: Μαΐου 26, 2015, 17:59 »
Η φόρτιση που αναφέρεις vmaggas01, ειναι με τον φορτιστή της πρίζας η με το usb από το pc;
Την τελευταία βδομάδα έχω ψάξει πολύ τα προβλήματα που εμφανίζουν τα istick, και αυτο ειναι το πιο συνηθισμένο. Κόλλημα του fire μετα από φόρτιση και ξεκόλλημα του  πάλι με φόρτιση.
Τα περισσότερα κολλήματα, αν όχι όλα, ήταν με φόρτισγ απο το pc.
Δεν θέλω να σε απογοητευσω, αλλά θα στο ξανακάνει με μεγαλύτερα διαστήματα ανενεργών περιόδων.
Αυτό που διαβασα σε μερικές περιπτώσεις που κόλλησε και δεν ξεκολούσε μετα από τοποθετηση πάλι του usb, ειναι να τρέξουν τα watt τερμα πάνω, τερμα κάτω με το fire πατημένο. Το ίδιο να γινει και στην επιλογή των volt. Εννοειται χωρίς ατμοποιητή πάνω.
Το αν αυτο έχει νόημα δεν ξέρω, σε κάποιους δουλεψε σε κάποιους όχι. Μπορει να έφτιαξε και συμπτωματικά.
Πάντως αν αρχίσει να κάνει  τέτοια φιλελευθερα, άρχισε να κοιταζεις στο θέμα με τα mod για καλό και για κακό.
Μπορεί να ειναι άσχετο.. Τι χρώμα ειναι το istick με το πρόβλημα;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2015, 18:13 από mimis »

Αποσυνδεδεμένος vmaggas

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #159 στις: Μαΐου 26, 2015, 18:44 »
Το χρώμα του είναι μπλε. Πάντα φορτίζω με απενεργοποιημένο το istick οπότε δεν μπορώ να ανεβάσω - κατεβάσω βατ. Απλά όταν τα πατάω μαζί αλλάζει η φορά της οθόνης οπότε καταλαβαίνω ότι παίζουν σωστά και τα δύο.


Μόλις το έβγαλα από την φόρτιση δεν άνοιγε καν. Βάζω ξανά το καλώδιο, μου βγάζει την ένδειξη της μπαταρίας ότι φορτίζει, πατάω 5 φορές το fire button και τσουπ ... όλα μέλι - γάλα!!!


Επίσης φορτίζω πάντα από τον φορτιστή τοίχου αλλά άμα συνεχίσει να μου κάνει τέτοια χαζά μάλλον θα γίνει γκράφιτι τοίχου!!!
Αλήθεια το χρώμα έχει να κάνει με την παρτίδα ή κάτι τέτοιο??? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #160 στις: Μαΐου 26, 2015, 19:19 »
Αν και εγω έψαχνα για προβλήματα στο 50άρι, όσα ειδα με πρόβλημα ήταν μαυρα έκτος απο 1-2. Το πάνω κατω στα watt & volt τό πρότειναν με το στικάκι εκτος φορτιστή.
Προσωπικα δεν νομιζω να κάνει κάτι, αλλά το αναφέρω γιατί μπορεί κάποιος να του αρεσει και να θέλει να παταει κουμπιά (όπως εγω).
Από όσα καταλαβα απο αυτα που διάβασα, τα περισσότερα mοd ειναι στην κατηγορία των αναλώσιμων. Εχω ποτιστεί με την ιδέα ότι τα istick ειναι με ημερομηνία λήξης-αυτοκαταστοφής, που περιμένω από μερα σε μερα να τα φτύσει και το δικό μου 30άρι. Το πρόβλημα ειναι ότι δεν μπορω να αποφασίσω τι να πάρω για αντικαταστατη του, που να μην στοιχίζει περισσότερα απο αυτο.

Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #161 στις: Μαΐου 28, 2015, 01:22 »
Γεια σας συνατμιστες.....Θελω και ςγω να ρωτησω αν εχει καποιος το 30αρη και το χρησιμοποιει με καιφουν.αν παιζει καλα και τι διαρκεια εχει η μπαταρια με χαμηλες αντιστασεις.0,5 εως 1.....


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #162 στις: Μαΐου 28, 2015, 01:28 »
Έχω χρησιμοποιήσει αρκετά istick30 (και 50 ) με kfl+ αλλά με αντιστάσεις άνω των 1.2ohms, συνήθως παίζω από 1.6 έως 1.9, ότι καλύτερο νομίζω για kayfun που κατ'εμέ δεν προτείνεται για subohm καταστάσεις. Γύρω στα 9.5watts "κινούμαι" και βγάζω περίπου μία μέρα για να έχεις μια γενική εικόνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 28, 2015, 08:55 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος vmaggas

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #163 στις: Μαΐου 28, 2015, 08:07 »
Εμένα μου βγάζει περιπου 8ml με 1,6ωμ αντίσταση στα 9,5 watt. Ποιος ο λόγος να παίξεις τόσο χαμηλά όμως? Υπαρχουν άλλοι ατμό που αποδίδουν καλύτερα σε sub ohm

Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #164 στις: Μαΐου 28, 2015, 10:33 »
Παιζω με μηχανικο και δεν καταλαβενω πολλα με αντιστασεις απο 1 ωμ και πανω.γιαυτο ρωταω για το 30αρη τι αντοχες εχει.....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342543 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206668 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541822 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31178 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50327 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597485 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358007 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11643 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193211 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1385 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1378 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592554 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios