vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

83 επισκέπτες, 1 χρήστης
Sergios

Twitter

Cloupor mini 30W

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3880
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1440 στις: Μαΐου 26, 2015, 15:02 »
Δεν θα βγάλετε άκρη έτσι  ;)

Τα mod ελέγχουν την τάση υπό φορτίο (τουλάχιστον όσα σέβονται το όνομά τους). Κάθε μπαταρία έχει διαφορετική βύθιση τάσης και επίσης αυτή η πτώση αυξάνεται όσο αυξάνουν τα watt. Επιπρόσθετα παίζει ρόλο η καθαρότητα των επαφών που μειώνει ή μεγαλώνει τις απώλειες. Τέλος η μπαταρία τείνει να ανακτά μέρος της τάσης όταν αποσυνδέεται από το φορτίο. Άρα έχει σημασία πότε θα τη μετρήσουμε. Στο 1 sec αφού αφήσουμε το κουμπί μπορεί να έχει 3.3V και 1 λεπτό μετά 3.5V.

Ο μόνος τρόπος να μετρήσετε αν δουλεύει σωστά το mod είναι με πολύμετρο στους ακροδέκτες της μπαταρίας την ώρα που ατμίζετε. Στο cloupor είναι εύκολο κάτι τέτοιο αφού η πρόσβαση είναι εύκολη. Θα χρειαστείτε μια καινούργια μπαταρία με ψηλούς ρυθμούς αποφόρτισης και φρεσκοκαθαρισμένες επαφές.


Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1441 στις: Μαΐου 26, 2015, 15:02 »
Το δικό μου έχει νούμερο πάνω στην VIP card: 00195377

Θα παρακολουθήσω το θέμα μήπως παίζει ρόλο ότι η μπαταρία που αποφόρτιζα και ήταν 3 χρονών. Αυτή τη φορά θα κάνω το τεστ με μία καινούργια Samsung 25R.

Tώρα που διαβάζω το μάνιουαλ που είχε μέσα στο κουτί του γράφει:

Low power:
The battery is below 3.2 volts, it will display low power

Άρα κάτω από τα 3.2 Volts δείχνει low power, που δεν το κάνει ούτε σε σένα ούτε σε μένα. Άρα επουδενή δεν πρέπει να σου σβήνει πριν να φθάσει στα 3.2 Volts. Το γράφει ξεκάθαρα.

Device resets:
If the battery is not able to power the device at the desired setting, or the battery is excessively descharged, the device may go immediately into a low voltage shutdown. If firing the device causes the screen to blank out and then display the wellcome screen, you should charge, replase or upgrade your battery. This is especially common at power settings above 20 Watts.

Aυτό τα εξηγεί όλα. Κάνει Shutdown, δηλαδή σβήνει όταν του ζητάς πάνω από 20 Watts.

Προσωπικα το δουλευω στα 11-13W αρα δε νομιζω να εμπιπτω στην τελευταια περιπτωση.
Για τα 3.2V, θα δωσω ενα παραδειγμα σε mod που μετρα την ταση της μπαταριας γιατι το cloupor δεν το κανει.
Στο provari οταν αναβοσβηνει το λαμπακι και ερχεται η ωρα να με κοψει απο μπαταρια, η μετρηση της τασης της μπαταριας ειναι 3.2-3.3V.
Οταν βαζω την μπαταρια για φορτιση, ο D4 τη μετρα 3.4-3.5V.
Μπορει να εννοει το ιδιο και το cloupor, δηλαδη οταν μετρησει την μπαταρια 3.2V, σβηνει, αλλα η μπαταρια στο φορτιστη να ειναι στα 3.5V.
Μπορει να εχει να κανει με το efficiency της συσκευης. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1442 στις: Μαΐου 26, 2015, 15:30 »
Έκανα μόλις τώρα μέτρηση με πολύμετρο:

Η μπαταρία σε κατάσταση αναμονής στο πολύμετρο δείχνει 3,98 Volts
Πατώντας το fire button στα 8,5 Watts, πέφτει στα 3,61 Volts με καθοδική τάση όση ώρα το έχω πατημένο και φθάνει στα 10 δευτερόλεπτα στα 3,54 Volts.
Όταν αφήσω το fire button, επιστρέφει στα 3,97 Volts.
Θα κάνω και άλλα τεστ με την μπαταρία σε χαμηλότερα επίπεδα και περισσότερα Watts και θα επανέρθω δριμύτερος :))

Αποσυνδεδεμένος kostas.

  • **
  • 139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1443 στις: Μαΐου 26, 2015, 15:58 »
σήμερα πήρα και εγώ ένα cloupor mini 30w, και θέλω να πάρω μια μπαταρία.
Ποια μου προτείνεται;

Αποσυνδεδεμένος dfoust

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1444 στις: Μαΐου 26, 2015, 16:05 »
Έκανα ένα τεστ και εγώ με το πολυμετρο από περιέργεια μπαταρία έχω πάνω μία Samsung 25r σε κατάσταση ηρεμίας 4.04βολτ στα 13βατ fire για 5δευτερα 3.96βολτ η τάση της. 

Kostas πάρε Samsung 25r από τις καλύτερες για το Cloupor.

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1445 στις: Μαΐου 26, 2015, 17:26 »
Συμφωνώ και γω για την Samsung 25R, απ' τις καλύτερες για να μην πω η καλύτερη από όσες έχω δοκιμάσει. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1446 στις: Μαΐου 26, 2015, 18:16 »
Οι υπολοιποι εχετε παρατηρησει στα ποσα volt σας κοβει τη μπαταρια το cloupor σας?

Εμένα στα 3.2 - 3.3

Αλλά είμαι με αλλαγμένο τον κονέκτορα 8) (έχω φώτο πιό πίσω) καθαρισμένες επαφές και γενικό service στα εσώψυχά του (σωστές κολλήσεις) κ.λ.π

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1447 στις: Μαΐου 26, 2015, 19:22 »
Συμφωνώ και γω για την Samsung 25R, απ' τις καλύτερες για να μην πω η καλύτερη από όσες έχω δοκιμάσει. :thumpup:

Και γω σημερα πρωτη μερα εβαλα πανω την 25R και μου κραταει μια χαρα, οπως η Sony VTC5. βεβαια, θα πρεπει να φορτιστει δυο τρεις φορες ακομα για να δειξει την δυναμη της αλλα αν τωρα......σημερα δηλαδη, παει καλα.........φανταζομαι μετα απο δυο τρεις φορες τι θα κανει !!!!!!!!!!!!!    Ειμαι στα 15 βατ προς το παρων, θα την πιεσω λιγο πιο βραδυ να δω αν αντεχει και το κλουπορακι και θα σας πω :)

Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1448 στις: Μαΐου 26, 2015, 22:49 »
Μου 'στειλε δώρο η GearBest μια θήκη σιλικόνης για το Cloupor Mini,
αυτήν εδώ συγκεκριμένα:


http://www.gearbest.com/electronic-cigarettes/pp_165582.html


Αν είναι κανένας από Θεσσαλονίκη που κάνει βόλτες στην παραλία κοντά στο Μέγαρο Μουσικής
και την θέλει, ας στείλει ένα μήνυμα να συναντηθούμε να του την χαρίσω, εμένα μου είναι άχρηστη.

Αποσυνδεδεμένος kostas.

  • **
  • 139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1449 στις: Μαΐου 26, 2015, 22:58 »
Συμφωνώ και γω για την Samsung 25R, απ' τις καλύτερες για να μην πω η καλύτερη από όσες έχω δοκιμάσει. :thumpup:


τελικά πήγα το απόγευμα και την πήρα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος perelevas

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1450 στις: Μαΐου 27, 2015, 09:12 »

Και εμενα μου ζητησαν βιντεο. Τους το εστειλα το ειδαν και μου στελνουν αλλο χωρις να τους στειλω πισω το ελαττωματικο

Ειδαν το βιντεο που τους εστειλα και μου στελνουν πισω δυο καινουργια κλουπορ χωρις να στειλω τα προβληματικα πισω!!
Μαλιστα γραφουν οτι τα καινουργια θα δουλεβουν σιγουρα σωστα!!!
Ειδομεν.

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1451 στις: Μαΐου 27, 2015, 10:20 »
Από που επικοινώνησες; ;γιατί θέλω να στείλω και εγώ πίσω..

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1452 στις: Μαΐου 27, 2015, 21:06 »

Θα παρακολουθήσω το θέμα μήπως παίζει ρόλο ότι η μπαταρία που αποφόρτιζα και ήταν 3 χρονών. Αυτή τη φορά θα κάνω το τεστ με μία καινούργια Samsung 25R.

Tώρα που διαβάζω το μάνιουαλ που είχε μέσα στο κουτί του γράφει:

Low power:
The battery is below 3.2 volts, it will display low power

Άρα κάτω από τα 3.2 Volts δείχνει low power, που δεν το κάνει ούτε σε σένα ούτε σε μένα. Άρα επουδενή δεν πρέπει να σου σβήνει πριν να φθάσει στα 3.2 Volts. Το γράφει ξεκάθαρα.

Device resets:
If the battery is not able to power the device at the desired setting, or the battery is excessively descharged, the device may go immediately into a low voltage shutdown. If firing the device causes the screen to blank out and then display the wellcome screen, you should charge, replase or upgrade your battery. This is especially common at power settings above 20 Watts.

Aυτό τα εξηγεί όλα. Κάνει Shutdown, δηλαδή σβήνει όταν του ζητάς πάνω από 20 Watts.


Λοιπόν το δούλεψα μέχρι να αποφορτίσει την μπαταρία τελείως για πρώτη φορά.
Μου έβγαλε ένδειξη "Low battery".
Έβγαλα την μπαταρία από το cloupor και την μέτρησα με πολύμετρο 3,44 Volts. Άρα σωστά λέει το μάνιουαλ ότι κόβει στα 3,2 Volts (γιατί όταν πατάς το fire πέφτουν λίγο τα Volts)
Την έβαλα για φόρτιση στον Nitecore D4 και μου έβγαλε ένδειξη 3,50 Volts.
Όλα δουλεύουν ρολόι  :))

Αποσυνδεδεμένος ikaros1

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1453 στις: Μαΐου 27, 2015, 21:48 »
Καπου εκει τη βγσζει κ εμενα ο δεικτης της μπαταριας φαινεται να λειτουργει σωστα
Απο αυτονομια με 1,15ωμ (kata to kloypor... 1,3 ειναι κανονικα)ΚFL+ με 15watt με βγαζει
6ml περιπου

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 558
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1454 στις: Μαΐου 27, 2015, 22:41 »
Καλησπέρα σε όλους!
Επειδή το zmax μου το κουμπί άρχεισε να μας αφήνει σε σημείο που κολάει όλο το mod!!, σκεφτόμουν για το clouporaki! Μου αρέσει η ιδέα του box αλλα και να μπορώ να αλλάζω μπαταρία όπως στο cloupor γιατί ήδη έχω 3 panasonic του zmax...οπότε μην πάνε και χαμένες.

Επειδή διαβάζω για διάφορα θεματάκια, υπάρχει κάποιο σημείο που να το αγοράσουμε καπως πιο "ασφαλες" αν μπορούμε να το πούμε? Δηλαδή απο fasttech ? απο κάπου αλλού?
(ή να ξαναπαραγγείλω αλλο ένα zmax!!!)


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 39 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 66 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 68 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 128 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 88 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1881 249082 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 02:38
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767304 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 195 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 01:02
από chkontog
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1415 181551 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:07
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 390 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 352 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 573565 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios