vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

352 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, manoslykos, Jorge

Twitter

Τί θα πεί "Καπνικό";

Αποσυνδεδεμένος johnC

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Τί θα πεί "Καπνικό";
« στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 00:05 »
Καλησπέρα φίλοι ατμιστές!Έχω δοκιμάσει πάρα πολλά υγρά απο πολλές εταιρίες και πραγματικά δεν έχω νιώσει ποτέ την γεύση καπνού ατμίζοντας.Δέν συμφωνώ στον όρο "καπνικό".Έχω δοκιμάσει επίσης κάποια υγρά τα οποία κατασκευάζονται με άρωμα απο κανονικά φύλλα καπνού και πάλι δεν ένιωσα τίποτα κοντά στην γεύση και την μυρωδιά του Κ.Τ.Εξάλλου πιστεύω πως εάν θύμιζε κανονικό τσιγάρο θα άρεσε μόνο σε κάποιο καπνιστή που θέλει να ξεκινήσει το άτμισμα.Εμείς που ατμίζουμε καιρό ας πούμε δεν νομίζω πως μας αρέσει να γευόμαστε ή να μυρίζουμε Κ.Τ.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Τί θα πεί "Καπνικό";
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 00:19 »
Πολύ καλή ερώτηση !!!
Αν πω πως ήθελα να βάλω κι εγώ την ίδια ερώτηση;
Προφανώς θα ακουστούν πολλές γνώμες, αλλά θέλω να πω την δικιά μου, η εξήγηση της οποίας μου φάνηκε πειστική (σε μένα) γι αυτό και δεν έθεσα δημόσια το ερώτημα.

Λοιπόν, "καπνικό" για μένα δεν είναι κάτι που να μου θυμίζει αντικειμενικά το ΚΤ, αλλά το υγρό που καλύπτει την "συναισθηματική" ανάγκη του εγκεφάλου μου τις ώρες που απαιτεί περισσότερη νικοτίνη.
Καπνιστής 3 δεκαετιών, έβγαζα το άχτι μου τα βράδια. Μπορεί το nutacco της atmos να έχει άρωμα φυστίκι-φουντούκι, αλλά είναι ένα από τα υγρά που αποζητάω αυτές τις ώρες.

Από την άλλη, το σοκολάτα-μπανάνα-φράουλα που είναι το στάνταρτ μου υγρό, μπορεί να με συντροφεύει τις περισσότερες ώρες της μέρας αλλά το θεωρώ μια ατμιστική ανακάλυψη.

"Καπνικό" - για μένα - είναι αυτό που προσομοιάζει καταστάσεις με τις αναμνήσεις που έχουμε σαν καπνιστές...

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τί θα πεί "Καπνικό";
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 00:24 »
Καπνικο ειναι οποιο υγρο δεν μπορουν οι εταιρειες να το κατηγοριοποιησουν ως φρουτενιο, γλυκο ή προσομοιωση καποιου φαγητου ή ποτου. :))

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Τί θα πεί "Καπνικό";
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 00:30 »
καμια γευση καπνικη που δοκιμασα μεχρι τωρα  δε μου θυμιζει το κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Τί θα πεί "Καπνικό";
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 00:32 »
Καταρχην δεν υπαρχει,κατα δευτερον θα ηταν μεγαλο σφαλμα,θελουμε να φυγουμε απο το κτ κ οτι συνεπαγεται με αυτο.

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τί θα πεί "Καπνικό";
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 00:36 »
καμια γευση καπνικη που δοκιμασα μεχρι τωρα  δε μου θυμιζει το κ.τ.
Ετσι ακριβως και ο λογος ειναι απλος..ΑΛΛΟ ΑΤΜΟΣ και ΑΛΛΟ ΚΑΠΝΟΣ..Στην 1η περιπτωση εχουμε ατμοποιηση ενω στην 2η καυση..Προσωπικα οτι πιο κοντα σε γευση στο κανονικο τσιγαρο εχω ατμισει εως τωρα ειναι η σκετη βαση,η καποια ελαχιστα ετοιμα καπνικα υγρα της αγορας οπως τα Halo Prime15,EL TORO Cigarillos,Flavourart RY4 (Προσωπικη μου γνωμη ολα αυτα)

Αποσυνδεδεμένος xenyxths

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τί θα πεί "Καπνικό";
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 00:37 »
Eγω αν και σχετικα ατμιζω λιγο καιρο σε σχεση με αλλους εδω μεσα θα ελεγα οτι το καλυτερο καπνικο για εμενα προσωπικα ειναι μια βαση 50/50. γιατι ολα τα αλλα καπνικα που δοκιμασα το ενα μου γλυκιζε το αλλο μου ξινιζε  :)  αν και μετα την εκανα 70vg / 30pg περιπου    :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος e-tron

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τί θα πεί "Καπνικό";
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 00:43 »
Κατά τη γνώμη μου η πιο "καπνιστική" εμπειρία είναι με σκέτη βάση χωρίς άρωμα.
Δοκιμάζω κατά καιρούς διάφορες γεύσεις, αλλά τελικά επιστρέφω σε βάση (σκέτη VG).

Αποσυνδεδεμένος johnC

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τί θα πεί "Καπνικό";
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 00:43 »
Καλησπέρα Spectrum.Μου άρεσε η "θεωρία" σου περί του υγρού που που καλύπτει την "συναισθηματική" ανάγκη του εγκεφάλου.Οι ατμιστές όταν αναφέρονται σε κάποιο "καπνικό" υγρό,σίγουρα δεν εννοούν οτι καπνικό=καπνός που βγαίνει κατά την εκπνοή αλλά καπνικό=γεύση και άρωμα καπνού.Για εμένα το μόνο που κάπως πλησίασε σε καπνό ήταν ένα υγρό με γεύση πούρου που όντος έφερνε κάπως σε πραγματικό πούρο.Δεν έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής κάτι που να φέρνει σε τσιγάρο.Ίσως αυτό είναι καλύτερο διότι τώρα νιώθω πως δεν έχω πλέον ΚΑΜΙΑ σχέση με το Κ.Τ.Επίσης ένας άλλος όρος με τον οποίο δεν μπορώ να συμφωνήσω είναι ο όρος ηλεκτρονικό "τσιγάρο".Ίσως βαφτίστηκε έτσι λόγο οτι είναι μία εναλλακτική μορφή πρόσληψης νικοτίνης.Εγώ θα το ονόμαζα "Μπαταριο-ατμοποιητής που κατά τον βρασμό παράγει τέλειες γεύσεις και μυρωδιές που με βοήθησαν να απεξαρτοποιηθώ από το τσιγάρο".Θα ήταν βέβαια απίθανο να προσελκύσει κόσμο με αύτη την ονομασία γιατί ακούγεται περισσότερο σαν πυρηνικό πείραμα :laugh1: .Σκέψου πώς θα ήταν ο συμβολισμός του. "Μ.Α.Π.Κ.Τ.Β.Π.Τ.Γ.Κ.Μ.Π.Μ.Β.Ν.Α.Α.Τ.Τ"   :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: 

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Τί θα πεί "Καπνικό";
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 00:43 »
σκετη βαση με λιγο bitter wizzard απο FA να εχει πικριλα

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τί θα πεί "Καπνικό";
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 01:04 »
Υπάρχει και μια ακόμα παράμετρος που έγινε συνήθεια με τον καιρό σε ότι αφορά τα καπνικά. Μιλάω για το marketing και το πλασάρισμα του προϊόντος στις αρχές. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι κάποια καταστήματα στη Θεσσαλονίκη πριν κάποια χρόνια, είχανε κατηγοριοποιημένα τα "φρούτα" τα "γλυκά" και τα "καπνικά". Στα καπνικά υπήρχαν και ετικέτες τύπου "Maxxboro" με σαφή παραπομπή στο γνωστό προϊόν για εμάς που τότε κάναμε την προσπάθεια να φύγουμε από το συμβατικό. Βέβαια τα τότε καπνικά (2008-2009) με τα σημερινά ουδεμία σχέση έχουν. Τώρα είναι συνήθως οι πιο ουδέτερες και βαριές γεύσεις που (όπως αναφέρθηκε και παραπάνω) δεν κατηγοριοποιούνται σε φρούτα/γλυκά/ροφήματα κλπ. Πάντως απόλυτη ή έστω κατά 80-90 % προσομοίωση του συμβατικού δεν υπάρχει. Και πιστεύω πως δεν θα υπάρξει!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Τί θα πεί "Καπνικό";
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 01:07 »
Καπνικά θεωρώ τα υγρά που προσπαθούν να προσομοιάσουν τα ξηρά, πικρά, "γήινα", χορταρένια αρώματα του καπνού και της καύσης του. Χωρίς την καύση δεν πλησιάζουν πολύ αλλά σίγουρα είναι χαρακτηριστική η αίσθηση που αφήνει η σκέτη βάση ή ένα Prime ή Torque σε αντίθεση με ένα υγρό φράουλα ή κανελομπίσκοτο.

Βλέποντας την διαχρονική ερώτηση "ποιό είναι το πιο τσιγαρίσιο υγρό" σε όλες τις ατμιστικές κοινότητες, είναι σαφές πως δεν θέλουμε όλοι να φύγουμε μακριά από οτιδήποτε θυμίζει τσιγάρο -εξάλλου κανείς καπνιστής δεν παράτησε το κάπνισμα λόγω γεύσης, όλοι για την υγεία προβληματιζόμασταν!

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Τί θα πεί "Καπνικό";
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 01:11 »
Μου άρεσε η "θεωρία" σου περί του υγρού που που καλύπτει την "συναισθηματική" ανάγκη του εγκεφάλου.
...
Επίσης ένας άλλος όρος με τον οποίο δεν μπορώ να συμφωνήσω είναι ο όρος ηλεκτρονικό "τσιγάρο".Ίσως βαφτίστηκε έτσι λόγο οτι είναι μία εναλλακτική μορφή πρόσληψης νικοτίνης. 

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί πολλάκις.
Η πιο έξυπνη ιδέα που έχω διαβάσει ήταν το ΣΠΑ (συσκευή παραγωγής ατμών)
Το ηλεκτρονικό "τσιγάρο" όμως, που έχει καθιερωθεί επί του παρόντος, μάλλον θέλει να τονίσει στο νου μας την ύπαρξη - επιτέλους - ενός καλύτερου αντικαταστάτη.

Γι αυτό και (επί του θέματος), κατέληξα σε αυτό το συμπέρασμα, ξέροντας ότι καπνικό ΔΕΝ υπάρχει.
Το ότι υπάρχουν όμως θέματα όπως "καπνικά", "άρωμα πίπας", "καπνός τσιμπουκιού" τα οποία και συντηρούνται, από αυτήν ακριβώς την "συναισθηματική" ανάγκη εκπορεύεται.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Τί θα πεί "Καπνικό";
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 01:29 »
Έχεις δίκιο από μια πλευρά.  :)
Συνηθίσαμε η γεύση του καπνού να συνδέεται με την αίσθηση της νικοτίνης και αυτή η σύνδεση είναι βαθειά.
Αλλά υπάρχει και η άλλη όψη: είναι σε πολλούς ευχάριστο το ξηρό/πικρό των καπνικών.
[Στις τροφές το γλυκό συνδέεται μάλλον περισσότερο με το συναίσθημα. Είναι δεμένη με περισσότερα συναισθήματα και αναμνήσεις η σοκολάτα από τα χόρτα, ας πούμε! Οι -πικρές- ελιές αρέσουν σε αρκετούς παρότι δεν έχουν το ατού της ζάχαρης ή της ντοπαμίνης που μας γεμίζει θετικά συναισθήματα.]

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τί θα πεί "Καπνικό";
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 02:36 »
Καλή τσιγαρίσια-καπνική απομίμηση γεύσης μου δίνει η dirty βάση από inawera κυρίως κατά την εκπνοή  ;)
Κάπως έτσι για εμένα καπνικό υπάρχει..
 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 16, 2015, 02:51 από yian »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 511 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 350 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209525 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68656 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315557 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15581 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126826 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem