vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

382 επισκέπτες, 2 χρήστες
Razor.QQ15, thanos1071

Κλώνοι του Kayfun V4

Αποσυνδεδεμένος panos207

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #780 στις: Φεβρουαρίου 13, 2015, 11:59 »
Άρα Giorgos να μην κλείσουν καθόλου οι τρύπες και να μην ακουμπάει στο deck, απλά να είναι πλούσιο το βαμβάκι (S). Θα το δοκιμάσω και εγώ.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #781 στις: Φεβρουαρίου 13, 2015, 12:02 »
Ετσι ακριβώς. Οχι υπερβολες, να περνάει καλά στην αντίσταση, αλλά στην τοποθέτηση πρέπει να κρύβεται το μυστικό. Να μη βλέπεις απο πάνω τίποτα, όλα βαμβακωμένα, αλλά και να μην ειναι σπρωγμένο κάτω στο ντεκ, και στουμπωνει τις τρύπες.

Αποσυνδεδεμένος nikosma

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #782 στις: Φεβρουαρίου 13, 2015, 12:12 »
To άκουσα και το είδα σήμερα απο έμπειρο άτομο. Δεν το δοκίμασα ακόμη, αλλά με την πρώτη αλλαγή θα το δοκιμάσω αμέσως. Γύρω στα 4cm το βαμβάκι. Δίπλωμα σε S, όπως με τον LITE +. Τοποθέτηση μέσα στο κυλινδράκι έτσι ώστε ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ οι 4 τρύπες. Να μην φαίνεται καθόλου το κάτω μέρος του deck. Αλλά με προσοχή, να μην πατήσουμε κάτω χαμηλά στον πάτο το S βαμβάκι μας. Μαλακά, με τρόπο ώστε να μη "στουμπώσουμε τις 4 τρύπες.

Αυτό ακριβώς το στήσιμο κάνω απο την πρώτη στγμή που τον παρέλαβα...όλα δουλεύουν άψογα!

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #783 στις: Φεβρουαρίου 13, 2015, 12:16 »
παρελαβα προχτες εναν κλωνο KF4 απο hotsig. τον ξεβιδωσα,τον επλυνα,τον εστισα,τον ατμισα... -τελιος! μονο ενα θεματακι με το σταξιμο  :angry_orange: , που νομιζω οφειλεται στο ορινγκ κατω στη τετραγωνη βαση, το ορινγκ εκει ειναι στρογγυλο αντι για τετραγωνο με αποτελεσμα να ρεει απο τις γωνιες το υγρο στον θαλαμο οπου περναει ο αερας, μετα γουργουριζει και σταζει φυσικα.
Και το o-ring του αυθεντικού στρογγυλό είναι. Το βλέπεις έτσι γιατί παίρνει το σχήμα της τετράγωνης βάσης.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #784 στις: Φεβρουαρίου 13, 2015, 18:23 »
 :yes:  Το συνηθισμενο θεμα με το λεπτοτερο απο οσο πρεπει θεμα με το οριγκακι Νο 16 - διαρροες...

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #785 στις: Φεβρουαρίου 13, 2015, 22:55 »
αυτο με τις διαρροες εχει γινει σημα κατατεθεν παντου ... εγω δεν εχω απο τοτε που τον πηρα αλλα το θεμα ειναι οτι συμβαινει και πρεπει να εχουμε γνωση του θεματος ... αυτο που λεει ο Γιωργος εχει  μια λογικη γιατι με το να ισα ισα να ακουμπαει το βαμβακι στις τρυπες και μαλιστα και στις 2 απο καθε μερια εχουμε καλυτερο εμποτισμο του βαμβακιου ... και αρα καλυτετερη ατμοποιηση .. εγω αφηνω μια τρυπα ανοιχτη βεβαια και δεν εχω διαρροες αλλα  θα δοκιμασω και το αλλον τροπο μπας και δω τιποτα που να μου διαφευγει και να εχω και γνωση του θεματος ...

οσο και να θελουμε να αποφυγουμε τις αντικαταστασεις καποιων ορινγ δεν γινεται ... και δεν ειμαστε μονο εμεις αλλα και εκει εξω στα αλλα φορουμ αυτο λενε με διαφορες λυσεις σαν τις δικες μας .. οποτε δοκιμες για καλυτερα αποτελεσματα  :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1049
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #786 στις: Φεβρουαρίου 14, 2015, 02:04 »
κατω απο τα λεπτα ορινγκ εβαλα κλωστη  γυρο γυρο 2-3 στροφες και το γουργουρισμα σταματησε.αλλοι βαζουν και οδοντικο νημα βοηθαει επισης.

Αποσυνδεδεμένος bill1960

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #787 στις: Φεβρουαρίου 14, 2015, 02:19 »
όπως εδώ
 

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #788 στις: Φεβρουαρίου 15, 2015, 12:13 »
Ο v4 εχει πολλα εξαρτηματα και ειναι περiπλοκος. Το ακριβως αντιθετο απο το best-seller KFL.
Κατα τη γνωμη μου ο κατασκευαστης οταν σχεδιαζε τον ατμοποιητη ειχε και σαν στοχο τη δυσκολια της επιτυχης κλωνοποιησης του.


Οποτε οταν αγοραζουμε εναν κλωνο του συγκεκριμενου ατμο, πρεπει να ειμαστε προετοιμασμενοι για υψηλο ρισκο, ακομα κι αν καποιο αλλο κομματι V4 του ιδιου κλωνοκατασκευαστη να δουλευει απροβληματιστα, το δικο μας να χρειαζεται  χρονο  απο μερους μας για να δουλεψει σωστα. Η' ακομα χειροτερα να υπαρχει καποια αστοχια, και να μην μπορει να δουλεψει ποτε σωστα.


Σε καθε περιπτωση παντως απο τις παραπανω, χρειαζεται  μελετη του σχεδιαγραμματος/video, ξεμονταρισμα/μονταρισμα, στησιμο/ξεστησιμο, δοκιμες-παρατηρηση, για να καταλαβεις τη λογικη λειτουργιας/τροφοδοσιας και να προσδιορισεις το προβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 15, 2015, 16:35 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #789 στις: Φεβρουαρίου 15, 2015, 13:43 »
Εγω δεν πιστευω οτι ο Ρωσσος τον εβγαλε ετσι οπως τον εβγαλε απλα και μονο για να μπερδεψει τους Κινεζους (στο οποιο απετυχε).
Δηλαδη να εχει φτιαξει τον ιδιο ακριβως ατμοποιητη με 10 κομματια και να σκεφτει "Οκ, τι κανουμε τωρα για να προσθεσουμε καμια 30αρια ακομα?". :))
Το καθε κομματακια κανει τη δουλεια του κι απο μηχανολογικης πλευρας ο ατμοποιητης ειναι αριστουργημα.

Τωρα για τους κλωνους, θα διαφωνησω επισης οτι ειναι πιο επικινδυνος απο τον KFL+ να πεσεις σε προβληματικο κομματι.
Με τον KFL+ περασαν μηνες, με δεκαδες "οτι να 'ναι" εκδοσεις με προβληματα, σφυριγματα, διαρροες κλπ
μεχρι να κυκλοφορησει ο κλασσικος 1:1 της Infinite που τον προτεινουμε ακομα και σημερα.
Ακομα και τωρα βγαινουν εκδοσεις του KFL+ με μικρες τρυπες και κλεισμενα λουκια υγρου.

Για τον Κ4, απο την πρωτη μερα που κλωνοποιηθηκε, εχουμε δει παρα πολλες εκδοσεις να εμφανιζονται και ολες μα ολες δουλευουν αριστα.
Μονο εδω στο φορουμ μας εχουν αγοραστει κλωνοι Κ4 απο Tobecco, Infinite, HCigar,
τη no name εκδοση της GB, 2-3 no name εκδοσεις της FT, 1-2 no name απο ελληνικα καταστηματα και πιθανον κι αλλοι.
Ειδαμε κανεναν να εχει σοβαρο λειτουργικο προβλημα? Δεν το θυμαμαι. Ε τωρα, ενα μεμονομενο κομματι μπορει να εχει θεμα, αυτο συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες.
Πλεον ο καλος κλωνος Κ4 απο τον μετριο ξεχωριζει απο το φινιρισμα και το ποσο καλα εχει χαρακτει το λογοτυπο
κι οχι απο το αν ειναι λειτουργικος, αν εχεις διαρροες, αν αποδιδει οπως θα επρεπε ατμιστικα κι αν σφυριζει σαν τρενο ή οχι.

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #790 στις: Φεβρουαρίου 15, 2015, 14:26 »
Σε αναζήτηση της καλύτερης γεύσης είπα να κάνω μια διπλή στο ένα ohm...
Από ντουμανι στο Θεό!!!! Από γεύση όχι τόσο φοβερά πράγματα που διάβασα και άκουσα...Είναι στην αρχή βέβαια, θα το αφήσω να στρώσει λίγο και βλέπουμε...

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #791 στις: Φεβρουαρίου 15, 2015, 16:31 »

Με τον KFL+ περασαν μηνες, με δεκαδες "οτι να 'ναι" εκδοσεις με προβληματα, σφυριγματα, διαρροες κλπ
μεχρι να κυκλοφορησει ο κλασσικος 1:1 της Infinite που τον προτεινουμε ακομα και σημερα.
Ακομα και τωρα βγαινουν εκδοσεις του KFL+ με μικρες τρυπες και κλεισμενα λουκια υγρου.

Για τον Κ4, απο την πρωτη μερα που κλωνοποιηθηκε, εχουμε δει παρα πολλες εκδοσεις να εμφανιζονται και ολες μα ολες δουλευουν αριστα.
Μονο εδω στο φορουμ μας εχουν αγοραστει κλωνοι Κ4 απο Tobecco, Infinite, HCigar,
τη no name εκδοση της GB, 2-3 no name εκδοσεις της FT, 1-2 no name απο ελληνικα καταστηματα και πιθανον κι αλλοι.
Ειδαμε κανεναν να εχει σοβαρο λειτουργικο προβλημα? Δεν το θυμαμαι.



O  lite εγινε μοδα πολυ μετα την παρουσιαση του , μετα ακομα και τη παρουσιαση του russian. Δεν εχεις παρα να μπεις στα αντιστοιχα forum της fasttech για να διαπιστωσεις οτι προβληματα υπηρχαν μεμονομενα. Δες απλα τι γινεται στα forum v4 τωρα. Στο μοντελο που εχω εγω:https://www.fasttech.com/p/2018000 , μαλλον ειναι το καλυτερο/πολυπουλημενο, 26 σελιδες, μεχρι τωρα, για "leaking"...
Απο κει και περα γιατι εδω δεν υπαρχουν πολλα παραπονα?
1.  Κι εγω ειχα προβληματα, πρεπει ντε και καλα να λεω το καημο μου εδω?
2.  Ξερω ατομο που νομιζει οτι ο κλωνος του δουλευει καλα μονο και μονο επειδη δεν εχει διαρροες :wall: . Η γευση του ατμο του βεβαια σε συγκριση με τον original ειναι αλλου κι αλλου...
Εδω υπαρχουν χρηστες που νομιζουν οτι το Ο-RING Νο 16 πρεπει να ειναι τετραγωνο  :wall:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 15, 2015, 16:53 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #792 στις: Φεβρουαρίου 15, 2015, 16:51 »
ακριβως ....!!!!  εχθες ειμουν καπου εξω απο το νησι και συνατησα εναν ατμιστη με Κ4 σε ενα εμπορικο κεντρο .. χαρα εγω  μιας και εγω ειχα μαζι μου το Κ4 ... ... αφου τα λεγαμε .. του ειπα και για το φορουμ μιας και μου εκανε εντυπωση που δεν  ηξερε και πολλα για εδω ... μιλάγαμε για κλωνους και ο δικος σου κλωνος ηταν εντελει :yes:    και του ελεγα τα θεματακια που αντιμετωπιζουν καποιοι απο εμας και πως τα λυνουμε ... εκεινος περήφανος μου λεει δεν εχει κανενα προβλημα μα κανενα ... ωραιος του λεω μια χαρα τοτε ... εκει που ατμιζαμε του λεω τι υγρα κανεις .. και εκανε Cuban Cigar της liqua .. και επειδη εμενα με ετρωγε να δοκιμασω το συγκεκριμενο αλλα εχω θεμα pg  απλα σαν εμπειρια αλλαξαμε drips και πηγα να τραβηξω τζουρα ... οπα λεω .. καμενο του θανατα ... του λεω οτι δεν ειναι καλη η γευση και εχεις καμενο .. μου λεει οχι ετσι ειναι το υγρο αυτο  :-\ :-\ :-\ λεω δεν παιζει να ειναι ετσι .. και μου ειπε οτι ειναι .. οκ του λεω αλλα του λεω παλι .. δες αν εχεις ανοιξει καλα τα υγρα σου ..  και πηγα να δω αν ηταν οκ .. το δαχτυλιδι δεν γυρναγε τοσο ευκολα αλλα μονο μια στροφη ... του εξηγησα οτι εχεις θεμα με το δαχτυλιδι και του ειπα οτι δεν εισαι μονος .. του εδωσα να καταλαβει τι επρεπε να κανει .., και στο τελος καταλαβα οτι ο συγκεκριμενος ηταν ο πρωτος του επισκευασιμος και οτι δεν ειχε γνωση απο αλλον ... οποτε του ειπα να μπει εδω να δει ...

που θελω να καταληξω ... μονο στην πορεια βλεπεις αν εχεις θεμα ή οχι και αυτο αν εχεις παθει ή αν εχεις ακουσει απο αλλοθς αν εχουν παθει .. αλλιως μενεις στα μαυρα μεσανυκτα ... και νομιζω οτι καλα ειναι που ακουγονται εδω και διαβαζονται προβληματα γιατι βοηθουν ακομα και τους πιο εμπειρους να λυσουν τα δικα τους





Σε αυτο θα διαφωνησω  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: ------------>Εδω υπαρχουν χρηστες που νομιζουν οτι το Ο-RING Νο 16πρεπει να ειναι τετραγωνο  :wall: ----------------------> αν το σχεδιαγραμμα σου εχει ετσι το 16 και τα αλλα στρογγυλα ?  Ενας που το βλεπει τι θα πει ? και αν ειναι και καινουριος στο σπορ ...? :yes:



Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #793 στις: Φεβρουαρίου 15, 2015, 16:52 »
Τον κλωνο 2018000 τον εχω δουλεψει και ειναι απροβληματιστος. Απο βδομαδα περιμενω την εκδοση της Infinite να δω τι λεει κι αυτος.
Το νημα με τις 26 σελιδες σταματησα να το διαβαζω οταν ειδα σχολια του στυλ, "ανοιξα τα υγρα μεχρι τη μεση, καλα ειναι, αλλα εχω διαρροες",
"τον ανοιξα για να τον γεμισω, αλλα δεν εκλεισα τα υγρα κι απο τοτε εχω διαρροες", "ρε παιδια, τι ειναι αυτο το oring 16" κλπ.
Αν δεν εχεις διαβασει το manual, δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις τον ατμοποιητη. Δεν ειναι απλος, εχει μια ρουτινα που πρεπει να ακολουθησεις καθε φορα
και οι περισσοτεροι δεν εχουν μπει καν στον κοπο να δουν τα βιντεο του κατασκευαστη ή να τον λυσουν μονοι τους σε ολα τα κομματια και να τον συναρμολογησουν ξανα
για να δουν πως δουλευουν ολα τα εξαρτηματα.
Ολοι σχεδον οι κλωνοι εχουν προβλημα με το oring 16. Αν το αλλαξεις αυτο με του αυθεντικου ή του περασεις 1-2 βολτες τεφλον απο μεσα και συνεχιζουν οι διαρροες,
τοτε καποιο ανθρωπινο λαθος γινεται. Δε λιγαω προσωπικα για σενα φυσικα, γενικα.
Τωρα για τη γευση δεν μπορω να σχολιασω κατι, δεν μπορω να την συγκρινω με του αυθεντικου γιατι δεν εχω δοκιμασει τον αυθεντικο.
Αλλα απο την εμπειρια μου, ολα τα ατσαλια ιδια γευση εχουν, το στησιμο τη χαλαει/απογειωνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 15, 2015, 17:02 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #794 στις: Φεβρουαρίου 15, 2015, 16:56 »
Ναι Πανο ακριβως .... και για να τα πω με μια φραση ...

Πως να το κανουμε ? Ο Κ4 εχει βελουδινο ατμισμα ...  ( για μενα)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 354518 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10206 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191015 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 645 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 521 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588659 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797035 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7184 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312500 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6579 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11872 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13103 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711