vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

129 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, lagoudakis, ZoeM, Blackwolf, george kotsopoulos

Twitter

IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris

Αποσυνδεδεμένος christ210

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #240 στις: Ιανουαρίου 06, 2017, 01:11 »
  IQOS η θέρμανση του καπνού επιτυγχάνεται στους 350 βαθμούς ο καπνός είναι εμποτισμένος σε προπυλενογλυκόλη η οποία βοηθά στην παραγωγή του ατμού. ειναι ασφαλες η προπυλενογλυκόλη στους 350 βαθμους?  επισης τα φυτοφαρμακα δεν τα ατμιζεις σε αυτες τις θερμοκρασιες?   διαβαστε εδω .
http://www.ηλεκτρονικότσιγάρο.com/2016/12/heat-not-burn-hnb-θερμαινόμενος-αποξηραμένος-καπν.html
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 06, 2017, 01:17 από christ210 »

Αποσυνδεδεμένος kakalos2

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
  • Άγγελος
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #241 στις: Ιανουαρίου 06, 2017, 01:26 »
τι εννοείς οταν λες "φυτοφαρμακα" ;;;

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #242 στις: Ιανουαρίου 06, 2017, 01:36 »
Τα ίχνη φυτοφαρμάκων υπάρχουν σε όλα τα προϊόντα που βασίζονται σε καπνά. Το IQOS δεν θα ήταν εξαίρεση.

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #243 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 00:25 »
Έχω πάρει το συγκεκριμένο "μηχανάκι" και ομολογώ πως μου αρέσει πολύ, για την ακρίβεια από σήμερα το απόγευμα είμαι κάτοχος, σκοπεύω να κανω μεχρι 5 heatsticks maximum τη μέρα και περισσότερο ηλεκτρονικό φυσικά αλλά είναι ωραία για ένα πιο υγιές διάλειμμα στη "παράδοση" το amber μου αρέσει περισσότερο από τα τρία χαρμάνια λόγω ότι φέρνει κλασικό καπνό στριφτού με πολύ απαλή και ελαφρώς αρωματισμένη γεύση. Το χτύπημα που μου δίνει η 1.8  του melo μου βέβαια με τα 12mg νικοτίνη που κανω δε μου το δίνει με τίποτα αλλά όπως και να το κάνεις νιώθεις πραγματικό καπνό χωρίς τα αρνητικά του, στη γεύση τουλάχιστον.
Για την ακρίβεια σήμερα έκανα γύρω στα 7-8 μιας και δοκίμαζα να δω πια γεύση θα μου κάτσει καλύτερα στους γευστικούς μου κάλυκες και ούτε που το κατάλαβα.. τι εννοώ? Πώς πριν που μπορεί να έκανα έστω και 1 τσιγάρο (συμβατικό) την ημερα, στα καπάκια με έπιανε ο λαιμός μου και έβραζα, με τα heatsticks, τι ατμισα τι κάπνισα(?) το ίδιο και το αυτό.

Τώρα στο θέμα μου, έχω κάποιες ερωτήσεις και θα το εκτιμούσα αν μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος.

1)σε τι υπερέχει και τι διαφορές έχει το iqos όχι φυσικά σε σχέση με το ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά σε σχέση με έναν ατμοποιητη καπνού πχ όπως αυτόν>> https://www.efumo.eu/ilektronika-tsigara/atmopoiites-ilektroniko-tsigaro/dry-herb-atomizer-detail.html?limitstart=0&limit=int&showall=1

2)μπορώ να χρησιμοποιήσω και κανονικά τσιγάρα πχ slim μιας και ταιριάζουν στο μέγεθος και χωράνε καλύτερα αντί για heatsticks ή το αποτέλεσμα θα είναι άθλιο και μπορεί να κάνω ζημιά?

3)Υπάρχουν αλλού τύπου-μαρκας τσιγάρα "θερμενομενου αποξηραμένου καπνού" (HNB) οπου να μπορώ να τα χρησιμοποιήσω στο iqos και να διαρκούν περισσότερο από τα heatsticks της philip moris και αν ναι που μπορω να τα προμηθευτώ?

Μορφοποίηση κειμένου
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 12, 2017, 09:44 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #244 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 01:17 »
12/01/2017
Αυτα δεν τα χρησιμοποιούν για να καπνίζουν σκέτο καπνό σύντροφε, άλλη ειναι η δουλειά τους. 8)
Στο 1) αναφέρομαι...


Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #245 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 01:28 »
Ουπς! Σε λάθος φόρουμ μπήκα...   :dontknow:


Αποσυνδεδεμένος plasdex82

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #246 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 03:30 »
Ναι το έχω ξαναδεί κ μου το σύστησε ένα παλικάρι που μου είπε εφόσον "τα φυσάει" δεν έχει πρόβλημα να το αγοράσει να δοκιμάσει άλλη μέθοδο απ'το Η.Τ μα εγώ βέβαια δεν μπήκα καν στον κόπο να το διαβάσω περί τίνος πρόκειται. Γνώμη μου άπαξ και ξαναπιάσεις το ρημάδι είναι σαν να μην το έχεις αφήσει ποτέ. Είτε με το IQOS είτε με άλλες μεθόδους. Ή το πετάς και εναλλακτικά ξεκινάς το άτμισμα και ξεχνάς και το σχέδιο του τσιγάρου στο μυαλό σου ή μια μέρα καθώς θα έχεις το ρημάδι στα χέρια σου πριν το βάλεις στη συσκευή μπορεί το μυαλό να παίξει πολλά παιχνίδια τύπου, δεν δοκιμάζω να δω πως είναι μετά από πολύ καιρό η γεύση του? Κι απλά ξαναπέφτεις στη λούμπα. Άνετα. Πιστεύω εφόσον προέρχεται κι από εταιρεία καπνικών ότι έχει βγεί εσκεμμένα για κάποιο λόγο. Για να μην αφήσει τον άνθρωπο να κάνει Η.Τ γιατί έχει περισσότερη επιτυχία να κόψει το τσιγάρο. Μακριά...

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #247 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 09:21 »
Το δοκιμασα και'γω πριν καμια 2 εβδομάδες και πραγματικα η γευση του είναι επικινδυνα πολύ κοντα στο κανονκο τσιγαρο !
Ηταν πως να το'πω ,σας εχει τυχει ποτε  να κανετε τσιγαρο super light  που ειχε σχιστει το χαρτι του σε καποιο σημειο ,ε" καπως ετσι  αλλα με ακομη λιγοτερο ντουμανι.
Πιστευω ότι αυτοι που θα  το αρχισουν καποια στιγμη θα γυρισουν και θα πουν ας κανω ένα κανονικο βαρυ λογο τις ιδιας γευσης  Κ.Τ και  IQOS !
Μακρια!!!!!! 

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #248 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 10:04 »
...........................
2)μπορώ να χρησιμοποιήσω και κανονικά τσιγάρα πχ slim μιας και ταιριάζουν στο μέγεθος και χωράνε καλύτερα αντί για heatsticks ή το αποτέλεσμα θα είναι άθλιο και μπορεί να κάνω ζημιά?

3)Υπάρχουν αλλού τύπου-μαρκας τσιγάρα "θερμενομενου αποξηραμένου καπνού" (HNB) οπου να μπορώ να τα χρησιμοποιήσω στο iqos και να διαρκούν περισσότερο από τα heatsticks της philip moris και αν ναι που μπορω να τα προμηθευτώ?...............................

Mπορεί να ταιριάζουν σε μέγεθος αλλά δεν είναι συμβατά μεταξύ τους. Στη συσκευή IQOS μπορείς να χρησιμοποιήσεις αποκλειστικά και μόνο τα heets. Στην ελληνική αγορά διατίθενται μόνο τα συγκεκριμένα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #249 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 10:08 »
... και πραγματικα η γευση του είναι επικινδυνα πολύ κοντα στο κανονκο τσιγαρο !
...
Αυτό και μόνο μου φτάνει ώστε να είμαι 100% σίγουρος ότι δεν πρόκειται να το βάλω στο στόμα μου... Έχω ήδη υπάρξει πειραματόζωο για το άτμισμα, απολαμβάνοντάς το τις περισσότερες φορές, για τη Phillip Morris δεν πρόκειται να γίνω...

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #250 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 13:18 »
Η συγκεκριμένη συσκευή έχει ελάχιστη σχέση με το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ως εκ τουτου και οι συνέπειες στην υγεία δεν είναι οι ίδιες. Το γεγονός ότι χρησιμοποιεί επεξεργασμένο καπνό που παρασκευάζεται από μεγάλη καπνοβιομηχανία την κάνει ύποπτη για την παρουσία πολλών χημικών ουσιών που οι καπνοβιομηχανίες προσθέτουν στα κανονικά τσιγάρα. Λέμε καπνό κι νομίζουμε ότι είναι απλά καπνός. Αμ έλα μου ντε που ο καπνός είναι μόνο μία απ΄τις ουσίες της μείξης αυτού του προϊόντος.

Θεωρώ ότι κανένας ατμίστης δεν αξίζει να ασχοληθεί με την εν λόγω συσκευή. Όποιος όμως το κάνει, να γνωρίζει ότι η επικινδυνότητά της είναι μεγαλύτερη από αυτή του ΗΤ έτσι ώστε αναλόγως να αναλάβει και τις ευθύνες του ρίσκου που παίρνει για την υγεία του.

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 604
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #251 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 13:41 »
Να πω τη γνωμη μου για το συγκεκριμενο Iqos, γιατι το δοκιμασα προχθες απο φιλο που το πηρε.
Δεν εχει καμια σχεση με τον ατμο. Οταν ρουφηξα , αφενος μεν , δεν ειχε ατμο να βγαλω παρα ελαχιστο και αφετερου με' πιασε βηχας. Δεν θα το χαρακτηριζα σε καμια περιπτωση ηλεκτρονικο τσιγαρο !!!!
" θερμενομενος αποξηραμενος καπνος " και Πρασιναλογα .
Δεν θα παρω ευχαριστω !!

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #252 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 22:32 »
Σεβαστη η καθε γνωμη φυσικα και σιγουρα δεν προτεινω ουτε ενθαρυνω ουτε προτρεπω κανεναν ατμιστη και μη ατμιστη να συνδιαζει αυτα τα δυο, βασικα δε προτεινω σε κανεναν να βαλει μεσα στο πνευμονι του το οτιδιποτε περα απο το καθαρο αερα της εξοχης :)) αλλα προσωπικα αν μιλησω για τον εαυτο μου απο χθες που κανω μερικα heatsticks μεσα στη μερα μου ειναι ενα παρα πολυ ευχαριστο διαλλειμα απο το ηλεκτρονικο τσιγαρο γιατι ναι μεν το ηλεκτρονικο τσιγαρο μου προσφερει τη νικοτινη που θελω  στο βαθμο που τη θελω.

Επειδη ομως καλος η κακος ολοι μας καποτε καπνιστες ειμασταν και τιποτα και ποτε δεν θα σου δωσει αυτη την απολαυση-ικανοποιηση-αισθηση που καποτε μας εδινε ο παραδοσιακος καπνος τουλαχιστον στο κομματι της απολαυσης στον ιδιο ακριβως βαθμο που στην εδινε (εκτος της βρωμας, κτλπ κτλπ), θεωρω πως οταν καταφερνεις μεσα απο μια συσκευη να περνεις αυτη την ευχαριστηση χωρις τη μποχα και τη μυρωδια του κανονικου τσιγαρου εστω και με μια σχετικα μικροτερη επικυνδινοτητα αυτο ειναι κατι παρα πολυ θετικο και πιστευω πως κατα τη δικη μου γνωμη οταν ξερεις να εχεις μετρο και να μη το παρακανεις ακομα και ο συνδιασμος heatsticks και ηλεκτρονικου τσιγαρου ή μονο heatsticks μονο κακο δε μπορει να σου κανει παντα οχι στον ιδιο βαθμο που θα σου εκανε η καυση του συμβατικου τσιγαρου για να μη παρεξηγουμε.

Κακο θα σου κανει ουτος η αλλος οτι βαλεις μεσα στα πνευμονια σου, ακομα και ο αερας που αναπνεεις, αν μενεις Αθηνα ειδικα δε χρειαζετε να πω τιποτα αλλο, το θεμα ομως ειναι πως οτι λιγοτερο βλαβερο μπορεις να κανεις τοτε το κανεις, δεν μιλαμε για e-cig vs iqos κτλπ κτλπ ουτε θα κατσω να συγκρινω γιατι δεν υφισταται αυτο, μιλαω για το οτι ειτε μονο iqos κανεις ειτε μονο ηλεκτρονικο ειτε και τα δυο και παλι λιγοτερη ζημια θα κανεις απο το να καπνιζεις με το γνωστο παραδοσιακο τροπο που καπνιζες πριν, εφοσον καποτε διαλεξες να βαλεις αυτο το ''κερατο'' στο στομα σου και εφοσον μεχρη σημερα εξακολουθεις να το ''γουσταρεις'' εστω την αισθηση και την ικανοποιηση που σου δινει, γι αυτο εξαλλου και εχει λογο υπαρξης το ηλεκτρονικο τσιγαρο, τοτε λοιπον δεν εχεις αλλο δρομο, ειτε κοβεις μαχαιρι τα παντα ειτε εξακολουθεις να ατμιζεις, καπνιζεις, πες το οπως θες αλλα με τροπους που θα σου κανουν μικροτερη ζημια, και τροποι υπαρχουν, πολλοι,  και ο καθενας απο εμας ξεχωριστα τους γνωριζει για τον εαυτο του, απο κει και επειτα δεν αντιλεγω πως ο τροπος του ατμισματος ειναι και ο ασφαλεστερος αλλα επειδη ειμαστε και ανοιχτομυαλοι ανθρωποι δε παυει να σημαινει οτι αποριπτουμε-καταδικαζουμε οποιονδηποτε αλλο τροπο, απο κει και περα τα συμπερασματα και οι γνωμες δικες σας.

Δε μου απαντησε ομως καποιος επειδη ακουω καιρο γι αυτα τι διαφορες, ομοιοτιτες εχουν με το iqos, γιατι ας πουμε τοσο καιρο δεν ειχαν ακουστει τοσο πολυ εφοσον και αυτος ειναι ενας ''υγιηνος'' τροπος καπνισματος αφου δεν πετυχαινουμε τη καυση?

Υγ: Please δε θελω να δω σε αυτο που ρωτησα παλι σχολια του τυπου ''αυτα ειναι για αλλη δουλεια'' ''χορτα'' ''βλύτα'' κτλπ  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 12, 2017, 22:40 από giorgosmc »

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #253 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 22:45 »
...αδερφέ γιώργο άκου....
..μου εξηγείς λίγο το avatar σου ?

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #254 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 22:54 »
το εχω κανει απο φιλο.
σε κλιμακα οπου ατμος το 1 κ κανονικο τσιγαρο το 10 το συγκεκριμενο βρισκετε στο 8.
μιλαμε για ελεινο πλεον για εμενα χειρωτερο απο το κανονικο σε γευση αισθηση πλεον (για μενα)
εδω τωρα ερχετε το στοιχημα.εχει δημιουργηθει στοχευμενα κ μελετημενα με τρομερη επιτυχια για τους καπνιστες.κ αυτο το στοιχημα θα το κερδισει.το οτι θα κοψει υποψηφιους ατμιστες ειναι σιγουρο.
δε μπορω να πω οτι θα κανει μεγαλη ζημια στον ατμο γιατι με τον εναν η τον αλλον τροπο εχει καταφερει κ εχει γινει κ μοδα σε πολλα μερη του πλανητη.
αλλα αν τωρα ημουν καπνιστης κ ενας μου εφερνε το iqos κ ενας ενα πικο με μελο3μινι (ατιμοι ανιδεοι ΠΩΛΗΤΕΣ) με ενα αρωματακι να τζουραρω την εξατμιση τρακτορα των 0,5ohm θα ημουν με τον γιγαντα της καπνοβιομηχανιας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 548 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285630 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209613 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15662 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 127006 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem