vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

139 επισκέπτες, 1 χρήστης
Tem

Twitter

Cloupor mini 30W

Αποσυνδεδεμένος vageniko

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #105 στις: Ιανουαρίου 24, 2015, 16:36 »
σήμερα, για λίγο,  φορέθηκε ο kangertech subtank στο cloupor mini και στο νέο 30άρι istick με 12άρα νικοτίνη. η ρύθμιση και στα δυο ήταν τα 12 βατ. η τζούρα του cloupor πιο γεμάτη και πιο έντονη, του isticκ πιο βελούδινη, με την έννοια ότι μπορούσες να τραβήξεις και τζούρα πιο μεγάλης διάρκειας. κατόπιν, φορέθηκε στα δυο mods ο delta 2 με 5άρα νικοτίνη και ρύθμιση στα 25 βατ. η απόδοση ήταν πάλι η ίδια ... και οι δυο ατμοποιητές φορούσαν την 0.5 αντίσταση της μαμάς τους.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3879
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #106 στις: Ιανουαρίου 24, 2015, 16:40 »
Το "ανάλογη μπαταρία" πάει στο ως την χρήση αντιστάσεων (..άρα και ρεύματα) που χρησιμοποιεί ο καθένας με τους ατμοποιητές του.

Εγώ π.χ. που δεν χρησιμοποιώ αντιστάσεις κατω από 1.3 ohm  και "παίζω" μέχρι τα 16 watt (3 - 3.5A), επέλεξα την panasonic ncr 18650 b, των 3.400 mAh.

Αν όμως "έπαιζα" με χαμηλότερες 0.4 - 0.9 ohm ..τότε θα επέλεγα κάποια με περισσότερα Α (..όπως αυτές που προτείνονται στο post του shadokan).
Στα ηλεκτρονικά mods το "ανάλογη μπαταρία" πάει ως προς τα watt και όχι τα Ωμ των αντιστάσεων. Στα 16 watt που δουλεύεις το cloupor, τραβάς από τη μπαταρία 4.5-5.5Α ανεξάρτητα από την αντίσταση που έχεις επάνω. Αν το δουλέψεις στα 30W τότε θέλεις μπαταρία τουλάχιστον 10Α (ανεξάρτητα πάλι από τα Ωμ της αντίστασης)

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #107 στις: Ιανουαρίου 24, 2015, 17:11 »
Camber, το ίδιο πράμα είπα..

{..ανάλογα την χρήση αντιστάσεων (..άρα και ρεύματα) που χρησιμοποιεί ο καθένας με τους ατμοποιητές του}

..το από κάτω: {..εγώ π.χ. που δεν χρησιμοποιώ αντιστάσεις κατω από 1.3 ohm  και "παίζω" μέχρι τα 16 watt (3 - 3.5A), επέλεξα την panasonic ncr 18650 b, των 3.400 mAh} ...ήταν παράδειγμα με το τι ρεύματα χρησιμοποιώ εγώ με την δικιά μου αντίσταση (..και αφού δεν έχω πρόβλημα για χρήση μπαταριών με περισσότερα amper ..επέλεξα μιά μπαταρία με μεγαλύτερη χωρητικότητα σε mAh, για αυτονομία).

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #108 στις: Ιανουαρίου 24, 2015, 17:47 »
Αρα θυσιάζοντας λιγο από την αυτονομία παίρνεις μια κοντα στα 30Α Max (σαν αυτές που ειχε προτείνει ο Camper στο νημα για μπαταρίες) και παίζεις ανετα και σε ψηλάα Watt. Σωστά ?

Αποσυνδεδεμένος epyloxias

  • **
  • 274
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #109 στις: Ιανουαρίου 24, 2015, 17:54 »
Εγω εβαλα μια τετοια για τον Προμηθεα μου (για να χω να παιζω μαζι του) και ησυχασα. 
Εχω και μια ncr panasonic 18650b 3400 καβατζα βεβαια. Ποτε δε ξερεις.



Στάλθηκε από το Υπερπέραν.


Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #110 στις: Ιανουαρίου 24, 2015, 18:14 »
Αρα θυσιάζοντας λιγο από την αυτονομία παίρνεις μια κοντα στα 30Α Max (σαν αυτές που ειχε προτείνει ο Camper στο νημα για μπαταρίες) και παίζεις ανετα και σε ψηλάα Watt. Σωστά ?


 :yes: :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3879
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #111 στις: Ιανουαρίου 24, 2015, 21:36 »
Camber, το ίδιο πράμα είπα..

{..ανάλογα την χρήση αντιστάσεων (..άρα και ρεύματα) που χρησιμοποιεί ο καθένας με τους ατμοποιητές του}

..το από κάτω: {..εγώ π.χ. που δεν χρησιμοποιώ αντιστάσεις κατω από 1.3 ohm  και "παίζω" μέχρι τα 16 watt (3 - 3.5A), επέλεξα την panasonic ncr 18650 b, των 3.400 mAh} ...ήταν παράδειγμα με το τι ρεύματα χρησιμοποιώ εγώ με την δικιά μου αντίσταση (..και αφού δεν έχω πρόβλημα για χρήση μπαταριών με περισσότερα amper ..επέλεξα μιά μπαταρία με μεγαλύτερη χωρητικότητα σε mAh, για αυτονομία).
Δεν λέμε το ίδιο πράγμα. Παίζεις στο cloupor στα 16W και τραβάς από τη μπαταρία σου 5.5Α και όχι 3.5Α όπως νομίζεις.

Στα 5.5Α η Samsung 25R για παράδειγμα είναι πολύ πιο δυνατή από την Panasonic και θα έχεις μεγαλύτερη αυτονομία.
Το συγκριτικό εδώ στα 5Α http://www.dampfakkus.de/akkuvergleich.php?akku1=141&akku2=490&akku3=&akku4=&akku5=&akku6=&a=5 μας δείχνει ότι μέχρι τα 3.3V που μας ενδιαφέρει στο η.τ. η Samsung θα δώσει 1800mAh και η Panasonic 1500mAh.

Αν άτμιζες στα 10W τότε θα τραβούσες 3.5Α από την μπαταρία σου. Σ' αυτή την περίπτωση η Panasonic στα 3Α δίνει ίδια αυτονομία με τη Samsung. Αν άτμιζες σε ακόμη χαμηλότερα watt τότε και μόνο τότε η Panasonic θα έπαιρνε κεφάλι.

Η Panasonic είναι μια πολύ καλή μπαταρία για γενική χρήση αλλά όχι τόσο ιδανική στο η.τ. Στο εύρος 2.8-3.6V βρίσκονται αποθηκευμένα τα 1000 από τα 3400mAh που υπόσχεται αλλά εμείς δεν μπορούμε να τα εκμεταλλευτούμε. Σε αντίθεση η Samsung έχει αποθηκευμένα μόλις λίγο πάνω από 100mAh σ' αυτό το εύρος και άρα τα mAh είναι πλήρως εκμεταλλεύσιμα από εμάς.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 24, 2015, 21:47 από camber »

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #112 στις: Ιανουαρίου 24, 2015, 22:18 »
Κάτσε, γιατί αν όντως έχω λάθος (..η κάτι δεν ξέρω να το υπολογίζω με τον σωστό τρόπο), θα σε παρακαλούσα να με διαφωτίσεις..

..με βάση αυτό το πρόγραμμα http://www.rapidtables.com/calc/electric/watt-volt-amp-calculator.htm, όταν βάζω 1.86ohm (την αντίσταση που έχω τώρα) στα 16 watt ..μου δείχνει ότι κατανωλώνω 2.9 ampere.

Ακόμα και στην περίπτωση που βάλω 1.3 ohm στα 16 watt (..που δεν το κάνω, καθώς στοχεύω στα +/- 180 mW/mm2), τα ampere πάνε στα 3.5.

..τα 5.5 από που προκύπτουν;

Υ.Γ. το cloupor το έχω σαν εφεδρικό. Το provari p3 κυρίως χρησιμοποιώ {στα ίδια watt ..και μάλιστα με μπαταριούλα aw 18350 των 700mAh (..και που από ότι ξέρω έχει μόνο 6Α)}. Επειδή δε, είμαι και σε αναμονή του rdna 40 ..θα ήταν χρήσιμο αν μπορούσες να με κατατοπίσεις, για να ξέρω που κάνω λάθος..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 24, 2015, 22:34 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3879
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #113 στις: Ιανουαρίου 24, 2015, 22:35 »
Παρόμοια πράγματα με το cloupor ισχύουν και για το provari.

Ας πάρουμε το link που δίνεις και ας βάλουμε τα νούμερα 1.86Ω και 16W. Προκύπτουν 2.93Α και 5.45V. H μπαταρία σου όμως ΔΕΝ μπορεί να δώσει 5.45V. Ξεκινάει από ένα ιδανικό και θεωρητικό 4.2V που με τη χρήση πέφτει χαμηλότερα όσο αδειάζει. Επιπλέον οι ηλεκτρονικές πλακέτες έχουν κάποιες απώλειες κατά τη μετατροπή του ρεύματος. Στις προδιαγραφές τους αυτό αναφέρεται σαν αποδοτικότητα (efficiency).

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι η αποδοτικότητα της πλακέτας σου είναι 90%. Αφού ζητάς από το mod σου 16W αυτό με τη σειρά του θα ζητήσει από τη μπαταρία 16/0.9=17.8W για να μπορέσει να σου τα παρέχει.
Παίρνουμε λοιπόν και βάζουμε στο link που δίνεις τα νούμερα 4.2V και 17.8W και μας βγάζει 4.24Α. Αυτά θα τραβήξουμε από τη μπαταρία όταν είναι φρεσκοφορτισμένη.
Όμως σιγά-σιγά τα volt της μπαταρίας πέφτουν αλλά η αδυσώπητη πλακέτα μας εξακολουθεί να ζητάει 17.8W από τη μπαταρία μας. Βάζουμε λοιπόν στο link τη μπαταρία στα τελειώματα 3.3V και ξανά 17.8W και βλέπουμε ότι τώρα πλέον ζητάμε 5.4Α από την καημένη.

Άρα για να ατμίσουμε στα 16W θέλουμε 4.2-5.4Α από τη μπαταρία και δεν έχει καμία σημασία πόσα Ωμ θα είναι η αντίστασή μας.

Η κατάσταση γίνεται χειρότερη, αν υπολογίσεις ότι με το χρόνο μεγαλώνει η εσωτερική αντίσταση της μπαταρίας αλλά και οι αντιστάσεις των επαφών βρομίζουν οπότε η αποδοτικότητα πέφτει πολύ περισσότερο με την πάροδο του χρόνου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 24, 2015, 22:42 από camber »

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #114 στις: Ιανουαρίου 24, 2015, 22:47 »
Οκ, σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου και το όντως ενημερωτικό προς εμέ post σου.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 24, 2015, 22:59 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #115 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 00:05 »
Παρόμοια πράγματα με το cloupor ισχύουν και για το provari.

Ας πάρουμε το link που δίνεις και ας βάλουμε τα νούμερα 1.86Ω και 16W. Προκύπτουν 2.93Α και 5.45V. H μπαταρία σου όμως ΔΕΝ μπορεί να δώσει 5.45V. Ξεκινάει από ένα ιδανικό και θεωρητικό 4.2V που με τη χρήση πέφτει χαμηλότερα όσο αδειάζει. Επιπλέον οι ηλεκτρονικές πλακέτες έχουν κάποιες απώλειες κατά τη μετατροπή του ρεύματος. Στις προδιαγραφές τους αυτό αναφέρεται σαν αποδοτικότητα (efficiency).

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι η αποδοτικότητα της πλακέτας σου είναι 90%. Αφού ζητάς από το mod σου 16W αυτό με τη σειρά του θα ζητήσει από τη μπαταρία 16/0.9=17.8W για να μπορέσει να σου τα παρέχει.
Παίρνουμε λοιπόν και βάζουμε στο link που δίνεις τα νούμερα 4.2V και 17.8W και μας βγάζει 4.24Α. Αυτά θα τραβήξουμε από τη μπαταρία όταν είναι φρεσκοφορτισμένη.
Όμως σιγά-σιγά τα volt της μπαταρίας πέφτουν αλλά η αδυσώπητη πλακέτα μας εξακολουθεί να ζητάει 17.8W από τη μπαταρία μας. Βάζουμε λοιπόν στο link τη μπαταρία στα τελειώματα 3.3V και ξανά 17.8W και βλέπουμε ότι τώρα πλέον ζητάμε 5.4Α από την καημένη.

Άρα για να ατμίσουμε στα 16W θέλουμε 4.2-5.4Α από τη μπαταρία και δεν έχει καμία σημασία πόσα Ωμ θα είναι η αντίστασή μας.

Η κατάσταση γίνεται χειρότερη, αν υπολογίσεις ότι με το χρόνο μεγαλώνει η εσωτερική αντίσταση της μπαταρίας αλλά και οι αντιστάσεις των επαφών βρομίζουν οπότε η αποδοτικότητα πέφτει πολύ περισσότερο με την πάροδο του χρόνου.

Αδερφε συγνωμη που θα επεμβω και με ολο το θαρρος και την καλοπροαιρεση απο μερος μου , εχω την εντυπωση οτι κανεις πολυ μεγαλο λαθος.

Τα παμε και στο αλλο τοπικ .....η ηλεκτρολογια δεν ειναι υποκειμενικη ....ο νομος του Ωμ ισχυει σε ολα τα κυκλωματα ειτε αυτο ειναι ενα ηλεκτρικο πιστολακι ειτε αυτο ειναι ηλεκτρονικο τσιγαρο.

Η ποσοτητα του ρευματος που διαρρεει εναν αγωγο ισουται με το πηλικο της τασης που εφαρμοζεται στα ακρα του ως προς την εσωτερικη του αγωγου αυτου.   

I = U/R

Οταν λοιπον μια μπαταρια μπορει να δωσει μεχρι 4.2 V κι εγω του κοτσαρω αντισταση 1,8 Ω το ανωτερο μου μπορει να δωσει ειναι 2,33 Α . (...αλλιως σχεδον μεχρι 10 W ισχυ)
...για αυτο αλλωστε βγηκαν κι οι αντιστασεις κατω του Ω , για να μπορεις να σηκωσεις αμπερ και ισχυ.

Κανεις ενα πολυ κλασικο λαθακι, μπερδευεις τη ζητουμενη με την καταναλισκωμενη ισχυ.
Εμεις ζηταμε απο τη συσκευη καποια W η V αλλα για να μας τα δωσει θα πρεπει να εχουμε τις απαραιτητες προυποθεσεις ....να εχουμε δηλαδη επιτρεψει στο ρευμα μας (αναλογα με το τι μπαταρια φοραμε) να περναει απο το συρμα στα επιπεδα που το θελουμε......αυτο ομως παντα μα παντα θα εξαρταται απο την αντισταση του συρματος.

Και ξαναλεω , απαντω σε τελειως φιλικο κλιμα και μια και βλεπω οτι εισαι απο μπουγατσουπολη κι εσυ πολυ ευχαριστως να βρεθουμε για καμια καφεδια να στο εξηγησω πολυ πιο ομορφα ....κι αν τελικα δεν σε πεισω , θα σε κερασω και το καφεδακι  :bye: :bye:

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3879
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #116 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 00:20 »
Είμαστε off topic εδώ αλλά δεν κάνω κάποιο λάθος. Αυτή τη δουλειά κάνουν οι ηλεκτρονικές πλακέτες, να μετατρέπουν το ρεύμα στη μορφή που θέλουμε.
Δες το ποστ μου εδώ και ιδιαίτερα τις μετρήσεις μου στο τέλος του βίντεο.

Edit:
Δες επίσης κι εδώ http://www.steam-engine.org/batt.asp?b=Panasonic_NCR18650B&mah=3400&c=2 τι ρεύμα τραβάμε από τη μπαταρία αν έχουμε VW mod. Δεν έχει καμία σχέση με τα αποδιδόμενα αμπέρ στην έξοδο του mod.

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #117 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 00:30 »
Εγώ πάλι δεν τον κατάλαβα τον τρόπο που το εννοεί ο Camper και περισσότερο το σκεπτικό μου συμφωνεί με τον
@Varaderum.Γιατί να αποδώσει περισσότερο φρεσκο-φορτισμένη μια μπαταρία όταν γι'αυτό τον λόγο υπάρχουν τα ηλεκτρονικά
μοντάκια για να σου αποδίδουν "σχεδόν" πάντα αυτό που ζητάς όταν οι προδιαγραφές της μπαταρίας και του μοντ
το επιτρέπουν;


Επίσης,το πόσα Volt μπορεί να δώσει μια μπαταρία,που κολλάει; Τα αμπέρ εκ φόρτισης γνωρίζω ότι παίζουν ρόλο
και όχι τα Volt.Όλες αυτές οι μπαταρίες στα ίδια volt δουλεύουν,τα αμπέρ εκ φόρτισης αλλάζουν και οι χωρητικότητες τους σε mah.


Η Συγκεκριμένη μπαταρία,στα 2,9 αμπέρ,αποδίδει κάτι παραπάνω απο 3,100 mah.Το πως θα εκμεταλλευτούν αυτά τα αμπέρ,
αν είναι αντίσταση,αν είναι λάμπα,αν είναι οτιδήποτε ΔΕΝ έχει σχέση νομίζω για μένα.To να έχεις πεσμένη απόδωση σε μικρότερες
αντιστάσεις απόλυτα δεκτό,σε άλλη περίπτωση δεν το καταλαβαίνω.


Δεν είμαι απόλυτος και ούτε λέω πως έχω δίκιο,απλά εκφράζω αυτό που έχω στο μυαλό μου μέχρι σήμερα και μου φαίνεται
"λάθος" (χωρίς να λέω ότι είναι) έτσι όπως το λέει ο Shadokan,ή τρόπος που το αντιλαμβάνομαι τουλάχιστον.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3879
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #118 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 00:42 »
H μπαταρία θα έδινε 2.93Α αν ήταν συνδεδεμένη απ' ευθείας με την αντίσταση και μπορούσε να βγάλει 5.45V. Αυτό όμως δεν συμβαίνει. Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα από ότι το ανέλυσα προηγουμένως. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Cloupor mini 30W
« Απάντηση #119 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 01:03 »
@camper,συζήτηση κάνουμε ξαναλέω,τουλάχιστον απο πλευράς μου,προσπαθώ και εγώ να το καταλάβω καλύτερα
για αποφυγή παρεξηγήσεων.Όσο σίγουρος και να είσαι γι'αυτό που λες,το μόνο που ζητάω είναι αν μπορείς να μου
το μεταφέρεις με τρόπο ώστε να το καταλάβω καλύτερα.


Χρησιμοποίησα λοιπόν το Steam Engine,βάζοντας ένα ηλεκτρονικό μοντάκι με efficiancy 90%,τιμή αντίστασης στα 1,86Ω
όπου ανέφερε ο @Varaderum,στα 16 Watt και βλέπω κάτω τι αυτονομίες μου βγάζει,δες και πες μου πως γίνεται να
αποδίδουν και οι 2 μπαταρίες το ίδιο σε χρόνο; H Panasonic δείχνει εδώ αποδίδει 54% περίπου παραπάνω σε χρόνο
απ'ότι η Samsung.


Η Panasonic NCR18650B



H Samsung 25R

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1864 245973 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:26
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572017 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1850 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8007 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121606 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 684 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 394 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326700 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8597 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297649 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827586 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511640 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios