vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

465 επισκέπτες, 6 χρήστες
Sergios, Barbapaidi, sakissalonika, Tem, camber, I.P

Κλώνοι του Kayfun V4

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #4005 στις: Ιουνίου 20, 2016, 21:26 »
εγω κατα καιρους ασχολιομουν με τα οριγκακια αλλα εχω κανα μηνα βαλει αυτο και πραγματικα δεν ασχολουμαι και υσηχασα.
εγινε πιο αερατος και στηνω με 2πλη
θα μου πεις οτι τωρα δεν εχω ακριβως τον v4... αλλα να...

Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #4006 στις: Ιουνίου 20, 2016, 22:42 »
Η υπερτροφοδοσία αυτή δείχνει ότι από κάπου μπάζει αέρα το τανκ. Είσαι όμως σίγουρος ότι είναι υπερτροφοδοσία και δεν είναι ο γνωστός σιχαμερός ήχος που κάνει η βίδα ρύθμισης αέρα;


Έχω κι εγώ γουργουρητό από τη βίδα, αλλά καθόλου διαρροές. Ούτε στον παλιό μου Tobeco, ούτε στον Hcigar.
Δε καταλαβαινω τι θες να πεις.Η βιδα του αερα γιατι να προκαλει γουργουριτα(αν ειναι αυτο,τι πρεπει να κανω);Η καμπανα γυρναει 2 ολοκληρες στροφες,αν την ανοιξω 1,5 νομιζω οτι κατι γινετε.

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #4007 στις: Ιουνίου 20, 2016, 22:44 »
Για μένα ο V4 είναι έργο τέχνης.
Στον ορισμό του έργου τέχνης περιλαμβάνεται σαφέστατα ο απαράβατος όρος της μη χρηστικότητας.
Έτσι και ο v4 είναι
1.πολύπλοκος για να μη βρίσκεις ποτέ τι φταίει,
2. το αδηφάγο κτήνος των ζουμιών. Τέτοια κατανάλωση μόνο σε πνευμονικούς βρίσκεις
3.άγευστος, πράγμα που το αντιλαμβάνεσαι μόλις δοκιμάσεις τους γευστικούς
4.δύσκολος σε χρήση (εύκολα ξεχνάς να κλείσεις τα υγρά,ή τα κλείνεις ανάποδα) ρυθμίσεις (αέρα, υγρών), στήσιμο
5. θορυβώδης όσο λίγοι
6. Για τους οπαδούς της σφικτής τζούρας τύπου lite+ δεν υπάρχει τρόπος να σφίξει επαρκώς ... να μην πω άλλα

Ωστόσο τον πούλησα και τον ξαναγόρασα γιατί μου αρέσει να τον λύνω, να τον δένω, να τον βλέπω και να τον στολίζω στο σαλόνι , κάτω απ' τους πικάσους
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2016, 23:10 από nikonian »

Αποσυνδεδεμένος norton

  • **
  • 318
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #4008 στις: Ιουνίου 20, 2016, 22:49 »
φιλε νορτον κατι κανεις λαθος κανεις οταν λεμε 10χ1,5 ενοουμε 10 τρυπα το λαστιχακι με 1,5 το παχος του αν εχεις παρατηρηση το 16 λαστιχακι το ανοιγουμε για να μπη στο τετραγωνο εκει που καθετε βαζοντας λοιπον ενα αλλο με 11 τρυπα στην λειτουργια του ανοιγη κατι δεκατα του χιλιοστου στην διαμετρο χωρις να χρειαζετε να βαζουμε απο κατω κλωστες τεφλον και ολα τα συναφη το προβλημα ωστοσο το βασικο γινετε στο συνεχες ανοιγοκλειμα των υγρων

μαλλον εσύ κάνεις λάθος γιατί όταν μιλάμε για κλώνους αυτά που λες δεν ισχύουν, πας λοιπόν σε ένα μαγαζί το οποίο να έχει ο ρινγκ και παίρνεις διάφορες διαστάσεις και από εκεί και πέρα αρχίζεις τις δοκιμές, σε εμένα δούλεψε με το 10/2,τώρα αν εσύ μεγαλώνεις την διάμετρο του ο ρινγκ και πιστεύεις ότι πατάει καλά τι να πω....    :dontknow:
Και κάτι ακόμα καλό θα ήταν να διαβάζεις λίγο πριν απαντήσεις και να σκέφτεσαι λίγο αυτά που λες πριν βάλεις αρνητική...! 

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3448
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #4009 στις: Ιουνίου 20, 2016, 22:54 »
Ευτυχως για ολα αυτα τα προβλήματα εχουν κατασκευαστει οι v3 mini και v5 και τελος (μετα τον υπεροχο lite plus) 





Αποσυνδεδεμένος norton

  • **
  • 318
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #4010 στις: Ιουνίου 20, 2016, 23:01 »
Για τον v5 γίνεται κουβέντα για τον v3 είναι πολύ μικρή η χωρητικότητα και με έχει μακριά γι αυτό το λόγο..! 
Εντάξει για τον lite..  δεν υπάρχουν λόγια.. τέλειος! 

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3448
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #4011 στις: Ιουνίου 20, 2016, 23:04 »
Με βρισκεις συμφωνο! 

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #4012 στις: Ιουνίου 20, 2016, 23:07 »
Δε καταλαβαινω τι θες να πεις.Η βιδα του αερα γιατι να προκαλει γουργουριτα(αν ειναι αυτο,τι πρεπει να κανω);Η καμπανα γυρναει 2 ολοκληρες στροφες,αν την ανοιξω 1,5 νομιζω οτι κατι γινετε.
Δοκίμασε να ανοίξεις τέρμα τη βίδα του αέρα . Αν μειωθεί αισθητά το γουγουρητό, θα ξέρουμε τι φταίει. Πολλοί (κι εγώ μαζί τους) δοκίμασαν το πλαστικό βιδάκι ρύθμισης αέρα, που η ίδια η εταιρεία υπόσχεται ότι στους V4 - V3mini , μειώνει το γουγουρητό και δεν ξεβιδώνει κατά βούληση .
 Για τους δικούς μου όντως δεν ξεβιδώνει από μόνο του, αλλά για το γουργουρητό...τζίφος.

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #4013 στις: Ιουνίου 20, 2016, 23:08 »
Για μένα ο V4 είναι έργο τέχνης.
Στον ορισμό του έργου τέχνης περιλαμβάνεται σαφέστατα ο απαράβατος όρος της μη χρηστικότητας.
Έτσι και ο v4 είναι
1.πολύπλοκος για να μη βρίσκεις ποτέ τι φταίει,
2. το αδηφάγο κτήνος των ζουμιών. Τέτοια κατανάλωση μόνο σε πνευμονικούς βρίσκεις
3.άγευστος, πράγμα που το αντιλαμβάνεσαι μόλις δοκιμάσεις τους γευστικούς
4.δύσκολος σε χρήση (εύκολα ξεχνάς να κλείσεις τα υγρά,ή τα κλείνεις ανάποδα) ρυθμίσεις (αέρα, υγρών), στήσιμο
5. θορυβώδης όσο λίγοι  ... να μην πω άλλα

Ωστόσο τον πούλησα και τον ξαναγόρασα γιατί μου αρέσει να τον λύνω, να τον δένω, να τον βλέπω και να τον στολίζω στο σαλόνι , κάτω απ' τους πικάσους

Φίλε niconian ίσως θα πρέπει να δοκιμάσεις κάποιο άλλο στήσιμο. Ο συγκεκριμένος ατμό, είναι σχετικά ήσυχος, ΔΕΝ καταναλώνει υγρά (έχω πάθει πλάκα με αυτό το θέμα, ξεχνώ να τον γεμίσω. Που να δες τι πίνει ο v5!! ). Προσωπικά στο θέμα χρήσης τον βρίσκω εύκολο και όσο για τη γεύση δεν θα πω ότι είναι και ταβάνι μιά που ασφαλώς υπάρχουν και καλύτεροι σε απόδοση γεύσης,  αλλά τον βρίσκω αρκετά καλό.


Edit: για όσους αναφέρουν υπερτροφοδοσίες και μπουρμπουλήθρες, επειδή είχα πρόσφατα αυτό το θέμα (το είχα αναφέρει εδώ). Το συζήτησα τότε με τον Γιώργο στο vapesin και του έστειλα τον v4 για να δει τι συμβαίνει (επαγγελματίας από τους λίγους και εξαιρετικό παιδί). Είδε ότι το o ring στην φαρδιά τάπα γεμίσματος για κάποιο λόγο δεν κάθονταν καλά. Μετά από αυτό και με μία αλλαγή του Β16 από εμένα με γνήσιο και το στήσιμο που κάνει ο Γιώργος, πραγματικά δεν ασχολούμαι πλέον με τον v4 πέραν της συνηθισμένης αλλαγής στο βαμβάκι και ένα πλύσιμο στο τέλος της βδομάδας (άντε και καμιά αντίσταση γιατί τον βλέπω και με τρώει ώρες ώρες να τον λύσω ). Να πω ότι τον αφήνω πλέον πολλές φορές ξάπλα χωρίς να ανησυχώ για διαρροές και τα σχετικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2016, 23:31 από truckman »

Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #4014 στις: Ιουνίου 20, 2016, 23:21 »
Δοκίμασε να ανοίξεις τέρμα τη βίδα του αέρα . Αν μειωθεί αισθητά το γουγουρητό, θα ξέρουμε τι φταίει. Πολλοί (κι εγώ μαζί τους) δοκίμασαν το πλαστικό βιδάκι ρύθμισης αέρα, που η ίδια η εταιρεία υπόσχεται ότι στους V4 - V3mini , μειώνει το γουγουρητό και δεν ξεβιδώνει κατά βούληση .
 Για τους δικούς μου όντως δεν ξεβιδώνει από μόνο του, αλλά για το γουργουρητό...τζίφος.
Το δωκιμασα και παιζει καλητερα αλλα ειναι αερατος τωρα.Που το βρισκω αυτο το πλαστικο βιδακι;

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #4015 στις: Ιουνίου 20, 2016, 23:58 »
Δεν χρειάζεσαι πλαστικό βιδακι.Ξεβίδωσε την βίδα αέρα εντελώς ,πάρε λίγη κλωστή απο μητέρα ,γυναίκα ,οτι έχεις :) στην χειρότερη τράβα λίγο από καν ρούχο ,τύλιξε στο βιδάκι μια δυο στροφές σε αντίθετη φορά από οτι βιδώνει και είσαι οκ απο το να ξεβιδώνει.Βίδωσε το να είναι λίγο ποιο μεσα απο το επιπεδο που βιδώνει( του 14 ),Αν έχεις γουργουρητά ανοίγεις λίγο παραπάνω αέρα και φεύγουν.αν έχεις σκασίματα ,είτε έχει πολύ νερό το υγρό είτε είναι χαμηλά η αντίσταση στην εισαγωγή αέρα.Σήκωσε την λίγο ποιο πάνω. ισως και πολλά Watt χαμήλωσε τα.Σκασίματα εχεις και απο Υπερτροφοδοσια (λογικό και να εχεις τις διαρροές λοιπόν )Διαρροές αν έχεις σωστό βαμβάκι σημαίνει περνάει αέρας από καπου.Ριξε και μια ματιά στο λαστιχάκι 36 γιατί αυτό είναι που κρατάει τα υγρά να μην μπουν στην καμπάνα αν δεν κάνω λάθος.οταν βιδώνεις ξεβιδώνεις να αναπληρωσεις υγρα  η' να χιθουν ,μπορει να στραβοπατάει, :) Το 34 ειναι οκ?.Εγω οταν εχω υποτροφοδοσια ολο αυτο ξεβιδώνω να κατεβάσει παραπανω υγρα ( το 35 κοματι αλλα το 34 κανει την στεγανοποίηση )Φυσικά αμέσως βιδώνω παλι.Αυτά ,δεν ειναι τα μόνα ,διάβασε και τα ποιο παλιά post έχουν υποθεί σχεδόν τα πάντα,.Μην βαριέστε να διαβάσετε (μάθετε ) για κατι που αγαπάτε. ( με αγάπη το λέω )  θα μαθετε και πολλα αλλα tip .Αυτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 21, 2016, 00:05 από Atoner »

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #4016 στις: Ιουνίου 21, 2016, 00:12 »
παντως διαβαζω για το 35, το 34, το 16 κτλ
μα 41 κομματια ρε σβοε ? το τερματισες...

Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #4017 στις: Ιουνίου 21, 2016, 00:22 »
Θα το αφησω σημερα ολο το βραδυ και θα δω αυριο πρωι φια τα γουργουριτα αν εκανε δουλεια το ξεβισωμα απο το βιδακι ρου αερα και μετα θα δω για τα oring 34,35,36.

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #4018 στις: Ιουνίου 21, 2016, 01:23 »
παντως διαβαζω για το 35, το 34, το 16 κτλ
μα 41 κομματια ρε σβοε ? το τερματισες...
Και που να πάθεις οτι εγώ ,Το μπέρδεψα με ενα παιχνίδι τις εγγονής που είχα στον πάγκο που τον καθάριζα και όταν τον συναρμολόγησα μου βγήκε κάτι σε ποκεμον πίκατσου με δεξαμενή αντι για κεφάλι ,και το drip tip πουλάκι .Έφτιαξα δυλαδι το ποκεμον Svoepipitsoy, 103 komatia μέτρησα άλλα ντουμάνι ο ατμός.Απο γεύση άστα ,,Η βενζινόκολλα επικρατούσε με επίγευση φτου και βγαίνω


Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V4
« Απάντηση #4019 στις: Ιουνίου 21, 2016, 08:14 »
Φίλε niconian ίσως θα πρέπει να δοκιμάσεις κάποιο άλλο στήσιμο. Ο συγκεκριμένος ατμό, είναι σχετικά ήσυχος, ΔΕΝ καταναλώνει υγρά (έχω πάθει πλάκα με αυτό το θέμα, ξεχνώ να τον γεμίσω. Που να δες τι πίνει ο v5!! ). Προσωπικά στο θέμα χρήσης τον βρίσκω εύκολο και όσο για τη γεύση δεν θα πω ότι είναι και ταβάνι μιά που ασφαλώς υπάρχουν και καλύτεροι σε απόδοση γεύσης,  αλλά τον βρίσκω αρκετά καλό.


Edit: για όσους αναφέρουν υπερτροφοδοσίες και μπουρμπουλήθρες, επειδή είχα πρόσφατα αυτό το θέμα (το είχα αναφέρει εδώ). Το συζήτησα τότε με τον Γιώργο στο vapesin και του έστειλα τον v4 για να δει τι συμβαίνει (επαγγελματίας από τους λίγους και εξαιρετικό παιδί). Είδε ότι το o ring στην φαρδιά τάπα γεμίσματος για κάποιο λόγο δεν κάθονταν καλά. Μετά από αυτό και με μία αλλαγή του Β16 από εμένα με γνήσιο και το στήσιμο που κάνει ο Γιώργος, πραγματικά δεν ασχολούμαι πλέον με τον v4 πέραν της συνηθισμένης αλλαγής στο βαμβάκι και ένα πλύσιμο στο τέλος της βδομάδας (άντε και καμιά αντίσταση γιατί τον βλέπω και με τρώει ώρες ώρες να τον λύσω ). Να πω ότι τον αφήνω πλέον πολλές φορές ξάπλα χωρίς να ανησυχώ για διαρροές και τα σχετικά.

Είχα-έχω δυο απ' τους καλλίτερους κλώνους και δεν είχα ποτέ διαρροές. Η κατανάλωση όμως....
Στον τελευταίο κλώνο της Hcigar έχω βουλώσει μόνιμα τις δυο από τις τέσσερεις τρύπες τροφοδοσίας με βαμβάκι, έχω στρίψει και μια αντίσταση σε μικρό άξονα και την έχω βάλει μέσα στην τρύπα του αέρα για να σφίξω τη τζούρα και...θα δω πως θα πάει.
Α, και ο V3 Mini καταναλώνει πολύ ζουμί και σε συνδυασμό με τη μικρή χωρητικότητα , δεν πάω πουθενά χωρίς μπουκαλάκι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 354849 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10318 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191185 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 698 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 573 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588942 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797148 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7234 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312678 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6659 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11935 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13188 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711