vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

286 επισκέπτες, 5 χρήστες
lagoudakis, JohnDag, Sergios, camber, grag

Cloupor mini 30W

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1005 στις: Απριλίου 02, 2015, 16:45 »
Πολυ σωστος pefkioti & συμπληρωνω σε αυτο ακομα, να αποφευγεται η φορτιση με ανταπτορακι usb προς τον αναπτηρα του αυτοκινητου! Εκει μπορει να παθει μεγαλη ζημια το οποιοδηποτε mod & οχι μονο  :)
Το παραπανω διαβαζεται σαν οδηγια την οποια μπορει να παρεξηγησει ο οποιοσδηποτε. Αυτο εννοω οτι δεν καταλαβαινω.
Τα ηλεκτρονικα δεν ειναι τοσο χαωδη οσο η... χ γευση που κυνηγαμε να βγαλουμε με ενα σωρο διαφορετικες παραμετρους στο στησιμο μιας αντιστασης.
Το οτι η θυρα USB δινει τοσο κι αν της ζητησω παραπανω μαλλον θα κανω ζημια ειναι δεδομενο.
Το οτι πρεπει να λειτουργουμε τις συσκευες μας με συμβατα τροφοδοτικα/περιφερειακα και μεσα στα ορια τους ειναι δεδομενο.
Το οτι η φορτιση με ανταπτορακι USB απο τον αναπτηρα αυτοκινητου πρεπει να αποφευγεται δεν προκυπτει απο πουθενα.
Τουλαχιστον απο αυτα που ξερω.

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1006 στις: Απριλίου 02, 2015, 16:55 »
Κανενα προβλημα φιλε digitali, εγω ανεφερα την δικη μου εμπειρια με το Clouporaki & απο κολλητο μου που επαθε τη ζημια επειτα απο φορτιση με ανταπτορα usb στον αναπτηρα του αυτοκινητου με το Istick 20W (το οποιο εχει ενσωματωμενη μπαταρια). Απο εκει & περα ο καθε ενας κανει αυτο που θελει...  :)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1007 στις: Απριλίου 02, 2015, 17:03 »
Με ένα σωστό φορτιστή, απομονώνεις οποιαδήποτε αυξομείωση τάσης στην πηγή ρεύματος, οπότε το μοντάκι σου ή οτιδήποτε άλλο φορτίζεις δεν έχει θέμα.
Ειδικά για την τροφοδοσία στον αναπτήρα του αυτοκινήτου, αν υπήρχε θέμα θα είχαν καεί κάθε λογής GPS και κινητά που τα φορτίζουμε εκεί.
Οπότε εγώ εστιάζω στην ποιότητα του φορτιστή και όχι στην ποιότητα του ρεύματος παροχής (σε λογικά πλαίσια πάντα).
Το γεγονός οτι ένα istick δεν ξαναάναψε μετά από φόρτιση σε αναπτήρα αυτοκινήτου, με συγχωρείτε αλλά δεν μου λέει τίποτα που να δείχνει οτι φταίει η παροχή του αναπτήρα.
Μπορεί να είχε έρθει η ώρα του μοντ να "πεθάνει" :)


Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1008 στις: Απριλίου 02, 2015, 17:13 »
Ηξερα ενα τυπο που ηξερε ενα τυπο, που ηξερε ενα τυπο, που ηξερε ενα τυπο, που ηξερε ενα τυπο που φορτισε το μοντακι του στο αυτοκινητο και του καηκε το βιντεο.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1009 στις: Απριλίου 02, 2015, 17:17 »
οχι αυτος ο τυπος που λες το ακουσε απο τη πεθερα του, που τις το ειπε η μανα τις γυναικας τους αδελφου τις, σε μια σηζυτηση με τη κουμπαρα τις κουμπαρας του 1 ξαδελφου τις, σε ενα σπιτη μιας κουνιαδας στα ανω κρεμαστα

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1010 στις: Απριλίου 02, 2015, 18:56 »
ρε σεις, μην αρχίσουμε το πείραγμα, θα το χ3σουμ3 το νήμα...

Αποσυνδεδεμένος vageniko

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1011 στις: Απριλίου 02, 2015, 19:16 »
επανάλειψις μήτηρ  μαθήσεως γαρ ... έχω ξαναπεί λοιπόν ότι έχοντας περάσει τρία κλουποράκια από τα χέρια μου τους τελευταίους 4 μήνες, όλα έχουν φορτιστεί με όλους τους πιθανούς τρόπους - usb τοίχος, usb pc, εξωτερικός φορτιστής - χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. τα άφηνα τη νύχτα να φορτίζουν χωρίς να ξαγρυπνάω από πάνω τους, κανένα δεν κάηκε, ούτε καν ζεστάθηκε. και τα τρία έχουν σειριακούς αριθμούς πρώτης - υποτιθέμενης - γενιάς. αν προκύψει κάτι με το 4ο, θα ενημερώσω ...;)

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1012 στις: Απριλίου 02, 2015, 22:26 »
Ακυρωσα το sigelei λογο κακων σπειρωματων στο 510 κλπ και εβαλα για αγορα το cloupoρακι. Ελπιζω να μη καει στο μηνα επανω.


δυο μηνες τωρα του εχω αλλαξει τα φωτα και απο αλλογονου εχει γινει LED  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Pigeonaras

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1013 στις: Απριλίου 02, 2015, 22:51 »
Θα ηθελα να ξερω ομως αν υπαρχει καποιος που το φορτιζει απο usb και το ατμιζει για αρκετο διαστημα ετσι, γιατι υπαρχουν ατομα που λενε μη το φορτιζετε απο usb κλπ γιατι μπορει να κανει τσαφ.
Το εχω 2 μηνες και το χρησιμοποιω αρκετα ως passthrough...
Βέβαια ομως το φορτιζω μονο με φορτιστή τοιχου (του κινητου μου) , ποτέ σε USB στο PC, ο οποιος ειναι στο 1 Αμπερ και δεν ειναι καποιος τυχαιος φτηνος noname "κινεζος"....

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1014 στις: Απριλίου 02, 2015, 22:56 »
δυο μηνες τωρα του εχω αλλαξει τα φωτα και απο αλλογονου εχει γινει LED  :laugh1:


Μη γινει στρομπος κανενα βραδυ που θα κοιμαμαι μονο  :laugh1:


usb3 απο κει θα φορτιζει

Αποσυνδεδεμένος boson

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1015 στις: Απριλίου 02, 2015, 23:57 »
η φορτιση μεσω usb γίνεται κ οταν το κλουπορακι είναι σβηστό;  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Pigeonaras

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1016 στις: Απριλίου 03, 2015, 00:18 »
Και κλειστο να ειναι, όταν κουμπώνεις το USB, ανοιγει αυτοματα....

Αποσυνδεδεμένος boson

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1017 στις: Απριλίου 03, 2015, 01:56 »
δεν το παρατηρησα, ευχαριστώ   :)

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1018 στις: Απριλίου 03, 2015, 05:01 »
Τελευταία, έχω αρχίσει και "γλυκοκοιτάζω" για κάποιο λόγο το Clouporάκι...
Έχω το iStick το 30άρι. Και το σκεφτόμουν είτε σαν κύριο (δηλαδή να έδινα το iStick), είτε σαν 2ο(?)...
Αξίζει να αφήσω το iStick για το Clouporάκι;;;
Σημειωτέον, ότι δεν με απασχολεί το να έχει τα ίδια watt ή περισσότερα από 30 κλπ. (άλλωστε και το iStick μου 30άρι είναι). Πιο πολύ για εμφάνιση και λειτουργικότητα...
Και αν ναι, με τι μπαταρία είναι προτεινόμενο; Δεν γνωρίζω καθόλου σχετικά με τις μπαταρίες 18650 κλπ. Θέλει π.χ. ντε και καλά κάποια τύπου Efest με πολλά Amper; 20Α το καλύπτουν; Και ρωτάω επειδή είδα ότι το έχει σε καλή τιμή η Gearbest, καθώς έχει και κάποιες μπαταρίες (π.χ. Nitecore και κάτι άλλες) περί της τάξεως των €7 - €12...
Χρειάζεται επίσης ντε και καλά εξωτερικό φορτιστή μπαταριών ή καλύπτεται και με την φόρτιση από το USB;


Για πείτε γνώμες. Αλλά αντικειμενικές ε! Όχι βάσει προσωπικής προτίμησης... :P


(Μια χαρά ευχαριστημένος είμαι και με το iStick! Απλά έλεγα...)


(dimgr, το ξέρω ότι θα διαβάσεις το ποστ μου. Μην ανησυχείς, δεν λέω ότι θα το πάρω 1000%!!! Γνώμες παίρνω μόνο. Μην κράξεις...)

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #1019 στις: Απριλίου 03, 2015, 05:25 »
Να πάρεις το cloupor για να το φορτίζεις από USB δεν αξίζει αφού την ίδια δουλειά κάνεις και με το iStick.

Η δύναμη του cloupor είναι ότι μπορείς να αλλάξεις μπαταρίες. Δηλαδή ενώ χρησιμοποιείς το mod, έχεις πάντα φορτισμένη και ετοιμοπόλεμη άλλη μία ή περισσότερες μπαταρίες. Έτσι δεν ξεμένεις ποτέ από ενέργεια. Στις εξόδους μπορείς να κουβαλάς μόνο μια έξτρα 18650 στην τσέπη.

Φυσικά αυτό σημαίνει επιπλέον έξοδα αφού θα χρειαστείς πάνω από μία μπαταρίες και κάποιον εξωτερικό φορτιστή.

Αν το iStick σου βγάζει όλη μέρα ή μπορείς να το φορτίζεις στη διάρκεια της μέρας τότε δεν θα σου προσφέρει κάτι παραπάνω το cloupor.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 23 8851 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:04
από BigRed
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2120 343991 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:22
από BigRed
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207743 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 543151 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31981 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 51165 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598696 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 359329 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 12312 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 194185 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1772 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1879 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos