vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

139 επισκέπτες, 5 χρήστες
Buliwyf, stavros76, Tol1as, chkontog, I.P

Twitter

ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #465 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 19:28 »

@rexakos,με πρόλαβες με την απάντηση που ήθελα, και χαίρομαι γιατί πρέπει να είμαι σε καλό δρόμο! 
Πράγματι, από το μεσημέρι έχω: 

 
7 σπείρες σε 2,5mm πυρήνα και η αντίσταση βγήκε στα 0,13Ω με επιλογή στους 205°C (με λεπτόρρευστο υγρό). Απόλαυση! Σκέφτηκα να πάω και σε λιγότερες σπείρες αλλά τελικά σταμάτησα στις 7.

 
Έχω ενθουσιαστεί με το ni200 και φοβάμαι την πιπίλα. 

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #466 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 19:45 »
 :thumpup: .
Δοκιμασε και αυτο που σου ειπα και θα δεις...
Οσο για το ni200,δεν ξερω τη θα αποδειχθει στο μελον και κατα ποσο ειναι ασφαλες σε σχεση με αλλα συρματα,εγω παντως εκανα αυτη την βδομαδα δοκιμη και με nife και με ss...(και ενα χρονο στην αρχη της ατμιστηκης μου καριερας με kanthal)....
και ξαναγυρισα τρεχοντας στο ni200 :idiot1: .
Η ατοφια γευση που μου δινει και η καθαριοτητα που υπαρχει στην αντισταση και μεσα στο ντεκ απο το 1ο ml μεχρι και το 30ml που συνηθως το αλλαζω,δεν την βρηκα σε κανενα αλλο συρμα.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #467 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 20:03 »

7 σπείρες σε 2,5mm πυρήνα και η αντίσταση βγήκε στα 0,13Ω με επιλογή στους 205°C (με λεπτόρρευστο υγρό). Απόλαυση! Σκέφτηκα να πάω και σε λιγότερες σπείρες αλλά τελικά σταμάτησα στις 7.
 

Αν χρησιμοποιήσεις SS316L κάνε 6 σπείρες σε 2,5mm πυρήνα.
Σε Ni200 δεν έχω κάνει ακόμη 6 σπείρες. Έχω σταματήσει στις 7 αραιές με 2,5mm πυρήνα.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #468 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 20:03 »
Βρήκα ομοιοπαθή!  :tongue_smilie:

rexakos δοκίμασα και εγώ ατσάλι και παρόλο που μου άρεσε πολύ σαν σύρμα για στήσιμο, έχω τη μεγαλύτερη ευκολία με αυτό, μου στέρησε τη γεύση που μου δίνει το Ni200.
Απογοητεύτηκα, έκλαψα λίγο αλλά έκατσα...το σκέφτηκα και λέω να του δώσω λίγο χρόνο ακόμα και με δεύτερο ατμοποιητή.
Φυσικά και το Ni200 είναι πανεύκολο στο στήσιμο, λίγο παραπάνω μαλακό μόνο απο όσο θα ήθελα, αλλά έχει το κακό της πολύ μικρής αντίστασης που εμένα μου αρέσει και στα 0,40Ohm ας πούμε...
Με βλέπω να μένω στο Ni200 πάντως...

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #469 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 20:06 »
Ρε παίδες δε λέω καλό το Ni200 αλλά δεν κρατάει καθαρό όσα ml μου βγάζει το SS.
Καφετιάζει πολύ πιο γρήγορα.
Τουλάχιστον αυτό έχω παρατηρήσει εγώ.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #470 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 20:10 »
makis66 συμφωνώ, ανάλογα και το υγρό βέβαια, αλλά όπως ξέρεις εγώ ατμίζω πολύ λίγο, οπότε έχω την πολυτέλεια να αλλάζω αντιστάσεις σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, υγρό βάζω λίγο και κάθε μου τζούρα την καταλαβαίνω σαν την πρώτη της ημέρας! Οπότε αφού το Ni200 μου δίνει την καλύτερη γεύση, εκεί θα μείνω!  :D

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #471 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 20:16 »
@rexakos,
θα το κάνω σίγουρα γιατί θέλω να δοκιμάσω στο max αραιές τις σπείρες, να δω δηλ. τι τιμές αντίστασης θα έχω. Πάντως μέχρι τώρα, με τα λίγα στησίματα που έχω στην πλάτη μου, το ni200 είναι νικητής σε γεύση από την 1η τζούρα, σε σημείο που όταν έχω υγρό με έντονο άρωμα αποφεύγω το ni200..., ευχαριστώ και πάλι για όλες τις πληροφορίες.

 
@makis66,
με φοβάμαι ακόμα. Είμαι στο στάδιο όπου το ni200 το παίρνω έξω από το σπίτι αλλά με 2ο ατμοποιητή μπας και κάνω καμιά πατάτα και ξεμείνω. Ακόμα θεωρώ το kanthal πιο απλό για τα δικά μου χέρια (όχι σε φτιάξιμο αλλά ως σταθερό στήσιμο). Το SS316L που λες, δεν το ξέρω καθόλου, αν με ρωτούσες θα έλεγα πως είναι κωδικός αεροπλάνου, δεν έχω ιδέα.

 
@estrifan, καλησπέρα. Είμαι το αντίθετο από εσένα. Αργώ να πάρω μπρος. Ωραίος!

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #472 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 20:34 »
Ρε παίδες δε λέω καλό το Ni200 αλλά δεν κρατάει καθαρό όσα ml μου βγάζει το SS.
Καφετιάζει πολύ πιο γρήγορα.
Τουλάχιστον αυτό έχω παρατηρήσει εγώ.

Μακη πρεπει να βρεθουμε μου φενεται να ανταλλαξουμε συρματα :laugh1: .
Αυτο που λες φιλε με το καφετιασμα του υγρου,ειναι και ο λογος που παρατησα στην ακρη το ss(εκτος απο την γευση).
Οπως ειπα και πριν,εστησα προχτες για πρωτη φορα και μετα απο 5 ml αρχισε μεσα στο τανκακι να μου κανει κοκκινα νερα μεσα στο υγρο που ηταν κιτρινο.
Αφου δεν αντεξα και ανοιξα στα 10 ml να δω μεσα στο ντεκ τη γινεται,ηταν κατακοκκινα τα παντα...
Τωρα μπορει να φταιει και οι ποιοτητα του συρματος δεν λεω,αλλα διαβασα οτι ειναι απο τα καλα(ud 316l).
Τελος παντων,επειδη ειμαι και λιγο off topic..
με οτι βολευεται ο καθενας μωρε...εξαλου αβυσσος οι προτιμησεις του καθενος ;D !!
Μακρια απο το κ@@@τσιγαρο και ολα καλως :bye: !!

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #473 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 21:06 »
Παράξενο γιατί UD SS316L έχω όπως και Ni200 της UD.
Και τα δύο είναι άψογα και ειδικά το SS δεν βγάζει καφετίλα όπως το περιγράφεις.

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #474 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 21:29 »
Το Ni200 της UD κατά την γνώμη μου είναι το χειρότερο. Καλύτερα θεωρώ αυτά της zivipf και crazywire ;) ;D

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #475 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 21:43 »
Εγω παντως παιρνω απο fapvape και ειναι εξαιρετικο(0,32mm).Τωρα ποιας εταιρειας ειναι  :dontknow: .
Οσο για το ss θα του ξαναδωσω μια ευκαιρια ακομη...μπας και :hmmm: .(Μάκη με μπρίζωσες :idiot1: ).

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #476 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 21:53 »
Χα, Χα, Χα. :))

Δεν πειράζει κάνε μερικές δοκιμές στον ελεύθερο χρόνο σου. ;)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #477 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 19:52 »
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.
Θα ήθελα να συνοψίσω τις δικές μου παρατηρήσεις για το σύρμα νικελίου έτσι ώστε να υπάρχει ένας μικρός μπούσουλας.

 
1. Πρώτα απ' όλα. Το σύρμα το βρήκα εύκολο στη χρήση, μαλακό και μανιτζέβελο, δηλ. πολύ εύχρηστο και διαχειρίσιμο.

 
2. Ο έλεγχος θερμοκρασίας ήταν εξίσου απλή υπόθεση στο μοντάκι. Επιλέγω σε τι βαθμούς θ' ατμίσω και διαβάζοντας σωστά την αντίσταση γίνεται το κλείδωμα, όταν όλα είναι σε θερμοκρασία δωματίου.

 
3. Μία πρώτη συμβουλή από έμπειρους ατμιστές πρέπει να ακούγεται και να μην κλείνουμε τ' αφτιά όσοι κάνουμε το πρώτο βήμα. Δεν είναι ντροπή (ακόμα κι αν είμαι παλιός ατμιστής) ας ρωτήσω τους άλλους. Αυτό εγώ το έκανα και στο κατάστημα όπου εμπιστεύομαι. Ρώτησα. Ένα μικρό σημείωμα ήταν αρκετό: π.χ ένα ni200 με διάμετρο 0,3mm και φτιάξε από 6 έως 8 σπείρες σε 2,5mm τρυπανάκι. Στη θερμοκρασία να είσαι μετρημένος στην αρχή, από 195 μέχρι 210 άντε 215°C. 

 
4. Είδα επίσης πολλά κι ενδιαφέροντα πράγματα και με τα υγρά: α. Στα παχύρρευστα ήθελα παραπάνω βαθμούς Κελσίου, το βαμβάκι να ήταν αφράτο αφράτο και οι σπείρες μου βοηθούσαν σημαντικά όταν ήταν αραιές μεταξύ τους. β. Στα λεπτόρρευστα υγρά τα πράγματα ήταν λιγότερο απαιτητικά. Έπαιξα πιο εύκολα με θερμοκρασία, το βαμβάκι μου ήταν κι εδώ αφράτο αλλά χωρίς υποψία φόβου αποτυχίας. Με τις σπείρες έπαιξα πιο εύκολα και είδα πόσο επηρεάζουν στην τιμή τής αντίστασης.

 
5. Με πυρήνα 2 ή 2,5mm η επιλογή ήταν εύκολη. Πήγα σε 2,5mm γιατί το βαμβάκι ταίριαζε γάντι, δεν χάλαγα τις σπείρες κατά το στήσιμο και όλα ήταν ορατά και λειτουργικά. Αντίθετα, σε 2mm, όλα ήταν ταλαιπωρία.

 
6. Με σκουρόχρωμα και παχύρρευστα υγρά, η χρήση ήταν για 1 ημέρα κι όχι για παραπάνω. Όλα έφταναν να γίνουν μια μάκα, μια μαύρη μπίχλα που σιχαίνεσαι να βλέπεις και ν' ατμίζεις.
Με διάφανα λεπτόρρευστα υγρά, η χρήση που έφτασα ήταν για 2 ημέρες (μπορούσα και λίγο παραπάνω). Η αντίσταση είχε σκουρύνει αρκετά, όμως το βαμβάκι ήταν λευκό (άντε, μία μικρή απόχρωση κίτρινου προς καφέ στο μέσω, πάνω απ' την εισαγωγή του αέρα).

 
7. Κάτι πρόσφατο. Ένα μικρό κόλπο (εντός σπιτιού), όταν δεν ήθελα να περιμένω να κρυώσουν ατμοποιητές και μοντάκια, τα έβαζα για 2 λεπτά τής ώρας στο ψυγείο. Βέβαια αυτό δεν είναι σωστός τρόπος, απλώς έβλεπα πόσο σημαντικό ρόλο παίζουν οι ιδανικές θερμοκρασίες και αντιστάσεις.

 
8. Τέλος, κάτι ωραίο που πρόσεξα (και αφού προηγουμένως κατάφερα να πάρω γεύση καμένου σε έλεγχο θερμοκρασίας...). Λοιπόν, είδα πως αν για παράδειγμα έχω μπροστά μου 2 έτοιμες αντιστάσεις, μία των 0,12Ω και μία των 0,18Ω. Και οι 2 παίζουν μια χαρά π.χ. στους 210°C. Αν πάρω την πιο μικρή αντίσταση (0,12Ω) και δεν προσέξω το αρχικό κλείδωμα της (π.χ. Αν πατήσω κατά λάθος 1, 2 φορές το fire), τότε αντί για 0,12Ω θα τη διαβάσει π.χ. 0,18Ω. Ε, θα πάρω και λίγη γεύση ψιλοκαμένης φράουλας (είχα υγρό φράουλα και ήταν λες και τις έριξα στη σχάρα).
Θέλω να πω δηλ. Πως αφού μία αντίσταση 0,18Ω είναι μια χαρά αντίσταση, όμως αν πάρω μία 0,12Ω και τη διαβάσει λάθος, ακόμα και σε αποδεκτά όρια αντιστάσεων, θα είναι λάθος με αποτέλεσμα κακή άτμιση με γεύση από καμένο.

 
(όπου είμαι λάθος, καλό θα είναι να με διορθώσουν οι φίλοι για να μην δίνω λάθος παρατηρήσεις).

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #478 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 20:03 »
Εγώ θα προσθέσω και το εξής φίλε JoeBarTeam μιας που έδωσες τόσες λεπτομέριες!  :thumpup:
Αφού είναι τόσο μαλακό το σύρμα και φοβόμαστε μην το χαλάσουμε περνώντας το βαμβάκι, για εμένα τουλάχιστον αυτό λειτουργεί και σαν "αλφάδι" αν μπορώ να το πω έτσι. Δηλαδή, αν το βαμβάκι δεν περνάει και μου χαλάει την αντίσταση, σημαίνει οτι είναι πολύ, παρόλο που θα περνούσε σε Kanthal ας πούμε αφού είναι πιο σκληρό σύρμα. Αν περνάει εύκολα στο Ni200, σίγουρα είναι λίγο. Οπότε βρίσκοντας το ιδανικό ώστε ίσα ίσα να μην χαλάει η αντίσταση, έχω το καλύτερο αποτέλεσμα!  ;)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: ni200 builds, εμπειρίες και παρατηρήσεις..
« Απάντηση #479 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 20:08 »
@estrifan, καλησπέρα.
Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο. Έβαλα την χειρότερη περίπτωση: εμένα...
 
Δηλ. νέος βιαστικός και άγαρμπος  :angel:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 571746 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1762 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7923 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121422 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 652 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 365 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326499 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8535 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297502 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827502 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511411 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9533 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios